Reklama:
Proteinová svačinka Protein Break v akci 1+1!
Dokonalé kompletní jídlo s výjimečným složením. Více zde.

Thor vs. Eddie: Rivalita, kterou ukončí až pěsti v boxerském ringu

12.663 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Snad každý fanoušek strongman sportu slyšel o rivalitě Eddieho Halla a Hafthora Bjornssona. V tomto článku se pokusím na celou věc podívat nestranně a zároveň se pokusím přijít na to, proč se tak stalo a co tomu předcházelo. Nejprve by to ale chtělo oba borce představit.

Hafthor Julius Bjornsson

Obr z Islandu, narozený 26. listopadu 1988 v Reykjavíku, měří 206 cm a pohybuje se s hmotností okolo 200 kg. V současné době je ženatý. Z předchozího vztahu má dceru a nyní čeká na narození syna. Původně se věnoval basketbalu, v malé severské zemi to dotáhl až na pivota juniorské islandské reprezentace a úspěšně reprezentoval i v hlavní islandské basketbalové soutěži, ale po zranění kolene musel svou slibně rozjetou kariéru ukončit. Po rekonvalescenci a uzdravení začal hledat další možnosti sportovního vyžití. V roce 2008 zavítal do posilovny vlastněné čtyřnásobným nejsilnějším mužem světa Magnusem Ver Magnussenem a tam to všechno začalo.

Aktivní soutěžní strongman kariéru Hafthor rozjel od roku 2009 a od té doby sbírá jedno ocenění za druhým. Jmenujme například devětkrát v řadě zisk titulu nejsilnějšího muže Islandu, třikrát v řadě vítězství na Arnold Strongman Classic, je rekordmanem v počtu top 3 výsledků ze soutěže World's Strongest Man. Jednou (v roce 2018) závod proměnil ve vítězství, třikrát na druhé místo a čtyřikrát na třetí místo. Jedná se o jednoho z nejsilnějších a nejlepších strongmanů všech dob. Nad jeho aktivní soutěžní kariérou visí mnoho otazníků, k tomu se ale dostaneme později.

Hafthor soutěžil i v silovém trojboji, a to s celkovým totalem 1100 kg, což ho řadí do opravdové špičky tohoto sportu. Zároveň je držitelem několika světových rekordů. Prvně bychom určitě měli jmenovat absolutní rekord v mrtvém tahu s deadliftovou osou, a to o hodnotě 501 kg. Dále drží světový rekord v deadliftu s elephant osou o hodnotě 472 kg, další světový rekord v hodu pivních sudů - 8 sudů za 16,35 vteřiny přehozených přes laťku.

Kromě soutěžení si Hafthor střihl pár rolí i ve filmu a televizním sériálu. Obrovitého Thora můžete vidět od třetí série Hry o trůny jako Sera Gregora Clegana, známého jako "The Mountain" - "Horu", tedy nejsilnějšího a největšího rytíře Západozemí. V klasické hollywoodské produkci si střihl pár malých rolí ve filmech Kickboxer, Operation Ragnarok, Devilish Deeds a také se objevil v dokumentu Born Strong z roku 2017, pojednávajícím o Eddiem Hallovi a natáčeném v průběhu roku 2015.

Edward Stephen Hall

"The Beast" - "Bestie", jak si nechává říkat přezdívkou, se narodil 15. ledna 1988 v Newcastlu v Anglii. Eddie měří 190 cm a hmotností se pohybuje okolo 170 kg, v soutěžní kariéře ovšem vážil okolo 190 kg. Je ženatý, má dva syny a žije v městečku Stoke-on-Trent. Již odmala Eddie byl velmi ctižádostivý a sportovně založený, v juniorském plavání to dotáhl až na samotný vrchol. Dále se věnoval rugby. Nicméně i on začal uvažovat o silových sportech. Původně se chtěl věnovat kulturistice, ale záhy přišel na to, že je silnější než mnoho jeho vrstevníků.

Eddie se velmi rychle propracoval mezi nejlepší britské siláky a od roku 2011 lámal jeden národní rekord za druhým. Jmenujme šestkrát v řadě vítězství na UK's Strongest Man, pětkrát v řadě se stal nejsilnějším mužem Velké Británie. Celkem čtyřikrát se podíval do finále soutěže World's Strongest Man, z toho dvakrát na pódium - v roce 2016 to bylo třetí místo a v roce 2017 získal titul nejsilnějšího muže planety. Záhy po tomto vítězství ukončil svoji aktivní soutěžní kariéru.

Eddie je považovaný za jednoho z nejsilnějších lidí naší planety, co se statické síly týče. Donedávna byl korunovaným králem mrtvého tahu. Byl prvním člověkem na světě, který dokázal pozvednout půl tuny, tedy rovných 500 kg. Do nynějška stále drží světový rekord ve zdvihu axle osy nad hlavu naložené na 216 kg.

I Eddie Hall si zahrál ve filmu, i když dlužno říci, že většinou šlo o dokumenty nebo show, kde byl Eddie sám sebou. Výjimku tomu tvoří film Transformers: Poslední rytíř. Eddie je též známý z loňské série The Strongest Man in History, kde vystupuje po boku Briana Shawa, Roberta Obersta a Nicka Besta a společně přibližují zajímavé silové výkony podané v historii a zkouší je zopakovat nebo napodobovat.

Jak to všechno začalo

Zpočátku se oba závodníci potkávali na mezinárodních strongman soutěžích. Při Europe's Strongest Man Thor dokonce navštívil Eddieho u něj doma a vše vypadalo, že by mohli být přáteli. Vlastní ctižádost a rivalita je ovšem trochu odcizovala a nadále se stýkali pouze jako oponenti na závodech a sem tam prohodili pár slov. Nic dalšího. Že se ze závodníků stanou přátelé, není nic neobvyklého. Strongmani se potkávají poměrně často, téměř všichni nejlepší závodníci mají své YouTube kanály, na kterých sdílí své tréninky, stravu i osobní život. A právě YouTube některé z nich propojuje až k samotnému přátelství. Thor se sblížil zejména s Larrym Wheelsem, stýká se také s Martinsem Licisem a vcelku pravidelně se navštěvují a pomáhají si. To samé lze říci o Eddiem Hallovi, který se často setkává s Brianem Shawem a díky natáčení série The Strongest Man in History také s Nickem Bestem a Robertem Oberstem.

Kontroverzní World's Strongest Man 2017

Se soutěží World's Strongest Man 2017 se dostáváme na velmi tenký led a vlastně k původci všech současných výměn názorů. Zde si dovolím trochu vlastní iniciativy, aniž bych chtěl jakkoliv snižovat věrohodnost jakékoliv strany, které jsou zde celkem tři. Na jedné straně Eddie Hall, na druhé straně Thor Bjornsson a na třetí straně tým pořadatelů WSM v čele s Colinem Brycem jakožto hlavním rozhodčím a promotérem v jedné osobě.

Každý rok sleduji útržky videí ze závodu i informace od závodníků. World's Strongest Man je bohužel jedním ze závodů, které se odehrávají na přelomu května a června, ale oficiálně se do médií dostávají v období kolem Vánoc. V dnešním on-line světě nepochopitelné. Ale je to rozhodnutí pořadatelů. Ještě před samotným oficiálním uvolněním celého finále do médií jsem z útržků sledoval, že ten rok byl závod trochu jiný oproti minulým ročníkům. Bylo na něm více statických disciplín, méně těch běhavých:

  • Tire Flip - otáčení pneumatik
  • Squat Lift - dřepy
  • Viking Press
  • Plane Pull - tahání letadla
  • Deadlift - mrtvý tah
  • Atlas Stones - Atlasovy kameny

Závod to byl velmi napínavý a zajímavý, nicméně minimálně dvě disciplíny jsem tipoval, že jsou na míru šité právě Eddiemu. Klasický mrtvý tah se na strongman závodech moc nevyskytoval. Když tam byl, většinou se jednalo o nějakou divácky atraktivní obměnu, například Axle Deadlift nebo Truck Tire Deadlift a podobně. Takže první, co mě napadlo, bylo, že aby Eddie mohl vrátit titul do Británie po 24 letech, tak si pořadatelé pohráli s možnostmi. Všichni věděli, že Eddie je nejlepší deadlifter a že má svůj nepřekonatelný světový rekord. Druhý nejlepší deadlifter se Eddiemu přiblížil, ale rozdíl stále činil 30 kg. Samozřejmě jsem to nijak moc neprožíval a říkal jsem si, že Eddie má prostě štěstí na disciplíny, a věřte nebo ne, i to hraje velkou roli.

Čert vem mrtvý tah, tam každý věděl, že Eddie nemá konkurenci, a aby v této disciplíně nevyhrál, to by musel být jedině zraněný. A to Eddie nebyl a deadlift vyhrál… Pověstným podpalovačem zápalné šňůry byl ale Viking Press. Jeho technické provedení není jednoduché. Pořadatelé určili, že závodníci budou zády k závaží. Občas se může Viking Press jet i obráceně, ale vše je pod taktovkou pořadatelů. Viking Pres je možné vyrazit a využít sílu nohou, ale nesmí se takzvaně podskakovat. Za podskočení se pokus nepočítá. Viděl jsem video z přípravy, kde právě Colin Bryce popisuje, co bude uznané a co ne, podrobně vysvětloval pravidla a právě Thor se několikrát ptal na provedení cviku. Colin mu nabídl, že si Viking Press může vyzkoušet nanečisto a řekne mu, co je dobře a co už ne. A k tomu skutečně došlo.

Disciplína pak probíhala normálně, ale poslední pokus Hafthora byl označen jako podskočení a místo 15 opakování mu bylo započítáno pokusů 14. V té chvíli bylo ještě všechno v pořádku, i když na Thorovi bylo vidět, že moc nechápe proč. Z lepšího umístění na předchozí disciplíně nastupoval Eddie až po Thorovi a udělal právě 15 platných opakování. Eddie jel na jistotu a šetřil síly před dalšími disciplínami. I když islandský obr později protestoval, že měl mít stejný počet opakování, nemyslím si, že by to hrálo roli, Eddie totiž vypadal, že kdyby bylo potřeba, tak by v časovém limitu ještě jedno nebo dvě mohl přidat.

Kompletní záznam WSM 2017

Závod skončil tak, že na prvním místě skončil Eddie Hall, o jediný bod za ním Thor Bjornsson a na třetím místě o další 2 body Brian Shaw. Eddie slavil, pro Hafthora to byla porážka a bylo na něm vidět, že ho celá situace velmi vzala. Pak to celé nějak vyšumělo až do začátku letošního roku 2020.

Současné dění

Osobně nevím, jak celá situace vznikla, tedy kdo si takzvaně začal. Z minulosti od WSM 2017 vím, že se oba borci potkávali co nejméně. Několikrát se potkali, v soukromí spolu moc nemluvili, ale před kamerou se chovali jako profesionálové. Jednalo se o YouTube kanál Larryho Wheelse, kde spolu normálně komunikovali. Video níže je z podzimu 2019 a je z Dubaje.

Eddie Hall a Hafthor Bjornsson na sushi s Larrym Wheelsem

Při otázkách a odpovědích na svých vlastních YouTube kanálech se většinou k tomu druhému vzájemně nevyjadřovali, a to až do doby, kdy Eddie Hall zveřejnil své video, jak trénuje na charitativní zápas v boxu. V následném videu se jeden z fanoušků zeptal, jestli by nechtěl zápasit s Thorem. Eddie odpověděl, že kdykoliv, že dá Bjornssonovi cennou životní lekci. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. V následném videu dostal Thor stejnou otázku a odpovědí bylo, že se rozhodně nebojí, že nyní se soustředí na Arnold Strongman Classic, ale že potom nevidím důvod, proč by se neměli utkat.

Nadále to vypadalo, že situace opět trochu utichla. Vinou koronavirové krize se musely změnit plány a původně avizovaný pokus o překonání dnes již 4 roky starého světového rekordu Eddieho Halla právě Hafthorem Bjornssonem v Dubaji na World's Ultimate Strongman vzal za své. Jenže co s přípravou, která rozhodně nebyla ani jednoduchá, ani levná. Eddie popichoval svými poznámkami už před koronou, stále snižoval vážnost situace a dělal si z Thora legraci. Hafthor se ale dohodl s pořadateli WUS, že se pokusí v on-line přenosu za přítomnosti mezinárodního a respektovaného rozhodčího Eddieho rekord překonat.

Eddieho reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Zveřejnil video, ve kterém polemizoval nad platností a relevantností celého pokusu. Připomněl, že do té doby se pokusy uznávaly jako rekordy pouze na soutěžích, a opět snižoval validitu takového pokusu, načež video uzavřel tím, že pokus doma ve své posilovně na svých osách a svých kotoučích může zkoušet kdokoliv a že pro sebe to rozhodně nebere jako platný pokus, i kdyby to Thor dal. A také, že všichni Islanďané jsou lháři a nevěří jim. Následně se Eddie po pár dnech v dalším videu na svém kanále za nařčení omluvil.

Thor vrátil úder tím, že člověk, který ve spojení s pořadateli WSM v roce 2017 podváděl a jen díky tomu zvítězil, nemůže obvinit kohokoliv ze lhaní a že Thor při svém pokusu dodrží všechna pravidla, na kalibrované váze převáží všechny kotouče a vše bude on-line. Thor opravdu on-line přenos měl a rekord Eddieho Halla překonal, na nový světový rekord v mrtvém tahu v jeho podání o hodnotě 501 kg se můžete podívat zde. Co je zvláštní, tak série WUS překonávání rekordů stále pokračuje, na Ronnie.cz jsme Vám přinesli zatím všechny (Luke Stoltman - Log Lift, Tom Stoltman - Atlas Stones, Olexii Novikov - jednoručka, další budou následovat a my Vám o nich napíšeme) a nikdo již neřeší, jak moc legitimní, nebo ne, dané rekordy jsou a vesměs jsou uznávány a vnímány velmi pozitivně.

Thorovo nařčení z podvodu zase nerozdýchal Eddie, už jako velmi naštvaný reagoval protiútokem a počátek nenávisti až nezdravá rivalita byly tady. Tehdy světlo světa spatřilo další video na kanále Eddieho, co je ale mnohem vážnější, stejné video se objevilo i na kanále Official Strongman, se kterým je stejně jako se soutěží World's Strongest Man spojeno jméno promotéra Colina Bryce. Video, které níže přikládáme také, během jednoho dne zmizelo z kanálu Official Strongman, na tom Eddieho zůstalo dodnes a stalo se doslova virálním. Primárně je sestříháno tak, aby očernilo Thora. Ale posuďte sami.

Video o nesportovním chování Hafthora Bjornssona

Toto video bylo ihned vyvráceno, a to dalším videem, na které se můžete také podívat.

Jak to bylo doopravdy s podáním ruky Hafthora Bjornssona Eddiemu Hallovi

Thor zakončil on-line přenos překonání rekordu výzvou, kde zmínil, že již podepsal kontrakt s Core Sports na boxerský zápas s Eddiem Hallem, na který se bude soustředit ve svém tréninku, a že podle jeho informací se Eddie zřejmě bojí, protože ještě nepodepsal. Eddie podepsal ihned a on-line na svém kanálu. Nyní oba borci procházejí tvrdou přípravu na souboj titánů, který se má odehrát v srpnu 2021 v Las Vegas. A bude to opravdu velká akce.

Hádek je mnoho, přestřelka mezi těmito borci je obrovská a nesnášenlivost ještě větší. Rozhodně bude zajímavé sledovat celou situaci a přípravu obou obrů. Teď je otázkou do diskuse, zda je celá situace opravdová, nebo jen vykalkulovaná. Vzpomeňte si, jak Muhammad Ali na předzápasových tiskových konferencích přiváděl své oponenty k nepříčetnosti, kdežto po zápasu byl naprosto v pohodě. Pokud to Thor s Eddiem nehrají, předzápasové tiskové konference budou asi velmi zajímavé a napjaté… pokud to hrají, tak to je pomalu na Oscara.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 71 sekundami?
NOVÉ INZERÁTYbazar Fitness pomůcky
Nabízím k prodeji používané, ale v dobrém stavu fitness pomůcky: 1 kg činky - k dispozici 28 kus...
bazar Posilovací stroje - výprodej
Prodám stroje ve výborném stavu: Stroj na břicho-poloha leh 14.900,- Stroj na záda 4.900,- Sto...
bazar Časopisy M&F + Svět kulturistiky
Nabízím časopisy M&F + Svět kulturistiky. (Bez plakátů) Cena dohodou. Brno. Svět kulturistiky 2000 - 3 2001 - 1, 3, 4, 5, 6 2003 - 10 M&F 2000 - 11 2001 - 3, 7, 8, 9, 10, 12 2002 - 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 2003 - 1, 3, 4, 5, 8, 11 2004 - 2, 7, 10, 11
bazar ROGUE echo bike
Prodávám ROGUE ECHO BIKE - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu doložit doklad o...
bazar Concept2 D PM5/černý
Prodávám Concept2 D PM5/černý - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu předat dokla...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra