Reklama:

Profil strongmana: Eddie Hall

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

"Jo, myslím si, že dokážu zatáhnout 500 kilo." Obrovitý Eddie se při pohledu do kamery usmívá, ale přesto Vám je naprosto jasné, že to myslí smrtelně vážně. Když se zamyslíte nad tím, co to číslo vlastně znamená, dojdete k závěru, že to musí být zákonitě za hranicemi možností lidského těla, že zvednout v mrtvém tahu půl tuny prostě nejde, že je to absolutní nesmysl. Tohle prostě musí vystřelit meziobratlové plotýnky někam na oběžnou dráhu a utrhat svaly a šlachy tomu, kdo se o to pokusí.

Abyste se stali jedním z nejsilnějších lidí na světě, potřebujete opravdu mimořádný talent. Bez ideálních genetických předpokladů se ve strongmanech jednoduše neobejdete. Co dál? Určitě potřebujete taky velké odhodlání a disciplínu. Bez nich nikdy nedáte opravdu všechno do toho, co děláte. Pokud budete mít mezery v tréninku, výživě, regeneraci, Váš výkon nikdy nebude stoprocentní. V neposlední řadě potřebujete cílevědomost, dravost, "tah na branku", říkejte tomu, jak chcete. Zkrátka musíte mít obrovskou touhu vyniknout, porazit ostatní. Musíte být silný individualista, protože strongman není týmový sport, kde můžete z vlastního neúspěchu obvinit někoho jiného. Pokud tohle všechno máte, je vysoká pravděpodobnost, že budete zatraceně dobří a slušná pravděpodobnost, že budete nejlepší!

14letý Eddie Hall (188cm, 92 kg)
Edward Hall má od všech těch vlastností, které člověka předurčují k tomu, aby se stal špičkovým sportovcem, zjevně pořádnou porci. Narodil se 15. ledna 1988 v Newcastle-under-Lyme v Anglii a v deseti letech už byl národním šampiónem v plavání ve své věkové kategorii. Už tehdy chtěl být nejlepší, stát se profesionálem a dostat se na olympiádu. To je slušná cílevědomost na desetiletého kluka! Plavání se úspěšně věnoval do svých 13 let, kdy ho ale přestalo bavit. Začal hledat jinou výzvu. Když mu bylo kolem 15, začal zvedat činky.

Když se podíváte na fotografie, asi Vám bude okamžitě jasné, že Eddie Hall vyhrál v genetické loterii, co se týče potenciálu ke svalovému růstu první cenu a pořádný jackpot navrch. V době, kdy poprvé vstoupil do fitka, už měl na sobě víc svalů než řada těch, kteří trénovali několik let! Když mu bylo 16, vážil už přes 100 kilo a zvedl 140 kg na bench-pressu.

Po zhruba pěti letech tréninku, který se blížil spíše tomu kulturistickému, začal i s tréninkem strongman disciplín. V roce 2010 se krátce před anglickým šampionátem zranil jeho kamarád Dave Meer a Eddie Hall zaujal jeho místo. V pořádné konkurenci mnohem zkušenějších závodníků se hladce probojoval do finále, kde nakonec po vyrovnané bitvě sebral s rozdílem poloviny bodu vítězství. Eddie byl nadšený. Kdo by taky nebyl po vítězství na národním šampionátu!

V roce 2011 zopakoval Eddie vítězství na anglickém šampionátu. K tomu přidal i titul ze soutěže UK's Strongest Man, kde se ve svých 23 letech stal nejmladším držitelem titulu v historii soutěže. Doufal, že mu to umožní start na soutěži World's Strongest Man 2011, ale na tuhle příležitost si musel ještě rok počkat. V roce 2012 přidal do své sbírky úspěchů druhý titul nejsilnějšího muže Velké Británie (vítězil zde i další roky, je tedy už 6 let neporaženým šampiónem). Díky tomu se jako náhradník za zraněného Novozélanďana Jono MacFarlana dostal na soutěž série Giants Live v Austrálii. Při prvním měření sil s mezinárodní konkurencí obsadil působivé 4. místo a kvalifikoval se na soutěž Europe's Strongest Man 2012. Tam už na něj čekala absolutní světová elita - Zydrunas Savickas, Thor Bjornsson, Vytautas Lalas nebo Polák Krzysztof Radzikowski. Hall tady předvedl zdvih 160kg klády a působivých 390 kilo v mrtvém tahu. I tak to ale stačilo pouze na osmé místo z devítky závodníků, kteří soutěž dokončili (Angličan Terry Hollands se zranil a musel po druhé disciplíně ze soutěže odstoupit). Po téhle zkušenosti bylo Eddiemu jasné, že musí ještě hodně zesílit!

Eddie Hall v 16 letech
Na soutěž World's Strongest Man se Eddie Hall podíval už v roce 2012, pouhé dva roky po své soutěžní premiéře. Bezpochyby tam se svou už tehdy impozantní sílou patřil, ale stále mu ještě chyběly zkušenosti a v řadě disciplín měl příliš velké rezervy. Už v té době se ale o Eddiem mluvilo jako o strongmanovi s neuvěřitelnou tlakovou sílou ramen. V kvalifikaci World's Strongest Man dokázal při Viking Pressu předvést 9 opakování čistých tlaků s vahou kolem 155 kilo. V roce 2013 ustanovil na Europe's Strongest Man nový britský rekord ve zdvihu klády, když předvedl 191 kilo, hádáte správně, čistým tlakem. O rok později už to bylo snadných 200 kilo a v roce 2015 se na soutěži World Log Lift Challenge po úspěšných 211 kilech pokusil zvednout pouze silou ramen a tricepsů masivních 220 kilo. Kládu vytlačil do propnutých paží nad hlavu, ale v důsledku obrovského vypětí ztratil v samotném závěru pokusu na okamžik vědomí a poroučel se k zemi. I když se kláda cestou k zemi převalila Eddiemu přes hlavu, vyvázl z tohohle hrozivě vypadajícího karambolu naštěstí bez zranění.

Extrémní silový potenciál dávaly už od začátku kariéry tušit i Eddieho nohy. Jako začínající strongman dokázal dřepovat se 300 kg na opakování a ve videogalerii si můžete prohlédnout například i video, na kterém cvičí legpress s rovnou tunou, a to ve velice slušném rozsahu pohybu. V roce 2014 se Eddiemu poprvé podařilo probojovat se z kvalifikace až do finále soutěže World´s Strongest Man. Při své cestě k 6. místu předvedl mimo jiné 14 dřepů s 320 kilogramy a nenechal tak nikoho na pochybách o tom, že i v téhle disciplíně patří k hrstce nejsilnějších lidí na planetě.

Větší, silnější!

Eddie Hall na soutěži England's Strongest Man 2010
Takových výkonů můžete dosáhnout, jen pokud splníte jednu podmínku - budete velcí. A tím myslím opravdu hodně velcí! Když Eddie zvítězil na England's Strongest Man 2010, vážil na svých 190 cm výšky kolem 130 kilo a na jeho masivní postavě s viditelně separovanými svaly ostře kontrastoval mohutný hrudník s úzkým pasem. Vypadal spíš jako kulturista v objemu než jako typický strongman. Dnes mu váha ukazuje o několik desítek kilo víc, úzký pas vzal dávno za své a celé jeho tělo se obalilo pořádnou vrstvou tuku. To možná na první pohled nevypadá jako pokrok, ale při budování brutální statické síly se tomu prakticky není možné vyhnout. Pokud si navíc dokážete udržet rychlost a kondici, je to recept na výkonnost, která Vás ve strongmanech posune na elitní úroveň.

Je vůbec možné toho dosáhnout? Skloubit monstrózní sílu, obrovské proporce a tělesnou hmotnost, flexibilitu, rychlost a kondici? Eddiemu se to evidentně daří velice dobře. Jako bývalý závodní plavec zařazuje do svého tréninku krátké rychlé úseky v bazénu. To dává smysl, protože lepší kardio si při extrémně vysoké tělesné hmotnosti jen těžko můžete představit. Plavání šetří klouby a zlepšuje flexibilitu, což jsou dva faktory, které někteří z těžkotonážníků podceňují. Nedílnou součástí jeho přípravy je i spousta strečinku a cviků na mobilitu, které pomáhají předcházet zranění. A pak tu jsou samozřejmě brutální silové tréninky, které trvají obvykle 3 - 4 hodiny. Kde Eddie Hall bere čas na to, aby mohl v týdnu věnovat přes 20 hodin jen tréninku? V roce 2014 přestal pracovat jako automechanik a stal se profesionálem v pravém slova smyslu - díky sponzorům nemusí mít civilní zaměstnání a jeho jedinou prací je zlepšovat svoji výkonnost.

V současnosti váží Eddie Hall monstrózních 180 kilo. To už je opravdu hodně i na poměry 190 cm vysokého strongmana. Jeho přezdívka "The Beast" (zvíře, bestie) ho dokonale vystihuje. Se svou obrovitou postavou, tetováním a hustým plnovousem budí Eddie dojem barbarského válečníka. Živě si ho dokážu představit s obří sekerou v ruce, jak bojuje s "The Mountain" v seriálu Game of Thrones. To by byla scéna, nad kterou by fanoušci určitě chrochtali blahem!

V měřítkách maximální síly Eddieho tahle honba za extrémní velikostí posunula na dřív nemyslitelnou úroveň. Přibrat na 180 kilo živé váhy samozřejmě vyžaduje pořádný příjem kalorií. Eddie jich denně spořádá přibližně stejně jako jemu podobní těžkotonážníci - kolem 10 tisíc. Před ranním kardiem si Eddie dává proteinový koktejl a jeho typická snídaně se skládá z velké porce ovesné kaše, ovesných tyčinek, ovoce, litru ovocného džusu a velké porce sušeného masa. K obědu si dopřeje půl kila rýže nebo těstovin se 400 gramy kuřecího nebo hovězího masa a zeleninou, k tomu pudink nebo cheesecake jako dezert. Ke svačině spořádá několik sendvičů s tuňákem, ovoce a litr gaineru. Večeře je podobná jako oběd a završuje celodenní honbu za kaloriemi. Nic menšího než tahle obří porce živin by k enormnímu nárůstu tělesné hmotnosti a síly nevedlo. Výsledky může těžko někdo zpochybnit - ve dřepu dokáže Eddie odcvičit série s 350 kilogramy bez pásku a bandáží na kolena. V raw bench-pressu se jeho výkon pohybuje kolem 300 kilo a s 90kilovými jednoručkami na šikmé lavici dělá snadná a rychlá opakování pro rozvoj explozivní síly.

Největší mrtvý tah v historii

Zatímco Eddieho tlaková síla a síla jeho nohou si vysloužily velký respekt už dřív, o jeho výkonech v mrtvém tahu se až do začátku roku 2014 příliš nemluvilo. Eddie sice patřil do "klubu čtyřstovkařů" (a každý strongman, který se chce měřit se světovou elitou, v něm musí být, jinak nemá nejmenší šanci), ale stejně jako řada dalších stál ve stínu deadliftových titánů jako Savickas, Shaw nebo král mrtvého tahu Benny Magnusson, jejichž maximum se pohybovalo v závislosti na jejich aktuální formě někde mezi 430 - 460 kilogramy.

170kilový Eddie Hall jako vítěz UK's Strongest Man 2015
Eddie Hall se ale rozhodl vstoupit do síně slávy mrtvého tahu ve velkém stylu. V rámci soutěže Europe's Strongest Man 2014 se konala i soutěž ve "strongman" mrtvém tahu World Deadlift Championships (bylo povolené použití trhaček a dotahování činky, což pravidla powerliftingu neumožňují). Benny Magnusson tady o jeden kilogram překonal vlastní rekord a zvedl 461 kg, ale obrovským překvapením byl Hallův lehký zdvih 450 kilo, po kterém následovalo 461kg. Eddie bohužel činku po dokončení zdvihu zahodil, což byla jedna z mála věcí, kterou pravidla nedovolovala. O úspěšný pokus tak přišel. Bylo ale jasné, že právě on je žhavým adeptem na překonání absolutního rekordu v následujících letech.

Skvělou příležitost to dokázat dostal Eddie v březnu 2015 na Arnold Classic Australia. Organizátor soutěže tehdy zavolal Colinu Bryceovi, moderátorovi a promotérovi série Giants Live, a celý zoufalý ho prosil, aby udělal něco, co nadchne Arnolda Schwarzeneggera, který se byl na soutěži podívat, ale kterého právě probíhající amatérská kategorie strongwomen příliš nezaujala. "Něco sakra, Coline, udělej, cokoliv. Hlavně, ať je to zábavný!", řekl údajně doslova.

Colin Bryce nechtěl nechat organizátora v úzkých, a tak zvedl telefon a zavolal strongmanům, kteří přijeli na soutěž, a zeptal se jich: "Chlapi, jaká je šance udělat zítra kolem desáté hodiny dopoledne světový rekord v mrtvém tahu?" Zní to jako dobrý vtip, protože na překonání světových rekordů se sportovci obvykle cíleně připravují dlouhé měsíce. Colin Bryce to ale myslel smrtelně vážně. Nejslibnějším adeptem ve startovním poli byl Eddie, který byl ale týden pro brutálním Arnold Strongman Classic v Columbusu, stejně jako všichni ostatní. Na výkon 462 kilo si za těchto okolností příliš nevěřil. Věděl ale, že podobná příležitost už se nikdy v životě nemusí opakovat, a tak souhlasil. Druhý den kolem desáté hodiny už měl za sebou poslední "zahřívací" pokus na 420 kilech a čekal na příchod Arnolda Schwarzeneggera. Ten ale dorazil do haly až o dlouhých 40 minut později. Umíte si představit, jaké to je čekat rozcvičený téměř hodinu na svůj životní pokus v mrtvém tahu a pomalu ztrácet soustředění, energii a optimální naladění těla na výkon? V jednu chvíli řekl Eddie Colinovi: "Nedokážu to, teď ne." Ale i když se cítil vyčerpaný, nemohl ani na chvíli uvažovat o tom, že to vzdá.

Colin Bryce později popsal moment, kdy se na scéně objevil Arnold, jako obrovský příliv adrenalinu, který proletěl celou halou. O pár okamžiků později pak Eddie za povzbuzování diváků, Colina i samotného Arnolda, který stál přímo vedle něj, zvedl masivních 462 kilo a ustanovil tak nový absolutní rekord v mrtvém tahu, který pak sám znovu překonal, když na Europe's Strongest Man 2015 zatáhl 463 kilo - naprosto čistě a přesvědčivě, bez dotahování činky po stehnech. Byl to pokus, který by byl platný i za přísných pravidel silového trojboje.

Eddie Hall se netají tím, že jeho cílem je v roce 2016 získat titul World's Strongest Man a zvednout 500 kg v mrtvém tahu. Je to skutečně v jeho silách? V cestě za vysněným titulem mu stojí dvě překážky o velikosti Mount Everestu - Brian Shaw a Zydrunas Savickas, kteří mají nesrovnatelně víc zkušeností, nemají prakticky žádnou slabinu a jsou tak komplexní strongmani, jak si jen umíte představit. V mrtvém tahu ale může Eddieho ohrozit nejspíš jen Benny Magnusson, nad kterým ale visí otazník, protože už má za sebou několik nepříjemných zranění. Dostat se do formy, ve které byl v roce 2011, pro něj vůbec nebude snadné.

Nejde ale jen o absolutní rekord, ale i o tréninkové výkony, které řadí Eddieho do samostatné kategorie. Zvládá například 3x 8 opakování s 350 nebo 3x 5 opakování s 370 kilogramy... bez pásku. Podobný výkon by s největší pravděpodobností nedokázal zopakovat nikdo jiný na světě. Eddie má na svém kontě i nejtěžší a nejbrutálnější sérii mrtvého tahu, jakou kdy kdo vůbec předvedl. Nebo snad víte o něčem šílenějším, než je pyramida nepřerušovaných 19 opakování s váhami 60, 100, 140, 180, 220, 260, 300, 340, 380, 420, 380, 340, 300, 260, 220, 180, 140, 100 a 60 kg? Podívejte se do videogalerie a posuďte sami!

Jaký je Eddie jako osobnost? Má tak trochu dvě tváře. Jako strongman je skutečný "The Beast" - divoký až trochu agresivní, mnohdy nešetří drsnými odpověďmi na příspěvky a komentáře různých vtipálků a rejpalů. Je to ale součástí jeho image, protože je nejen sportovec, ale i businessman, který v současné době rozhodně netrpí nouzí o sponzory. Téměř denně tak o sobě dává vědět na sociálních sítích, komunikuje s fanoušky a společně s Hafthorem Bjornssonem je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších strongmanů současnosti. Sám sebe ale popisuje v první řadě jako otce od rodiny, který nejraději tráví čas s manželkou Alexandrou a dětmi, a jako strongmana, který chce bavit diváky.

Rok 2016 pro Eddieho příliš slavně nezačal. Po snadném vítězství na Britain's Strongest Man směřoval na Arnold Strongman Classic 2016, kde hodlal zabodovat především výkonem v mrtvém tahu a útočit na nejvyšší příčky. To první se mu podařilo, se zvednutými 465 kilogramy se stal vítězem disciplíny, ale jeho výkon dosažený po obrovském boji s činkou ztrácel na atraktivitě v porovnání s výkonem Briana Shawa, který sice zvedl o 1,5 kila méně, ale naprosto lehce a s velkou rezervou. Pozici krále mrtvého tahu tak Eddie obhájil, ale bylo jasné, že by o ni mohl snadno přijít. Ve druhé disciplíně Eddieho zradil triceps, který údajně nebyl v nejlepším stavu už cestou na Arnolda. Marně se pokoušel zvednout masivní 204kg kládu, ale pravá ruka selhala těsně před dokončením zdvihu a celá soutěž tím pro Eddieho skončila.

"The Beast" se po neúspěšném Arnoldu vrátil ke svému dennímu chlebu profesionálního strongmana - konzumaci 10 tisíc kalorií denně a brutálním 3 - 4hodinovým tréninkům. Uběhly čtyři měsíce a Eddie byl připravený zapsat se do historických tabulek deadliftu znovu, tentokrát výkonem, o kterém mnozí tvrdili, že není a ještě dlouho nebude v lidských silách. Za burácení davu tisíců fanoušků, kteří na stadiónu v anglickém Leedsu sborově skandovali: "Eddie, Eddie!" zvedl s pomocí dresu a trhaček rovných 500 kilogramů.


Mrtvý tah 500 kg na World Deadlift Championship 2016

Mrtvý tah 462 kg na Arnold Classic Australia 2015

Mrtvý tah 463 kg na Europe's Strongest Man 2015

Nejbrutálnější série mrtvého tahu v historii

Trénink bench-pressu

Čistý tlak 207kg klády

1000kg legpress

soutěž umístění
England's Strongest Man 2010 1.
England's Strongest Man 2011 1.
UK's Strongest Man 2011 1.
UK's Strongest Man 2012 1.
Giants Live Australia 2012 4.
World's Strongest Man 2012 Q.*
Europe's Strongest Man 2012 8.
UK's Strongest Man 2013 1.
Giants Live Hungary 2013 2.
Europe's Strongest Man 2013 8.
World's Strongest Man 2013 Q.*
UK's Strongest Man 2014 1.
Britain's Strongest Man 2014 1.
Giants Live Hungary 2014 3.
World's Strongest Man 2014 6.
UK's Strongest Man 2015 1.
Britain's Strongest Man 2015 1.
World's Strongest Man 2015 4.
Britain's Strongest Man 2016 1.

* Na soutěž se kvalifikoval.


Zdroje:
www.facebook.com
www.ironmind.com
www.wikipedia.org
www.theworldsstrongestman.com
www.telegraph.co.uk
www.instagram.com
www.savagestrength.co.uk
www.youtube.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.05.22:30Bloodsnake83 - Od první chvíle, kdy jsem Eddieho spatřil se pro mě stal i..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 44 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLazar Angelov: Bral anabolické steroi...
moab (09:28) • Proč by to dělal? S vysokou pravděpodobností by končil v poli poražených, což by jeho b...
magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
Palec077 (07:23) • `Vykoná dřep s takovou hloubkou, kdy je střed kyčelního kloubu níže než vrchol kolene,...
magazínLazar Angelov: Bral anabolické steroi...
Arnold Strong (23:14) • A proc Angel nezavodil v nejake kategorii ?kvuli zdraví?
magazínJ&M podcast: Jak se bude letos dařit českým kulturistům?
Mikuc (10:44) • Díky za info. Půl hodinka bez komentu proběhlé soutěže je akorát.) Uvidíme, co sezóna p...
magazínNedožité sedmdesátiny legendy kulturi...
Ronnie (14:27) • Také bych byl moc rád, kdyby kniha vyšla letos, ale bohužel tím, jak je složitá situace...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra