Reklama:

Ohlédnutí Tomáše Hamáka za účastí na Arnold Strongman Classic Europe

7.199 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman


ARNOLD CLASSIC EUROPE 2018 - 28. - 30. 9. 2018, Španělsko
Češi před Arnold Classic Europe:
bikiny: Klára FišerováEliška Dombková • Andrea Moleková • Aneta ŠmídlováLucie Varmužová bodyfitness: Tereza Linhartováwellness: Nikola KeprtováPavlína Štouračová • Aikaterini Polymerou • physique: Michal Komosný (video) • Jan BatěkVojtěch Dvořák kulturistika: Šimon Pešek (video) • David Mesjar • Lukáš BrunclíkPetr FricKarel TesařVojtěch BalounOndřej Šesták klasika: Alexandr Haluška
Před Arnold Classic Europe:
nominace
Z ACE očima závodníků, rozhov.:
Info z Arnold Classic Europe:
z místa děníkompletní výsledky s body - 1 medaile!
Strongman:
T. Hamák

[Text: Catherine Oppenheimer] Tomáš Hamák je český strongman, který letos vyhrál českou amatérskou ligu a od příštího roku bude soutěžit s profesionály. Narodil se v roce 1988 v Hlinsku a odmalička se věnoval sportu, zejména pak lednímu hokeji, bojovým sportům, překážkovému běhu, později fitness, které u něho vyzrálo do disciplíny strongman.

"Letos jsem měl za sebou opravdu hodně závodů, účast na Arnold Strongman Classic byla - asi jako u všech sportovců - sen, cíl a jasná výzva. Všechno se letos seběhlo dost narychlo, v České republice jsem absolvoval jedny závody za druhými, vyzkoušel jsem si i závody za hranicemi a na "Arnolda" jsem neměl čas trénovat ani regenerovat, o své účasti jsem se rozhodnul na poslední chvíli. Září tak pro mě znamenalo přes týden pracovat a každý víkend absolvovat závody zakončené Barcelonou. Chvílemi jsem přemýšlel, jestli to lze vůbec zvládnout, ale k mému štěstí moc času na přemýšlení ani nebylo," popisuje Tomáš.

Arnold Schwarzenegger založil již v roce 1989 Arnold Sports Festival, kdy původním zaměřením byl samozřejmě bodybuilding, později se zařazovaly další a další disciplíny. Arnold Strongman Classic se stalo součástí této obrovské show a soutěže před šestnácti lety, tedy v roce 2002. Jedná se o brutální soutěž s neskutečnými váhami, kde soutěží celosvětová amatérská a profesionální špička včetně žen. Tomáš Hamák závodil v amatérské části v kategorii open (závodníci libovolné váhy nebo vážící nad 105 kg - pozn. red.), kde absolvoval pět disciplín:

  • Super Yoke - 400 kg na 25 m
  • Farmer's Walk - 2x 150 kg na 25 m
  • Log Lift - 140 kg na počet opakování za 1 minutu
  • Atlas Stones - 165 kg na počet opakování za 1,5 minuty do výšky 1,3 m
  • Deadlift - 320 kg na počet opakování za 1 minutu

Tomáš zvládnul všechny disciplíny a podotýká: "Měl jsem z nich velký respekt, asi nejhorší pro mě byl yoke, při této disciplíně mi docházely síly a prohrál jsem ji, navíc jsem si nepoložil yoke na trapézový sval, ale opřel jsem jej o obratel, což je chyba, na kterou mě upozorňoval můj kamarád a český profesionální strongman Pavel Zadražil. Naštěstí to skončilo jen boulí, a nikoli zraněním. Super Yoke vážící 400 kg jsem nedonesl do cílové vzdálenosti 25 m. Hned poté následovaly kufry, takže nebyl ani čas na regeneraci. Tohle pro mě byla asi nejnepříjemnější situace během závodu. Hned jak jsem do každé ruky popadnul 150 kg po čtyřech vyvoláních svého jména rozhodčím, projela mi nohama píchavá bolest. Vše ale kompenzovala úžasná atmosféra, přítomnost profesionální špičky, Arnolda Schwarzeneggera a všech sportovců okolo, kteří dodávají akci neuvěřitelnou atmosféru. U první disciplíny, klády vážící 140 kg, se mi podařila dvě opakování, u mrtvého tahu jsem si myslel, že 320 kg opravdu nezvednu, ale podařila se mi dvě opakování, z čehož jsem měl velikou radost. Z Atlasova kamene o váze 165 kg jsem měl rovněž obavy, jelikož jsem si víkend před Barcelonou na závodech v Opavě poranil ruku. Za jedno opakování jsem byl tedy opravdu vděčný."

Organizačně znamená účast na Arnold Strongman Classic koupit si příslušné členství u Strongman Corporation, dále pak vstupenku u organizátorů závodu. Chcete-li vzít s sebou rodinu, přátele nebo trenéra, musí si koupit běžný lístek. Dopravu, ubytování, občerstvení na soutěži a veškeré náklady si závodníci platí sami. A pak je samozřejmě nutné natrénovat na samotnou soutěž.

"Náš závod začínal v jednu hodinu po poledni, před námi závodila kategorie do 105 kg, my jsme se pak střídali se světovými profesionály. Byl pro mě neuvěřitelný zážitek se s nimi osobně potkat a sledovat naživo jejich výkony, ač se tímto střídáním závod značně prodloužil a vyhlášení výsledků proběhlo až večer pro všechny tři kategorie. Pro diplomy a gratulace jsme tak šli všichni řádně unavení," směje se Tomáš a dodává: "Atmosféru soutěže jsme si užívali od začátku cesty. Už v letadle do Barcelony mě zaujal namakaný borec, který se na mě usmál se slovy "dobrá práce", později jsem si uvědomil, že se jednalo o Kevina Levroneho. Další den jsem šel fandit Martině Dostálové a viděl jsem poprvé ženskou kategorii svého sportu naživo, Martina výborně reprezentovala Českou republiku a chtěl bych jí moc pogratulovat. Také bych rád touto cestou poděkoval společnosti UNCS za krásná trika na závody s motivem České republiky a Tomáši Kaasovi a Michalu Širůčkovi za zapůjčení dresu na mrtvý tah, který sice nebylo možné během závodu použít, ale během tréninku se mi moc hodil."

Tomáš se nyní těší na regeneraci a na další sezónu. V plánu jsou závody ve světě a česká profesionální liga. "Barcelona dopadla, jak dopadla, věřím, že s řádnou přípravou a regenerací bych dokázal podat mnohem lepší výkon. Občas jsem od publika sklidil potlesk a uznání za to, jak se s jednotlivými disciplínami peru, mezi ostatními strongmany jsem vypadal jako z kategorie do 105 kg," dodává s úsměvem Tomáš Hamák. A je vidět, že se na sezónu 2019 opravdu těší.


Tomáš Hamák na Arnold Strongman Classic Europe 2018Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra