Reklama:

Překonal Luke Stoltman Savickasův světový rekord v Log Liftu?

8.337 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 16. května 2020 se v podvečer spousta nadšenců a fanoušků strongman sportu sešla u počítačových obrazovek a sledovala další z cyklu World's Ultimate Strongman Record Breakers. V 18 hodin začal přenos, při kterém se Luke Stoltman, přezdívaný The Highland Oak, pokusil překonat světový rekord v Log Liftu.

První a hojně diskutovaný pokus o překonání rekordu, který se konal 2. května 2020, kde nakonec obr Hafthor Julius Bjornsson překonal světový rekord v mrtvém tahu, a to o hodnotě 501 kg, jsme Vám přinesli zde.

Nejprve bych začal informacemi z pozadí a příprav. Bratři Tom a Luke Stoltmanové jsou považováni za nejsilnější bratry na světě. Oba závodí ve světové špičce strongman sportu. V loňském roce se oba najednou probojovali do finále World's Strongest Man 2019 a oba zde obsadili výborné umístění, Tom skončil pátý a Luke sedmý. Ale nejen na WSM, ale i v dalších závodech oba bratři dokázali, že jsou opravdu výborní atleti.

Tentokrát ale světla reflektorů zamířila na staršího Luka. Mezi jeho oblíbené disciplíny patří Log Lift a i proto se s Core Sports a World's Ultimate Strongman dohodl na uspořádání pokusu o překonání rekordu. Současný světový rekord v Log Liftu nedrží nikdo jiný než samotný "Big Z" neboli Zydrunas Savickas z Litvy, mnohými považovaný za vůbec nejsilnějšího muže této planety. "Big Z" drží světový rekord od roku 2015, kdy ve slunném Riu de Janeiru na soutěži Arnold Classic South America zlepšil svůj dosavadní rekord na hodnotu 228 kg.

Videoupoutávka k pokusu o překonání světového rekordu v Log Liftu

Luke se chtěl pokusit oficiálně rekord překonat a hmotnost klády jako takové zaokrouhlit na 230 kg. Tuto hmotnost se neúspěšně pokusili překonat v minulosti například Eddie Hall nebo Cheick Sanou, zvaný "Iron Biby". Zde bych rád uvedl, že neoficiálně na tréninku "Iron Biby" 230 kg již pokořil, nicméně bez rozhodčích a bez kalibrovaných kotoučů. Ale "Iron Biby" si na rekord zuby brousí již delší dobu a o kvalitách jeho statické síly nelze diskutovat. Můžeme tedy čekat, že se pokusí svůj tréninkový výkon zopakovat i oficiálně.

Celá akce, přenášená on-line přímým přenosem, probíhala v podobném rázu jako 2 týdny zpět pokus Bjornssona v mrtvém tahu, tedy v soukromé posilovně bratrů Stoltmanů. Z důvodu koronavirové karantény a dalších omezení se na místě pohyboval jen nezbytný počet lidí. I v tomto případě událost moderoval Laurence Shahlaei, hlavní rozhodčí, kterým nebyl nikdo jiný než Zydrunas Savickas, vše sledoval on-line spojením. Možná bych zde chtěl zmínit, že většinou usměvavý Savickas, který mívá výraz hodného strejdy, na přenosu působil velmi vážně a striktně, na druhou stranu pokus o překonání světového rekordu je seriózní věc a "Big Z" se toho chopil se vší vážností. Bylo také v sázce, že po zhruba 15 letech již nebude figurovat u disciplíny Log Lift jako držitel světového rekordu.

Luke Stoltman a jeho tréninkový 228,4kg Log Lift - neoficiální světový rekord

V 18 hodin začal přenos a opět se úvodních slov ujal Laurence a vyzpovídal lidi okolo. Následoval první oficiální pokus v Log Liftu, který byl naložený na 192 kg. S touto hmotností neměl Luke sebemenší problém a kládu přemístil a následně vyrazil s naprostou lehkostí.

Druhý pokus o hmotnosti 212 kg byl opět velmi jistý. Dlužno říci, že Luke při tréninku zvládl bezproblémově hmotnost 228,4 kg, takže bylo rozhodně namístě těšit se na třetí pokus.

Finále přišlo přibližně v 18:45, kdy byla kláda naložena na rovných 230 kg. Po chvilce soustředění se Luke odhodlal k pokusu. Kládu přemístil bez zaváhání, při výrazu nad hlavu ale lehce zaváhal a tentokrát chybělo pár centimetrů, možná i milimetrů k uzamčení rukou a pevnému postoji. Luke zavrávoral a kládu musel pustit. Nicméně pravidla povolují, že pokusů může závodník dát, kolik chce, v časovém limitu jedné minuty. Druhý pokus tedy Luke zkusil ihned po prvním odhození klády. I podruhé nebyl problém s přemístěním, ale na výraz již neměl dostatek energie. Nicméně Luke se odhodlal k dalšímu pokusu, bojoval a bylo vidět, že si chce ten rekord vzít. Třetí přemístění opět s jistotou, ale zkuste přemísťovat 230 kg vážící log… tři pokusy seberou hodně energie a síly, na vyražení opět Lukovi síla nezbyla. Čtvrté a poslední přemístění a opět na jistotu, jenže síla už nebyla a nový světový rekord nepadl.

Luke Stoltman a jeho pokus o rekordní 230kg Log Lift se Zydrunasem Savickasem jako rozhodčím

Pod přemístěným logem je člověk v záklonu, pracují tedy svaly celého těla, nohy drží stabilitu, střed těla, břicho i vzpřimovače pracují na plný výkon, aby stabilizovaly tělo a připravily ramena a tricepsy na samotné vyražení. Jenže pokud máte přemístěnou kládu na horní části hrudníku dlouho, nedá se moc dýchat. To byla smrtelná kombinace při takto velkém počtu pokusů. Na Lukovi bylo vidět, že ho výsledek mrzí a celou dobu bojoval až do posledního zbytku svých sil. Přeji mu, aby se mu příště pokus podařil, a pokud možno hned napoprvé.

Již příští týden se Lukův o deset let mladší bratr Tom ve stejném cyklu World's Ultimate Strongman Record Breakers pokusí překonat světový rekord ve zdvihu nejtěžšího Atlasova kamene. Budeme se těšit i fandit.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie