Reklama:

Španělský strongman závod očima Jiřího Žaloudka a Pavla Zadražila

6.213 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Dne 12. října 2019 se na jihu Španělska v městečku Salobreña, které je vzdálené asi 100 km od letoviska Malaga, konal závod strongmanů Super Hombre 2019, ve kterém své síly poměřili i dva čeští profesionální borci, a to Jiří Žaloudek a Pavel Zadražil. Jaké dojmy si oba závodníci přivezli? Jak dopadli? A jak samotný závod probíhal? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Chlapi, jak jste se dostali k takovému závodu? Španělsko je trošku z ruky.

Jirka: Letos, když jsem pořádal závody v Čáslavi, mě napadlo pozvat závodníky z jiných zemí, než na co byla Čáslav zvyklá. Z loňska jsem měl kontakt na Pierra Motala z Francie, ten s radostí pozvání přijal. Dále jsem pozval i Španěla Antonia Buena, ale ten kvůli zranění pozvání odmítl s tím, že by mě rád viděl na závodech ve Španělsku. A tak to začalo. Antonio společně právě s Pierrem nás nakonec oslovili, že by měli zájem, aby dva čeští závodníci startovali u nich na závodě. Organizační záležitosti naší výpravy si vzal na starosti Pavel Cháma za Českou národní federaci strongman (ČNFS). O to to bylo složitější, když španělský organizátor závodu neuměl anglicky.

Pavel: Já se o závodu dozvěděl právě od Pavla, že se zrovna domlouvá účast dvou závodníků ve Španělsku. To mě zaujalo, je to zase nová zkušenost.

Jaká byla cesta a vaše příprava?

Pavel: Mojí přípravou byla celá letošní sezóna, kterou jsem až na závod ve Žďáru nad Sázavou prošel celý. A zároveň jsem v době mezi závody trénoval na stavbě domu, kterou momentálně dokončuji.

Jirka: Do Španělska autem je to nesmysl. Letadlem se to lépe snáší. Ačkoliv to bylo s přestupem a my měli docela dlouhý časový prostoj na přestup. Na zpáteční cestě nám to ani nevadilo, jelikož jsme byli v Barceloně celý den a pojali to s Pavlem Chámou v rámci fitness programu turisticky a navštívili plno památek. Pavel Zadražil s námi neletěl, jelikož měl pracovní povinnosti a zvolil jiný spoj. Já a Pavel Cháma jsme si celý pobyt ve Španělsku nakonec prodloužili a vychutnali si místní podnebí o něco déle.

Co se týče přípravy, letos soutěžím dvacátou sezónu ve strongmanech. Od patnácti se snažím dělat vrcholový sport. Prošel jsem atletikou, silovým trojbojem, jízdou na bobech a vše dělal s plným nasazením. Poslední dva roky jsem rozjel větší stavební projekt, který mi zabral dost času i energie, a v srpnu ho dokončil. Stále jsem se snažil trénovat a závodit. Jakmile vypadnete, nemáte chuť začít znovu. Je to o bolesti a přemýšlení, proč vlastně, ale pak vás to stejně nakopne. No a mě to tréninkově nakoplo v tom srpnu, kdy jsem začal opět naplno trénovat a výkonnost šla nahoru. Znáte to, svalová paměť. Ale mám stále strach ze zranění.

Jaké byly disciplíny? Vyhovovaly vám, nebo ne?

Jirka: No, mně tak padesát na padesát. Uznejte, sedm disciplín v jednom dni a ještě k tomu opravdu velké váhy. Organizátor je dobrý ve zdvihu jednoruček, tak se je snažil začlenit i do kombinace. Pro mě byla určitě výzva tahání dvou kamionů i s návěsem 40 tun a po písku. Někdy je problém utáhnout samotný tahač. No a ono to jelo, ale utrpení. Závod trval docela dlouho, a proto nakonec organizátoři přistoupili k vynechání jedné disciplíny, a tou byl Super Yoke s váhou 500 kg.

Pavel: Jo, ten písek nebo šotolina, co tam bylo, byl fakt mazec, naprostý nezvyk. Závod byl připravený dobře, ale na španělské poměry, vše ve stylu "la siesta" nebo "mañana", takže začátek závodu plánovaný na 17:00 byl jen o hodinu a něco později.

První se tahaly dvě cisterny za sebou (40 tun). Naštěstí jsem se s pokrčenými prsty a obroušenou patou nacpal do Jirkových treter, tuším, velikosti 45 (já mám 48,5) a dalo se i trochu zabrat. Jenže závodníci přede mnou už vyšlapali stopy v tom bordelu na zemi a zbytek jsem tam dotáhl tretrami.

Druhá disciplína 2x Log Lift 140 kg a 160 kg. Log o průměru asi 20 cm se přemisťoval spíš bicepsy než zády, (smích) ale tady mě pan rozhodčí solidně potrápil. U 140 kg si dal hodně na čas, než jsem podle něj srovnal nohy, a pak ještě několik vteřin stál s propnutými pažemi, než písknul. 160 kg bylo už pak v pohodě. Když šel na řadu španělský závodník, u 160 kg vytlačil těsně nad hlavu a hned to zahazoval za sebe a rozhodčí pískl platný pokus. To už jsem nevydržel a spolu s pár lidmi jsme rozhodčímu řekli, že tohle není platný pokus, ať se jde podívat na video. Viděl to a řekl, že pokus je platný. Pak se na to podíval i ten závodník, Antonio Bueno, a sám mu řekl, že tohle uznat nemůže.

Třetí disciplína byla kombinace 152kg kufrů na 15 m a 420kg ohrady na 10 m. Kufry byly v pohodě, dobře se nesly, ale ohrada mazec. Nízká, a i když byla s trhačkami, tak to bylo peklo to odnést. Ale myslím, že tohle jsem vyhrál.

Čtvrté byly jednoručky 80, 100 a 110 kg. Vyrazil jsem všechny, a když mi rozhodčí pískl u té nejtěžší, položil jsem ji. Pak mi řekli, že pokus neplatí, tak znovu. Ale už nebyl čas. Následovala kombinace donést 130kg pytel na korbu náklaďáku, vyložit nahoru 140kg kouli a 120kg pneumatiku, no a potom chytit do rukou popruhy a auto chůzí přitáhnout asi 20 m. Tohle jsem vyhrál se vzdáleností asi 90 cm.

Další bylo držení dodávky na Car Deadliftu, ale čelem k autu, takže tu váhu držely hlavně bicepsy. Když mě po 10 vteřinách začal biceps pravé ruky tahat, bylo mi jasné, že první nebudu, ale dal jsem 42 vteřin a byl jsem druhý.

Poslední šla na řadu kombinace pneumatika 550 kg, koule 150 kg, Car Flip 500 kg, jednoručka 120 kg a Car Flip 750 kg. K jednoručce jsem se dostal jen já a Antonio Bueno. Já jednoručku neudržel zafixovanou nahoře, takže neuznáno.

Výsledek dopadl fantasticky, jste spokojeni?

Pavel: Já jsem s výsledkem hodně spokojený. Jirka určitě mile překvapil 4. místem a ukázal tam mladým závodníkům, že ještě není tak starý, aby jim nemohl nakopat… Každopádně úžasná zkušenost.

Jirka: Pavlovi se to vyvedlo skvěle. Jeho druhé místo bylo zasloužené. Vypadalo to, že by mohl obsadit i příčku nejvyšší, ale tu nakonec obsadil domácí Antonio Bueno. Třetí skončil Pierre Motal z Francie, kterého naši fanoušci znají právě z Čáslavi. Já skončil na čtvrtém místě.

Ještě na letošek plánujete nějaké závody nebo akce, i když fakticky česká sezóna skončila?

Jirka: Sezóna sice skončila, ale uvidím, jestli budu startovat ještě někde v zimě. Jsou i halové závody. Cítím se dobře, jsem rozjetý tréninkově. Zároveň připravuji další ročník závodů v Čáslavi, spíš řeším, co bychom mohli ještě zajímavého nabídnout za ty roky. A také chci poděkovat všem nadšencům do tohoto sportu, sponzorům a každému, kdo má zájem.

Pavel: Já Španělskem uzavřel svoji letošní sezónu a ani exhibice nemám minimálně do konce roku v plánu. Sezóna byla dlouhá, náročná, já mám na dořešení nějaké resty, na které snad teď bude čas, a hlavně si chci odpočinout aspoň měsíc od nějakých velkých vah, striktně naplánovaných tréninků atd. Budu si cvičit podle chuti a od prosince začnu nějaký start přípravy na další sezónu, která mi, doufám, začne o něco dříve než minulé roky. Ale necháme se překvapit. Určitě během toho volnějšího měsíce s Pepou Mazačem také dořešíme, jak uchopíme závod v Přelouči na rok 2020, protože máme pár nápadů, tak snad něco dopadne.

Každopádně bych rád poděkoval všem, co strongman sportu trochu fandí a chodí nás podporovat, sponzorům, bez kterých by závody udělat nešlo, oběma strongman federacím, které  nám pomáhají nejen s financemi, ale mnohdy i s organizačními věcmi, společnosti UNCS, která nás na většinu závodu obléká. Já osobně chci poděkovat společnosti ISOline - Escalate, která mě už třetí sezónu podporovala, a doufám, že jsem jim nedělal moc velkou ostudu. A samozřejmě poděkování patří rodinám, přátelům a vůbec všem, co tolerují to, jací jsme magoři, protože tenhle sport normální člověk dělat nemůže.


Fotografie:
archiv Pavla Chámy, Jiřího Žaloudka a Pavla Zadražila


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra