Reklama:
Protein Break + Mléčná rýže ZDARMA
Akční cena a 1000gramový lahodný dárek navíc! Více zde.

Zdeněk Vávra: "Bude to jízda!"

8.423 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman pro rok 2019

Nejdříve bych chtěl zmínit, že jsem jel dělat rozhovor do části republiky, kde je jedno z největších zastoupení strongmanů v celé zemi. A ne, není to Praha. Navštívil jsem legendární Čáslav. Protože jen zde najdete dnes již legendu a nejdéle závodícího profesionálního strongmana Jiřího Žaloudka, o pár ulic vedle letošního vítěze profesionální ligy strongmanů Jiřího Dejmala, hned vedle zase loňského vítěze profesionální ligy strongmanů Pavla Zadražila, doslova přes kopec to má Pavel Cháma, hlavní rozhodčí ČNFS (České národní federace strongman) a bývalý závodník, přes pole pak další profíci Radek Paták a kousek vedle Pepa Mazač a další. Ne nadarmo jsou v Čáslavi a v nedalekém Golčově Jeníkově jedny z nejlepších závodů celé sezóny. Zřejmě budu muset jezdit častěji, protože místní ovzduší, a asi nejen to, silovým sportům vysloveně přeje.

Nicméně s nikým z výše jmenovaných borců jsem se nakonec nesešel. Tentokrát jsem byl zatrénovat a prohodit pár vět s novým profíkem, který postoupil do naší nejvyšší ligy právě díky letošnímu druhému místu v lize amatérské. Tímto novopečeným profíkem není nikdo jiný než bavič a showman Zdeněk Vávra.

Zdendo, jak se aktuálně máš?

Aleši, mám se skvěle, všechno mě bolí, ale mám se skvěle.

Co to znamená?

Sezóna byla dlouhá, absolvoval jsem všechny závody amatérské ligy, do toho jsem si zazávodil i na pěti závodech v profi lize. Prostě jsem celý bolavý. Ale nesu to statečně a už jsem začal s přípravou pro novou sezónu. Nechci být mezi profíky vzadu, chci být vidět, ale tam pak nastupuje moje hlava… Všichni současní profíci jsou obrovské obludy a já si připadám prostě malý.

Prozraď našim čtenářům, kolik ti je, a něco o sobě?

Ono není moc co říkat, ale je to vlastně jednoduché, je mi 30 let, to jen vypadám starší a ztrhaný. (smích) Měřím asi 190 cm a vážím aktuálně asi 130 kg. V sezóně jsem ale měl kolem 140 kg. Žiju v Čáslavi s mojí skvělou rodinou, ženou Denisou a dvěma syny Zdendou a Dominikem. Tady trénuju a ničím se.

Co tě živí?

Můj rodinný rozpočet každý měsíc vylepšuje Ethanol Energy, a. s. Ale aby bylo jasno, jsem tam normálně zaměstnaný. (smích)

Jak ses dostal ke strongmanům?

Vesměs náhodou. Už ve škole jsem chodíval hlídat do klubu, myslel jsem si, že jsem silný, velký… jen myslel. (smích) Takový dřevorubec, co zvládne všechno. Už kamarádi mě tenkrát ukecávali, abych šel do fitka, ale já statečně odolával. (smích) Pak jsem přišel mrknout na čáslavské strongman závody, které pořádal Jirka Žaloudek. Přihlásil jsem se na diváckou soutěž. Tenkrát se měly nosit místní kufry s vlajkou. A já s nimi ani nehnul. Tak jsem se začervenal a druhý den jsem byl ve fitku a začal makat.

Myslíš ty nejhezčí kufry v ČR, pro neznalé ty, které nejsou vůbec lehké?

Jo, přesně ty 135 kg vážící potvory. (smích) Já si na ně tím špatným pokusem udělal nějaký blok, a tak mě trápily ještě dlouho…

Dobrá, do fitka jsi chodil, ale co strongman?

Za to všechno může Jirka Žaloudek. Vzal si mě pod svá křídla a učil mě, jak na to. Já se pak v silovém tréninku strašně zhlédnul. Následně jsem několik let chodil dělat nakladače a pomahače na všechny okolní závody. Pak jsem od loňska i závodil.

Start letošní sezóny jsi ale měl pomalejší?

Ono to nevypadá, ale já jsem trémista, strašný. (smích) Já totiž furt koukám na ostatní. Projdu Facebook, Instagram, prostě sleduju konkurenci. Pak mi to v hlavě přepne, jako že nejsem dost dobrý, dost velký nebo dost silný. A nepustí mě hlava. (smích)

Ale nakonec jsi měl famózní finiš.

Protože mě ukočíroval Jirka. Zakázal mi to sledování. Samozřejmě obrovskou podporou mi byla moje žena, která se mnou jezdila na všechny závody a strašně mi tím pomohla. Já pak s čistší hlavou jel to svoje. Přepnul jsem na mód pro show a už to jelo.

Je něco, co bys rád ze sezóny raději zapomněl?

No, nejhorší zážitek jsem měl z Uherského Hradiště, závody byly fajn, ale já už jsem byl asi unavený nebo přetažený. Nevím. Ale při disciplíně zvané Tire Flip (otáčení obří pneumatiky) jsem při šestém opakování prostě vypnul. Černo, tma a nic. Došel kyslík a nemohl jsem chytit dech. Trvalo to dobrých deset minut, než jsem se z toho dal zase dohromady. První, co, tak jsem chtěl odstoupit a ukončit to. Ale nakonec jsem mobilizoval zbytky energie a závod dokončil, navíc na krásném třetím místě. Takže není potřeba zapomínat. (smích)

Jaký cvik nebo disciplína je pro tebe nejhorší?

Nesnáším dřepy, pro mě je to synonymum ke sprostému slovu. Opravdu, když už nezbytně musím, tak dřepy jen se sebezapřením.

No a naopak nejoblíbenější cvik nebo disciplína?

Cokoliv, co nejsou dřepy, je oblíbené. (smích) Hele, nevadí mi nic, hodně teď jedu ramena a vůbec horní půlku těla. Pracuju tak nějak komplexně na zesílení.

Jedna klasická otázka. Řešíš stravu? A jaké máš nejoblíbenější jídlo?

Jídlo je super, tak proč se v něčem, co je tak super, mám omezovat? Takže stravu fakt neřeším. Nejoblíbenější je samozřejmě maso, tuny masa. Vlastně je jedno jakého. Žena si mě doma hýčká, takže se s jídlem mám fakt dobře.

Vím o tobě, že jedním z tvých koníčků je i výroba a příprava strongman disciplín. Jak to je?

Nevím, jestli přímo koníčkem, ale baví mě to a mám to rád. Samovýroba je vlastně nutnost, protože nikdo u nás ani na Slovensku nemá dostatek financí si něco pořídit třeba od Rogue nebo jiných výrobců. Jak disciplíny fungují nebo fungovat mají, vím, takže si prostě ve volném času hraju. Někde něco okoukám, přidám pár svých nápadů nebo nápadů kluků a je to. Letos jsme v Čáslavi představili náš Viking Press, ten se, myslím, povedl.

Když už jsi u těch závodů v Čáslavi, budou?

To nepořádám já, ale Jirka. Takže doufám, že budou, Jirka Žaloudek je dost akční na to, aby je nedělal. Za ty roky už má tolik zkušeností, že to zase bude parádní akce, ostatně jako pokaždé. Určitě chystáme nějaké překvapení v podobě nové disciplíny, která sice v České republice bývá vidět, ale fakt minimálně. Takže i z pohledu diváka to bude super zážitek.

A jak se těšíš na svou první profi sezónu?

Bude to jízda. Sice jsem zatím ve stavu, kdy si přijdu nejmenší, nejlehčí a nejslabší, ale dám tomu všechno, tak abych uspěl. Sice jsem jednu chvíli váhal, jestli mám nabídku mezi profesionály přijmout, ale opravdu jen na chvilku. Prostě tam půjdu a budu si to užívat stejně jako v amatérech.

Máš nějaké vzory mezi strongmany?

Mám. Z našich strongmanů je to samozřejmě Jiří Žaloudek. Z těch mezinárodních borců jsou to Eddie Hall a "Big Z" (Zydrunas Savickas, pozn. red.). Ale vesměs obdivuju každého, kdo to dělá naplno a srdcem. Ono obecně v lize jsme spíš kamarádi nebo známí než rivalové, takže kolikrát si tam vyjdeme vstříc s pomocí, když potřebuje někdo půjčit trhačky nebo tak… Samozřejmě v disciplíně chce být nejlepší každý. (smích)

Co bys doporučil zájemcům o strongman sport?

No, abyste s ním začínali, když už budete mít nějaké zkušenosti s posilovnou nebo silovými sporty. Je to sport krásný, ale při neuváženém jednání i nebezpečný. Nehody a úrazy se stávají, a proto je dobré se chyb vyvarovat. Léčení zranění totiž může trvat dlouho a může to hodně bolet. Na druhou stranu, pokud se zajímáte, jděte do toho, kontaktujte kohokoliv ze strongmanů z Vašeho okolí a zeptejte se, zeptání se je nejlevnější a taky nejpřímější. Třeba já teď začal trénovat s jedním klukem, který dělá trojboj, a doufám, že všechno vyjde tak, jak má, protože to mezi amatéry bude fakt mazec. Je to srdcař, takže to určitě půjde…

Je někdo, komu bys chtěl poděkovat?

Rodina na prvním místě. Takže chci předně poděkovat manželce Denise a oběma synům Zdendovi a Dominikovi za to, že mně fandí a neskutečně podporují. Jak jsem již zmínil, Denisa se mnou byla letos na všech závodech a dávala mi kromě fyzické i psychickou podporu a taky kompletní servis a pomoc se vším, co bylo zrovna potřeba. Chci poděkovat České národní federaci strongman za vedení ligy, za podporu závodníků v zahraničí, za to, že nás oblékají a že všechno tak nějak kočírují. Kolikrát to není jednoduché všechno skloubit dohromady. Děkuju Jirkovi Žaloudkovi za společné tréninky, Pavlovi Chámovi i všem ostatním okolo. Děkuju tobě, Aleši, za trénink i rozhovor. Samozřejmě nesmím zapomenout na sponzory, bez jejichž pomoci by to šlo mnohem hůř. Z nich chci jmenovat zejména Ethanol Energy, a. s., a Strong Together Milanovi Kořenovi.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínInter Island Elite Pro Championship 2...
Zodiak411 (17:37) • Reálně měl dvě velké hvězdy. Adélu a Michala. Adéla je už také zpět v IFBB PRO a celé E...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
Humanic145 (11:48) • Skvěle jsi ten problém popsal. Tím že budu pod hlavičkou ifbb pořádat soutěž nezměním n...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
LOPO (10:41) • Pavlovi gratulujem 👍👏. Je to veľký talent . Niekedy sa mi nepáči ako pózuje ,ale to je...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
DrobecekVlada (10:35) • @Humanic145 Prezident to neovlivní, protože toho v jeho soukromé společnosti IFBB zajím...
magazínInter Island Elite Pro Championship 2...
Humanic145 (10:18) • Ono možná než kdokoliv z nás by s tím měl něco dělat president federace... Co kdyby...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie