Reklama:

European Ultimate Strongman Championship U105 - reportáž a videa

7.907 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Neděle 11. srpna 2019 byla na Moravě ve znamení strongmanů, tedy siláků, jedinečných výkonů, a také vítězství českých barev! Ve 14 hodin se v Přerově v parku Michalov sešlo pod organizací Strongman Czech U105 hned 10 siláků z Evropy, aby se utkali o titul toho nejsilnějšího ve střední váze, tedy v kategorii do 105 kg.

Spolumajitelem asociace Strongman Czech U105 je nejznámější český strongman a patron kategorie do 105 kg Jiří Tkadlčík: "Jsem strašně rád, že máme možnost díky světové asociaci Ultimate Strongman opět uspořádat závod podobné velikosti, a přestože jsme promýšleli různé varianty, i letos jsem se rozhodl pro moje rodné město Přerov, od kterého mám spolu s Olomouckým krajem velkou podporu," říká třicetiletý mistr světa, který vloni jako strongman právě v rodném Přerově získal titul nejsilnějšího muže světa střední váhy.

A vyplatilo se! Do Přerova se opět po roce sjeli fanoušci tohoto extrémního sportu z celé republiky, aby zaplnili do posledního místa prostor kolem závodiště a mohli na vlastní oči vidět fenomenální bitvu mezi závodníky z Česka, Polska, Rakouska, Ukrajiny, ale i Slovenska, nebo třeba Irska.

Ta započala pár minut po 14. hodině nástupem závodníků, kdy zdaleka nejvíce zaujal domácí Tkadlčík, který přišel oblečen do výstroje jako husita a za doprovodu dvou dalších "husitů" a chorálu Ktož jsú boží bojovníci sklidil velký aplaus publika. "Já jsem říkal, že jsem velký patriot, a co je víc českého než husité?" vysvětlil Tkadlčík, o kterém je známo, že má podobné silné vzory rád a je s nimi často spojován, tak jako je tomu v případě Gustava Frištenského, kdy byl Pivovarem Litovel dokonce před rokem zvolen jako ambasador a "následovník" tohoto českého siláka i hrdiny.

Samotný závod pak odstartoval chvíli po nástupu během se 410kg jařmem (Super Yoke) na 15 m, kdy závodník cestou zpět odnesl 130kg sandbag a vyložil jej v co nejkratším čase na stůl vysoký 120 cm. Přesně polovina startovního pole zvládla disciplínu ve stanoveném limitu, z nichž se do těsné trojice vítězů disciplíny dostali Vitalii Mikheiev z Ukrajiny, Przemyslaw Marczewski z Polska a domácí Jiří Tkadlčík. V pětici nejlepších byl také Čech Petr Pastýřík, který v poslední době úspěšně reprezentuje ČR na mnoha evropských strongman závodech týmů i dvojic a závod od závodu zlepšuje svou formu.

Super Yoke + Sandbag Carry

Ve znamení rekordu se pak nesla druhá disciplína - zdvih obří jednoručky, kdy měl závodník za úkol jednou rukou dostat nad hlavu jednoručku o co nejvyšší váze. Startovní váha byla 90 kg, kterou zvládli všichni závodníci, 100 kg také nečinilo závodníkům větší problémy. Přes 110 kg se však dostali pouze Marczewski a Tkadlčík, kteří po dohodě s rozhodčím nechali naložit jednoručku na 122 kg (přesně 122,05 kg), aby se pokusili překonat oficiální český rekord ve zdvihu jednoručky všech dob, tj. bez rozdílu tělesné hmotnosti závodníka.

Polák Przemyslaw jednoručku lehce přemístil na rameno, bohužel přes křeč v ruce se již k tlaku nedostal a zapsal tak konečných 110 kg. Tkadlčík se naopak nechal vyburcovat tisícovým davem fanoušků, přesně zváženou činku o váze 122 kg před domácím publikem i rozhodčím skutečně jednou rukou zvedl a zapsal tak nejen platný pokus, ale i nový český rekord.

Giant Dumbbell

Tahovou sílu pak prověřila deadliftová kombinace tří činek - tlusté axle osy o váze 300 kg, klasické osy s 320 kg a dlouhé elephant osy s 340 kg. To byla na závod střední váhy nebývale těžká kombinace, o čemž se přesvědčili téměř všichni závodníci. Tlustý axle bar nečinil závodníkům větší potíže, 320 kg na klasické ose však překonala jen polovina pole, zrádný elephant bar pak zvládl pouze Tkadlčík. Spolu s druhým Emanuelem Pescarim z Rakouska a třetím Vitalim Mikheievem z Ukrajiny tak vzal cenné body řadě závodníků, včetně Marczewského, který se neřídil pravidly disciplíny a činky pouštěl na zem po pozvedu již od pasu, za což měl trestné sekundy k jinak vynikajícímu výslednému času.

Deadlift Medley

Peklo. Tak nazvala předposlední disciplínu řada závodníků. Super Medley, jak napovídá název, bylo kombinací několika prvků, které na téměř závěr závodu prověřily fyzickou zdatnost i sílu závodníků. Ti museli nejprve vyložit na 120 cm vysoký stůl betonovou kouli (Atlas) o váze 130 kg, dále běžet 15 m se dvěma kufry, z nichž každý měl 135 kg, zpět pak nesli tzv. Husafell neboli náhrobní kámen o váze 125 kg. Na řadu pak přišel ještě deadlift o váze 285 kg a 135kg Log Lift (dřevěná kláda nad hlavu), oboje na jedno opakování.

Hned první část medley, Atlasův kámen, byla pro řadu závodníků opravdu kamenem - úrazu. Na disciplíně byl totiž zakázán vosk, který obvykle pomáhá závodníkům udržet kámen v předloktí, kluzký povrch kamene tak ubíral značnou část sil. Naopak kufry i náhrobní kámen zvládla odnést hned polovina startovního pole, a to ve vynikajících časech. Sílu na jeden zdvih mrtvého tahu v sobě našli už jen 4 závodníci, disciplínu pak zvládli Log Liftem dokončit opět pouze Przemyslaw z Polska a Tkadlčík, což byli po celou dobu závodu největší rivalové, a i přes přátelství v osobním životě se tahali o každý bod v celkovém pořadí.

Super Medley

Poslední disciplína, zaměřená na ramena, se jmenovala Viking Pres a závodník měl úkol zvednout speciální konstrukci nad hlavu a udělat takto co největší počet opakování za minutu. Váha dosahovala 180 kg, i tak závodníci zvládli v průměru 5 opakování a více. Vynikající formu pak předvedlo české trio Pastýřík (10 opakování), Tkadlčík (12 opakování) a Kahánek (13 opakování), kteří si na této disciplíně rozdělili nejvyšší příčky!

Právě disciplínu Viking Press si vybral Tkadlčík spolu s majitelem firmy Sting Martinem Zarembou jako přidanou hodnotu závodu, kdy se firma rozhodla věnovat za každý zdvih Tkadlčíka 600 Kč na konto vybraného dětského domova nebo organizace.

Tkadlčík nakonec nazvedal 7200 Kč. "Já jsem to pos*al," komentoval vtipně Tkadlčík svůj výkon. "Já jsem chtěl nazvedat víc, ale jsem už strašně unavenej, tak to zaokrouhlíme na 10 tisíc, co říkáte?" a dodal, že by rád věnoval poukaz spolku Inzulínek, který se věnuje rozvoji a pomoci dětem s cukrovkou I. typu, se kterou se od tří let potýká i strongman Tkadlčík.

Viking Press

Ten nakonec s bodovým náskokem "utekl" Przemyslawovi a vyhrál druhý titul mistra Evropy během jediného týdne. Jen 7 dní před touto událostí si totiž doslova odskočil z tréninku na mistrovství Evropy jiné asociace (Official Strongman), kde vyhrál titul mistra Evropy strongmanů do 105 kg pro letošní rok, a naznačil tak skvělou formu, kterou v neděli definitivně potvrdil.

"Jsem šťastnej. Doufal jsem, že přijede víc siláků, chyběli mi kluci z Ruska, Anglie, chtěl bych ještě větší bitvu, ale sezóna je dlouhá, jsme všichni tak nějak pozraňovaní a unavení, takže jsem rád, že se to povedlo a můžu trošku odpočinout," svěřil se Tkadlčík a na otázku, co chystá nyní, odpověděl se smíchem: "Já bych chvilku chtěl nechystat nic. Ale nikdy mi to nedá, takže si dám ještě 14. září mistrovství České republiky střední váhy na Kladně, které půjdu z tréninku, spíš abych další kluky z Česka nahecoval, a pak už si jen pochodíme po horách a trošku zrelaxujeme, na podzim se nám narodí dcera a já chci být doma u všeho!"

Druhé místo obsadil Przemyslaw Marczewski, vynikající závodník, který bral letos stříbro na MS strongmanů do 105 kg a momentálně je považován za nejsilnějšího Poláka dané kategorie. Emanuelu Pescarimu z Rakouska pak na něj chyběl jen bod a půl, i tak byl ale se zraněným ramenem Emanuel s bronzem velice spokojen. Nepopulární bramborová pozice pak patřila Pastýříkovi, který výkonem velmi překvapil.

Ceny přišli předat zmiňovaný Martin Zaremba z firmy Sting, poslanec Petr Vrána a Petr Hermély, marketingový manager skupiny PMS Přerov. Celý závod probíhal pod záštitou města Přerova a Olomouckého kraje, generálním partnerem pak byl Pivovar Litovel, partnery akce byly firmy Tiger Energy Drink, Czech Virus, Sting a Lopys Barber Shop. Děkujeme!

European Ultimate Strongman Championship U105 2019 - celkové pořadí
pořadíjménozeměbodové hodnocení
1.Jiří TkadlčíkČeská republika 49,0
2.Przemysław MarcewskiPolsko 38,0
3.Emanuel PescariRakousko 36,5
4.Petr PastýříkČeská republika 26,5
5.Valerii GazaievUkrajina 24,5
6.Miroslav KahánekČeská republika 22,5
7.Vitalii MikheievUkrajina 22,5
8.Ludvík LangČeská republika 22,0
9.Gavin RedmondIrsko 14,0
10.Patrik ZelezkaSlovensko 13,5


Foto:
Štefan Drgoň

Video:
Valerie Mirić


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJay Cutler - tipy a triky k předsoutě...
Jay32 (17:56) • Pro mě nejlepší kulturista v letech 2000-2010. Škoda že byl na vrcholu zaroven s Colema...
magazínLukáš Osladil - trénink břicha a zad
Lukas82 (10:55) • Jasně, příště se Lukáše zeptám. Díky za dotaz!
magazínDruhý díl úspěšné knihy Sacharidové v...
accept (10:32) • Prosím,můžeš nám to přeložit do češtiny?
magazínDruhý díl úspěšné knihy Sacharidové v...
abebas (18:02) • Já dělam a měl jsem 83 kilo 84 kilo na 76 kilo jsem z toho dostal večeře. Supertrneéra...
magazínAntoine Vaillant objem začne s hmotno...
amoresPE (14:17) • https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2556122404691546&id=1689595404677588&fs=1&focus_composer=0Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra