Reklama:

Ohlédnutí za strongman sezónou 2019

6.173 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman
pro rok 2019

Rok 2019 je definitivně pryč a s ním i strongman sezóna 2019. Zkusím zrekapitulovat vše, co se stalo na domácí i zahraniční scéně a vybrat ty nejzajímavější okamžiky. A že rozhodně bude o čem povídat, protože zejména na zahraniční scéně se událo několik zásadních zvratů. Zajímavé věci se ale děly i u nás v ČR a s výhledem na rok 2020 je to zase mazec, takže zůstaňte naladěni.

Světová scéna

Začátek světové sezóny 2019 se uskutečnil v USA. Konkrétně se jednalo o závod Arnold Strongman USA Championship pořádaný na molu v Santa Monice. Na výborně připravené akci dominoval do té doby sice vynikající závodník, ale zatím bez zásadních medailových umístění - Martins Licis. Tento americký závodník pocházející z Lotyšska se mezi nejsilnějšími muži planety neztrácí již nějaký čas, ale rok 2019 byl rozhodně jeho. Tuto soutěž vyhrál a nominoval se na hlavní Arnold Strongman Classic v Ohiu, což byl jeho hlavní cíl.

Arnold Strongman Classic se konalo začátkem března, a protože se jedná o jeden z nejprestižnějších závodů na světě, sešla se na něm celá špička. Arnold Classic v Ohiu je také ale jeden z nejtěžších závodů na světě… I zde Martins Licis bojoval ze všech sil. Našel jediného přemožitele, titul obhajujícího obra Hafthora Bjornssona z Islandu. Ten vyhrál s rozdílem 5 bodů a vše nasvědčovalo, že zopakuje svou dominanci ve strongman sportu i v roce 2019. Na třetím místě se umístil opět výborně připravený Polák Mateusz Kieliszkowski.

O pokračování rozjeté série nedal Bjornsson pochybovat ani na soutěži Europe's Strongest Man, kde jasně vyhrál, následovaný Kieliszkowským a Janashiou z Gruzie. Obrovské překvapení ale přinesl World's Strongest Man 2019. Již v kvalifikaci se zranil Bjornsson. Omylem si odhodil 150 kg vážící kufr z disciplíny Farmer's Walk na nohu, nicméně Hafthor i přes toto zranění pokračoval v boji za obhajobu titulu. Nakonec se z vítězství překvapivě, ale zaslouženě radoval právě Martins Licis, následovaný Mateuszem Kieliszkowským. Na třetí místo se probojoval i přes zranění Hafthor Bjornsson.

Následné závody Giants Live ale ukázaly, že ani Licis není nesmrtelný, po většinu závodu uzavíral celé závodní pole. Závod mu vůbec nesedl a až díky posledním dvěma disciplínám obsadil celkovou třetí příčku. Zbytek sezóny sice závodit chtěl, ale ze zdravotních důvodů to nešlo. Doufejme, že se dal dohromady a za pár dnů zopakuje svůj triumf v kvalifikačním závodě v Santa Monice.

Další z obrů, který na loňskou sezónu nebude vzpomínat v dobrém, je Američan Brian Shaw. V Ohiu si natrhl hamstring, pak pokračovaly jeho problémy se zády a spíš než dobré výsledky v závodech sklízel úspěchy na YouTube kanále. V závěru sezóny dramaticky snížil tělesnou hmotnost z cca 205 kg na 170 kg a ztratil na své obrovské síle. Nedávno zveřejnil malé ohlédnutí za poslední dekádou a rovnou přiznal, že jeho cíle byly vyšší. Na druhou stranu čtyři tituly nejsilnějšího muže světa není nic zanedbatelného, ale pravdou je, že on chtěl pět. I jemu, doufám, bude držet zdraví a nějaké zajímavé zlato ještě přidá.

Určitě se hodí zmínit i Poláka Mateusze Kieliszkowského, který trénuje ve velmi spartánských podmínkách, ale zároveň se standardně umísťuje na pódiích největších závodů. Přál bych mu i nějaké to zlato, protože neustálá stříbra a bronzy mohou být i frustrující. Na konci sezóny si utrhl bicepsový úpon a ještě před koncem roku prodělal operaci. Tak snad do nové sezóny nastoupí v plné síle a bude bojovat o zlato.

Domácí scéna

Na domácí scéně se v roce 2019 také odehrálo hodně. Dvě federace, které tu máme, začaly ještě více spolupracovat a navázaly na započatou práci z předchozího roku, což je jedině dobře jak pro závodníky, tak i pro diváky, kterým to přináší více zážitků ze závodů.

Letošní rekordy se povedly jen zčásti. Spousta borců, a to nejen z domácí profesionální scény, si brousila zuby na skalp Jirky Vytisky a jeho rekord v Log Liftu. Doslova by se dalo říci, že Jirkův rekord byl nejohroženější v historii, kdy dobře 4 - 5 závodníků mělo v plánu aktuální rekord o hodnotě 180 kg překonat. Závodníci své snažení směřovali na Mistrovství ČR ve zdvihu klády, kde však Jiří Vytiska titul mistra Log Liftu pro rok 2019 uhájil, nicméně rekord ani z jeho nejlepšího výkonu nepadl, i když chybělo málo. Většina borců, kteří chtěli utrhnout rekord pro sebe, byla většinou z důvodu zranění nucena se závodu nezúčastnit, takže bude určitě velmi zajímavé sledovat následující rok 2020.

Rekord, který se ale měnil jako na jezdícím páse, byl rekord ve zdvihu jednoručky. Hlavními aktéry byli Lukáš Patera a Jiří Tkadlčík. Vše začalo tím, že Jirka o 1 kg překonal Lukášův rekord z roku 2018 o hodnotě 121 kg. To Lukáše nakoplo a pokusil se rekord utrhnout zpět. To se povedlo a rekord byl stanoven na 125 kg. Lukáš pak následně ještě hodnotu upravil na 126, 127 a na konečných 132 kg. Poté Lukáš vystavil na svůj Instagram větu: "Zbývá se zlepšit už jen o 19 kg…" To není vůbec skromné tvrzení, ale jestli někdo, tak právě Lukáš Patera na to má. Celá hláška znamená předsevzetí překonat světový rekord ve zdvihu jednoručky o hodnotě 150 kg, který aktuálně drží Mateusz Klieliszkowski. Jediné, co by mohlo Lukášovi trochu zkazit radost, je, že jednoručka o hodnotě 150 kg byla ohlášena jako disciplína na opakování na Arnold Strongman Classic 2020 a prémie za překonání rekordů jsou astronomicky vysoké. Lukáši, věřím, že na to máš a že to dáš…

Dalším rekordem, který ustanovil v deadliftu borců do 105 kg český závodník, bylo neskutečných 406 kg, které pozvedl Jiří Tkadlčík. A opět svou roli hrála rivalita. Jirkův rekord z roku 2018 o hodnotě 390 kg překonal Američan Derks, a to přehoupnutím se přes magickou hranici 400 kg rekordem o hodnotě 402 kg. To se logicky Jiřímu nelíbilo a vzal si jej zpět po zhruba 2 týdnech.

Mezinárodní scéna u nás v ČR

Již druhým rokem za sebou do naší domoviny přivedl Jiří Tkadlčík mezinárodní závod. Předloni mistrovství světa v kategorii do 105 kg a loni to byla soutěž World Grand Prix U105, pojmenovaná jako Memoriál Gustava Frištenského. Na závodech se utkali největší siláci světa střední váhy. Jiří Tkadlčík ale závod ovládl a zvítězil.

Dalším mezinárodním závodem u nás - a opět pod taktovkou Jiřího Tkadlčíka - bylo evropské mistrovství v seriálu Ultimate Strongman v kategorii střední váhy do 105 kg.

Také by bylo vhodné zmínit i účast našich závodníků na mezinárodních závodech. Spousta jich je pravidelně zvána na Slovensko, ale jelikož zrovna Slovensko neberu jako zahraničí, ale jako historickou součást naší země, zmíním spíše závody více vzdálené.

Na Mistrovství světa v Log Liftu reprezentovali naši borci ve složení Jiří Vytiska, Jan Gruszka, Filip Váša a Tomáš Sikora. Europe's Official Strongman Games vyhrál Jiří Tkadlčík, těsně následovaný Ondřejem Havránkem. Dva čeští borci v čele takového závodu byl jednoznačně úspěch. Velký úspěch také přivezla výprava z afrického "Arnolda" ve složení Dominik Hušek, Veronika Rulíková, Martina Dostálová a David Zem. Dále se čeští závodníci objevili například na Arnold Strongman Classic Europe Amateur, na pěkných závodech ve Španělsku a na dalších akcích.

Česká amatérská strongman liga

Letošní ročník amatérské ligy se skládal z celkem osmi závodů. Začátek sezóny nejlépe odstartovali v Aši Tomáš Kolář, Martin Sedláček a Zdeněk Mühlhauser. Zejména pak první polovinu všech závodů perfektně rozjel Martin Sedláček a od druhého kola již vedl celkové pořadí, které udržel až do konce. Naopak famózní finiš měl Zdeněk Vávra, který sezónu zakončil třemi prvenstvími v lize a tímto závěrem dokonce přeskočil výborně připraveného Tomáše Koláře. Zdeněk Mühlhauser musel bohužel řešit zdravotní potíže, doufejme, že bude v pořádku a zopakuje své výsledky z roku 2018.

Jak je již tradicí, vítěz ligy automaticky přestupuje mezi profesionály. Věřím, že Martin se svého nového zařazení zhostí velmi dobře. Dále je přestup nabídnut nejlepším závodníkům v pořadí. Letos této možnosti využili další čtyři závodníci - Zdeněk Vávra, Tomáš Kolář, Lukáš Kadlec a Radek Rosa. Doufám, že se v profi lize neztratí a diváci si budou moci užívat jejich výborných výkonů.

Česká profesionální strongman liga

Letošní účast mezi profesionály byla menší, než byli diváci u nás zvyklí. Stabilně celou sezónou prošlo pouze šest závodníků. Další tři se pak účastnili zhruba poloviny. Tato situace má mnoho důvodů, například zranění na "Arnoldu" Dominika Huška. Dominik byl jedním z adeptů na překonání rekordu v Log Liftu, ale jeho zranění nakonec způsobilo, že se zúčastnil jediného závodu v Kolíně. Ten tedy také vyhrál, ale pak jeho sezóna skončila. Snad bude v pořádku a letos předvede to, co původně chtěl vloni… Dlouhodobější povahy je zranění, které se podepsalo na Radku Patákovi, který v Kolíně skončil druhý, ale pak také skončil a raději se dával dohromady. Doufám, že i Radka uvidíme letos na závodech. Zranění řešili i ostatní, jako například Ondřej Havránek nebo na konci sezóny Zdeněk Teplárek. Strongmani zvučných jmen Čestmír Šíma nebo Jiří Vytiska se soustředili na osobní život a mezinárodní závody. Doufejme, že je ale v roce 2020 ještě uvidíme i na domácí scéně.

Letošním "nejsilnějším Čechem", jak se titul nazývá, se stal Jiří Dejmal z Kutné Hory, který svými výbornými výkony prošel celou sezónu a zaslouženě zvítězil. Na paty mu sice šlapal loňský vítěz Pavel Zadražil, ale letos to bohužel stačilo jen na stříbro. Třetí skončil borec z Loun Jarda Švejda.

Všem strongmanům bych do nové sezóny chtěl popřát hodně síly, hodně energie a hlavně žádné zranění a také, ať si celou sezónu 2020 užijete vy i diváci. Zájem o strongman sport roste, je to vidět na divácké kulise všech závodů, na jejich kvalitě, zájmu sponzorů, ale i na bezpočtu mimoligových závodů pro příchozí zájemce nebo neregistrované závodníky. Za toto všechno bych rád poděkoval všem, kdo v loňské sezóně pořádali závody, ale i těm, kteří již teď usilovně shání prostředky a plánují pořádání závodů sezóny další…



Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 30 sekundami?



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra