Reklama:

Tom Stoltman a 286kg Atlasův kámen - máme nový světový rekord?

6.412 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

501 deadlift - Král je mrtev, ať žije král
Překonal Luke Stoltman Savickasův světový rekord v Log Liftu?

Je to přesně týden, kdy se Luke Stoltman pokoušel o překonání světového rekordu v Log Liftu o hodnotě 230 kg. Je to přesně týden, kdy jeho mladší bratr Tom působil v roli podavače a pomocného personálu. Tuto sobotu 23. května 2020 se role obrátily. Všechny objektivy a záře reflektorů mířily na Toma Stoltmana. O deset let mladší bratr, taktéž vynikající strongman závodící na světové špici našeho sportu, se o víkendu pokusil vzít si svůj rekord a zapsat se tak do dějin.

Další z cyklu World's Ultimate Strongman Record Breakers začal opět v 18 hodin našeho času. Celý přenos probíhal ve stejném duchu jako oba předchozí. Z důvodu koronavirové pandemie se tedy pokus o rekord konal v soukromé posilovně bratrů Stoltmanových, na místě se zároveň pohyboval jen nezbytný počet lidí nutný k zajištění zázemí a přenosu samotného. Přímým přenosem opět provázel online připojený Laurence Shahlaei spolu s Markem Boydem z WUS. Rozhodčím dbajícím na správnost provedení a veškeré regule nebyl opět nikdo jiný než samotný Zydrunas Savickas, taktéž připojený online.

Tentokrát se rekord točil kolem Atlasových kamenů, zde si tuto disciplínu můžeme trochu představit. Atlasovy kameny jsou kulaté, většinou betonové odlitky o různé velikosti i hmotnosti. Nemají žádné úchyty ani madla, proto se jako jediná podpora pro provedení disciplíny povoluje vosk, který pomůže s úchopem kamenu jako takového. Sem tam se na závodech (většinou amerických) objevují odlitky kovové, případně montované tak, aby bylo možné jejich hmotnost měnit. Na naší domácí scéně se na závodech objevují kameny o hmotnosti od 100 do zhruba 180 kg. Atlasovy kameny se přehazují přes laťku, na většině závodů se vyzdvihují na podstavce, ale u lehčích kamenů se můžeme setkat se zdvihem na rameno, případně jako na Arnold Strongman Classic 2020 se zdvihem Atlasu nad hlavu. Atlasovy kameny jako disciplína většinou tvoří poslední a finální disciplínu závodů. Nejenže jsou divácky velmi atraktivní, ale také vyždímají ze závodníků poslední zbytky sil.

Po nezbytném reklamním bloku a vyzpovídání Toma před pokusem a také Luka, který hodnotil svůj Log Lift z minulého týdne, se přistoupilo k samotným třem pokusům. Pokud nepočítáme zahřívací kameny, tak se Tom vrhl na Atlas o hmotnosti 180 kg. První pokus byl platný.

Tom Stoltman - světový rekord v Atlasových kamenech na Britain's Strongest Man 2020 (5 kamenů na čas)

Druhý pokus proběhl v duchu toho prvního. Tom přehodil 250 kg, jako by snad kámen nic nevážil, téměř tím popíral fyzikální zákony. Komentátoři se hned shodli, že už tento výkon je sám o sobě úžasný. Mark Boyd zmínil, že vloni na World's Ultimate Strongman závodě byl v disciplíně Atlasů nejtěžší kámen o hmotnosti 225 kg a pouze dva závodníci byli schopni ho přemístit na podstavec. Těmi závodníky byli Brian Shaw a Tom Stoltman. Nicméně Tom 250kg kámen přehodil s úžasnou lehkostí. Přitom je nutné zmínit, že současný světový rekord je o hodnotě 273 kg a drží ho také Tom Stoltman. Předchozím rekordmanem byl Brian Shaw s kamenem o hodnotě 255 kg.

Nyní nastala chvíle, na kterou všichni příznivci strongman sportu čekali. Proběhlo vážení před pokusem o překonání světového rekordu. Váha ukázala 286,8 kg. Následovalo měření výšky laťky, tedy masivní dřevěné konstrukce. Ta měla přesně 122 cm neboli 40 palců. Vše bedlivě zkontrolováno a odsouhlaseno hlavním rozhodčím, který oproti minulému týdnu nepůsobil tak nepřístupně a přísně, opět v něm byl vidět dobrák "Big Z". Následovala malá příprava a Tom se vrhl střemhlav ke svému pokusu, chytil kámen, ve vteřině jej měl na stehnech a bez zaváhání ho přehodil přes laťku. Všichni se radovali z nového rekordu, Tom se slovy "number one, baby" měl jiskru v očích a bylo vidět, že je nadšený.

Tom Stoltman - záznam překonání světového rekordu vrcholící 286kg Atlasovým kamenem

Padl nový rekord, ale co bude dál? Bratr Luke ihned vtipkoval, jestli půjde další opakování, protože v podání Toma Stoltmana nový rekord vůbec nepůsobil těžce. Tom následně přiznal, že je blízko k tomu, aby si vzal další prvenství, a pohrává si s myšlenkou, že 300 kg by mohlo padnout velmi brzy.

My přejeme oběma bratrům Stoltmanovým hodně zdraví a další úžasné výkony.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie