Reklama:

Martin Sedláček "Já jsem prostě takovej magor."

6.849 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Letošní náročná strongman sezóna je u konce. Celkem mohli amatérští strongmani poměřit síly na 8 závodech po celé České republice od května až do září. První závod byl již tradičně v Aši a končilo se závodem v Opavě.

Teprve druhou sezónu se letos podařilo vyhrát sympatickému obříkovi Martinu Sedláčkovi, který se příští roku poměří s českými profesionálními strongmany. Po vyhlášení strongmanů v Čáslavi jsem ho pro Vás vyzpovídal, tak si užijte rozhovor.

Začneme klasicky. Jak se máš, Martine?

Ale jo, jde to, skončila sezóna, pomalu začínám přemýšlet, co dál, a začínám se připravovat na další sezónu.

Kolik měříš, kolik vážíš, kolik ti je?

Měřím 191 cm, vážím kolem 155 - 157 kg a je mi 25 let.

Pracuješ, nebo studuješ?

Už dva a půl roku pracuju jako programátor.

Jak ses dostal ke cvičení a pak ke strongmanům?

Začal jsem cvičit na střední škole ve sklepě na průmyslovce. Tam jsme měli menší posilovnu a začali jsme klasicky cvičit, abychom lépe vypadali. Postupem času jsem zjistil, že mi jde docela síla, v 21 letech jsem začal s prvními silovými tréninky. Docela mi to šlo, tak jsem si ještě jako junior zkusil pár trojbojů a před dvěma lety jsem začal první sezónu ve strongmanech.

Trojboj tě nebavil, nebo proč jsi v něm nepokračoval?

Na trojboji se mi nelíbilo, že je to hodně jednotvárné a člověk musí být na ty pokusy vyklidněný, není to takový blázinec.

Takže máš raději, když je to pořádná show?

Ne show, ale já jsem prostě takovej magor.

Jak to přesně myslíš?

Mám prostě tmu, nechce se mi čekat na povely, až mi někdo řekne start, stop nebo tlak.

Takhle to máš i v normálním životě?

Řekl bych, že v běžném životě jsem docela klidný člověk, ale když přijdu do posilovny, tak tam najednou vyběhne ven to zvíře. (smích) Pak odejdu a jsem takový hodný a mírumilovný.

Takže se na ten výkon dokážeš přepnout?

Většinou jo, ale nevím, jestli to dělám já sám, nebo je to automaticky.

Jak ses o strongmanech dozvěděl?

O strongmanech jsem se dozvěděl zhruba rok před prvním závodem. Bylo to převážně z článků a reportáží na Ronnie.cz. Říkal jsem si, to je pěkný, to by mě mohlo bavit. Postupně jsem si o tom začal zjišťovat víc, až jsem to začal dělat.

Vzpomeneš si, kde jsi absolvoval svůj první strongman trénink?

Všechny věci jsem se učil sám a náčiní jsem si sám vyrobil. První jsem si svařil kufry, měl jsem je schované na kolejích, na bloku deset v kolárně. Vždycky jsme to vynesli ven, z okna jsme vyházeli kotouče a tam jsme na chodníku mezi bloky běhali s kufry.

Proč jsi neoslovil nějakého strongmana?

Nějaké myšlenky tam byly, ale pak jsem si řekl, že to budu dělat sám, že tak mě to baví nejvíc. Až vlastně po první sezóně jsem začal spolupracovat s Michalem Širůčkou.

Kdy byl tvůj první závod?

V červnu 2017 závody ve Žďáru nad Sázavou.

Znal jsi tam někoho?

Nikoho. Ještě si pamatuju, jak jsem tam přijel takový vystrašený, a první, kdo vyšel ze stanu a pozdravil mě, byl obrovský Vláďa Kůta, který měl snad 160 kilo, a bylo to jen tak tak, že jsem se neotočil a nejel domů.

Jak jsi na tom byl s výkony tou dobou? Věděl jsi, jestli to všechno zvedneš?

Hned první disciplínu, Truck Pull, se mi povedlo vyhrát.

To musí potěšit! Zkoušel jsi to někdy předtím?

Ne, nikdy. Vůbec jsem netušil, do čeho jdu.

Jak to pokračovalo dál?

Pak byla 120kg kláda, kde jsem dal 1 opakování, do té doby jsem měl maximálku 115 kg. Car Deadlift se mi moc nepovedl, na Super Yoku jsem si zranil loket a poslední byly Atlasovy kameny, které jsem viděl asi podruhé v životě a vůbec jsem nevěděl, co od toho očekávat.

Měl jsi po tom závodu už nějaké oblíbené a neoblíbené disciplíny?

Ze začátku jsem nesnášel tlakovky, měl jsme rád spíš běhavé disciplíny a mrtvé tahy, ale časem a spoluprací s Michalem se to změnilo.

Pověz mi o vaší spolupráci s Michalem.


Martin Sedláček s trenérem Michalem Širůčkou
S Michalem Širůčkou spolupracujeme od ledna 2018, vede a sestavuje mi tréninkový plán. Ze začátku mi pomáhal s technikou, u hodně cviků jsme ji museli předělat. V tuhle chvíli si trénuji sám a on na to dohlíží a určuje, jakým směrem se ta příprava bude vydávat.

Jaké jsou tvoje maximálky?

310 kg mrtvý tah, 150 kg Log Lift, bench-press 170 kg a dřepy mám slabé, dřív jsem dřepoval kolem 250 kg, dneska bych to asi nedřepnul.

Zúčastnil ses soutěže Europe Strongman Cup v Golčově Jeníkově, jak se ti to povedlo?

Já jsem se tam normálně vetřel. (smích) Napsal jsem Pavlovi Chámovi, jestli bych se nemohl zúčastnit, že se mi jejich závody líbí. Závodů v amatérské lize bylo dost, ale věděl jsem, že chci příští rok pokračovat v profi lize a potřebuju nabírat zkušenosti.

Co říkáš na české závody? Přijdou ti v pohodě, lehké, nebo těžké?

Co se týče český amatérské strongman ligy, tak mi přijde, že je tam super atmosféra mezi závodníky, jsme kamarádi, nejsou tam žádné nevraživosti. Co se týče organizace, tak letos bylo v poháru 8 závodů, všechny měly nějakou svou úroveň až na nějaký výjimky, které se prostě staly, ale chyby se občas stávají. Závody byly různorodé, některé byly o síle, některé víc o vytrvalosti, což podle mě do toho všechno patří.

Máš nějaké vyšší cíle? Třeba Arnold Strongman Classic nebo World’s Strongest Man?

Když jsem se strongmany začínal, tak jsem měl takovou vizi, že bych se tomu chtěl pořádně věnovat a obětovat tomu všechno, v tuhle chvíli mám priority srovnané naprosto jinak. Strongman sport je pro mě víceméně koníček, kterému nechci obětovat nic z osobního života, nechci tomu obětovat něco na úkor práce nebo zdraví. Není to sport, kterým by se dalo v České republice uživit, a tak k tomu přistupuju.

Jak často trénuješ?

Čtyřikrát týdně 3 až 3,5 hodiny.

Nepřijde ti to hodně? 3,5 hodiny?

Aspoň se stihnu vydýchat. (smích)

Na příští sezónu budeš muset ještě trošku posunout výkony, plánuješ ještě přibrat?

Úplně přibírat bych nechtěl, ale to už jsem říkal Michalovi, když jsme spolu začali spolupracovat a měl jsem 130 kg. (smích) Chtěl bych se komplexně zlepšit, uvidíme, co tělo dovolí, ale nechci, aby mě ten strongman sport omezoval.

Máš nějaký vzor?

Od začátku se mi líbil "Big Z" (Zydrunas Savickas) což je největší legenda a neuvěřitelný člověk, a z české scény mě hrozně ovlivnil Michal Šulc, který dokázal závodit s naprosto úžasně srovnanou hlavou. Mě to hrozně ovlivnilo, já nejsem ten typ, který by závodil s takhle čistou hlavou, ale moc se mi to na něm líbilo.

Co bys doporučil začínajícím strongmanům?

Podle mě je fajn sejít se s někým, kdo tomu rozumí, poradí ti. Ten strongman sport je těžký, pracuje se tam s těžkými váhami, disciplíny můžou být i dost nebezpečné, třeba Log Lift, když to člověk neumí odhodit, a myslím si, že začínat tím, že se na druhém tréninku nějak ošklivě zraním, je zbytečné. Takže trenéra bych určitě doporučoval.

Máš nějaké oblíbený doplňky stravy?

Doplňků používám docela dost. Nejvíc mi sedí kvalitní multivitamín a multiminerál a hodně cítím glutamin, který mi pomáhá s regenerací.

Chtěl bys závěrem někomu poděkovat?

Chtěl bych moc poděkovat přítelkyni, která mě v tom podporuje, prožívala se mnou celou sezónu a vytrpěla mi všechny tréninky a závody, které byly až na druhé straně České republiky. Chtěl bych moc poděkovat Michalovi Širůčkovi, který na přípravu dohlíží a vede ji. Všem klukům ze Strahova, se kterými trénuji a dělají skvělou atmosféru na tréninku. Celé mojí rodině a všem kamarádům.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 96 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra