Reklama:

Strongmen´s Games Aš 2018 (amatéři) - reportáž a fotogalerie

15.029 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Sedmý ročník soutěže v Aši, která se konala v sobotu 12. května pod taktovkou Čestmíra Šímy a jeho týmu, sliboval netradiční podívanou. Klání totiž představilo formát, který byl v ČR k vidění poprvé, a to soutěž dvojčlenných týmů profesionálů. Navíc se na soutěžní strongman scénu vrátil legendární...

Ale to si nechám až na reportáž z druhé části soutěže, protože dopoledne patřilo amatérským strongmanům. A začnu tentokrát úplně od konce - podle čeho byste si vsadili na vítěze? Podívali byste se do výsledkových tabulek z minulého roku? Na Instagramy a facebookové stránky přihlášených závodníků, jak jim to jde v přípravě? Tak to jste právě prohráli kalhoty! A já se přiznám, že ačkoliv už reportáže ze strongman soutěží píšu deset let a znám tenhle sport velice dobře, tak tentokrát bych je prohrál taky a veškeré moje odhady byly úplně vedle.

Mimochodem závodníků se na startu amatérské části Strongmen's Games Aš 2018 sešlo hned 23 (a na řadu dalších zájemců už se jednoduše nedostalo). To svědčí společně s výsledky a konečným pořadím o tom, že ke strongman sportu si nachází cestu každým rokem stále víc zájemců a ukrývají se mezi nimi opravdu velké talenty do budoucna!

Vítězství přesvědčivými a vyrovnanými výkony vybojoval Tomáš Kolář, který na moji otázku: "Chlape, odkud ty ses tu zjevil?" se smíchem odpověděl: "Z Moravy, ze sklepa." A aby tomu všemu nasadil korunu, tak mi potvrdil moje podezření (jeho jméno jsem si z loňské sezóny vůbec nepamatoval, ani jsem nemohl, protože ve výsledkových listinách jednoduše nefigurovalo) a řekl, že Aš byla jeho soutěžní premiérou.

Jaké z toho plyne ponaučení? Je jedno, jak jste dobří, kde sbíráte úspěchy a jak tvrdě trénujete. Pokaždé se na závodech může objevit někdo se stejným, nebo i větším talentem, než máte Vy. Někdo, kdo dře celé roky stejně jako Vy a v "den D" si Vás nakonec "namaže na chleba". Ale to je jedině dobře, protože právě tohle je to, co Vás nutí se zlepšovat, a čím větší konkurence na závodech je, tím víc si pak ceníte dobré umístění!

Pokud mluvíme o překvapeních, tak kromě prvního místa tu máme ještě místo druhé, které sebral Zdeněk Mühlhauser. Ten se mě ve fitku asi dva týdny před závody ptal (promiň Zdeňku, já to na tebe prostě "prásknout" musím!), jestli budou na tak těžké kufry povolené trhačky. Když jsem ho ujistil, že určitě ne, tak s vyděšeným výrazem konstatoval, že to nejspíš neudrží v ruce. No, udržel a na kufrech bral druhé místo! Kromě toho se dělil o první místo na Atlas Stones (3x zvládl přehodit 150kg kouli) a taky na závěrečné kombinované disciplíně. To je hodně slušné na závodníka, který letos začal svoji první soutěžní sezónu! A teď už k samotnému průběhu závodu.

Soutěžní disciplíny kategorie amatérů:

  • Axle Lift - zdvih 119 kg na 5 cm tlusté ose
  • Farmer's Walk - přenášení 150kg kufrů na 20 metrů
  • Atlas Stones - zdvihy 150 / 130kg betonové koule
  • Axle Deadlift - mrtvý tah s 230 kg na 5 cm tlusté ose
  • Medley - přenášení 120kg sudu, převracení 450kg pneumatiky a zdvih 240kg zátěže do schodů

Jinými slovy, nic lehkého na úvod sezóny. Ne sice přehnaně těžké, ale dost těžké na to, abyste před tímhle závodem byli hodně nervózní. A právě nervozita se na řadě závodníků hodně projevila a dost možná je připravila o lepší umístění, protože kvůli ní udělali v závodu řadu chyb, které je stály spoustu cenných bodů.

Axle Lift

Necelých 120 kilogramů na tlusté ose není pro většinu současných amatérských strongmanů velká výzva, ale je velký rozdíl tuhle váhu zvednout jednou dvakrát na tréninku a udělat několik opakování na soutěži podle pokynů rozhodčího. Vítězství v úvodní disciplíně sebral Honza Gruszka, který patří mezi nejlehčí a nejštíhlejší amatérské strongmany, ale má rychlých svalových vláken a dynamiky za dva. A to ve spojení s perfektní vzpěračskou technikou v tlakových disciplínách znamená obvykle první místa. O druhé místo se s výkonem pěti opakování dělili objev roku Tomáš Kolář a fotomodel Tomáš Hamák. :-) Třetí místo za čtyři zdvihy patřilo čtveřici Ulbricht - Lang - Svoboda - Urban. Celkově bylo na dosažených počtech opakování vidět, že závodníci se rok od roku zlepšují a výkonnost v amatérské divizi jde stále nahoru.

Farmer's Walk

Celou trasu zvládla zhruba polovina závodníků a nejrychlejší byl Lukáš Kamenský. Toho byste skoro přehlédli, protože stejně jako Radek Rosa se od většiny ostatních závodníků něčím odlišoval. Oba jsou už oproti nováčkům "vyzávodění" a dokážou se skvěle koncentrovat, umí si na disciplínu i celý závod strategicky rozložit síly, nedělají chyby a nesvazuje je velká nervozita. Oba nejspíš zahlédnete, jak mezi disciplínami v klidu posedávají, odpočívají, zase tolik nesledují, jak si vedou ostatní, a soustředí se hlavně na sebe. Právě tyhle zkušenosti, které člověk získá jen dlouholetým závoděním, jsou hrozně důležité. A svědčí o tom i skvělé umístění, které v takové konkurenci oba vybojovali (Radek byl v celkovém pořadí pátý a Lukáš šestý).

Atlas Stones

Zvedání betonových koulí bez vosku (lepivá pomůcka, která se nanáší na dlaně a předloktí a výrazně tak zlepšuje schopnost betonové koule zvedat) se u řady závodníků setkalo asi s takovým nadšením jako ohlášení tatarského bifteku z hovězí svíčkové jakožto speciality dne na food festivalu vegetariánů. Taková ale jednoduše byla pravidla, a tak se s tím závodníci poprali, jak nejlépe uměli.

Hned sedm závodníků zvládlo 150kg kouli a o vítězství se s počtem tří opakování dělili Zdeněk Mühlhauser, Lukáš Starý a Jaroslav Duroň. Tři opakování bez vosku je opravdu skvělý výkon, který odpovídá spíš kategorii profi strongmanů, takže pánové, smekám klobouk v gestu velké úcty a respektu! Musím se ještě chvíli zastavit u Jardy Duroně, který by snad dal i čtvrté, nebo dokonce páté opakování, ale který byl tak přemotivovaný, že ztrácel koordinaci. Kouli ale zvedal neuvěřitelně rychle! Tučný bodový příděl vybojovali dvojicí opakování Radek Rosa a Tomáš Kolář a po jednom opakování zvládli Tomáš Hamák a Jakub Procházka. Zbytek závodníků si rozdělil body za přehazování lehčí, 130kg koule.

Axle Deadlift

Po třetí disciplíně proběhla s ohledem na vysoký počet závodníků eliminace, takže dál už pokračovala jen nejlepší desítka strongmanů, která si tak mohla "utavit" vzpřimovače páteře a svaly předloktí při mrtvém tahu na počet opakování. Tady se doslova utrhnul ze řetězu Tomáš Hamák, který od začátku bojoval o místo v první trojce a za minutu zvedl 230 kilo na tlusté ose jedenáctkrát. Odborně řečeno, impozantní ukázka brutální síly a kondice. Lidově řečeno, absolutní masakr. Jen o jediné opakování zaostal Zdeněk Mühlhauser, kterého se jeho záda dost možná několik následujících dní vyčítavě ptala, jak to vlastně myslel, ale který moc dobře věděl, že si vede skvěle, a byl odhodlaný si svoji pozici v závodu udržet. Ve vedení byl v tuhle chvíli Tomáš Kolář, který si ho udržel devíti zdvihy a děleným třetím místem v disciplíně (devět opakování předvedl i Radek Rosa).

Medley

Kombinace přenášení 120kg sudu na 10 metrů, dvou otoček 450kg pneumatiky a zvedání 240kg závaží na 4 schody se jevila jako ideální způsob, jak dovést pozávodní namožení svalů do bodu, kdy potřebujete ibuprofen, abyste vůbec vstali z postele. To samozřejmě ale nikdy žádného závodníka neodradilo, takže se strhl brutální boj, který mohl zejména v první čtveřici zamíchat pořadím. To se nakonec stalo, protože Lukáš Starý přeskočil v konečném pořadí Tomáše Hamáka a odsunul ho na nepopulární čtvrté místo. Stříbro si z Aše odvážel Zdeněk Mühlhauser a vítězství patřilo nováčkovi s impozantními výkony Tomášovi Kolářovi, o kterém s ohledem na jeho komplexnost a bojovnost nejspíš na dalších soutěžích ještě hodně uslyšíme.

Celkem 180 fotografií ze všech částí závodu z objektivu Michala Širůčky naleznete pod výsledky.

Strongmen's Games Aš 2018 - výsledky
pořadíjménobodové hodnocení
1.Tomáš Kolář101,0
2.Zdeněk Mühlhauser96,0
3.Lukáš Starý93,5
4.Tomáš Hamák 92,5
5.Radek Rosa87,0
6.Lukáš Kamenský81,0
7.Filip Urban80,5
8.Jaroslav Svoboda77,5
9.Ludvík Lang76,0
10.Jan Gruszka74,5
11.Vít Rozlivka74,5
12.Jakub Procházka39,0
13.Martin Sedláček 36,0
14.Jaroslav Duroň34,5
15.Josef Ulbricht34,5
16.David Kovanda29,0
17.Martin Netušil21,
18.Petr Pastýřik19,0
19.Lukáš Suchý18,0
20.Oldřich Kučera18,0
21.Milan Sládek8,0
22.Petr Lněnička4,0
23.Pavel Brůža0


Strongmen's Games Aš 2018 - fotogalerie


Foto:
Michal Širůčka


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

23.05.18:11rosyrosy - Velice pěkný a atmosféru trefně vystihující článek
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSlavoj Bednář - rozhovor po sezóně a...
silapo.72 (06:44) • Ano bylo, dodatecne dostal Cenu sympatie + nejake financni oceni
magazínSlavoj Bednář - rozhovor po sezóně a...
ygg (23:01) • Jj, to byl tenkrát slušný zářez, byť jak píšeš neúmyslný. Nebylo tam taky nějaké oceněn...
magazínSlavoj Bednář - rozhovor po sezóně a...
PavelV (21:29) • Tam vznikla chyba v součtu, jak později interně vyšlo najevo. Pořadatel (EVLs) se mu om...
magazínSlavoj Bednář - rozhovor po sezóně a...
1boris111 (20:28) • Slavojovi nikdo nebere to,že objemy a připravenosti na přední příčky má,ale stále si ne...
magazínLenka Červená - rozhovor po Mistrovst...
Noremorsedan (19:41) • Lenko, Jste naprosto neuvěřitelná! Úžasná, perfektní...prostě skvělá! Moc Vám fandím, a...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra