Reklama:

Velký přehled: čeští strongman profesionálové (III.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Velký přehled: čeští strongman profesionálové (I.)
Velký přehled: čeští strongman profesionálové (II.)

Stejně jako předešlé dva díly bude i třetí plný populárních závodníků. Už jsme Vám představili dvanáct českých profesionálních strongmanů, kteří si to mezi sebou rozdávají na soutěžích téměř po celý rok a bojují mezi sebou v jednotlivých disciplínách, které pomalu, ale jistě ničí jejich těla. I přesto do toho jdou znovu a znovu. V krátkých rozhovorech můžete zjistit, kterému sedí jaká disciplína nebo co si rád dá k jídlu.

Ať už jsou někteří aktivní, nebo méně aktivní, všichni se do toho snaží jít naplno, jak jim jen rodina, peníze, čas nebo zaměstnání umožňují. Všichni si zaslouží respekt, protože pokud by se mě někdo zeptal, co je nejtěžší sport na světě, odpověď by zněla - strongman. Brutální extrémní sport, který nemůže dělat každý. Vy si nyní vychutnejte posledních šest borců, kteří se rozhodli vyhlásit válku těžkým břemenům.

věk
váha 105
výška 181 cm
bydliště Přerov
max. mrtvý tah 400 kg EQ, 380 kg RAW
max. dřep 320 kg
max. bench-press 212 kg
max. Log Lift 178 kg
oblíbené jídlo jáhlová kaše, pizza, česká kuchyně
oblíbené disciplíny mrtvý tah, Super Yoke, axle
neoblíbené disciplíny pneumatika
motto Není snadné cesty!
povolání profesionální sportovec, trenér

S největší pravděpodobností na české scéně silových sportů neexistuje fanoušek, který by neznal jeho jméno. Jiří Tkadlčík v životě vyzkoušel mnoho sportů, poprvé ho za srdce chytil trojboj, kterému se věnoval dlouhou dobu. Využil v něm svůj potenciál pro maximální sílu, ale pak objevil strongmany, u kterých zůstal až dodnes. Český profesionální strongman závodící ve střední váze (kategorie do 105 kg) se postupně propracoval až mezi nejlepší strongmany na světě, na svém kontě má nespočet vítězství na českých i zahraničních soutěžích.

Právě zahraniční závody českému strongmanovi učarovaly nejvíce, a proto se na nich objevuje častěji než na domácí scéně, i na té se ale občas objeví, třeba ve Šternberku nebo v Golčově Jeníkově. Kromě toho, že je se svou nízkou hmotností jedním z nejlepších českých deadlifterů, vyniká také tím, že má celoročně velmi nízké procento tělesného tuku. Díky svému pozitivnímu přístupu k lidem a životu se postupně stal jedním z nejpopulárnějších a nejznámějších českých strongmanů, za jeho úspěchy samozřejmě nestojí jen píle a dřina, velkou oporou jsou lidé a sponzoři, kteří ho podporují, a samozřejmě přítelkyně Valerie.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

Do profi divize jsem se dostal vítězstvím v České strongman lize, kterou pořádá Česká národní federace strongman. Nasbíral jsem za sezónu 2014 nejvíce bodů vítězstvími nebo umístěními vysoko na asi pěti nebo šesti závodech, které do tohoto poháru spadají. Od roku 2014 jsem tedy mezi profesionály.

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

Co se týče powerflitingu, tak jsem několikanásobný absolutní mistr ČR, ve strongman sportu se zaměřuji především na závody zahraniční, kde je "moje" kategorie do 105 kg, tam jsem mistrem Evropy.

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

Objel jsem už téměř celý svět. Vyhrál jsem několik soutěží Arnold Classic, vyhrál jsem i mistrovství Evropy a spoustu dalších závodů, bylo jich opravdu hodně.

Budeš v roce 2017 závodit?

Určitě. V březnu odlétáme díky pomoci fanoušků a sponzorů hned na dva velké závody, prvním bude Arnold Classic USA, kde ještě nemám skalp a kde chci zvítězit, druhým pak bude o 14 dní později, tedy v polovině března, Arnold Classic Australia, kam jedu obhajovat loňské zlato! (rozhovor byl pořízen na jaře, pozn. red.) Třetím velkým závodem letos bude, doufejme, World's Strongest Man, kde bych také chtěl brát první místo a splnit si tak sen. Z menších závodů prozatím plánujeme v dubnu spíše odpočinkový World Cup v powerliftingu v Bosně, odkud je přítelkyně Valerie, a kde si uděláme spíše pozávodní pohodový týden.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Tohle je hodně záludná otázka, těch věcí je tam opravdu plno, zkusím to shrnout do následující věty - snažte se makat naplno, dávejte vždy maximum do toho, co děláte, nedělejte to proto, že to dělá někdo další, opravdu se v dané věci, nejen ve strongmanu najděte a jděte si za tím, co chcete. Cvičte chytře, ale tvrdě, odstraňujte nedostatky a pracujte na silných stránkách. Držte se ve formě. Z konkrétnějších věcí pak samozřejmě záleží "kus od kusu", nicméně současní začátečníci mají jednu výhodu - už jim někdo šlape cestu, už jsme tu jako základ strongmanů, kteří vědí, jak zvednout Log Lift, jak zvednout Atlas, jak to zvládnout technicky, a pokud jsou ochotni se o to podělit a naučit to další a další začátečníky, pak je to super. Já se většinu věcí musel naučit sám, svépomocí v naší partě, dnes už je proto tohle obrovská výhoda.

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Co se týče mých soukromých cílů, jak jsem psal výše, jsem připraven stát se nejsilnějším mužem světa střední váhy, to opravdu chci, za tím si jdu. S tím souvisí také to, že bych rád dostal strongman sport do povědomí všech, aby stejně jako se řekne hokej, se jednou řeklo strongman, a i v té nejposlednější vesnici v republice všichni věděli, co je to za sport. Myslím, že je to na dobré cestě. (úsměv)

Vybrané články o závodníkovi:
Jiří Tkadlčík se stal mistrem Evropy!
VIDEO: Jiří Tkadlčík - 400kg mrtvý tah!
Jiří Tkadlčík na World's Strongest Man 2016 do 105 kg
Jiří Tkadlčík na Arnold Strongman Classic Africa 2016 - reportáž a video
Arnold Amateur Strongman Cup Australia 2016 - reportáž a videozáznam
Jiří Tkadlčík - ohlédnutí za Arnold Amateur Strongman World Championships 2017


věk
váha 155 kg
výška 187 cm
bydliště Sušice
max. mrtvý tah 340 kg
max. dřep 305 kg
max. bench-press 240 kg
max. Log Lift 185 kg
oblíbené jídlo kravička
oblíbené disciplíny Log Lift, Tire Flip, Fingal Fingers
neoblíbené disciplíny přenášení čehokoliv
motto Chci žít, ne přežívat.
povolání strážník MP Sušice

Šumavský medvěd, jak se přezdívá usměvavému profesionálnímu strongmanovi Jiřímu Vytiskovi ze Sušice, patří k nejlepším českým strongmanům. Ve stejném městě pracuje jako strážník a provozovatel Mordor Gymu, jednou ročně tam pořádá Šumavského strongmana. Jirka je v současnosti jedním z nejlepších českých strongmanů a tlakařů, v květnu to nepochybně dokázal i skvělým pátým umístěním na mistrovství světa v tlakových disciplínách World Championships Log Lift 2017. V srpnu letošního roku obhájil titul mistra ČR v Log Liftu a ustanovil nový rekord 180 kg.

Pokud mezi jeho silné stránky patří zdvih čehokoliv nad hlavu, největší slabinou je mrtvý tah, na kterém se mu v uplynulých letech podařilo zapracovat. V září 2017 se jako druhý Čech v historii podíval na prestižní soutěž Arnold Classic! Český profesionální strongman dostal možnost porovnat se s nejsilnějšími muži na soutěži Arnold Strongman Classic Europe.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

V roce 2013 jsem vyhrál Český pohár (ČSL).

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

Bohužel, titul mistra ČR mi loni utekl kvůli zranění, ale povedlo se vyhrát celou Českou strongman ligu a tím se stát nejsilnějším Čechem 2016. Dále mám titul mistra ČR 2016 a 2017 v Log Liftu

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

Byl jsem všude možně po Evropě, zúčastnil jsem se Strongman Champions League v Maďarsku a Litvě, dvakrát jsem startoval na Arnold Classic v Americe.

Budeš v roce 2017 závodit?

Jasan.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Aby se nebáli vyzkoušet si to, aby šli za těmi staršími a zkušenějšími pro rady a naslouchali. A hlavně, aby hned od začátku nesypali - není to sport pro všechny.

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

To je dobrá otázka, obhájit titul nejsilnějšího Čecha, obhájit mistra ČR v Log Liftu a dostat se do první desítky na světě na Arnoldu.

Vybrané články o závodníkovi:
VIDEO: Jiří Vytiska na World Championships Log Lift 2017
Jiří Vytiska na Strongman Champions League Lithuania 2017
Jiří Vytiska 2 týdny před mistrovstvím světa v Log Liftu!
Jiří Marek, Jiří Tkadlčík a Jiří Vytiska na společném tréninku!
Jiří Vytiska: "Vážil jsem o 40 kg méně."
Strongman Champions League Györ 2014 - videozáznam


věk
váha 140 kg
výška 191 cm
bydliště Čáslav
max. mrtvý tah 350 kg
max. dřep 320 kg
max. bench-press 235 kg
max. Log Lift 175 kg
oblíbené jídlo hovězí maso na milion způsobů a hromady sladkého :-)
oblíbené disciplíny pneumatika a Atlasy
neoblíbené disciplíny Super Yoke
motto Lepší být první v pekle než druhý v nebi.
povolání řidič

Pavel Zadražil patří rozhodně k nejkomplexnějším českým profesionálním strongmanům, žádná z disciplín není vyloženě jeho slabinou. Když před několika lety vyhrál všechny závody v amatérském poháru, dokázal, že je mezi nimi nejlepší, a přestoupil do profesionální divize, kde se propracoval do úzké špičky. Aktivně závodí od roku 2009, v letošním roce si dal pauzu, aby se věnoval rodině, stavění domu a rekonvalescenci po operaci ramene. Pokud mu to rodina a zdraví dovolí, v příštím roce by se rád opět postavil na start mezi české profesionály. I když většinou závodil s váhou kolem 148 kil, do budoucna by chtěl mít kolem 140 kg, zřejmě tak chce šetřit svá kolena, se kterými měl v minulosti zdravotní problémy.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

Vyhrál jsem v roce 2012 všechny závody jak v Čechách, tak i na Slovensku, a díky tomu jsem vyhrál celkový pohár a postoupil do profi.

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

V roce 2012 jsem vytvořil rekord ve vyhraných závodech v řadě mezi amatéry, v roce 2013 jsem byl 3. ve Středoevropském poháru, 2015 mistrem České republiky.

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

Závodil jsem ve Středoevropském poháru v Ploštíně, kde jsem skončil na děleném třetím místě. Dále v roce 2013 na světovém poháru v Michalovcích a na Meči Matúše Čáka.

Budeš v roce 2017 závodit?

V roce 2017 pravděpodobně závodit nebudu. Podstupuji operaci ramene a chci se v klidu dát dohromady, do toho budu stavět rodinný domek, tak budu věnovat čas tomuto. Samozřejmě pokud mě rodina plně podpoří v tom, abych i při stavbě odjel nějaký závod, rád si zazávodím.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Hodné jíst, hodně spát, pilovat techniku disciplín. Síla přijde časem, ale technika se musí drilovat stále.

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Co nejdéle vydržet závodit na špici, vydržet zdravotně a zazávodit si na Strongman Champions League, na Arnoldu a na Giants Live.

Vybrané články o závodníkovi:
Ohlédnutí Pavla Zadražila za středoevropským pohárem v Ploštíně
Pavel Zadražil a Josef Mazač - trénink strongman disciplín
Pavel Zadražil a Josef Mazač - společný strongman trénink
Pavel Zadražil: "I špatný závod je dobrý trénink!"


věk
váha 128 kg
výška 189 cm
bydliště Brno
max. mrtvý tah 296 kg
max. dřep necvičím
max. bench-press 205 kg
max. Log Lift 170 kg
oblíbené jídlo steak, hamburger
oblíbené disciplíny kláda, pneu, Atlasy
neoblíbené disciplíny vše, co se nosí
motto nemám
povolání IT technik

Ondřej Zadžora, který poskytl asi nejskromnější odpovědi ze všech dotázaných strongmanů, naživo působí úplně stejně - skromně. Své cíle si spíše nechává pro sebe. Ale v našem rozhovoru po GP PEPA Opava se svěřil, že by rád zapracoval na svém mrtvém tahu, který je jeho velkou slabinou, naopak zase tolik nemusí pracovat na tlakové síle, se kterou problém nemá.

Ondra se živí jako IT technik a už dvakrát uspořádal strongman soutěž v Brně. Letošní sezónu z rodinných důvodů vynechal, ale příští rok by se chtěl vrátit a být ještě silnější než předtím.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

V roce 2015 jsem vyhrál Českou strongman ligu.

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

Nevím o žádném.

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

Byl jsem na závodech na Slovensku a vyhrál.

Budeš v roce 2017 závodit?

Ne.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Ať se staví v SPC Gymu. (úsměv)

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Nezranit se.

Vybrané články o závodníkovi:
Ondřej Zadžora: "Na profíky se hodně těším."
Ondřej Zadžora a Jaroslav Švejda - masakr ramen před soutěží Strongman Přelouč


věk
váha 110 kg
výška 180 cm
bydliště Praha
max. mrtvý tah 290 kg
max. dřep 280 kg
max. bench-press 200 kg
max. Log Lift 145 kg
oblíbené jídlo hlavně prasátko, těstoviny na smetaně
oblíbené disciplíny Docela dobře mi jdou Atlasův kámen a pneu, poslední dobou jsem si oblíbil Super Yoke a líbí se mi Log Lift, jenže můj výkon je k pláči. :-D
neoblíbené disciplíny Nemám rád nic, na čem závisí síla úchopu. Mám malé a slabé ručičky. K smrti nesnáším Conanovo kolo.
motto Ať zhynu, jestli ustoupím.
povolání trenér fitness

Mari Zvrtek patří k nejstarším a nejdéle závodícím českým strongmanům, závodí od roku 2009 a kromě nespočtu odjetých závodů v amatérské i profesionální divizi je už nějaký pátek také aktivním dědečkem.

Kromě závodění je také rozhodčím České národní federace strongman. V loňském roce uspořádal závod Strongman Praha. Živí se jako trenér a snaží se především dbát na své zdraví.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

Začnu od začátku, jak jsem se vůbec ke strongmanům dostal. Jelikož jsem pravidelný čtenář Ronnie.cz, tak jsem našel v roce 2009 na Vašich stránkách pozvánku na strongman závody Praha Radotín, které pořádal Honza Bártl (R. I. P.). Tam jsem se seznámil se všemi těmi blázny a mastodonty, jako jsou Pavel Zadražil, František Bauer, Long John, Chámič a mnoho dalších, někteří ještě závodí, jiní skončili. Jinak super parta. Jsem se všemi dodnes v kontaktu a myslím, že jsme přátelé. V průběhu let mě kolegové opouštěli do profi divize a tím, že jsme přátelé, tak jsem dostával pozvání na závody profi strongmanů open, což byly mé zkušenosti s profi. Po dlouhých osmi letech se povedlo i mně přestoupit do profi. Musím se přiznat, že v mém případě šlo trochu o náhodu. Vysvětlím. Jelikož je strongman můj koníček, moje srdeční záležitost, tak se podle toho i připravuji. Není to má obživa, takže v tréninku jedu opatrně, a i když cvičím naplno, tak netrénuji na krev, a z toho důvodu nejsem nijak vážně zraněn. Stačí pravidelný trénink a výsledky se dostaví, aniž by se muselo v tréninku jet pořád na maximální výkony. Moje fitness svatyně je Hara-Gym, kde trénuji a zároveň pracuji. Od října 2015 mám skvělé zázemí a obrovskou podporu majitele Honzy Harazíma. Nakoupil strongman vybavení, takže moje příprava je téměř dokonalá. V sezóně 2016 se mi zásluhou toho dost slušně dařilo a hlavní důvod mého postupu je dobrá příprava. Musím zmínit, že mi odpadli největší rivalové z důvodu zranění (Patera, Švejda, Procházka), bez nich to bylo mnohem snazší, i když konkurence i tak byla velmi skvělá.

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

Nemám, ale povedlo se mi i nějaký ten závod vyhrát, takže jsem si mohl užít a vychutnat výstup na zlatou bednu.

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

Na zahraničních závodech jsem byl na Slovensku, kam jezdím docela pravidelně, a tam se mi povedlo i vyhrát. Jinam jsem zatím nedostal pozvání. Moc rád bych se chtěl zúčastnit závodů i v dalších zemích a získat tak cenné zkušenosti a praxi. Snad to ještě přijde, než zestárnu a uschnu úplně. (smích)

Budeš v roce 2017 závodit?

Na 110 % ano.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Rozhodně trénovat tak, aby nebylo zranění. Opět opakuji, na tréninku se trénuje, a ne závodí. S těžkými váhami na strongman disciplínách se nikdo, nikdo a ještě jednou nikdo nenaučí správnou techniku. První je zapotřebí si vštípit dokonalou techniku a potom teprve zvedat váhy. Co se týká stravy, tak jíst hodně pestře a používat doplňky opravdu jako doplňky výživy, a ne náhradu stravy.

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Ve strongmanech bych chtěl dosáhnout hlavně toho, abych se nezranil a odjel ještě sousty závodů. Můj věk už mi v tomhle moc nepomůže, ale já se nedám a budu se rvát jako lev. V profi divizi rozhodně nemám na to, že bych se umístil na bedně. Mně bude stačit nechat aspoň pár závodníků za sebou.


věk
váha 137 kg
výška 188 cm
bydliště Čáslav
max. mrtvý tah 320 kg
max. dřep 290 kg
max. bench-press 235 kg
max. Log Lift 150 kg
oblíbené jídlo steak
oblíbené disciplíny kufry, Super Yoke, Conanovo kolo
neoblíbené disciplíny tlaky
motto Co tě nezabije...
povolání strážník MP

Jiří Žaloudek je nejdéle závodícím českým strongmanem, kromě toho je také držitelem mnoha českých rekordů. Pracuje jako strážník, dříve dělal i kurátora muzea. Dnes se kromě práce věnuje rekonstrukci velkého stavení. Již 18 let pořádá soutěž Strongman Čáslav, která je dlouhou dobu zařazena do Středoevropského poháru, ve kterém závodí nejsilnější muži z Evropy. Aby toho neměl málo, občas si střihne nějakou menší roli ve filmech, hrál například ve filmech Kajínek nebo Masaryk. Pokud mu ještě zbývá nějaký volný čas, tráví ho s rodinou nebo na tréninku, na většině soutěží je velmi oblíben u diváků, protože jim rád dopřává show, která ho baví.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

Jsem tam od začátku, už 18 let.

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

Mám, ale je to dávno. Nevím, jaký to byl rok.

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

Byl jsem nespočetněkrát v Polsku a na Slovensku. Dále Maďarsko, Srbsko, Rakousko, Skotsko, Karibik - ostrov St. Marten, Lotyšsko, Irák, Florida - Miami, Ukrajina, Rumunsko, Slovinsko, Řecko. Závodil jsem tenkrát ještě na Grand Prix a poté několikrát na Champions League, mistrovství světa v párech v Maďarsku. Se Šteflem jsme například vyhráli dvojice ve Vídni, ale pak na tyhle závody už Čechy nepozvali.

Budeš v roce 2017 závodit?

No jasně.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Při těchto soutěžíš se závodník zraněním nevyhne, proto bych chtěl říct, že když z toho "koně spadnou", ať se nebojí opět na něj vyskočit. Je to většinou cesta dlouhá, ale ten cíl stojí za to. Proto se i vžilo před závodem říkat "bez zranění".

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Po těch letech už ani nevím. To by byla spíš otázka na naši mladou strongman elitu. Samozřejmě stále podávat ty nejlepší výkony. Vždyť přece co nás nezabije...

Vybrané články o závodníkovi:
Jiří Žaloudek: "Na strongmany jsem byl geneticky připravený."
Josef Mazač, Lukáš Svoboda, Jiří Žaloudek a Pavel Zadražil - videorozhovoryLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Patrick (12:31) • Ja som len preletel vysledky diky Miro
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
dzordn2 (06:54) • Je to v článku napsané. :-) `Celkem na pódiu pózovalo devět těžkotonážníků, mezi nim...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra