Reklama:

Mistrovství ČR Strongman 2018 - reportáž

11.165 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Mistrovství České republiky bývá velkým svátkem napříč všemi sporty a je poměrně jedno, jestli jezdíte na kole, cvrnkáte kuličky nebo si necháváte dobrovolně drtit páteř půltunovým Super Yokem. I proto se po zrušení MČR v Brně (Český svaz silových sportů) Michal Tichý s Janem Šalatou rozhodli, že mistrovství ČR zkusí narychlo uspořádat v Mostě pod Českou národní federací strongman. Letité pořadatelské i závodní zkušenosti Šalaty a mladá nezdolnost Tichého se spojily, aby za krátkou dobu  vznikly opravdu skvěle vyvážené závody, které prověřily komplexnost všech strongmanů. Pořadatelé také na konci avizovali, že v příštím roce bude mistrovství ČR dokonce dvoudenní! První den v Mostě a druhý den v Teplicích!

Celá událost se konala 25. srpna na rozlehlém parkovišti vedle zimního stadiónu a posilovny Fitness Zimák. Závodní prostor lemovaly zábrany, za kterými se pro diváky nacházely lavice na sezení. Zpočátku to vypadalo, že nebude ani vedro, ani zima, ale nakonec bylo přeci jen chladněji, tak se diváci museli zahřát bouřlivým potleskem a jekotem, o tom ale až později. Pořadatelské duo Šalata - Tichý už jsem zmínil, těm samozřejmě pomáhal skvělý tým nakladačů a pomocníků, kteří vše připravovali a hlídali, jak bylo potřeba. Celou akci měl původně moderovat Leoš Kubeš, který se ale z osobních důvodů nemohl zúčastnit, a proto byl na jeho místo povolán František Brejcha. Rozhodčím byl věčně usměvavý Pavel Cháma.

Na dvanáct závodníků čekalo sedm náročných disciplín, aby prověřily strongmany do posledního kousíčku. Účastnit se měl i Jan Šalata, ale bohužel se týden předtím v Polsku zranil. Závodu se účastnili dva amatérští závodníci, letošní aspirant na vítězství v České strongman lize Tomáš Hamák a Ján Michalov, bývalý trojbojař, který se v minulosti zúčastnil dvou kol ČSL a několika strongman cupů. Za zmínku stojí i první profesionální start Davida Štrombacha, který v loňském roce požádal o přestup do profi, ale zároveň už závodit nechtěl. Chuť byla ale letos silnější, a tak si odbyl svůj první start hned na MČR 2018, kde si nevedl vůbec špatně!

Farmer's Walk - 155 kg na 50 m

Silný úchop je jedním ze základních kamenů strongman sportu. Zvedání, přenášení, tahání, držení, na tohle všechno potřebujete mít silný úchop, který dostatečně prověříte při přenášení 155kg kufrů na vzdálenost 50 metrů. První disciplínu vyhrál při svém prvním profesionálním startu David Štrombach a předvedl, že má místo rukou dva svěráky, protože v čase 28,14 vteřin dokázal dokončit celou trasu, a to bez jediného položení! O pár desetin "pomalejší" byl Jiří Vytiska, který je v současnosti nejaktivnějším závodníkem na zahraničních soutěžích. Pořadatel Strongman Kutná Hora Jiří Dejmal trasu dokončil jako třetí nejrychlejší (31,14 vteřin).

Log Lift - 150 kg

Bezesporu nejlepším českým tlakařem je momentálně "český grizzly" Jiří Vytiska, i když mu tedy Lukáš Patera a Dominik Hušek solidně šlapou na paty. Dalo se tedy očekávat, že tlaků se 150 kg v limitu jedné minuty udělá nejvíce. A tak se stalo. 5 opakování tam nasázel jedna báseň a bral tak nekompromisně plný počet bodů. Druhý nejlepší výkon předvedl Ondřej Zadžora, přízrak, který se vždy nečekaně objeví na závodech, aby nezapomněl, jaké to je závodit. 3 opakování zvládli Zadražil, Švejda a Šíma, kteří si tak rozdělili body mezi sebe. Rozhodně musím zmínit Tomáše Hamáka, tomu se totiž podařilo kládu dostat nad hlavu dvakrát, a to při váze někde kolem 107 - 110 kg. Parádní výkon.

Super Yoke - 420 kg na 25 m

Třetí brutální disciplínou bylo přenášení 420kg Super Yoku na vzdálenost 25 metrů. Pokud nemáte silný střed, záda a nohy, tak se s takovou váhou ani nepostavíte, natož abyste s ní někam chodili a nedej bože běželi! Je ale pravda, že s tím běhají jenom Poláci. Bez jediného položení do cíle došel nejrychleji Čestmír Šíma, obr z Aše, který na své závody zařazuje i 550kg Super Yoke a má neuvěřitelnou fyzickou i psychickou výdrž, kterou doplňuje jeho mohutná golemovská postava s váhou kolem 170 kg. Michal Tichý je oproti němu sprinter, pětadvacetimetrovou trasu sice zvládl pomaleji s několika položeními, ale po každém zvednutí se stihl rychle rozeběhnout, což mu zajistilo druhé místo a 11 bodů. Jirka Vytiska v průběhu závodu zmínil, že zhubnul asi 13 kg, což mu evidentně na běhavé disciplíny prospělo. Na Super Yoku bral 3. místo.

Power Stairs - 200 kg, 220 kg, 250 kg

Na závodech nebyl zařazen mrtvý tah s osou ani autem, místo toho byly schody síly, které jsou svým způsobem jeho obdobou. Závodníci měli za úkol vyložit postupně tři břemena (200 kg, 220 kg a 250 kg) na čtyři schody. Jako předposlední na disciplínu nastupoval Michal Tichý, který se všemi břemeny předvedl neskutečný fičák a zvládl je zdolat za necelých 33 vteřin! Bohužel to stačilo na druhé místo. Poslední slovo měl totiž Čestmír Šíma. Jediný český strongman s mrtvým tahem přes 400 kg si celé schodiště dal ke svačině. Neuvěřitelný příval energie, hbitosti a statické síly mu zajistil další vyhranou disciplínu s časem 26,68 vteřin! Třetí místo na disciplíně získal Jiří Vytiska (35,14 vteřin).

Lukáš Patera - rekord s nejtěžší jednoručkou

Lukáš Patera na české strongman scéně není tak dlouho, a proto ho ve zkratce představím. Bývalý atlet, vicemistr světa, současný profesionální strongman a zakladatel klubu Strongman Force pochází z Kladna a žije v Praze, kde trénuje v posilovně Fitness Ronnie.cz Vysočanská. Dvaatřicetiletý milovník cigaret a kávy s pronikavým chraplákem patří v současnosti k nejlepším tlakařům. S pořadateli soutěže se dohodli, že se na závodu pokusí překonat svůj dosavadní rekord (116,5 kg) ve zdvihu obří jednoručky. I přesto, že Lukáš už dávno nevypadá jako laňka, ale spíš jako pořádný jelen, dynamika je u něj pořád na prvním místě. Díky ní si za pokřiku přihlížejícího davu nejprve dal 118,5 kg a o pár minut nastavil laťku ještě na 121 kg! Můžu Vám říct, že v současnosti v Čechách není nikdo, kdo by jeho rekord překonal.

Medley - Duck Walk 200 kg + Sledge Pull 200 kg na 20 m

Lukášovo vystoupení pomohlo závodníkům trochu si odpočinout před posledními třemi disciplínami. Netradiční přenášení závaží, tzv. "kachny", a tažení saní v limitu 90 vteřin bylo v pořadí pátou disciplínou. 200kg závaží závodníci odnesli na vzdálenost 20 metrů, tam jej naložili na kovové saně a táhli je 20 metrů zpět do cíle. Celou disciplínu zvládli dokončit pouze dva závodníci! Nejrychleji to dokázal Michal Tichý (1:16,64 vteřin) a Ondřej Zadžora s časem 1:26,19 vteřin, který si v cílové rovince vítězoslavně lehl na zem, když už měl saně na čáře, ale saně musely být za čárou celé, tak se ještě zvedl a disciplínu dokončil. Je dost dobře možné, že ho to krátké poležení stálo první místo. Kdoví. Asi byste to nečekali, ale třetí nejlepší na této disciplíně byl Čestmír Šíma. Jeho tmavě modrá hlava už na konci vypovídala o tom, že krev je všude jinde, jenom ne v ní. Čestmír předvedl, že disponuje i maximální odolností vůči vyčerpání a nahromaděné kyselině mléčné ve svalech. Respekt.

Truck Pull - 18 t na 20 m

Téměř dvacetitunový popelářský vůz ověšený českou vlajkou byl předposlední sobotní disciplínou. Po delší době se na závodech netahal obrovský kolos v popruzích, ale přitahoval se vsedě za pomoci lana. Nejrychlejší čas a nejlepší techniku předvedl vítěz předchozí disciplíny Michal Tichý, kamión přitahoval s velkou koncentrací. Podobné nasazení a techniku předvedl i o 3 vteřiny pomalejší David Štrombach. Třetí nejlepší výkon patřil amatérskému strongmanovi Tomášovi Hamákovi. Myslím si, že pokud v někom narychlo nenajde přemožitele, uvidíme ho příští rok jako nového profesionála.

Atlas Stones - 105 kg, 120 kg, 140 kg, 150 kg, 160 kg

Poslední šance zabojovat. Betonové koule od 105 kg do 160 kg se nezvedaly na palety nebo nepřehazovaly přes laťku, ale vykládaly do kovových obručí od té nejvyšší po tu nejnižší. Michal Tichý nastupoval na poslední disciplínu s šestibodovým náskokem - celkem dost na to, abyste mohli být v relativním klidu. Stačilo mu získat 7 bodů a celkově by vyhrál. Tělo mu ale u třetího kamene řeklo ne. Michal dostal takovou křeč do břicha, že nebyl schopný pokračovat v disciplíně. Pro vítězství v poslední disciplíně i celkově si dokráčel Čestmír Šíma. Jako jediný zvládl zdolat všech pět koulí.Čtyři koule zvládli Zadžora, Zadražil a Švejda.

Diváci v hledišti lehce prořídli, ale pořád jich tam několik desítek zbývalo, aby pár minut počkali na výsledky. Zkušený Pavel Cháma to měl hned hotové a mohlo se jít na vyhlašování a předávání cen, kterého se zhostil Jan Šalata.

Výsledky

Na třetím místě se umístil výborně připravený Jaroslav Švejda, který už nějakou dobu patří k nejlepším českým strongmanům. Sice na sociálních sítích často píše, že je slabý, ale všichni, kdo ho znají, vědí, že to tak není.

Michal Tichý, druhé místo. Celý letošek předváděl neskutečnou formu, rok od roku je lepší, zapracoval na tlakových disciplínách, kde občas ztrácel důležité body, ale bohužel mu to zase nevyšlo na Atlasech. Sílu má a podle všeho v tréninku zvedne, co si naplánuje, bohužel mu to na závodech zřejmě trošku kazí hlava, tak snad se to brzy zlomí, aby mohl předvádět svoje výkony bez omezení.

Vítěz Čestmír Šíma, trojnásobný mistr České republiky. Nejmohutnější český strongman ukázal, že v něm není jen hrubá statická síla, ale také stoprocentní technika, odolnost a odhodlanost. Žádnou výraznou slabinu u něj nenajdete, sice ho dlouhodobě trápí šlacha v rameni, ale i s tím je pořád schopný konkurovat v tlakových disciplínách a vyhrávat. V jednom z jeho videologů Čestmír říkal, že Strongmen's Games Aš 2018 měl v plánu jako poslední závod, to se ale nestalo a on se objevil i na dalších soutěžích v letošním roce.

Mistrovství ČR Strongman (Most) 2018 - výsledky profesionálů
pořadíjménobodové hodnocení
1.Čestmír Šíma66,0
2.Michal Tichý64,0
3.Jaroslav Švejda61,0
4.Jiří Vytiska 59,0
5.Ondřej Zadžora57,0
6.Pavel Zadražil56,0
7.David Štrombach49,5
8.Jiří Dejmal36,5
9.Tomáš Hamák32,0
10.Zdeněk Teplárek25,0
11.Jiří Žaloudek19,0
12.Ján Michalov17,0

Podrobné výsledky jednotlivých disciplín si můžete prohlédnout zde.


Celé mistrovství ČR by se neobešlo bez pomoci sponzorů, přátel a známých, kteří přispěli k tomuto velkému závodu. Poděkování patří Fitness Zimák, Nautico Ristorante, Multihokr, s.r.o., CH.E.S. Group, s.r.o., Šulc a syn stavební firma, Uhlos, Rast spol., s.r.o., Alfa Pro, www.renovace-alu.cz, B.Z. Trans, s.r.o., Technické služby města Mostu, a.s., Pneucentrum P&S, partystanyln.cz, UNCS, jmenovitě panu Martinovi Keprtovi, Ondřejovi Maternovi, Miroslavovi Leličovi, Josefovi Peškovi, Michalovi Maulisovi a Keba Services.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra