Reklama:

Jiří Vytiska:
"Vážil jsem o 40 kg méně."

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Organizátor, rozhodčí a závodník. Všechny tyto "funkce" zastává sympatický třiatřicetiletý Jiří Vytiska ze Sušice. Povoláním strážník a koníčkem český profesionální strongman, který letos dvakrát reprezentoval Českou republiku. Poprvé to bylo na soutěži Champions League v Maďarsku a podruhé na Savickas Classic, kde soupeřil s dalšími 31 závodníky z celé Evropy. Zajímá Vás, jak si v Litvě vedl? Co se mu tam líbilo a z čeho je doteď znechucen? To všechno si můžete přečíst v následujícím rozhovoru. Navíc jsme s Jirkou na konci října natočili zřejmě poslední letošní strongman trénink, ve kterém vysvětluje techniku převracení obřích pneumatik nebo ukazuje bench-press se 186kilogramovou kovovou kládou! Video najdete na konci článku.

Jirko, jak ses vůbec dostal ke strongmanům?

Obecně ke cvičení jsem se dostal kolem patnácti let. Nějaké činky, něco se zvedalo, tamhle tuhle, ale strava na nic. Ke strongmanům jsem se dostal poprvé v roce 2010 na internetu, když jsem se díval na videa. Někdy ke konci roku jsem si pak řekl, že bych tu mohl udělat nějaké závody pro kamarády.

A to ses hned dostal k organizování?

Já ani nevím, to bylo všechno se vším, prostě jsem si říkal, že kdybych se nepřestěhoval z Karlových Varů sem k nám na Šumavu, že bych se k tomu asi nikdy nedostal.

Takže jsi nikoho ze scény neznal?

Ne, vůbec, v tu dobu jsem vážil o nějakých 40 kg méně. V roce 2011 jsem si udělal svou první kládu ze dřeva, ta vážila nějakých 105 kg, nad hlavu jsem ji nedal, to se mi povedlo až někdy v květnu. Na první závody jsem jel do Ostrova, kde byl vlastně Český pohár. Zavolal jsem Frantovi Bauerů, jestli bych si mohl zazávodit. Tohle byly mé začátky.

Jak dopadly tvoje první závody?

Porazil jsem Mariho Zvrtka. (smích) Tenkrát závodilo devět lidí, ne dvacet, jako tomu bylo loni a předloni, ale devět. To ještě závodili kluci, kteří pak nějakým hromadným záhadným způsobem skončili. Týden po Ostrově jsem udělal tady první závody v Sušici, ale to bylo opravdu jen pro kamarády. To přijel i "veterán" Jarda Kopecký, což byl vlastně profesionál, takový velký potetovaný pán, všichni se ho báli, no, ale dostal nařezáno.

Od koho dostal nařezáno?

Od rodáka z Karlových Varů - mě. Takže má první výhra, ale to byla sranda. Zvedal se sud piva nad hlavu, nosily se sudy piva, ale už jsem měl 400kg gumu. To mi řekli tady v místním lomu: "Vy jste první, kdo to zvedl rukama, my na to máme ještěrku." Takhle jsem tady začínal. V roce 2012 jsem se rozhodl, že pojedu všechny závody Českého poháru. A ještě ten rok byl další závod Českého poháru v Sušici.

Kolik jsi odjel závodů v letošním roce?

Letos asi jen osm, z toho dva v zahraničí. Trochu mě mrzí, že jich nebylo víc...

Ten poslední zahraniční byl Savickas Classic 2014?

Přesně tak. Závod jako takový byl super, bylo 31 závodníků, takže to bylo dlouhé, ale po třech disciplínách udělali eliminaci a dál tak postupovalo jen 12 závodníků. Já postupoval z osmého místa, protože se mi nepovedl Super Yoke.

Proč se ti nepovedl?

Těch 370 kg nebylo těžkých, ale chlapci z východní Evropy mají trochu jiné základy na jejich zádech a nohách, oni s tím prostě utíkají. Já si myslím, že jsem to nešel pomalu, ale ostatní byli někde jinde. To byla hned první disciplína, na to nejsme úplně zvyklí u nás na závodech, takže to ti okamžitě porovnalo plotny, hned mě začalo píchat v trapézu, ale jinak dobré. (smích) Pak tam bylo přetáčení pneumatiky, ale ta měla jenom 360 kg a byla úplně nová. Někdo se mě tam zeptal, jak je to těžké, tak jsem mu řekl, že je to "easy". To by asi koukali, kdyby měli otáčet tu naši pětistovku. Třetí byly kufry a tam platí totéž co u Yoku, 15 lidí z těch 30 by nám tady tak nařezalo, že bychom se nestačili divit. Ale měl jsem radost, že jsem byl po třetí disciplíně na osmém místě. Dále se nosil 182,5 kila vážící železný štít. Vymlouvat se nechci, ale prostě jsem to podělal. Nejsem zvyklý to nosit, takže jsem to po dvaceti metrech zahodil. Hlava řekla "vzdej to", tak jsem to vzdal.

Potom byly Atlasovy kameny, na které byl připravený nádherný 170 cm vysoký kruh. Začínalo se na 110 kg a jelo se do 180 kg. 170 jsem dal na nohy a výš už jsem ho nedostal. Poslední disciplínou byl zdvih klády, kde se začínalo na 140 kg, kdo zvedl, postoupil, kdo nezvedl, vypadl, i když původně na to mělo být víc pokusů, ale změnilo se to. Kládu se mi povedlo vyhrát a doufám, že dodrží slovo, protože vítěz klády by měl příští rok jet na mistrovství světa ve zdvihu klády. V této disciplíně byli čtyři vítězové, protože jsme všichni shodně zvedli 155 kg a pak tu disciplínu ukončili, což jsem nepochopil, ale to je jedno. Litva byla určitě dobrá zkušenost, co se týká závodů, ale organizace byla hrozná, drahý hotel jen se snídaní. Na závodech nám nedali ani napít, natož nějaké občerstvení, takže, hoši, buďte rádi, že v Čechách vám dají na závodech něco k pití, najíst a podobně, protože v Litvě nám fakt nedali ani obyčejnou vodu. Disciplíny byly super, všechno náčiní bylo z nerezu, to byla paráda, ale aby Zydrunas přišel do šatny a řekl: "Chlapci, já vás tady vítám, ukažte, co umíte." Vůbec nic, nula. Pořád jsem znechucený, na tu Litvu pořád myslím. Zažil jsem Champions League v Maďarsku, kde se ti lidé postarali. Jídlo bylo, spaní bylo, všechno super. Ale tady? Rádoby mistrovství Evropy amatérů, kde se s námi nikdo nebavil. A já jel trolejbusem ze závodů a ta paní, u které jsem kupoval lístky, nemluvila a měla vousy.

Obligátní otázka - co říkáš na českou strongman scénu?

Lidí, kteří by chtěli závodit, jsou mraky. Doufám, že se v tom konečně někdo začne angažovat, opravdu se starat o amatéry a profesionály, aby tu byla silná základna, která těm klukům dá trochu peněz nebo je podpoří jinak. Samozřejmě to nějakým způsobem obstarává George (pozn. red.: prezident České federace strongmanů Georgis Patenidis), který mi na letenku do Litvy finančně přispěl. Ale mělo by se tu udělat něco, aby naše kluky podle nějakého metru posílali ven. Doufám, že to půjde dál a ty sponzoři budou, ale mrzí mě, že jsou tady lidi jen samé "prachy, prachy", ale nejsou schopni tomu něco dát. Letos vyhrál Čestmír, tak jsem pro, aby v zahraničí ukázal, co tady máme za frajera. A my ho máme. I když, Česťo, promiň, ale ti Rusové fakt strašně rychle běhají. (smích) Mě mrzí, že bylo letos jen pět open závodů, kde to jsme? To není normální.

Kolik bys jich chtěl ty?

Je to strašně málo, ideálně tak osm nebo devět závodů. Na tom pořádání zase tolik není, zajděte si na město a zeptejte se, jestli vám dají grant. Já jsem nelenil, napsal jsem e-mail do Primy a přijela mi sem redaktorka natočit reportáž. Každé město ocení zájem médií. Když jde o propagaci sportu, tak musíte přes média nebo si dělejte fotky a dejte si to na zeď na Facebooku. Já ty lidi svým způsobem chápu, sehnat 60 nebo 80 tisíc je dost, ale na druhou stranu to není nemožné. Musíš zajít na město nebo na kraj a po malých částkách to dát dohromady.

Co máš v plánu na příští rok?

Zatím jsem na tréninku zvedl 170kg kládu, příští rok bych chtěl zvednout 180, oficiálně bych to chtěl zapsat na mistrovství světa ve zdvihu klády, kam jsem dostal pozvání. Vím, že tam bude několik dalších lidí, co se přiblíží ke dvoustovce nebo ji překonají, ale nechtěl bych tam být za největší okurku, tak musím trénovat.

Čím se živíš?

Již dvanáct let pracuji u městské policie.

Jak se dají strongmani skloubit s prací?

Musí to jít. Já nemám jiný koníček, já mám rodinu, práci a strongmany. Zatím je super, že mi velitel a město vychází vstříc, takže nějakým způsobem reprezentuji policii i to město.

Kde se vzal Strongman klub Sušice?

Ten klub jsem založil já, je nás tam asi sedm. Ale to víš, aby dvacetiletí kluci dřeli a pořád bušili, taky to tak není. Občas chlastají, zlobí a běhají za babama. Ale jo, uvidíme, Lukáš Kadlec nebo Jirka Marků by do budoucna ještě mohli něco ukázat, když je to nepřejde a nezničí se chemií.

Plánuješ přibírat na příští rok?

Tahle váha mi vyhovuje, těch asi 150 kg. Pak už je to moc, občas si říkám, že těch 145 by stačilo, i když… Když bude více svalové hmoty než bříška, bude to lepší, ale kdybych měl víc kilo, tak bych se špatně hýbal. Ale takhle mi to vyhovuje. Teď mám hlavně v plánu jít k doktorovi na krev, tak uvidíme.

Očekáváš nějaké špatné zprávy?

Vůbec ne, minulý rok jsem měl stejnou životosprávu i váhu a neměl jsem zvýšený ani cukr. Doktor mi řekl "v pořádku, na shledanou". A to jsem si dal třeba kilo kreatinu za měsíc. (smích) Je rozhodně dobré chodit pravidelně k doktorovi, aby člověk měl to tělo pod kontrolou i jinak, protože já toho fakt "žeru" mraky.

Co si mají čtenáři představit pod pojmem "mraky"?

Třeba sto vajec za měsíc? Já si nevybírám, jím všechno. Ráno si udělám deset míchaných vajec se třemi rohlíky, kávu a džus, aby tam bylo to ovoce. (smích) Potom si dám nějaké suplementy, za další 2 - 3 hodiny je svačina, gainer, protein, kreatin.

To je ta svačina?

Ne, to si dám třeba 4 müsli tyčinky a doplňky jsou k tomu. Na oběd se chodím stravovat do školní jídelny, tam si dám klidně krupicovou kaši. Nosím si takové dva větší žejdlíky, do kterých mi to nahrnou. A já si tak dám litr a půl krupičky k obědu. Potom je ve tři zase svačina. Před večeří je většinou trénink, kde sním balík hroznového cukru a vypiju 2 litry coly. Plus minus 8 tisíc kalorií denně. Člověk na druhou stranu něco váží, takže tělo dost spálí, a jestli ještě trénuje 3x týdně disciplíny, tak to spálí jako nic. V jídle si fakt nevybírám, také je vidět, že jsem jeden z mála českých strongmanů, který má břicho, ale Zydrunas ho má taky, vy šašci. (smích) I když někdy mě to trochu limituje, třeba u přenášení štítu. Tam v Litvě byl osmnáctiletý Ukrajinec, který s ním ušel 106 metrů a vážil 100 kg, takže třeba tady nebo u Conana je to břicho spíš na obtíž. Vezmi si třeba Jirku Tkadlčíka letos v Čáslavi, který vzal Conana a ušel o dvě kola víc než já. Bříško vadí v těch disciplínách, kde hodně dýcháš a běháš, ale na tahání náklaďáku je to fajn, na těch dvacet metrů dýchat moc nemusíš. (smích)

Jakým způsobem trénuješ?

Přes sezónu trénuji jenom disciplíny, a to venku. Do fitka vůbec nechodím, to až v zimě, ale letos vůbec nevím, kde budu cvičit…

Jak to?

Nikde mě nechtějí. Loni jsem tu v jednom fitku měl domluveno, že tam můžu mít svoji kládu, Axla i kouli, ale jinak jsem tam jezdil klasický trénink. Ten člověk neplatil, takže ho vyhodili a fitko není, takže nevíme, co bude. Máme tady nové fitko v bazénu, krásné, ale na legpress se dá naložit jen 300 kg. A když jsem se zmínil před majitelem, že bych tam chtěl mít nějaké svoje hračky nebo tam něco sem tam pustil na zem, tak se vůbec netvářil. Jak to vyřeším, to zatím nevím.


Trénink Jiřího VytiskyLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

13.12.18:19vitez.7 - Peknej rozhovor i trenink. Nebylo vy video ze Savickas Cla..
13.12.09:12karlwanhov - asi tak :D kabat, landa, to uz je spis popik
12.12.21:13Shamon - úsměvné, když někdo s nickem accept opěvuje Landu...
12.12.20:38Tom.K. - Myslíš, že jiní strongmani snad poslouchají Vondráčkovou? ..
12.12.19:59JoeC - Jojo tyhle limity v tréninku v běžném `fitku` známe, ne vš..
12.12.17:41accept - Poprvé jsem naživo viděl Jirku letos na soutěži strongmanů..
12.12.14:30Anonymxy - Parádní rozhovor a super trénink!!! Víc takových.
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 45 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJay Cutler - tipy a triky k předsoutě...
Jay32 (17:56) • Pro mě nejlepší kulturista v letech 2000-2010. Škoda že byl na vrcholu zaroven s Colema...
magazínLukáš Osladil - trénink břicha a zad
Lukas82 (10:55) • Jasně, příště se Lukáše zeptám. Díky za dotaz!
magazínDruhý díl úspěšné knihy Sacharidové v...
accept (10:32) • Prosím,můžeš nám to přeložit do češtiny?
magazínDruhý díl úspěšné knihy Sacharidové v...
abebas (18:02) • Já dělam a měl jsem 83 kilo 84 kilo na 76 kilo jsem z toho dostal večeře. Supertrneéra...
magazínAntoine Vaillant objem začne s hmotno...
amoresPE (14:17) • https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2556122404691546&id=1689595404677588&fs=1&focus_composer=0Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra