Reklama:

Tomáš Hamák: "Splnil jsem si všechny cíle pro letošní rok."

8.699 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Definitivně skončila strongman sezóna. Většina závodníků amatérské i profesionální ligy se na tento moment těšila, na moment, kdy si odpočinou, zregenerují, na fyzioterapii opraví různá zranění a bolístky z těžkých závodů. Ta samá většina, která už plánuje, co všechno by ráda zlepšila na příští rok, kde by závodníci odstranili své slabiny a mohli se poohlédnout po další metě.

Já měl dnes tu čest vyzpovídat strongmana, který další mety dosáhl a svým vítězstvím v ČSL (České strongman lize) dosáhl přestupu mezi profesionály, kde laťka toho, co je a co není možné, je minimálně o úroveň výše. S tímto pohodovým a věčně usměvavým a vtipkujícím chlápkem jsme probrali hodně témat z uplynulé sezóny. Nebyl jím nikdo jiný než Tomáš Hamák.

Tomáši, předem gratuluji k vítězství v České strongman lize, ale k tomu se ještě dostaneme. Prozraď čtenářům, jak dlouho závodíš, odkud jsi a kde, případně s kým trénuješ?

Děkuji za gratulaci, Aleši. Závodím dva roky, pocházím z Hlinska a trénuji v Jeremi Sport v Praze. Ještě ses ptal s kým. Trénuji sám, občas se ke mně přidá někdo z přátel, ale sparinga nemám.

Jak ses ke strongmanovi dostal?

Chodil jsem cvičit do posilovny, kde jsem si oblíbil silový trénink, takže další cestou pro mě byl powerlifting (bench-press, mrtvý tah a dřep, pozn. red.), to mě začalo velice bavit. Pak jsem narazil na Jiřího Tkadlčíka, zaujal mě strongman a od té doby bylo o mém dalším směřování jasno.

Říkáš, že chodíš cvičit do Jeremi Sport. Jak bys zhodnotil obecně nabídku posiloven pro trénink tvého sportu?

Nabídka posiloven, alespoň co já mám v rámci České republiky přehled, je pro trénink strongmanů bohužel dost slabá. Většina sportovců má tak vybavení zajištěné nějakým způsobem svépomocí. Jeremi Sport Praze považuji za nejlepší, strongman zde nalezne všechno pohromadě, velkou zásluhu na tomto má Michal Širůčka.

Jak vypadá takový tvůj běžný týden?

Práce a fitko šest nebo sedm dní v týdnu.

Odpočinkové dny tedy nemáš?

Mám, ve fitku. (smích) Ne, opravdu cvičím prakticky denně, ale někdy jako odpočinek zařazuji doplňkové cviky. Určitě se mě budeš hned ptát jaké, takže mám na mysli kulturistické cviky na stroji. Často se mě lidé ptají na můj tréninkový plán, ale já cvičím na pocit, tabulkám ani rozpisům neholduji. Necvičím jeden den spodek, další střed a pak vršek, jak má hodně lidí ve zvyku. Prostě a jednoduše, člověk musí dřít, a to neustále.

A v případě výživy máš nějakou strategii či plán?

Na výživu se mě lidé také často ptají a tady platí to samé. Jím také na pocit a jsem zastáncem sušenek před spaním. (smích) Samozřejmě musí člověk jíst kvalitně, ale opět nepoužívám žádnou tabulku a ani to neplánuji.

Jaké cviky máš nejradši a jaké patří mezi méně oblíbené?

Nejradši mám log lift, deadlift, dřepy a push-press. Nesnáším biceps a lýtka, to mě nebaví.

Kombinuješ trénink ještě s nějakým dalším sportem?

Ne. V dětství jsem se věnoval celé řadě sportů od ledního hokeje přes bojové sporty po překážkový běh. Odmalička mi byl sport velice blízký, ale v současné době se věnuji jen silovému tréninku.

Jakým způsobem regeneruješ, když máš tak nabitý týden a v sezóně samé závody?

Jen spánkem, který ovšem stíhám málo. Většinou chodím na tréninky po večerech a po náročném cvičení se mi těžko usíná. Pak to na mě jednou za čas dolehne a spím třeba dvanáct hodin v kuse. Snažím se chodit pravidelně na fyzioterapii. To je všechno.

Vyznáváš kromě sušenek na noc také nějaké doplňky nebo vitamíny?

Vitamíny zahrnuji do jídelníčku sporadicky, jinak používám proteiny, BCAA a glutamin, což je takový základ, jaký má každý, kdo cvičí, nic speciálního bys u mě nenašel.

To je opravdu vše z detailů o přípravě a tréninku vítězů?

Já nevím, co ti mám říct, zkrátka jsem pořád v práci a ve fitku a to je moje příprava.

Když jsme u té přípravy na závody, letos jsi sezónu začal v Aši čtvrtým místem. Jak bys hodnotil jeden z nejtěžších závodů, který připravil Čestmír Šíma?

Z tohoto závodu žádné zvláštní dojmy nemám, závod v Aši se odlišuje od ostatních tím, že Čestmír Šíma dává těžší váhy, než bývají na jiných závodech v České republice obvyklé, ale zase třeba nižší než na Arnold Strongman Classic v Barceloně - uvádím pro představu čtenářů. Teď to možná vyzní dost neuctivě vůči pořadatelům soutěží obecně, samozřejmě každý závod má svou nepopsatelnou atmosféru a musím zmínit i skvělé publikum, které nám fandí, ale já jsem letos absolvoval těch závodů tolik, že je pro mě vlastně těžké tvou otázku zodpovědět. Pro mě se letos stal víkend prakticky synonymem pro závody.

U množství závodů ještě zůstanu, kolik jsi jich letos absolvoval a zaujal tě něčím nějaký?

Absolvoval jsem celou českou ligu amatérů, což představovalo osm závodů, a tři další závody mimo tuto ligu. Jedním z těchto tří závodů byl Mariazeller Giant v Rakousku, který zorganizoval Lars Hermann, na tomto závodě mě zaujala disciplína Fingal Finger, kterou jsem do té doby v České republice nevyzkoušel, a těšil jsem se na ni. Druhým závodem byl závod s českými profesionálními strongmany v Mostě a třetím pak Arnold Strongman Classic v Barceloně.

Jak bys zhodnotil celou sezónu? Byla těžká? Je něco, co považuješ za její důležitý milník?

Celá sezóna mi letos udělala radost, zazávodil jsem si v zahraničí, vyhrál jsem českou amatérskou ligu a postoupil mezi profesionály. Takovým milníkem pro mě byl závod s profesionály v Mostě, po tomto závodě jsem se přestal cítit dobře a vezlo se to se mnou až do zbytku sezóny. Tento závod se konal koncem sezóny a znamenal absolvovat sedm závodních disciplín, zatímco obvykle jich bývá pět. Po tomto závodě jsem přehodnocoval svou účast v Barceloně, ale nakonec jsem jel a všechno jsem to zvládnul. Splnil jsem si ale všechny cíle pro letošní rok - zazávodit si s českými profesionály na mistrovství České republiky v Mostě a jet na "Arnolda".

Prozradíš nám hlavní cíle pro další sezónu?

No, samozřejmě vyhrát všechny závody s profesionály. (smích) Ne, teď vážně. Chci "udělat co nejlepší formu" a závodit dál.

Jaké jsou tvoje oblíbené a neoblíbené závodní disciplíny?

Mám rád všechny disciplíny, ale axle osu a Atlasův kámen o něco méně.

A co ostatní strongmani? Našel bys mezi kluky někoho, koho bys označil za dobrého kamaráda?

Ano, jsou to Filip Urban a Pavel Zadražil. Dále pak Michal Širůčka, což je strongman závodník i pořadatel. Pak musím zmínit ještě Ludvíka Langa a kamarádku strongwoman Martinu Dostálovou. Díky tomuto sportu jsem ale poznal celou řadu fajn lidí a mohl bych jmenovat opravdu dlouho.

Teď jsi profesionál. Jak vidíš svoji budoucnost ve strongman sportu? Dáš si oddych, nebo rovnou nastoupíš do profesionální ligy?

No tak to je jasné, že nastoupím. Připravím se do co nejlepší formy a budu pokračovat.

Jaký je hlavní rozdíl mezi českou amatérskou a profesionální strongman ligou?

Jedná se především o větší finanční odměny za závody a větší váhy na závodech. Do amatérské ligy může nastoupit kdokoli, do profesionální ligy se pak člověk dostane přes tu amatérskou. Představa veřejnosti, že se profesionální strongman tímto sportem živí, je mylná. Můj běžný týden práce - fitko mě čeká dál.

Jaký bys rád udělal výsledek mezi českými profesionály v příští sezóně?

Vyhrát celou profesionální ligu (smích) a samozřejmě porazit "bráchu" Pavla Zadražila, který to teď celé vyhrál! To jsem zase řekl něco, co zní namyšleně, ale je jasné, že chci co nejlepší výsledek, přece tam nepůjdu pro poslední místo.

Když se vrátíme k evropskému Arnoldovi, kde jsi teď nedávno byl, vyšel o tom samostatný článek, ale jak bys v pár větách zhodnotil svůj výsledek a svoji zkušenost?

Jak už jsem řekl, byl jsem před tímto závodem opravdu vyčerpaný z těch předchozích a přemýšlel jsem, zda tam vůbec jet. Nakonec jsem se překonal a měl jsem radost z desátého místa, a že jsem ani nebyl poslední. Mezi ostatními kluky v kategorii open jsem si připadal jako z kategorie do 105 kilogramů, zazávodil jsem si s pěknými obry.

Plánuješ další zahraniční závody?

Určitě ano, plánuji, podle časových možností se budu snažit využít všech příležitostí.

Co budeš dělat do začátku další sezóny?

Trénovat, trénovat a ještě hlavně trénovat... (smích)

Díky za rozhovor.

Taky díky a příště zase někdy.

Strongmana Tomáše Hamáka můžete sledovat na jeho facebookové stránce.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra