Reklama:

Čeští strongmani z afrického "Arnolda" přivezli tři první místa!

6.385 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

O víkendu 17. - 19. května se v jihoafrickém Johannesburgu uskutečnil multisportovní Arnold Sports Festival Africa. Jednou z probíhajících soutěží byla i ta ve strongman odvětví, kam se z České republiky vypravili dva závodníci a dvě závodnice - český profesionální strongman Dominik Hušek, David alias "Ohromný drakobijec", v současné době nejlepší česká strongwoman Martina Dostálová a já (Veronika Rulíková).

Pátek 17. května

Páteční závod se nesl ve znamení mrtvého tahu na maximální zvednutou váhu, Viking Pressu a kufrů.

Mrtvý tah

Já v kategorii strongwoman novice do 82 kg úspěšně zatáhla 170 kg, čímž jsem zvedla nejvíce a tuto disciplínu vyhrála. Martina ve své kategorii (nakonec strongwoman open) zatáhla neskutečných 250 kg na mrtvý tah a suverénně ovládla tuto disciplínu. Davidu Zemovi ("Ohromný drakobijec") v kategorii amatéři do 90 kg stačilo pouhých 280 kg, aby také ovládl a vyhrál tuto disciplínu, a poslední, čtvrtý závodník naší výpravy Dominik Hušek byl s výkonem 340 kg (nové osobní maximum) na krásném 5. místě z 11 borců v jeho kategorii. Jen mrtvé tahy způsobem "last man standing" trvaly 4 hodiny. A po nich následoval Viking Press.

Viking Press

Viking Pressy byly dva. Jeden větší a robustnější pro chlapy, druhý menší pro ženy. Nutno říci, že ten menší přímo před námi před začátkem závodu několikrát vážili, aby věděli, kolik kilo má samotná konstrukce, a dle toho přidali potřebný počet kotoučů. Stála jsem přímo u vážení, když se páni organizátoři a rozhodčí dobrali k výsledku 19 kg vážící konstrukce. A nakonec, světe div se, přidali váhu na konstrukci v kotoučích. Takže já měla zvedat 60 kg, ale reálně to bylo téměř 80 kg, což bohužel na mě bylo příliš i v souvislostí s úplně jiným držením a postojem, než jsem byla zvyklá. Tudíž jsem stejně jako mé soupeřky neudělala ani jedno opakování a všechny jsme skončily bez zisku bodů.

Martina se už jako ostřílená závodnice s o 20 kg těžším Viking Pressem poprala naprosto bez problémů, kdy zvládla 6 opakování s 85 kg (takže minimálně se 100 kg) a vybojovala tím 2. místo v disciplíně. David se 100 kg (dle jeho slov to bylo mnohem více pocitově) vážícím vikingem udělal 5 opakování a zajistil si tak 1. místo v disciplíně. Dominik jako poslední z nás zvládl se 160 kg (dle našich propočtů a odhadů to také bylo více) udělat 3 opakování a stejně jako při mrtvém tahu si tak zajistil 5. místo v disciplíně.

Fatback Farmer's

Poslední páteční disciplínou byly kufry - Fatback Farmer's. Tato disciplína obnášela odnést kufry na vzdálenost 10 metrů, udělat s nimi 3 opakování na mrtvý tah, ujít dalších 10 metrů a na konci udělat další 3 mrtvé tahy. Tato disciplína se chodila ve dvojicích, bohužel pouze David byl ve skupině v lichém počtu a jako vedoucí závodník si kufry zašel na konci sám. Já jsem měla kufry o váze 70 kg a celou trasu jsem dle nakouknutí k rozhodčím zvládla za 21 sekund a nějaké drobné, čímž jsem vybojovala první místo v disciplíně. Martina šla s kufry o váze 100 kg a celou trasu zvládla s přehledem a vybojovala 1. místo. David šel, jak jsem již psala, sám s kufry o váze 130 kg, v polovině trasy si místo 3 opakování střihl 4 a i přesto skončil na 1. místě.

Dominik jako poslední z nás nesl kufry o váze 160 kg a tuto disciplínu s přehledem vyhrál, což dle slov jeho samotného bylo neskutečné, jelikož nemá rád chodivé a běhavé disciplíny. V součtu všech tří disciplín za první den jsme se společně s Martinou a Davidem umístili na prvních místech a Dominik na místě druhém ve svých kategoriích. Celý páteční závod trval od 8 ráno do 5 odpoledne a byl vcelku náročný. Co musím ze svého pohledu vyzdvihnout, byla super atmosféra, péče organizátorů a podpora i od samotných závodníků mezi sebou.

Sobota 18. května

Sobotní závod profi strongmanů začal mrtvým tahem s otevírací váhou 360 kg. Mezi známými tvářemi byli například Mikhail Shivlyakov, Mateusz Kieliszkowszki, Jerry Pritchett, Rauno Heinla nebo Oleksii Novikov. Po mrtvém tahu, který shodně vyhráli Heinla a Pritchett s výkonem 430 kg, následovaly 180kg kufry na vzdálenost 20 metrů, které vyhrál domácí borec Evan Singleton s neskutečným časem 8,09 sekund, a Truck Pull neboli tahání kamionu. Tuto disciplínu taktéž ovládl Singleton, druhý byl Kieliszkowszki a třetí Shivlyakov. Čtvrtou disciplínou byl Super Yoke, kdy borci měli za úkol ujít 10 metrů s 450 kg těžkým yokem a vzápětí přesedlat na 550 kg těžký yoke a ujít zbylých 10 metrů. Tuto disciplínu s přehledem a bez naprostého zaváhání ovládl mladý Kieliszkowszki s časem 21,72 sekund, čímž porazil vedoucího Novikova o setiny sekundy, na třetím místě Pritchett. Poslední, pátou disciplínou bylo přehazování 220kg Atlasu. Tuto disciplínu jsem bohužel již neviděla, ale dle dostupných výsledků nejvíce opakování během jedné minuty udělal Oleksii Novikov a tuto disciplínu tudíž vyhrál, druhý byl Jitse Kramer a na třetím místě Mohammed Etzapour. Po této části závodu ze všech 13 borců postupovalo prvních 6 do finále, které se konalo v 19 hodin večer na hlavním pódiu. Finálovou disciplínou byl jak jinak než královský Log Lift. Celkovým vítězem celého závodu byl dle informací Oleksii Novikov.

Neděle 19. května

Log Lift

V neděli měl závod původně začínat Super Yokem, ale nakonec začal kládou. Já a Martina jsme měly na závod krásnou růžovou kládu, která měla mít v základu 45 kg, bylo to na ní napsáno, jeden z rozhodčích nám to i potvrdil. Moje kategorie měla mít základ 60 kg, a co se nestalo, naložili nám 65 kg, protože druhý rozhodčí řekl, že kláda má v základu 40 kg. So, welcome to Africa! Takže já jsem druhým pokusem zvládla dle jejich počtů 65 kg (dle mých počtů 70 kg) a skončila jsem vyrovnaně se svými soupeřkami. Martinina kategorie měla základ 75 kg (takže 80 kg, že) a ona sama nakonec úspěšně zvládla 95 kg (dle našich počtů 100 kg) a v této disciplíně skončila na druhém místě.

Davidova kategorie měla základ 90 kg, které zvládl naprosto s přehledem, stejně tak 110 kg nebyl problém. Dalším pokusem zvýšil na 120 kg, které nakonec po lehkém zaváhání také zvládl. A vyhrál tak tuto disciplínu. Dominikova kategorie amatéři open šla dohromady s amatéry do 105 kg a novice open, tudíž samotná kláda trvala nekonečně dlouho, přidávalo se po 10 kg a mezi pokusy byla spousta času. Dominik začal pro jistotu na 110 kg a poté přeskočil na 130 kg, které i dle jeho slov byly těžké. Další pokus 150 kg, ale dle jeho slov zase "byla fakt těžká". Nakonec zvládl vytlačit 170 kg a v této disciplíně skončil na děleném druhém místě. Kláda je prostě jeho silná stránka.

Super Yoke

Po téměř 3 hodinách klády přišel o půl jedné na řadu yoke. Já měla mít původně yoke o váze 170 kg, ale protože jedna z mých soupeřek byla nízkého vzrůstu a lehčí yoke na ni neměl dostatečnou výšku, bylo rozhodnuto, že půjdeme těžší 180kg yoke, který už potřebnou výšku měl. Nasadila jsem tempo a trasu 20 metrů jsem zvládla za 9 sekund a soupeřky tak nechala za sebou o 6 sekund a více.

Po mně šla Martina, která měla odnést 250kg yoke, a dle jejích slov: "Prostě jsem to odnesla, ale málem mě to zlomilo." S rukou na srdci si ale řekněme, že váha to je neskutečná, a nebojím se říci i konečná pro mnoho jedinců opačného pohlaví. David šel s yokem o váze 340 kg a váha ho nemile překvapila, byť s ní trénoval a měl ji mít v malíčku. Každopádně zabojovat a urval o 3 sekundy první místo. Dominik a jeho "oblíbený" yoke se 450 kg byl masakr. Bohužel udělal jen pár kroků a po druhém položení na zem to byla konečná. Ovšem yoke s téměř půl tunou na zádech zvládlo dojít pouze několik borců z celé skupiny. Bohužel tento výsledek posunul Dominika z děleného druhého místa o několik pozic v žebříčku až na místo sedmé.

Držení kufru

Závěrečnou disciplínou dne bylo držení kufru jednou rukou. Kufr jsme museli držet před sebou, ruka se mohla opírat o břicho, avšak kufr se nesměl žádnou svou částí dotýkat nohou. Já držela kufr o váze 80 kg a povedlo se mi ho udržet nejdéle a tím tuto disciplínu vyhrát. Martina držela kufr o váze 100 kg a podařilo se jí vybojovat druhé místo. David měl kufr o váze 120 kg, ale pocitově to pro něho prý bylo minimálně 150 kg. V této disciplíně byl druhý. Dominik jako poslední měl v ruce kufr o váze 150 kg a úchop mu držel krásně, ale bohužel chytl křeč do celého boku, která ho limitovala, a v jednu chvíli vypadal vážně děsivě. Jeho umístění jsme se bohužel nedozvěděli. Dalším minusem pro Dominika byl fakt, že šel tuto disciplínu dohromady s Davidem, a ne se svojí skupinou, a to z důvodu, aby nám neuletělo letadlo. I to mohlo být rozhodující v jeho umístění.

No a jak jsme nakonec dopadli? Já jsem vyhrála svou kategorii strongwoman novice do 82 kg, což je pro mě momentálně největší závodní úspěch a motivace. Ráda bych touto cestou poděkovala firmě Recycling - kovové odpady, a.s., za jejich pomoc v rámci sponzorského daru, který mi tuto cestu umožnil. Martina Dostálová se umístila v kategorii strongwoman open na krásném 1. místě a posunula se tak zase o kousek k blíže k získání profi karty. David Zem vybojoval mezi amatéry do 90 kg stejně jako Martina 1. místo a vylepšil tak své umístění z Arnold Classic v Brazílii. A největší silák naší výpravy Dominik Hušek vybojoval v kategorii amatéři open mezi 11 soupeři bramborovou medaili (aktualizace 23. 5. 2019 - pozn. red.: po přepočítání bodů se zjistilo, že se Dominik umístil na druhém, děleném místě). Dominik měl z nás čtyř jako jediný nejvíce nabitou kategorii a za tento výsledek se rozhodně nemusí stydět a mezi ostatními se neztratil.

Na konec bychom společně rádi poděkovali naší strongman federaci a firmě UNCS za sponzorský dar v podobě sportovního oblečení přímo pro tento závod a za naši propagaci.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJan Halasz a Zdeněk Piekarz - trénink...
Arnold Strong (21:13) • Tady je Honza hodne hubeny takoveho hi nepamatuju
magazínJan Halasz a Zdeněk Piekarz - trénink...
fobo (22:05) • co to jako je? Elite pro karta? V čem? V tanci?
magazín196 cm vysoký Jamie Christian-Johal b...
maxpoint97 (21:46) • Tvl Tommy, to můžeš říct skoro o každým kulturistovi, že 25kg a byl by to masakr :D...
magazínJak si vedl Oleksii Novikov při překo...
Mravenec1 (20:14) • Je neskutečný, kam až se to s váhou jednoručky dostalo a to i u nás v ČR. Věřím, že s...
magazínRadikální změna (XVIII.): 50 kg dole...
ALKAPONE (18:31) • 2000 Kcal mají 50kg bikini.. myslím že tady ten extrémní přistup není úplně dobrá cesta...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra