Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Jak se stát strongwoman (IV.):
Den D - závody

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Jak se stát strongwoman (I.):
Jak začít a na co
se připravit?
Jak se stát strongwoman (II.): Trénink a nejčastější disciplíny
Jak se stát strongwoman (III.): Strava
a suplementace
V minulém díle jsme lehce nakousli stravu. Podívali jsme se, jak vypadá jídelníček 150kg strongmana oproti 75kg strongwoman, řekli jsme si, co je dobré jíst před tréninkem a čeho se vyvarovat v jídle po tréninku nebo jaké vitamíny a minerály by neměly chybět ve Vaší stravě. Také jsme již probrali trénink a je tedy na čase zúročit, holky, Vaši snahu a dřinu v posilovně. No a kde jinde než na závodech.

Noc před závodem bude určitě dobré jít včas spát a neponocovat, abyste byly odpočaté a plné sil. Ovšem za předpokladu, že nejste od přírody člověk nervózní a polovinu noci nebudete koukat do stropu (třeba jako já). Ať už Váš závod má začínat třeba ráno v 10 hodin, nebo odpoledne ve 13 hodin, určitě se pořádně a kvalitně najezte. Samy si budete muset vypozorovat dle Vašich tréninků, jaké jídlo a potraviny Vám nejvíce sedí, není Vám po nich těžko a dodají Vám energii. Například já, pokud bych měla závod od 10 dopoledne, dám si ráno přibližně 2,5 hodiny před pořádnou snídani, například míchaná vajíčka se šunkou a pečivem nebo ovocem, ovesnou kaši s proteinem a ovocem, tortilly se šunkou atd., protože vím, že jsem schopná za takovouto dobu toto jídlo strávit a nebude mi zle. Den před závodem si můžete do stravy přidat více sacharidů, dát si třeba i čokoládku, a jak se říká, nacukrovat to. Znamená to, že větší množství sacharidů se uloží do svalů ve formě glykogenu a další den budete mít na závod zásoby energie, hodně zjednodušeně řečeno. Během závodu s největší pravděpodobností jíst nebudete, maximálně nějaké ovoce (banán, hroznové víno) nebo třeba čokoládu pro doplnění energie.

S sebou si vezměte vše, na co jste zvyklé při tréninku. Klidně i své oblíbené ponožky. Hlavně ať je Vám dobře a pohodlně. Nezapomeňte na všechny bandáže, pásky, boty, expandery a rollery na protažení, dostatek vody, nějaké menší dobroty během závodu a dostatek tekutin. Prostě vše, co budete potřebovat. Lepší mít věcí víc, než aby Vám něco chybělo, to následně na pohodě před a během závodu příliš nepřidá.

Většina strongman a strongwoman závodů se koná během jednoho dne a závod jako takový a jeho délka se samozřejmě odvíjí od počtu účastníků a účastnic. Závod se skládá z 5 až 6 disciplín, které jsou vybrány pořadatelem dle jeho uvážení a možností. Často se lze setkat s tlakováním klády, nošením Super Yoku nebo kufrů, taháním auta nebo například se zvedáním Atlasových kamenů. Před samotným začátkem soutěže bývá zvykem losování pořadí, aby nikdo z účastníků nemohl říci, že byl znevýhodněn. Ovšem i zde platí pravidlo, že vše závisí na rozhodnutí pořadatele. A co se týká například použití pomůcek jako trhaček, vosku na Atlasy atd., je vždy na pravidlech pořadatele, zdali ano, nebo ne. Ve světě jsou trhačky nebo například dres na mrtvoly povoleny, stejně jako opasek.

Závod začíná první disciplínou, například maximálním počtem opakování s 60kg kládou pro děvčata. První na řadu půjde tedy dívka, která si vylosovala číslo 1, následně dívka s číslem 2 atd. Až svůj pokus na disciplíně odjede i poslední z Vás, vytvoří se celkové pořadí po první disciplíně. Ta z Vás, která udělala nejvíce opakování a disciplínu vyhrála, dostane plný počet bodů a do druhé disciplíny nastoupí v pořadí jako poslední. Bude tedy mít více času na odpočinek a případné okoukání techniky a taktiky svých soupeřek. Tímto způsobem bude probíhat závod až do konce. Na konci celé soutěže se sečtou body a závodnice s nejvyšším počtem bodů (či s nejnižším skórem umístění) vyhrává.

Na zahraničních závodech se Vám může stát, že nepůjdou zvlášť kategorie mužů a žen, ale půjdete všichni dohromady. Ještě rozdělení na váhové kategorie. Tedy všichni začnete první disciplínou, například mrtvým tahem (a budete si tajně přát, aby se závodilo na dvou platformách zároveň), a postupně se vystřídají všechny kategorie a všichni závodníci a teprve následně bude druhá disciplína. Takto byl například postavený amatérský závod při Arnold Strongman Classic Africa v roce 2019, kdy samotný závod byl rozdělen do dvou dní, ale tři disciplíny se jely téměř celý den. A to poté samozřejmě obnáší neustále se udržovat v teple, mít s sebou malé svačinky, tyčinky, cokoliv, aby nebyl hlad a byla energie, dostatek tekutin a pevné nervy, protože občas to bývá chaotické.

Zajímavé jsou z mého pohledu závody v týmu a v párech. V roce 2016 jsem se společně s Martinou Dostálovou zúčastnila týmového závodu na Ukrajině a zvedat obří kládu ve třech lidech nebo mrtvý tah ve třech lidech byla pro mě v té době naprostá novinka. Stejně tak tahání kamionu společně ve třech závodnicích. Ale zase, dalo mi to spoustu vzpomínek a zkušeností! Závodu smíšených párů jsem se zúčastnila minulý rok v Německu s Jirkou Tkadlčíkem a závod to byl také velmi zajímavý a zábavný. Některé disciplíny jsme odzávodili každý zvlášť, ale sčítaly se nám body, některé jsme odzávodili spolu. Závodit v týmu nebo v páru je zkušenost jako hrom, ale z mého pohledu je takový závod psychicky náročnější, protože nezvedáte pouze za sebe, ale za tým nebo za parťáka a nechcete jim to přeci zkazit.

Když už jsme u zahraničních závodů, asi by Vás zajímalo, jak se na takové závody dostat. Většina podobných závodů bývá často na pozvání pořadatele. Na Ukrajinu jsme se dostali například přes Českou národní federaci strongman, která mě a Martinu oslovila, do Německa na závod párů jsem dostala nabídku od Jiřího Tkadlčíka, který byl pozván pořadatelem. A například na "Arnolda" v Africe jsme se přihlásili jako každý jiný závodník. Záleží na druhu závodu a pořadateli. Osobně mám zahraniční závody opravdu ráda, protože ten sport je tam více rozšířený, je tam více závodnic a skvěla atmosféra.

Tímto závodním článkem jsme společně došly ke konci naší malé strongwoman série a já pevně doufám, že pro Vás byl, holky, článek užitečný a zodpověděl některé Vaše otázky. Pokud byste přeci jen měly další otázky, určitě se nebojte napsat pod článek do diskuse nebo přímo mně, velmi ráda poradím! A nakonec doufám, že Vám tento článek vnesl trochu světla do strongwoman sportu a bude pro Vás nyní o něco lehčí tento krásný sport zkusit.




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie