Europe´s Strongest Man 2019 - výsledky

8.517 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

O prvním dubnovém víkendu se v Leedsu ve Velké Británii konala jedna z největších strongman show, jaké mohou být, a to Europe's Strongest Man pod hlavičkou Giants Live. Soutěž se konala v hale First Direct Arena s kapacitou 13 000 diváků, která doslova praskala ve švech, aby každý mohl vidět silné muže soupeřící o nejprestižnější evropský titul. V samotné soutěži se utkali Konstantine Jahashia, Mark Felix, Mateusz Kieliszkowski, Adam Bishop, Mikhail Shivlyakov, Laurence Shahlei, Hafthor Bjornsson a bratři Tom a Luke Stoltmanovi.

Závodníci se museli vypořádat s pěti těžkými disciplínami:

• World Log Lift Challenge (zvedání klády na maximum)
  • Axle Deadlift (350kg mrtvý tah s tlustou osou)
  • Tire Flip and Chain Drag Medley (kombinovaná disciplína - převracení pneumatiky a táhnutí řetězu)
  • Pillars of Hercules (držení Herkulových sloupů)
  • Atlas Stones (Atlasovy kameny)

První disciplína byla speciální, protože se jednalo o možnost překonání světového rekordu ve zvedání obří klády na maximum. Dosavadní rekord s hodnotou 228 kg drží Zydrunas Savickas z Arnold Classic 2015. Dále byla speciální v tom, že se jí mohli zúčastnit závodníci i mimo standardní startovní pole. Mezi borci Europe's Strongest Man také nastoupili na kládu Graham Hicks, "Iron Biby", Rob Kearney a díky divoké kartě také Larry Wheels. Původně se měli zúčastnit také Brian Shaw, Robert Oberst nebo Terry Hollands, ti ale svou účast nakonec zrušili.

V soutěži zvítězil favorizovaný závodník z Burkiny Faso "Iron Biby", a to s výkonem 220 kg. Bylo na něm vidět, že je svým výkonem zklamaný, ale rovnou divákům sdělil, že bude trénovat ještě intenzivněji, aby již příště rekord překonal. Druhé místo vyhlašováno nebylo, protože jej společně s výkonem 214 kg drželi Mateusz Kieliszkowski, Graham Hicks a Rob Kearney. Další v pořadí se umístili Hafthor Bjornsson, Konstantine Janashia a Larry Wheels s výkonem 202,5 kg.

U Axle Deadliftu na počet opakování se opět ukázala hrubá síla jednotlivých závodníků. S jistotou zde zvítězil Hafthor Bjornsson s 10 opakováními, ale dle jeho výrazu bylo jasné, že kdyby soupeři dali více, bez problémů by přidal dalších 5. Druhý v pořadí skončil gruzínský býk Janashia s 9 opakováními, pro kterého to už od pohledu bylo vše, co dokáže předvést, ale i tak perfektní výkon. Dělené třetí místo obsadili Rus Mikhail Shivlyakov a Adam Bishop s 8 opakováními. Čtvrtý skončil jeden z nejlepších deadlifterů této planety Mark Felix.

Třetí disciplínou bylo medley, kde měli závodníci otáčet pneumatiku a následně odtáhnout řetěz. Zní to sice jednoduše, ale je to extrémně těžká a běhavá kombinace. Nejrychleji se s disciplínou vyrovnal mladý a atleticky vypadající Mateusz Kieliszkowski s časem 43,14 vteřin, druhé místo obsadil obr Thor s časem 44,49 vteřin, třetí pozici udržel Tom Stoltman s 45,47 vteřinami.

Čtvrtá disciplína otestovala výdrž jednotlivých soutěžících. Pillars of Hercules neboli Herkulovy pilíře. Na našich domácích soutěžích můžeme obdobnou disciplínu vidět například v Čáslavi, tam ale závodníci drží dvě auta na nakloněné plošině. Obrovské překvapení v tomto ohledu připravil Mark Felix, který s časem 82,26 vteřin překonal světový rekord v této disciplíně. V úvahu je také nutné brát fakt, že Felixovi je 52 let. Druhý v pořadí a s rozdílem téměř 30 vteřin skončil opět Hafthor Bjornsson, který si jde tvrdě za svými cíli. Tímto výkonem se stal již dopředu vítězem tohoto ročníku, a to zejména díky chybě Mateusze Kieliszkowského, který si z této disciplíny odnesl pouhé 2 body. Nicméně třetí v pořadí skončil Laurence Shahlei, který nakonec závod nedokončil z důvodu zranění.

Poslední disciplínou byly Atlasovy kameny, zde pořadatelé připravili doslova bratrovražedný souboj, kdy proti sobě nastoupili Tom a Luke Stoltmanovi, přičemž Tom vyhrál celou disciplínu s nejlepším časem. Pro udržení dobrého umístění musel zabojovat Mateusz Kieliszkowski, a to také udělal, druhým místem na Atlasech potvrdil i celkové umístění na soutěži. Třetí nejrychlejší čas v disciplíně měl Konstantine Jahashia, který taktéž zpečetil i své celkové pořadí.

Letošní ročník soutěže Europe's Strongest Man byl velmi zajímavý. Hafthor Júlíus Bjornsson nejenže s přehledem zvítězil na této soutěži už popáté, ale také získal druhý skalp ze tří největších strongman soutěží. Tím také potvrdil svou dominanci ve strongman sportu.