Reklama:

Jiří Vytiska na Strongman Champions League Lithuania 2017

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Vítěz České profesionální strongman ligy a úřadující nejsilnější Čech Jiří Vytiska dostal možnost se 20. května zúčastnit mistrovství světa ve zdvihu klády na maximum a overhead disciplínách. To bylo přesně něco pro jednoho z našich nejlepších tlakařů. Ve videu, které jsme spolu natáčeli 2 týdny před odletem v sušickém Mordor Gymu, Jirka předváděl opravdu parádní formu a výkony, se kterými se neztratil ani mezi evropskou špičkou. Soutěž byla o to prestižnější, že se konala pod hlavičkou Strongman Champions League.

Do litevského města Kaunas, kde se soutěž konala, jsme se společně vypravili letecky už v pátek, cesta s jedním přestupem trvala zhruba 5 hodin. Po příletu jsme s taxikářem zamířili do nedalekého hotelu. Nedalo mi to a ze zvědavosti jsem se ho zeptal, jestli zná Zydrunase Savickase. Bez váhání mi odvětil: "Yes, everybody knows Zydrunas Savickas." Pro mě jako pro člověka, který chce, aby o českých strongmanech věděla celá ČR, byla odpověď maximálně uspokojující. V hotelu jsme si chvíli odpočinuli na pokoji a Jirka do sebe nasoukal megadávku kreatinu a dalších suplementů, kterými ho před cestou podpořila společnost Extrifit. Není tajemstvím, že sušický policista spotřebuje kolem kilogramu kreatinu měsíčně! Odpoledne jsme si zajeli prohlédnout krásné historické centrum Vilniusu, kde jsme si jako správní heterosexuálové sedli na lavičce v parku a brčkem usrkávali ledové latte.

Po návratu jsme v hotelovém lobby potkali první závodníky. Nejsilnějšího Holanďana Alexe Moonena, Jareda Leaska, Willa Baggotta, Dennise Kohlrusse a hranatého Vytautase Lalase. Všichni na Jirku působili obrovským dojmem, tak jsem ho uklidnil, že se svými skoro 160 kily na ně rozhodně nepůsobí jinak. Na večeři si k nám ke stolu přisedli Poláci Marcin Sendwicki a jeho kamarád. Češtino-polštinou, rukama a nohama jsme se dozvěděli pár zajímavých informací o tom, jakým způsobem se polští borci stravují nebo užívají doplňky.

V sobotu po snídani se závodníci sešli před hotelem u minibusu, který všechny zavezl do druhého největšího litevského města Kaunasu. Ten den se tam konaly jakési slavnosti. Tribuny se zaplnily do posledního místa a bylo krásně vidět, jak moc jsou strongmani v Litvě populární. Celý závod probíhal v amfiteátru s výhledem na řeku Nemen. Borci se utábořili v přilehlých stanech, začali se převlékat, rozcvičovat a připravovat se na zvedání těžkých vah v extrémním vedru, které ten den v Litvě panovalo.

Log Lift

Začínalo se jak jinak než Log Liftem. Závodníci měli celkem 3 pokusy a kvůli nedávno zavedeným pravidlům směli mít pouze jednu loketní bandáž a jeden opasek, nesměli tedy mít ani neoprenový základ, který hodně strongmanů používá. Minimální váha pro první pokus byla 160 kg. Tuším, že pouze Vytautas Lalas a Graham Hicks si zvolili 170 kg. Jirka původně plánoval své pokusy 170, 180 a 190 kg, protože na tréninku s přehledem vytlačil 185 kg, a proto si chtěl podobnou váhu zapsat i na soutěži takového formátu. Jenže hodně lidí bylo ten den překvapených. Kláda byla nevyvážená, nakláněla se na jednu stranu a ještě klouzala, všichni měli ale podmínky stejné. Náš závodník prozíravě zvolil opatrnější strategii a na všech pokusech ubral 10 kg.

V průběhu první disciplíny se ukázalo, že to byl dobrý tah, spousta závodníků, kteří tlačí normálně váhy přes 180 kg, měla problém i se základní váhou a museli ji mnohdy dávat druhým pokusem. To ale nebyl případ Jirky, 160kg kládu zdolal s přehledem, stejně dobře pro něj dopadl i druhý pokus 170 kg! Stejnou váhu zapsal i v loňském roce v Golčově Jeníkově. Třetí pokus se 180kg kládou bohužel Jirkovi nevyšel. Letos zdaleka nepadaly takové výkony, které byly k vidění na loňském ročníku, kde hned tři borci zdolali 200kg kládu. Nejvíce (192,5 kg) zvedl Brit Graham Hicks, který v tréninku nemá problém vytlačit 2x 200kg kládu a podobně.

Block Lift

Na zemi už od rána leželo pět kvádrů o hmotnostech 80, 100, 120, 140, 160 kg. Ten nejtěžší prý ještě nikdo nikdy nad hlavu nezvedl. Jirka se díky výkonu na kládě umístil v první polovině závodníků a měl nějaký čas na odpočinek. Podobné kvádry nikdy nezvedal, takže jsme se domluvili, že půjde v klidu na jistotu, aby zapsal body a zbytečně nezmatkoval. I přesto, že se podle svých slov Jirka "klepal jak drahej pes", si se třemi železem naplněnými kvádry poradil bez jediného zaváhání. Pouze Lalasovi se podařilo dát nad hlavu 140kg kvádr. Ten nejtěžší 160kg zůstal nepokořen.

Axle Lift

Na závodnících se už značně podepisovala únava z předchozích disciplín a třicetistupňového vedra, které tomu dodávalo ten správný říz. Předposlední disciplínou bylo zvedání 155kg axlu na počet opakování, opět byla povolena jen jedna loketní bandáž a opasek bez neoprenu. Jirka se ničím nenechal rozhodit a i na axle nastupoval s tím, že nebude panikařit a pokusí se s klidem zapsat co nejvíce bodů. Čtyřmi krásnými zdvihy si své předsevzetí splnil. Závodníci si před poslední disciplínou šli na chvíli odpočinout do stanu, kde každý po svém doplňovali energii. Jirka měl na cestu sbalené Aminogely od Extrifitu, které se mu opravdu hodily, ve stanu závodníků totiž nebylo zajištěno žádné občerstvení, pouze voda.

Viking Press

Když jsem se po závodech bavil s Grahamem Hicksem, říkal, že to byl nejtěžší Viking Press, jaký kdy zkoušel, a bylo tam podle něho naloženo minimálně 170 - 180 kg. Nutno dodat, že na něm udělal 9 opakování. Český borec si stejně jako u axlu zapsal 4 opakování a získal cenné body do tabulky. Polovina závodníků konstrukci zatíženou zahradním traktůrkem nezvedla ani jednou.

Po náročném odpoledni v brutálním horku si závodníci šli odpočinout na chvíli do stanu, než rozhodčí a organizátoři připraví vyhlášení. Výsledky se daly zjistit ještě před vyhlášením, ale Jirka řekl, že se nechá překvapit. Protože jsme výsledky nezjišťovali ani v průběhu, vůbec jsme nevěděli, na kterém místě se umístí. Neskutečně příjemné bylo slyšet, jak hlas z reproduktoru vyhlásil českého závodníka na pátém místě! V takhle nabité mezinárodní konkurenci a pouze v tlakových disciplínách jde o mimořádný úspěch. První tři místa si mezi sebe rozdělili nejlepší tlakaři toho dne Vytautas Lalas, Vidas Blekaitis a Graham Hicks, všichni předváděli famózní výkony a každý z nich překonal hranici 40 bodů. Čtvrté místo vybojovala německá vycházející hvězda Dennis Kohlruss, který skončil třetí na Strongman Champions League Germany 2017 .

Po závodu proběhla rychlá večeře a cesta zpět na hotel. Druhý den jsme odlétali v 6 ráno. Já přes Frankfurt a Jirka přes Varšavu. Když porovnáte první Champions League, které se sušický medvěd zúčastnil, a tu poslední, je vidět obrovský rozdíl ve výkonech našeho strongmana.

Cesta do Litvy by se samozřejmě nekonala bez důležité podpory sponzorů Petra Zámišky a Prášilského ráje, bistra Poolec v sušickém bazénu, Tradičního kloubu, společnosti Extrifit a České národní federace strongman.

SCL World Championships Log Lift - výsledky
pořadí jméno země body
1. Vytautas Lalas Litva 44,5
2. Vidas Blekaitis Litva 42,5
3. Graham Hicks Anglie 42,0
4. Dennis Kohlruss Německo 29,5
5. Jiří Vytiska Česká republika 25,5
6. Martynas Brusokas Litva 25,0
7. Marcin Sendwicki Polsko24,0
8. Alex Moonen Nizozemsko 21,5
9. Ivan Makarov Gruzie 15,0
10. Jared Leask Jihoafrická republika 14,5
11. Oskars Martuzans Lotyšsko 10,0
12. Will Baggott Anglie 8,0


Foto:
www.facebook.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 96 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra