Reklama:

Lukáš Patera: "Vzal jsem si jednoručku a zkusil jsem, co půjde!"

9.240 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kalendář soutěží strongman pro rok 2019

Na konci letošní strongman sezóny se odehrála jedna speciální věc. Český profesionální strongman Lukáš Patera se při rozhovoru rozpovídal, jak to bylo s překonáváním rekordů ve zdvihu obří jednoručky, o motivaci, o tom, proč zkoušel i Log Lift, co plánuje na příští sezónu a vůbec v nejbližší budoucnosti.

Lukáši, naši čtenáři tě moc dobře znají, ať už z plakátů Ronnie.cz, nebo z tréninkových videí. Ale začněme od začátku. Jak ses dostal ke strongmanům?

Když jsem v roce 2010 skončil s atletikou, nechtěl jsem sport ani vidět. Ale po pěti letech už moje postava nebyla úplně ideální, a tak jsem začal chodit do fitka, abych zhubnul. Jenže jen tak cvičit mě nebavilo, začal jsem tím pádem hledat nějakou alternativu. Jeden z kamarádů se zmínil o strongman sportu, já si ale klepal na čelo a říkal si, že na tohle určitě nemám. Nicméně vrtalo mi to hlavou, až jsem v Pardubicích narazil na Sváťu Vobejdu, který v té době závodil v amatérské lize. Šli jsme na trénink, zkusili jsme kládu a Atlas, a když jsem hned na první pokus přetočil 550kg gumu, tak mi řekl: "Super, jsi strongman a za 14 dnů závodíš." Tak jsem se zúčastnil strongman závodu pro nováčky, kde mimochodem závodil i Jarda Švejda, Radek Rosa, Vláďa Jeřábek nebo Ondra Zadžora. Nesmírně mě to chytlo a začal jsem trénovat častěji. Na přelomu let 2015/2016 jsem chtěl svoje působení posunout o level výš a rozhodl jsem se založit svoji tréninkovou skupinu. Přes FB inzerát se připojil Dominik Hušek a Jarda Svoboda a tím vznikla skupina Strongman Force. Dnes jsme všichni tři profíci.

Kolik měříš, vážíš a jak si hlídáš stravu?

Měřím 183 cm, vážím 132 kg a stravu si nehlídám, jen se snažím přijímat co nejvíc bílkovin.

Letošní sezónu 2019 a vlastně ani loňskou o tobě mezi profesionály, kde jsi měl vloni debutovat, nebylo moc slyšet, co se stalo?

Loňská sezóna odstartovala závodem dvojic v Aši, kde jsme to s Dominikem celkem obstojně zvládli. Následoval závod profesionálů v Čáslavi, kde jsem se zranil už během rozcvičování při Super Yoku. Nejspíš jsem si něco utrhl mezi lopatkami, takže tím pro mě sezóna skončila. Ale aspoň jsem se pokusil vylepšit rekord na jednoručce, který jsem posunul na 121 kg a ještě jsem se zúčastnil MČR v kládě na EVLS Prague Showdown, kde jsme všichni tři závodníci zvedli stejnou váhu 170 kg. Jelikož ale nebyly tři zlaté medaile, tak se rozhodovalo na základě tělesné hmotnosti. A protože jsem já byl nejlehčí, dostal jsem zlato. V té době už jsem byl z Liberce přestěhovaný do Prahy a začínal jsem v nové práci. A přibližně od prosince 2018 až do jara 2019 jsem se pořád dokola snažil začít s přípravou, ale chyběla mi motivace, sparingové, čas a síla. Na jaře jsem se pak navíc dozvěděl, že s přítelkyní čekáme syna a to už moje myšlenky směřovaly úplně jinam, tak jsem na celou sezónu rezignoval.

Ale nakonec je o tobě slyšet. Ve tvé (podle mě hlavní) disciplíně zdvihu obří jednoručky teď kraluješ a překonáváš sám sebe, co bys k tomu popsal.

Změna přišla, když jsem viděl, jak Jirka Tkadlčík v srpnu zvedl na jednoručce 122 kg a sebral mi rekord, hned druhý den jsem šel do posilovny. Vzal jsem si jednoručku a zkusil jsem, co půjde. Bez tréninku padlo 110 kg, týden nato 120 kg, a tak jsem si řekl, že se pokusím vzít si rekord zpátky. Zavolal jsem Jirkovi, který spolupořádal MČR U105 na Kladně a zeptal jsem se ho, jestli mi dovolí udělat vloženou disciplínu jednoručku. Jirka se rozesmál, řekl "striktně zakazuju" a pak se rozesmál víc. Jak skončil smích, okamžitě mi bez váhání řekl, že samozřejmě souhlasí. Takže po šesti týdnech trénování jsem přijel na Kladno a výkonem 125 kg jsem si vzal rekord zpátky.

Několikrát ses pokoušel překonat i rekord v Log Liftu, který aktuálně drží Jirka Vytiska, jak to dopadlo?

Ono se to má tak, že primárně jsem se chtěl zlepšit na jednoručce, no a kládu jsem vlastně jen přihodil. (smích) Protože mi 125 kg na jednoručce nepřišlo vůbec těžkých, rozhodl jsem se, že zkusím jít výš a uspořádat exhibiční závod s rozhodčím a váhou, kde bych to ještě posunul. V rámci tréninků jsem pak zkusil i kládu, a protože 165 kg bylo hodně lehkých, rozhodl jsem se k jednoručce přidat i to. Vznikly dvě akce, obě v Plzni. První byla 19. 10. v Predator Gymu a druhá o týden později ve Fitness Hulk Plzeň. Na první akci jsem začínal kládou, kde jsem po úspěšném pokusu na 172,5 kg přiložil na 182,5 kg. Bohužel u této disciplíny je mnohem víc znát, když nemáte natrénováno, takže se to nepodařilo. Ovšem v jednoručce jsem zapsal 126 kg, kterým jsem vylepšil svůj vlastní rekord. Pak jsem ještě zkoušel 133 kg, nebylo to těžké, jen jsem to neuměl trefit. O týden později se ke mně přidal mladý a nadějný Honza Gruszka a harmonogram vypadal stejně. Kláda skončila výkonem 176 kg a dva pokusy na 183,5 kg byly neúspěšné. Každopádně 176 kg by měl být druhý nejlepší výkon u nás historicky. Takže kláda až příští rok. Ve Fitness Hulk Plzeň ale následovala po kládě jednoručka, z čehož se pak stal jeden z nejlepších soubojů v této disciplíně u nás. Oba dva jsme s Honzou absolvovali úspěšné pokusy na 105 kg, 115 kg i 121 kg a pak jsme naložili na 127 kg, což byla hodnota nového českého rekordu. Mně se to povedlo na poprvé a k velkému překvapení všech tuto váhu zapsal na druhý pokus i Honza. Bylo to famózní. A možná i tím mě vyburcoval k lepšímu výkonu, takže jsem si naložil, co šlo, a váha ukázala 132 kg. Věděl jsem už z minula, že váha je v mých silách. Stačilo pod ni jen správně padnout, což se také podařilo.

Jaké máš plány na příští sezónu, zúčastníš se ligy?

Příští sezónu rozhodně nepodcením, chci absolvovat co nejvíce závodů a současně s tím budu chtít vylepšit národní maxima jak v jednoručce, tak v Log Liftu. A možná i v něčem dalším.

Dáváš i hodiny osobních tréninků veřejnosti?

Dřív jsem dával, ale teď už vzhledem k časové tísni jen minimálně. Když už, tak jen strongman tréninky, a ne hubnutí a formování postavy. Ale sparing partnerům se nebráním. (smích)

A kde tě lidé mohou najít?

V Praze ve Fitness Ronnie.cz Vysočanská, Eagle Fitness nebo S&B Fitness. No a samozřejmě na Instagramu jako lukpaty86 a na Facebooku Strongman Force nebo osobním profilu.

S Dominikem Huškem a Jardou Svobodou jsi dřív natáčel zajímavá a vtipná videa, bude ještě další?

Nebojte, chystáme se na více společných tréninků a tím pádem i na další scénáře našich vzdělávacích videí. (smích)

Lukáši, děkuji ti za tenhle malý a rychlý rozhovor a přeji hodně štěstí v překonávání rekordů.

Já děkuju, Aleši. (smích)


Fotografie a videa:
archiv Lukáše Patery a Strongman Force


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínWings of Strength Chicago 2021 - výsl...
jiijk (22:03) • tak asi jej jen na pangaminu
magazínJ&M podcast: Zhodnocení Mr. Big Evolution Pro 2021 a naše "kauzy"
soichiro (18:21) • Chlapi vase podcasty sleduju ma to slusnou uroven i ty rozhovory se zavodniky jsou pove...
magazínJ&M podcast: Zhodnocení Mr. Big Evolution Pro 2021 a naše "kauzy"
jari (17:18) • Ahoj, díky za tvou reakci. Shrnul jsi to perfektně a nelze k tomu dodat opravdu nic. Sa...
magazínWings of Strength Chicago 2021 - výsl...
Zodiak411 (17:16) • Hlavně i to pózování zhoršil. Takto naposled pózoval v roce 2012 a dřív.
magazínJ&M podcast: Zhodnocení Mr. Big Evolution Pro 2021 a naše "kauzy"
scorpionus (14:41) • Kluci, kulturistika je nejegoističtější a nejnarcističtější a zároveň nejsubjektivnější...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie