Arnold Strongman Classic Europe Amateur 2019 očima závodnice Barbory Labidi

8.904 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Arnold Strongman Classic Europe 2019 - výsledky
[Text: Barbora Labidi] Dne 22. září 2019 jsem se zúčastnila v Barceloně závodu Arnold Strongman Classic Europe Amateur ve strongwoman kategorii do 180 liber (81,6 kg), kde jsem o 0,5 bodu zaostala za 1. místem a skončila tedy druhá. Bohužel se ukázala moje nezkušenost se strongman závody (toto byly moje první mezinárodní závody) a udělala jsem pár chyb, které mě stály první místo, ale každopádně jsem s výsledkem spokojená, jelikož jsem dostala nominaci na závody Arnold Classic do Columbusu na příští rok 2020 v březnu. Tím se mi v podstatě splnil můj velký sen závodit na Arnoldu v USA. Tento závod je považovaný za nejtěžší z celé strongmanské série Arnold Classic.

Ženy (moje kategorie do 180 liber a open ženy nad 180 liber) závodily v neděli a muži (do 90 kg, do 105 kg, nad 105 kg a profíci) v sobotu. Nejvíce sledovaná byla samozřejmě kategorie profi, kde kromě Eddieho Halla a Hafthora Bjornssona závodily snad všechny "star" - Brian Shaw, J. F. Caron, Matjaž Belšak, Mateusz Kieliszkowski, Jerry Pritchett, Olexii Novikov, Mikhail Shivlyakov. Já jsem byla nadšená hlavně z přítomnosti Briana Shawa, mého velkého idolu, kterého jsem měla šanci vidět poprvé naživo, a bylo to štěstí, protože on na evropské závody moc nejezdí. A řeknu Vám, že jsem nikoho většího zatím neviděla. :-) Přece jenom mít přes 2 metry a kolem 190 kg, to jen tak někdo nemá.

Soutěž vyhrál Polák Mateusz Kieliszkowski, druhý skončil Olexii Novikov a třetí J. F. Caron. Brian Shaw se umístil až na 7. místě, prý kvůli cílenému úbytku hmotnosti, kdy se ještě nestačil adaptovat na novou váhu. Závody se mi moc líbily a užila jsem si také chvilkové přítomnosti samotného Arnolda.

V neděli jsme tedy přišly na řadu my ženy. V kategorii do 180 liber nás bylo celkem 6, v open 4. První disciplína byla Super Yoke (160 kg na 25 m). Já bohužel "zaspala" na startu, kdy po odpískání závodnice vedle mě neběžela vůbec, takže jsem se zarazila a ztratila tím pár sekund. Závodnici vedle mě nechali rozhodčí disciplinu opakovat, jelikož Super Yoke vůbec neodešla, ale zůstala celou dobu na místě, ale mě ne, takže jsem zbytečně ztratila body (přitom váhově pro mě 160kg yoke je lehký), což byla škoda a především moje hloupost...

Je ale pravda, že rozhodčí nás nenechali moc dlouho připravovat před samotným výkonem a pískali tak, že člověk ještě pomalu ani nebyl na startu. Nejspíš chtěli soutěž uspíšit. Takže když to shrnu, tak 1. disciplína nedopadla pro mě nejlíp a já skončila s časem 10,68 s na 4. místě. Na prvním místě skončila Leila Amirbekian z Ruska (8,47 s).

Druhou disciplínou bylo Frame Carry, přenášení 220kg ohrady na 25 m. Tam jsem bohužel udělala další chybu v tom, že jsem si měla namotat trhačky (byly povolené) hned na začátku, a ne v průběhu trati. Nepředpokládala jsem, že je budu potřebovat, na tréninku jsem 220 kg zvládla bez trhaček, i když přiznávám, že to už je docela slušná váha. Ohrada na závodech mi přišla nějak těžší než na tréninku, ale já přesto trhačky nechtěla, jelikož se mohly motat až po odpískání a já nechtěla ztratit další vteřiny. Takže jsem první půlku trati odešla bez nich, ale pak mě zradil úchop a já si je stejně musela namotat. Tato disciplína se mi také moc nepovedla a čas byl 40,84 s. 2. místo za Ruskou s 19,87 s.

Třetí byl Deadlift (160 kg na 60 s) a to jsem čekala pro mě dobrý výsledek a naštěstí se to také potvrdilo a tuto disciplinu jsem suverénně vyhrála se 14 opakováními i přesto, že mi rozhodčí neuznali 4 pokusy.

Čtvrtý v pořadí byl Log Lift (55 kg na 60 s). V tom jsem si také věřila, protože jsem měla hodně natrénováno. Nakonec jsem tuto disciplinu také vyhrála se 14 opakováními.

Páté a poslední na řadě byly Atlasy na 60 s. Měly vážit 60 kg, ale upřímně se mi zdálo, že měly tak 80 kg. Bohužel jsem udělala další chybu a i přes radu přítele, ať si vezmu vosk na ruce, jsem tak neudělala, takže mi koule ke konci vyklouzávaly z rukou. Ale přiznávám, že už jsem byla také celkem unavená. Hlavně po mrtvole a Log Liftu, kde jsem šla opravdu na maximum. Takže nakonec 8 přehození a 3. místo (1. místo s 11 opakováními Anna Kashperska).

Celkově jsem tedy obsadila 2. místo s 23,5 body a na 1. místo jsem ztratila jen 0,5 bodu. Zvítězila Leila Amirbekian s 24 body. Třetí skončila Ukrajinka Anna Kashperska s 22 body.

Získala jsem nominaci na Arnold Classic v americkém Ohiu, takže určitě velká motivace do dalších tréninků. Celkově musím říct, že samotná organizace závodu proběhla v pohodě, závody byly rychlé a bez zbytečných přestávek. Co mě trochu zarazilo, bylo, že lidé u informačních stánků u vstupu do haly neměli vůbec ponětí o nějakých strongmanech a jejich umístění v hale a také neuměli anglicky.

Další ne moc milá věc byla, že mě v pátek 20. září, tedy den před začátkem soutěže, "okradli" o 50 euro při koupi vstupenek pro mého přítele. Marně jsem se snažila vysvětlit, že nejsem závodnice bikiny fitness ani kulturistiky a vstupenku do zákulisí opravdu nepotřebuji. Druhý den se omluvili a peníze vrátili, takže se situace vyřešila.

Co se týče umístění a velikosti závodiště, tak si myslím, že především profi strongmani by si určitě zasloužili větší prostor - zázemí i větší závodní plochu. Když to ale celé shrnu, tak soutěž se mi moc líbila, samotná organizace závodu, časový harmonogram, atmosféra... Diváků samozřejmě bylo nejvíc na profi strongmanech v sobotu. V neděli na našich závodech to bylo poněkud slabší, ale popravdě jsem to ani nevnímala a soustředila se na svůj výkon. Co chci vyzvednout, byly ostatní závodnice. Jak v mé kategorii, tak i v open, všechny byly moc milé, kamarádské a rozhodně nebyla vidět nějaká závist nebo něco podobného. Nejvíc se mi líbil kanadský tým 2 holek v open. Závodily proti sobě, ale stejně si pomáhaly a podporovaly se. A tak by to mělo ve skutečném pojetí sportu podle mě vypadat, i když samozřejmě chceme každý vyhrát. I já. :-)

Další závody mě tedy čekají v USA v Columbusu v březnu 2020, tak mi držte palce!