Reklama:

Arnold Strongman Classic 2019 - výsledky a videozáznamy

14.629 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V pátek 1. března a v sobotu 2. března se ve večerních až nočních hodinách našeho času konala druhá největší strongmanská soutěž na světě, a to Arnold Strongman Classic 2019. Tato soutěž je sice druhá největší, ale bezpochyby ta úplně nejtěžší.

Letos si pořadatelé připravili ve spolupráci s hlavním sponzorem Rogue Fitness velmi zajímavou soutěž, a aby dostáli slovu nejtěžší, připravili pořadatelé extra finanční prémie pro tzv. "record breakers". V 5 extrémních disciplínách, rozdělených do 2 dnů, závodilo celkem 10 borců, těch nejlepších z nejlepších, kteří se nominovali do závodu ziskem některého z titulů z loňského roku.

Letošní hlavní otázka zněla, překoná Brian Shaw svá zranění z let minulých a vrátí se opět na stupínek nejvyšší, nebo potvrdí Hafthor Bjornsson svou dominanci a obhájí titul? Naposledy se titul 2 roky po sobě povedlo obhájit Dereku Poundstonovi v letech 2009 a 2010.

Elephant Bar Deadlift

První den závodníci otestovali svou sílu na mrtvém tahu. Pořadatelé chtěli závodníky motivovat a chtěli, aby právě zde padl absolutní rekord v mrtvém tahu, který drží od roku 2017 Eddie Hall, a to s rovnými 500 kg. 50 000 dolarů mělo připadnout každému, kdo pozvedne 500,5 kg a více. To byla velmi zajímavá motivace. V různých diskuzích se samozřejmě vyrojila řada pochybností o překonání, respektive nepřekonání rekordu, protože Eddie svůj rekord stanovil s klasickou deadliftovou osou, nikoliv s delším Elephant Barem, který se více prohne, a tudíž může být spodní část tahu lehčí. Na druhou stranu, z pohledu kondičního cvičence, strongmana - amatéra nebo powerliftera je půl tuny už opravdu nálož…

Rekord se překonat nepovedlo a dle mého názoru bylo k němu docela daleko, ale výkony přes 400 kg byly vlastně obvyklé. Zvítězil islandský obr Hafthor Bjornsson s pozvedem 474 kg (stanovil tak světový rekord pozvedu s Elephant Barem), následovaný Brianem Shawem s 463 kg. Brian se ještě pokusil o pozved s hodnotou 476 kg, ten se mu ale stal osudným pro celý zbytek závodu. Při tomto pokusu si zranil hamstring, ihned se pak přesunul do zákulisí a diskutoval své zranění se svým týmem a pořadateli. Jasně bylo vidět, že říká, že bude v pořádku, nicméně jeho další osud v soutěži již byl v té chvíli zpečetěn. Třetí v pořadí skončil Jerry Pritchett. Druhé zranění v této disciplíně prodělal Jean-Francois Caron, kanadský obr.

Elephant Bar Deadlift - 1. disciplína na Arnold Strongman Classic 2019

Husafell Stone

Druhou disciplínou prvního dne bylo přenášení specifického kamene. Zde bych vyzdvihl malou ironii, kámen byl přírodní, dovezený z Islandu, nicméně o přírodním kameni bych já osobně moc nemluvil, spíše se jednalo o sochu vytesanou z kamene, která znázorňuje Husafell kámen. Ten totiž není možné z Islandu odvézt, a tak byla zvlášť pro tuto soutěž zhotovena dokonalá replika se stejným tvarem i hmotností.

Přenášení kamene opět vyhrál Bjornsson, a tak "The Mountain" ze seriálu Hra o trůny po prvním dni odešel bez ztráty jediného bodu. Hafthor odnesl kámen téměř 67 m. Druhý v pořadí skončil Ukrajinec Oleksii Novikov a stal se tak překvapením dne. Oleksii odnesl kámen 64 m a třetí Rauno Heinla z Estonska 59 m. Brian Shaw začal ztrácet a JF Caron odstoupil ze závodu.

Husafell Stone Carry - 2. disciplína na Arnold Strongman Classic 2019

Wheel of Pain

Druhý den začal asi nejmonstróznější disciplínou, která kdy byla na strongman soutěži k vidění - "kolem bolesti", inspirovaným filmem Barbar Conan. Zde bylo vidět, že Rogue dává opravdu extrémní důraz na velkolepost akce a nebojí se do ní i do celého strongman sportu investovat nemalé peníze. Jednalo se o 9 tun vážící soukolí, které měli závodníci otočit za 60 vteřin co nejdále.

Nakonec se tato disciplína ukázala jako velmi těsná. Se vzdáleností 36,5 m zvítězil Martins Licis, americký strongman a letošní vítěz soutěže Arnold Strongman USA. V závěsu za ním skončil Hafthor Bjornsson se vzdáleností 36,3 m, ušel tedy o 20 cm méně. Výborné 3. místo získal Oleksii Novikov se vzdáleností 34,5 m. Pro Briana Shawa se zde bohužel ukázalo, že jeho zranění bylo asi větší, než očekával, a ani odpočinek do druhého dne mu nepomohl. Na této disciplíně skončil na 8. místě.

Wheel of Pain - 3. disciplína na Arnold Strongman Classic 2019

Austrian Oak

Krásná disciplína - zvedání obří dřevěné klády, vážící 195 kg, na maximální počet opakování. Případně měli závodníci možnost zvolit ještě menší, 175 kg vážící kládu. Pro některé závodníky bylo 195 kg moc, a tak pro ně bylo lepší zvolit menší kládu i za cenu horšího umístění, nicméně nepřišli o body úplně.

Po těžší kládě sáhlo 5 borců a dělené první místo získali Mateusz Kieliszkowski, Mikhail Shivlyakov, Martins Licis a Hafthor Bjornsson se 2 opakováními. S těžší kládou ještě bojoval Brian Shaw a skončil na 5. místě s 1 opakováním. Zbylí borci sáhli po lehčím dubu a dělené 6. místo obsadili Matjaž Belšak a Rauno Heinla se 2 opakováními. Pořadí uzavřel Američan Jerry Pritchett s 1 opakováním.

Austrian Oak - 4. disciplína na Arnold Strongman Classic 2019

Stone to Shoulder

Poslední disciplína celého závodu. Tentokrát opravdu přírodní kámen, vážící 186 kg. Úkolem bylo dostat kámen na rameno, na pokyn rozhodčího kámen odhodit a celý proces zopakovat co nejvíckrát, a to v časovém limitu 2,5 minuty.

Poslední disciplína již byla poznamenána velkou únavou závodníků. Konala se pozdě večer od 9 do 10 hodin amerického času na hlavním pódiu Arnold Classic před plným sálem. Mateusz Kieliszkowski všechny doslova omráčil svými 5 opakováními, kdy překonal sám sebe z loňska, kdy senzačně vysekl 4 opakování. Druhé místo ukořistil Martins Licis se 2 opakováními, kterými zpečetil své celkové 2. místo. Při Martinsově pokusu se musela zastavit časomíra, protože po jednom pokusu se odhozený kámen odrazil od země takovým způsobem, že se skutálel až do hlediště. Nikomu se ale naštěstí nic nestalo. O třetí příčku se společně podělili Matjaž Belšak a Hafthor Bjornsson s jedním opakováním, pro Bjornssona, který nezvykle zvedal kámen na levé rameno, šlo jen o jediné opakování na jistotu, kterým stvrdil své vítězství.

Stone to Shoulder - 5. disciplína na Arnold Strongman Classic 2019

Po náročném závodě své vítězství jednoznačně obhájil obrovský islandský borec Hafthor Bjornsson, který v celém závodě ztratil pouze 5 bodů, následovaný stříbrným Martinsem Licisem. Své kvality zopakoval mladý Polák Mateusz Kieliszkowski. Brian Shaw bohužel skončil až na 8 místě. Doufejme, že jemu i JF Caronovi se zranění zahojí a budou v pořádku na další závody.


Arnold Strongman Classic 2019 - výsledky

pořadíjménozeměbody
1.Hafthor Bjornsson Island 45,0
2.Martins Licis USA 40,5
3.Mateusz Kieliszkowski Polsko 31,5
4.Mikhail Shivlyakov Rusko 30,5
5.Matjaž Belšak Slovinsko 28,0
6.Rauno Heinla Estonsko 27,0
7.Oleksii Novikov Ukrajina 25,0
8.Brian Shaw USA 21,0
9.Jerry Pritchett USA 14,5
10.Jean-Francois Caron Kanada 1,0


Fotografie:
https://www.instagram.com/roguefitness
https://www.instagram.com/thorbjornsson


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 61 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínNedožité sedmdesátiny legendy kulturi...
Jarda 74 (05:57) • Díky za článek, jako mládě jsem to sledoval s opravdu velkým nadšením, hledal jsem jaký...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
Tsunami (23:00) • Díky Michale za zpětnou vazbu. Co se týče přechod stehna v trup je pravda. Jen je to ta...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
moab (18:36) • No nechci se hádat, ale zrovna ve WUAPu je definován KYČELNÍ KLOUB pod úrovní horního k...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
Palec077 (12:07) • Přečti pravidla libivolné federace a pak dělej chytrého v diskuzích. Všechny federace t...
magazínDennis Wolf je po operaci
Zodiak411 (22:12) • Dennis má hezkou `důchodovou` formu. Snad se brzy uzdraví a zase ho někdy uvidíme v Pra...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra