Reklama:
EXKLUZIVNĚ: Lean Whey Protein 1+1!
Od výrobce nejprodávanějších proteinů na světě. Více zde.

Ohlédnutí za sezónou 2021: powerlifting ČSST

8.665 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Kalendář soutěží
silového trojboje pro rok 2021

Rok 2021 je za námi, proto jsme pro Vás připravili shrnutí toho, co se za minulý rok událo v powerliftingu v rámci Českého svazu silového trojboje a IPF. Proběhlo patnáct národních soutěží v silovém trojboji a čtyři soutěže v samostatném bench-pressu. Naši závodníci sice letos mohli reprezentovat na zahraničních šampionátech, ale občas nebylo reálné splnit podmínky karantén či vstupu do země nebo bylo překážkou onemocnění covidem či plnění izolace dle nařízení hygieny, takže bohužel ne všichni, kteří měli v zahraničí startovat, vždy odjeli.

Když jsem bilancovala rok 2020, posteskla jsem si, jestli bude už rok 2021 alespoň trochu normální. To vlastně vůbec nenastalo. Opatření se měnila ze dne na den, jistého nebylo zhola nic. Funkcionáři a pořadatelé soutěží s hrůzou čekali na nařízení vlády na stránkách Ministerstva zdravotnictví, jestli se soutěž náhodou nebude muset zrušit. Obava, zda nebude nutné očkování, jež rozdělí společnost na dva póly, se skutečně naplnila. Neočkovaní nesmí navštěvovat kulturu, sport, restaurace, fit centra ani soutěže. Naštěstí žádná z národních soutěží nemusela být nakonec zrušena.

Kalendář soutěží byl posunut raději až na červen, národní soutěže tak zahájila Jihlava sobotním otevřeným mistrovstvím v bench-pressu dorostu, juniorů a masters, v neděli pak mistrovství mužů a žen. Obě soutěže byly v divizi equipped, což znamená s dresy. Nastoupili však i závodníci bez dresů, pokud splnili třetí výkonností třídu své kategorie základním pokusem. Na sobotní soutěži byla v dorostenkách nejlepší Denisa Turková, v juniorkách Adéla Fischerová, ženy masters I vyhrála Lucie Šuková, v masters III bodovala dlouholetá závodnice Václava Zodererová a v masters IV neskutečná Adina Hyková. V dorostencích si nejlépe vedl Ondřej Smetaník, podal výborný výkon 172,5 kg. Nejlepším juniorem byl zkušený Martin Prokop. Muže kategorie masters I ovládl výkonem 315 kg Pavel Syrový, bench-press je jeho dominantní disciplína. Luboš Billy, dlouholetý závodník, zvítězil v masters II s 212,5 kg. Nejsilnějším z mužů masters III byl Bohumil Čmugr. Josef Duna podává výborné výkony i v masters IV, zde zvládl na zlato 167,5 kg. Klání v bench-pressu pokračovalo i v neděli kategoriemi open. Zde absolutně vyhrála ženy Denisa Turková, která soutěžila i den předešlý v dorostenkách. V mužích výkonem 307,5 kg kraloval Jaroslav Šoukal.

Další soutěže pokračovaly v červenci. Šampionáty se konaly v Plzni v Parkhotelu, mezinárodním soutěžím předcházely dvě národní soutěže. Konaly se první červencový víkend. V sobotu 3. července Otevřené mistrovství České republiky v silovém trojboji dorostu, juniorů a masters (EQ) a v neděli 4. července Otevřené mistrovství České republiky mužů a žen v silovém trojboji (EQ). Na sobotní soutěži opět bodovala absolutně v dorostenkách Denisa Turková, juniorky vyhrála Renata Šimonová. Ženy kategorií masters nebyly obsazeny. Zlato v dorostencích bral Tomáš Zahradníček. Nejsilnějším juniorem byl Ondřej Šíp, vytvořil nový rekord ve dřepu 316 kg a v mrtvém tahu 293 kg! V mužích masters I stačilo na vítězství Jaroslavu Šoukalovi pouze zapsat základní pokusy. V masters II vyhrál Ivo Brázda, který je zároveň i svazovým rozhodčím. Muži kategorií masters III a IV nebyli na šampionátu přítomni. V neděli probíhala soutěž mužů a žen, kde opět předvedla výborné výkony Denisa Turková. Ty jí vynesly i absolutní vítězství žen. Vytvořila nový rekord ve dřepu 138 kg, v bench-pressu 75 kg a v součtu 323 kg. Nejsilnějším mužem byl Evžen Sičevskyj, nazvedal 845 kg.

Na národní soutěže navazovaly dvě mezinárodní soutěže, organizované naším svazem taktéž v Plzni, a to Mistrovství Evropy masters v klasickém silovém trojboji a Mistrovství Evropy masters v silovém trojboji (EQ). Souběžně ještě probíhal světový pohár univerzit v Litvě. Čeští reprezentanti měli na těchto soutěžích zastoupení a padl i zisk medailí. Na Mistrovství Evropy masters v klasickém silovém trojboji to byly doslova žně, zlato získal Josef Mikeš, stříbro Jiří Volfel, Marcel Rösler, Karel Válek, Karel Rada, Jaroslav Šoukal, Jiří Psota, Zoltán Kanát a Petr Zamazal. Bronz získal Martin Šafář, Michal Sekot a František Hromas. I ženy zde ukořistily medailové pozice, Edita Kanátová byla druhá a Petra Mlejnková získala zlato a zároveň druhé místo v nejlepších závodnicích masters II. Na evropském šampionátu s dresy opět padaly medailové výkony. Bronz si odnesl Michal Sicha, Tomáš Břinčil, Jan Pinc a Josef Ptáček. Stříbrnou pozici obsadil Karel Rada. A zlato přivezl Václav Patočka, Jaroslav Šoukal, Vladimír Medek, Luboš Billy, Zoltán Kanát a Michal Sekot. I v Litvě na světovém poháru univerzit jsme měli své zástupce z řad studentů vysokých škol. Lucii Peterové cinkl bronz, Veronika Pasičná a Dominika Jansová získaly druhé místo. Klára Zmeškalová brala zlato. V mužích zde získal druhé místo Jakub Šigut.

Poslední červencový den ještě proběhlo první Mistrovství České republiky družstev v klasickém (RAW) silovém trojboji. Družstva zde předvedla kvalitní souboje i výkony. Padlo mnoho nových národních rekordů. Nejlepším se stalo družstvo Doplnejch powerlifting "A", druzí byli zástupci Sporting Apis "A" a třetí místo získal tým PWL Vision Nutrition "A".

I v srpnu se pokračovalo v Plzni na mezinárodní úrovni. Hostili jsme Mistrovství Evropy dorostu, juniorů, mužů a žen v silovém trojboji (EQ). V ženách jsme měli jedinou zástupkyni ve věkové kategorii dorostenek, Denisu Turkovou, dokázala získat bronzovou pozici. V mládeži mužů získali dorostenci David Horník a Matěj Zedník třetí místo. V juniorech byl zlatý Viliam Kováč a Ondřej Šíp, na druhé místo předvedli výkony Martin Maršík a Martin Prokop. V mužích open výborně reprezentoval a stříbro získal Jan More. Další mezinárodní soutěže koncem srpna proběhly v Rumunsku a Francii. Město Oradea v Rumunsku se ujalo pořádání Mistrovství světa dorostu, juniorů a masters v silovém trojboji (EQ). Medaile v mládeži zde získali v juniorech Ondřej Šíp, a to druhé místo, a Martin Prokop třetí místo. V mužích masters získal bronz Václav Patočka, předvedl výborný výkon ve dřepu, rovných 300 kg. Michal Sekot dokázal nazvedat 627,5 kg a bylo z toho stříbro. Rovněž Jan Pinc byl druhý výkonem 885 kg. Zoltán Kanát dosáhl na zlato výkonem 812,5 kg. Jaroslav Šoukal také získal první místo, předvedl pěkných 922,5 kg. Ve Francii souběžně probíhal evropský pohár univerzit, kde české studentky získaly dvě medaile, Dominika Jansová byla druhá a Klára Zmeškalová vyhrála první místo ve své kategorii, zvedla úctyhodných 430 kg. Ve studentech získal bronz Filip Porteš.

Září začalo ve znamení oblastních soutěží v klasickém (RAW) silovém trojboji mládeže a následně dospělých. Oblastní mistrovství Čech dorostu a juniorů se konalo ve Staňkově již poněkolikáté. Domácí oddíl Fitness Staňkov je zárukou kvalitního pořadatele. Nejlepší dorostenkou se zde stala Valentýna Škáchová, zlato v juniorkách připadlo Valerii Velemanové. Nejsilnější dorostenec toho dne byl Šimon Falta a nejlepším juniorem ve skutečně velké konkurenci byl Jakub Daněk, který si zlato vysloužil za 432,48 Wilksových bodů. Oblastní mistrovství mládeže na Moravě probíhalo v Blansku. Zde se nejvíce dařilo v dorostenkách Barboře Švaňové, zlato za juniorky získala Sandra Kučerová. V dorostencích neměl přemožitele Mikuláš Sikora, který je velmi nadějným závodníkem. V juniorech bral zlato Denis Kurečka s výkonem 411,53 Wilksových bodů. Další týden následovaly oblastní soutěže dospělých, ty byly celkem tři, v Karlových Varech, ve Vítkovicích a ve Svitavách. Na mistrovství západních Čech mužů a žen v Karlových Varech získali absolutní výhru Veronika Břízová a Jakub Sedláček. Ve Vítkovicích na mistrovství jižní a severní Moravy neměli přemožitele Barbora Švaňová a Vlastimil Románek. Svitavy hostily mistrovství východních Čech, kde vyhráli Kateřina Balášová a Patrik Lněnička. Nebojovalo se jen o medaile, ale i o postup na republikové klání. Na přelomu září a října se konalo mistrovství světa všech věkových kategorií v klasickém (RAW) silovém trojboji. Do Švédska se vypravila česká reprezentace k boji o cenné kovy. V dorostencích přivezl zlato Mikuláš Sikora za výkon 632,5 kg v kategorii do 83 kg. V juniorech bodoval třetím místem Viliam Kováč, nazvedal 520 kg v kategorii do 59 kg. V masters I získal stříbro Jaroslav Šoukal v kategorii nad 120 kg výkonem 832,5 kg. Na tomto šampionátu se vyskytla politováníhodná a naprosto neuvěřitelná situace, kterou musím zmínit už jen proto, že je zcela proti myšlence fair play. Francouzský závodník masters I Mael le Paven předvedl naprostou šílenost. Na dřepy nastoupil v dresu pod singletem a při bench-pressu měl pod trikem RAM/katapult (tréninková pomůcka pro tréninky s vybavením). Byl naštěstí odhalen a diskvalifikován, zároveň následně potrestán i mateřskou federací.

V říjnu se konaly republikové šampionáty v klasickém (RAW) silovém trojboji mládeže v Nymburce, republikové soutěže mužů a žen v Plzni a mistrovství světa v bench-pressu v Litvě. Nymburk hostil celý víkend 16. - 17. října mistrovství České republiky mládeže. Dorost soupeřil v sobotu, junioři měli vyhrazenou neděli. Nejsilnější dorostenkou byla Barbora Švaňová z Karviné a nejlepším dorostencem byl Mikuláš Sikora, taktéž z Karviné. Zlatou juniorkou byla talentovaná Dominika Jansová, zároveň vytvořila dva nové rekordy, v bench-pressu o hodnotě 90,5 kg a v mrtvém tahu 176 kg. Absolutně nejsilnějším juniorem byl Viliam Kováč, ten také předvedl smršť rekordů. Zvedl rekord ve dřepu na 185 kg, v bench-pressu na 127,5 kg a v mrtvém tahu na 220 kg ve váhové kategorii do 59 kg! Mistrovství světa v bench-pressu byla velmi očekávaná soutěž vzhledem k tomu, že máme spoustu výborných benčařů. Jednalo se o šampionát všech věkových kategorií, jak pro RAW, tak i pro EQ. Nepřekvapí tedy početná výprava, co vyjela z Čech reprezentovat. A i cenné kovy naši siláci vybojovali. Z kategorie s vybavením v masters I přivezli zlatou medaili Jaroslav Šoukal a bronz Jan Pinc. V masters II se bronzem blýskl Vladimír Nebola. V masters IV výborně reprezentoval a druhé místo přivezl Jiří Horník. Cenná bronzová medaile, tentokrát z kategorie open připadla Zdeňku Tuháčkovi. Zde to byl souboj do posledních pokusů soupeřů, protože celkově v kategorii open se výsledková tabule spíše červenala neplatnými pokusy. Platných pokusů bylo úplné minimum. Za dorostence vybojoval druhé místo David Horník. A za juniory jsme získali taktéž druhé místo zásluhou Martina Prokopa. Třetí místo v juniorech bral Denis Kurečka. Následovaly kategorie klasického (RAW) bench-pressu, kde se opět objevil Denis Kurečka, a v juniorech přivezl stříbro. V masters I předvedl fantastický výkon Pavol Demčák 220 kg, což stačilo na druhé místo. Ale nutno říct, že jeho výkony se blíží světovému rekordu soupeře. Pavol určitě ještě neřekl poslední slovo v bench-pressu. Znovu soutěžil i Jiří Horník v masters IV. I zde získal druhé místo. V kategorii open se předvedl Jakub Sedláček, v silné konkurenci získal třetí místo. Úplný konec října znamenal ještě republikový šampionát v klasickém silovém trojboji v Plzni. Víkendová soutěž hostila v sobotu muže a v neděli ženy. Sobotní soutěž ovládl talentovaný Milan Štěpáník, vyhrál absolutně výkonem 482,95 Wilksových bodů. Ženy v neděli zcela převálcovala Martina Malzová, získala 451,40 Wilksových bodů. Stejně jako Milan reprezentuje oddíl Sporting Apis Praha.

Listopadové soutěže odstartovaly v Lukově mistrovstvím České republiky masters v klasickém silovém trojboji. Žen sice nepřijelo poměřit síly mnoho, ale o to kvalitnější závodnice předvedly výborné výkony. Výhru v masters I si odnesla Edita Kanátová, v masters II brala zlato Petra Mlejnková. Masters III s přehledem vyhrála Hana Takáčová se všemi platnými, lehkými pokusy. V mužích masters I nevyhrál nikdo jiný než Jaroslav Šoukal, masters II vyhrál manžel Edity Zoltán Kanát se všemi pokusy platnými. Michal Sekot, který byl letos i velmi úspěšný na mezinárodním poli, ziskem hned několika medailí vyhrál i zde masters III. Dále pak proběhly nominační soutěže družstev v klasickém silovém trojboji na příští rok. Konaly se ve Voticích a Krnově. Ve Voticích proběhlo mistrovství Čech, kde první dvě místa obsadila družstva Doplnejch, a to "C" a "D". Třetí místo dokázal získat oddíl Powerlifting Gladiators. V Krnově na mistrovství Moravy byl nejlepším oddílem TJ Olympia Zlín "A", stříbro putovalo do Karviné oddílu TJ SŠTaS "A". Bronz dokázal získat oddíl TJ Sokol Vranovice, družstvo "A". Listopad uzavřela opět víkendová soutěž v klasickém (RAW) bench-pressu v Rakovníku. V sobotu se představily kategorie dorostu, juniorů a masters. Nejsilnější dorostenkou byla Barbora Švaňová, tato mladá závodnice podává velice kvalitní výkony, i když soutěží teprve první rok. Zlato za juniorky si odnesla Lucie Daňková za výborných 90 kg. Daniela Batková získala zlato v ženách masters I, kde měla velice úspěšnou sezónu celkově. V ženách masters III vyhrála zkušená závodnice Václava Zodererová, která nechybí na žádné soutěži v bench-pressu již mnoho let. Dorostence vyhrál Mikuláš Sikora, úspěšný medailista z mezinárodních soutěží. V juniorech bodoval Denis Kurečka, taktéž úspěšný závodník i na evropských a světových šampionátech. Svoje kvality také opět předvedl Pavol Demčák v masters I elitním výkonem 232,5 kg, což byla jasná výhra. Vítěz v masters II také nebyl překvapivý, zlato bral Jiří Psota, dlouholetý úspěšný medailista jak doma, tak ve světě. V masters III získal zlato Jan Pěnkava. Výborný výkon 150 kg přinesl zlato Josefu Dunovi v masters IV. Po tomto výkonu se mu dostalo bouřlivého potlesku. Neděle znamenala klání kategorií open mužů a žen. K vidění byly neskutečné výkony. Nejlepší ženou se i v neděli stala Lucie Daňková, která ještě zlepšila výkon z předešlého dne a zvedla 92,5 kg. Nejsilnějším mužem se stal Jakub Sedláček, zvládl 215 kg.

V prosinci se už konala pouze jedna soutěž, a to mezinárodní šampionát, který hostilo švédské město Västerås. Jednalo se o Mistrovství Evropy mužů, žen, dorostu a juniorů v klasickém silovém trojboji. Zde jedinou medaili, a to rovnou zlatou, vybojoval v dorostu Mikuláš Sikora. Nazvedal 657 kg a vytvořil světový rekord v mrtvém tahu 287 kg! Sezóna 2021 byla ukončena koncem prosince schůzí valné hromady. Výkonný výbor ČSST zde informoval zástupce oddílů o činnosti jednotlivých komisí, ekonomické situaci a plánech do budoucna. Zároveň valná hromada hlasovala o různých ustanoveních a formalitách. Nejvýznamnější změnou je přechod z bodů Wilks na IPF GL points pro sjednocení se světovou federací. Významným počinem se stalo i zařazení nových soutěží do kalendáře, a to mistrovství České republiky v mrtvém tahu a mistrovství univerzit. Byli vyhlášeni a oceněni nejúspěšnější sportovci svazu. Za muže získal ocenění Mikuláš Sikora, ženy byly dvě, Klára Zmeškalová a Dominika Jansová. Nejvyššího ocenění, které se uděluje jen výjimečně, dosáhl funkcionář, mezinárodní rozhodčí, bývalý závodník, trenér a předseda oddílu TJ Sokol Vranovice Ivan Karpíšek. Jedná se o zápis do Síně slávy ČSST. To si zasloužil za desítky let spolehlivé práce pro ČSST i světovou federaci.

Pro větší přehlednost přikládám tabulku medailistů z mezinárodních šampionátů konaných v roce 2021. I přes všechny těžkosti se vcelku dařilo. Jako obvykle mnoho medailí získali závodníci z řad masters, i mládež je nadějná. Jen do budoucna doufejme ve více medailistů z kategorií open, kde je samozřejmě i veliká výkonnostní konkurence. V tabulce jsou uvedeny pouze velké medaile za celkové pořadí, ne z jednotlivých disciplín.

Přehled medailistů mezinárodních závodů
závodník um. závod
Marcel Rösler 2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Karel Válek2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Karel Rada st.2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) masters
Martin Šafář 3. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Josef Mikeš 1. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Jaroslav Šoukal 1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) masters
2. Mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
1. Mistrovství světa v bench-pressu (EQ) masters
1. Mistrovství světa v silovém trojboji (EQ) masters
2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Milan Špingl 3. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Jiří Psota 2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Zoltán Kanát 1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) masters
1. Mistrovství světa v silovém trojboji (EQ) masters
2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Michal Sekot 3. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) masters
3. Mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
2. Mistrovství světa v silovém trojboji (EQ) masters
Petr Zamazal 2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
František Hromas 3. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Michal Sicha 3. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) masters
Václav Patočka 3. Mistrovství světa v silovém trojboji (EQ) masters
1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) masters
Tomáš Břinčil 3. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) masters
Jan Pinc 3. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) masters
2. Mistrovství světa v silovém trojboji (EQ) masters
3. Mistrovství světa v bench-pressu (EQ) masters
Vladimír Medek 1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) masters
Luboš Billy 1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) masters
Josef Ptáček 3. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) masters
Edita Kanátová 2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Petra Mlejnková 1. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Adina Hyková 1. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Jakub Šigut 2. Světový pohár univerzit v klasickém (RAW) silovém trojboji
Artem Usov 1. Světový pohár univerzit v klasickém (RAW) silovém trojboji
Veronika Pasičná 2. Světový pohár univerzit v klasickém (RAW) silovém trojboji
Dominika Jansová 2. Evropský pohár univerzit v klasickém (RAW) silovém trojboji
2. Světový pohár univerzit v klasickém (RAW) silovém trojboji
Lucie Peterová 3. Světový pohár univerzit v klasickém (RAW) silovém trojboji
Klára Zmeškalová 1. Evropský pohár univerzit v klasickém (RAW) silovém trojboji
1. Světový pohár univerzit v klasickém (RAW) silovém trojboji
Jan More 2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ)
David Horník 3. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) dorostenců
2. Mistrovství světa v bench-pressu (EQ) dorostenců
Matěj Zedník 3. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) dorostenců
Viliam Kováč 1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) juniorů
3. Mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji juniorů
Ondřej Šíp 1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) juniorů
2. Mistrovství světa v silovém trojboji (EQ) juniorů
Martin Maršík 1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) juniorů
Martin Prokop 2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) juniorů
3. Mistrovství světa v silovém trojboji (EQ) juniorů
2. Mistrovství světa v bench-pressu (EQ) juniorů
Denisa Turková 3. Mistrovství Evropy v silovém trojboji (EQ) dorostenců
Filip Porteš 3. Evropský pohár univerzit v klasickém (RAW) silovém trojboji
Mikuláš Sikora 1. Mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu
1. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu
Barbora Švaňová 3. Mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu
Pavol Demčák 2. Mistrovství světa v klasickém (RAW) bench-pressu masters
Jiří Horník 2. Mistrovství světa v bench-pressu (EQ) masters
2. Mistrovství světa v klasickém (RAW) bench-pressu masters
Denis Kurečka 3. Mistrovství světa v bench-pressu (EQ) juniorů
2. Mistrovství světa v klasickém (RAW) bench-pressu juniorů
Zdeněk Tuháček 3. Mistrovství světa v bench-pressu (EQ)
Vladimír Nebola 3. Mistrovství světa v bench-pressu (EQ) masters
Jakub Sedláček 3. Mistrovství světa v klasickém (RAW) bench-pressu

Sezónu bych ještě ráda nechala zhodnotit předsedou reprezentační Komise mládeže a medializace Jiřím Práškem v krátkém rozhovoru.

Jiří Prášek

Změnil COVID-19 silový trojboj u nás?

Nástup covidu měl důsledky na silový trojboj s podpůrným vybavením (EQ), alespoň pokud jde o loňský rok. Velká část lifterů se v době lockdownu musela připravovat doma v garážích a to zanechalo na divizi s dresy negativní dopad. Uvidíme, jak budou soutěže v EQ vypadat letos. V RAW to bylo právě naopak. V této divizi powerlifting vzkvétal, a to mimo jiné i díky tomu, že spousta lifterů zjistila, že se v úsporném režimu může na soutěže připravit i doma. Odvážím se tvrdit, že tuhle dobu silový trojboj, pokud jde o ten sportovní úsek, přežil velmi slušně. Nezaznamenali jsme úbytek v celkovém počtu startů na soutěžích.

Loni proběhl první rok centralizace některých soutěží, co to znamenalo?

Centralizace v tomhle případě znamenala to, že nejvýznamnější národní soutěže nepořádaly oddíly, ale přímo svaz v prostorách plzeňského Parkhotelu a ve sportovním centru v Nymburku. Cílem bylo přesunout pořádání soutěží z tělocvičen do kulturních sálů, kde pořádáme mezinárodní soutěže. Sportovci si mohli okusit prostory, ve kterých se můžou v budoucnu představit na mezinárodní scéně.

Byl jsi s výsledkem této koncepce spokojen?

Sice to pro členy výboru byla práce navíc, ale za mě to byla ta nejúspěšnější věc, která se v roce 2021 rozjela a kterou podle mého názoru celá lifterská obec ocenila. Já v tom osobně cítili motivační prvek, neboť když jsem s mým oddílem například pořádal oblastní soutěž družstev a viděl jsem, na jaké úrovni jsou soutěže v Plzni, měl jsem motivaci to také posunout. Pokud to tak ostatní pořadatelské subjekty cítily stejně, bude to ku prospěchu všem.

Pořádali jsme i dva mezinárodní šampionáty, proběhlo vše dle plánů?

Ta příprava byla složitější zejména logisticky. V této oblasti měl organizační tým v čele s předsedou svazu Miroslavem Vackem a ředitelem soutěže Vladimírem Matim mnohem více práce než při jiných mezinárodních soutěžích. Nemohli jsme se ani opřít o zkušenosti z jiných akcí, neboť jsme společně s Litvou byli vůbec první pořadatelé, kteří po uzavření sportu pořádali mezinárodní soutěž v silovém trojboji. Podmínky ze strany státu se neustále měnily, požadavky ze strany evropské federace také. Pro některé země jsme objednávali testování, neboť nebylo v jejich silách to zvládnout. Každý den jsme sledovali tzv. semafor, který stát nám ztmavne a pro jejich zástupce nastanou problémy se k nám dostat. Nakonec jsme ale zvládli obě soutěže uspořádat se ctí.

Jaké největší změny čekají náš svaz v roce 2022?

Byla velká poptávka po mistrovské soutěži v mrtvém tahu, a tak se v červenci uskuteční republikový šampionát v této disciplíně. Významný milník nastane v univerzitním pojetí sportu. Po letech evropských a světových pohárů v klasickém silovém trojboji univerzit konečně FISU uznala powerlifting jako řádný sport. V Rusku se tedy uskuteční první oficiální mistrovství světa univerzit. Na jaře se zároveň uspořádá i první mistrovství ČR univerzit. Na to já se osobně nesmírně těším.

Děkuji za rozhovor a doufám ve vydařený rok plný kvalitních soutěží v silovém trojboji.


Na úplný závěr bych si stejně jako loni přála, aby byl sport dostupný pro širokou veřejnost, bez omezení a všichni se mohli věnovat tomu, co je  baví. Panuje shoda, že svět už nikdy nebude jako dřív, ale doufejme, že tedy nebude horší, ale jedině lepší. Bez ponurých hrozeb.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

15.01.19:30Majka - Články z kulturistiky už vyšly. Pro federaci Maniona i San..
15.01.16:47Zodiak411 - Super článek. Nepřipravuje se něco podobného i z kulturist..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 28 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie