Reklama:

World Grand Prix U105 - reportáž

10.424 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Včerejší neděle 23. června patřila silákům z celého světa! Strongmani střední váhy se z Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, Japonska, Anglie, Ruska, Ukrajiny a dalších zemí sjeli přímo do Pivovaru Litovel, aby bojovali o titul toho nejsilnějšího na pohár World Grand Prix U105, Memoriál Gustava Frištenského.

Jak název napovídá, jednalo se o světový závod, který však nesl nádech uctění památky našeho nejlepšího zápasníka všech dob, a to právě Gustava Frištenského, jehož odkaz se snaží uchovat nejen Pivovar Litovel, ale i ambasador pivovaru a samozřejmě jeden z favoritů na vítěze ve startovní listině Jiří Tkadlčík.

Siláci se tentokrát utkali v 5 disciplínách, jejichž brutální obtížnost i podle slov závodníků není ve světě k vidění, stejně jako obrovská divácká účast 2 tisíce lidí, což je na samostatné sportovní strongman akci k vidění opravdu málokdy: "Davy lidí, atmosféra, nic z toho jsem nikdy předtím na závodech neviděl, byla to opravdu show!" říká šampión Tyson Morrissy z Austrálie, vítěz několika "Arnoldů" a suverénně nejsilnější muž Austrálie ve střední váze.

Tyson Morrissy z Austrálie

První disciplína odstartovala sérii neskutečných výkonů, ale mnohdy i nezdařených pokusů. Tlaková kombinace, kdy se zvedaly tři různé předměty nad hlavu - sud o váze 100 kg, jednoručka o váze 105 kg a nakonec Log Lift (dřevěná kláda) o váze 155 kg, dala zabrat celému startovnímu poli. Nejlépe a nejrychleji si s disciplínou poradil právě ambasador Pivovaru Litovel Jiří Tkadlčík, hned za ním skončil jeho svěřenec Miroslav Kahánek z Kopřivnice, třetí příčka pak patřila na disciplíně Artemu Kobanovi z Ruska.

A u extrému se setrvalo i nadále. Druhou disciplínou byla kombinace naopak tahových věcí, kdy musel závodník opět zvládnout všechna tři stanoviště, tedy zvednout klasickou osu, elephant bar osu a poté auto, a to v co nejkratším čase. Váha na klasické čince byla na střední váhovou kategorii nastavena na poměrně lehkých 320 kg, s čímž si poradila většina startovního pole, elephant bar (prodloužená monstrózní osa) už však pustil dále pouze tři nejlepší. Naloženo totiž bylo neuvěřitelných 393 kg! Zvednutí auta o váze přibližně 330 kg pak bylo třešničkou na dortu.

Luke Davies, známý světový deadlifter z Anglie, si tuto disciplínu jistě pochvaloval, protože patří mezi jeho oblíbené, a v čase 38 sekund dokončil disciplínu jako první. Hned za ním se umístil zmiňovaný Australan Tyson Morrissy s časem 45 sekund, Jiří Tkadlčík, který monstrózní činku blížící se 400 kg zvedl až na druhý pokus, pak bral body třetího místa, a to s časem 51sekund.

Jayson Woods z Nového Zélandu

Přenášení 450kg jařma neboli Super Yoku už bylo pro většinu závodníků příznivější, ačkoliv téměř půltuna na zádech dokázala pořádně unavit celé tělo. Super Yoke se přenášel na 15 metrů, cílem bylo přenést ho v co nejkratším čase. To se povedlo domácímu Tkadlčíkovi s časem neuvěřitelných 13 sekund, poměrně v patách mu ale byl Australan Morrissy, který měl jen o 3 sekundy horší čas. S časem 22 sekund pak dokončil jako třetí v pořadí i Rus Artem Kobanov. Stejně jako na většině časových disciplín se i zde bojovalo o drahocenné vteřiny, své o tom ví i vynikající Super Yoke závodník James McGregor z Kanady, kterého stálo bronz na této disciplíně pár desetin sekundy.

Předposlední disciplína byla další zkouškou ramen závodníků, kdy se na speciální konstrukci Viking Press naložilo 194 kg a úkolem závodníků bylo zvednout ji co nejvícekrát v časovém limitu bez položení nad hlavu. Celá disciplína pak měla díky pivovaru i díky závodníkům charitativní podkres, neboť každé jedno platné opakování závodníka se rovnalo 200 Kč do kasičky Dětského domova Litovel, v případě Tkadlčíka se pak vyplácelo rovnou 400 Kč. Jiří byl nakonec i ten, kdo disciplínu vyhrál s 10 platnými opakováními, hned za ním se umístili na děleném druhém místě Emanuel Pescari z Rakouska a domácí Miroslav Kahánek, zástupce Slovenska Patrik Zelezka pak skončil hned za nimi.

Celkově závodníci vybrali domovu 13.000 Kč, a to i díky show, kdy Tkadlčík společnými silami se svým týmem "dokončil" mimo závod několik opakování a připsal tak ještě pár tisícikorun. Šek od Pivovaru Litovel poté předal přímo ředitel pivovaru, pan Ing. Lumír Hyneček.

Poslední disciplína byla na strongman akci netradiční, avšak světově velmi známá jako disciplína tzv. Skotských her. Jednalo se o Stone Put neboli hod kamenem, kdy měl každý závodník tři pokusy na odhod kamene z místa co nejdále jednou rukou. Kámen vážil 7,5kg a byl, jak je pro tuto disciplínu typické, přírodní, tedy nijak opracovávaný. Mezi nejlepší výkony patřil odhod až do dálky 12 metrů, což se podařilo opět Jiřímu Tkadlčíkovi (12,65 m), téměř 11 m pak dokázal odhodit Tyson Morrissy (10,53 m) který se přiznal, že se této disciplíně vůbec nevěnuje. Odhod do dálky 10,18 m pak zajistil bronz na disciplíně ukrajinskému závodníkovi Vitaliimu Mikheievovi.

Jayson Woods z Nového Zélandu

V průběhu závodu proběhly také dvě důležité exhibice. První vstup mezi disciplínami patřil MMA zápasníkům, v jejichž čele stál vynikající český MMA fighter Josef "Gorila" Král, držitel pásu v asociaci GCF ve welterové váze. "Pepa Gorila", jak se mu přezdívá, předvedl skvělou show a ukázku nejrůznějších technik MMA se svým týmem z pražského Gorila Gymu, který spoluvlastní a kde "vychovává" nejednu hvězdu českého MMA.

Druhý vstup pak po poslední disciplíně patřil Jiřímu Vytiskovi, českému open závodníkovi, který je držitelem českého rekordu v Log Liftu (180 kg). Tento rekord chtěl Vytiska sám překonat před zraky diváků, za dozoru rozhodčích a po veškerém zvážení závaží a vybavení. Pokus o 175 kg vypadal velmi lehce a Jiří s přehledem zvládl váhu 5 kg pod svým rekordem, 181 kg však již bylo nad jeho síly. I tak sklidil obrovský potlesk a ovace publika.

Výsledky celého World Grand Prix pak byly poměrně těsné, ovšem pouze na některých příčkách. Suverénně zlatým zůstal Jiří Tkadlčík, loňský vítěz World's Ultimate Strongman Championship, který utekl velkým bodovým rozdílem zbytku startovního pole a odnesl si tedy nejen patriotickou zlatou trofej, inspirovanou svatováclavskou helmou z dílny moravského kováře, ale i titul. Stříbrná příčka patřila Rusku a reprezentantovi Artemu Kobanovi, kterému disciplíny neskutečně seděly a dokázal si poradit s konkurencí. 4 body pak na Artema chyběly bronzovému Tysonu Morrissymu, kterému nevyšly tlakové disciplíny, na zbytku však exceloval.

Stupně vítězů, zleva Kahánek, Morrissy, Tkadlčík, Kobanov, Mikheiev, Pescari, Davies

Většina závodníků v čele s Tkadlčíkem se již za 14 dní utká v ukrajinské Melitopoli na World Ultimate Strongman Championship o titul mistra světa, kde by chtěl Tkadlčík nejen obhájit loňský titul a přidat ho k tomu včerejšímu, zuby si navíc brousí i na světový rekord v mrtvém tahu, který by rád nově stanovil na 405 kg.


World Grand Prix U105 - výsledky

umístění jméno Overhead Medley Deadlift Medley Super Yoke Viking Press Stone Put celkem
1. Jiří Tkadlčík 11 9 11 11,0 11 53,0
2. Artem Kobanov 9 8 9 7,0 8 41,0
3. Tyson Morrissy 7 10 10 0 10 37,0
4. Miroslav Kahánek 10 5 6 9,5 6 36,5
5. Vitalii Mikheiev 4 7 7 5,5 9 32,5
6. Emanuel Pescari 6 6 4 9,5 7 32,5
7. Luke Davies 8 11 2 3,5 3 27,5
8. James McGregor 5 0 8 0 5 18,0
9. Mizuki Toyota 2 0 5 5,5 2 14,5
10. Patrik Zelezka 1 0 3 8,0 1 13,0
11. Jayson Woods 3 0 1 3,5 4 11,5


Tyson Morrissy a Jiří Tkadlčík

James McGregor z Kanady

Jayson Woods z Nového Zélandu


Foto:
Štefan DrgoňSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 138 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie