Reklama:

Velký přehled: čeští strongman profesionálové (II.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Velký přehled: čeští strongman profesionálové (I.)
Současná strongman scéna: federace, divize a základní disciplíny
Nedávno jste si mohli přečíst první část velkého přehledu o českých profesionálních strongmanech, který jsem dal dohromady pro ty z Vás, kteří třeba některé z českých obrů neznají. Stejně jako minule Vás i dnes čeká šestice strongmanů, kteří dělají všichni stejný sport, ale každý je úplně jiný.

Přečtěte si, za jak dlouho se dá dostat mezi profesionály, jak sami závodníci vnímají současnou strongman scénu, co by chtěli dokázat nebo proč už závodit nebudou.

věk
váha 160 - 170 kg
výška 188 cm
bydliště Aš - poblíž vesnice Studánka
max. mrtvý tah 420 kg
max. dřep 340 kg
max. bench-press 270 kg
max. Log Lift 185 kg
oblíbené jídlo hovězí steak s rýží,
oblíbené disciplíny Atlas Stones, Power Stairs, Deadlift
neoblíbené disciplíny všechny lehké běhací
motto Anything is possible.
povolání zeměměřický inženýr

Čestmír Šíma je bezesporu nejmasivnějším a staticky nejsilnějším strongmanem na české scéně. Většinu lidí hned na první pohled praští do očí jeho obrovská ramena, ohraničují kolosální postavu. Ještě aby ne, jeho tělesná hmotnost pohybující se kolem 160 - 170 kg je v Čechách jedinečná. Tyto proporoce umocňuje i jeho drobounká a zároveň obrovská opora - přítelkyně Marcela. Čestmír se kromě českých soutěží dobře umisťuje i v zahraničí, na prestižní Strongman Champions League Poland 2015 skončil na skvělém čtvrtém místě v brutální konkurenci.

Zeměměřický inženýr z Aše už také několik let pořádá nejtěžší soutěž v ČR Strongmen's Games Aš, která je známá pro zvolené extrémní zátěže. Jako první Čech zvedl na nemistrovské soutěži přes 400 kg na mrtvý tah. Nemá rád lehčí běhavé disciplíny, a proto se zkusil v roce 2015 kvalifikovat z Arnold Amateur Strongman World Championships na nejtěžší soutěž planety Arnold Strongman Classic, která by mu svým formátem vyhovovala nejlépe. Bohužel se to nepodařilo, a tak soutěž, kde by úspěšná kvalifikace znamenala pravděpodobně jeden ze splněných snů, musí ještě chvíli počkat.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

V roce 2011 po absolvování tří závodů mezi amatéry jsem byl okamžitě "převelen" mezi profesionály a svůj debut v profi divizi jsem absolvoval ještě v témž roce na GP PEPA Opava.

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

Jsem několikanásobný mistr ČR v mrtvém tahu, v roce 2016 jsem také vyhrál MČR Strongman, ale s tím titulem nejsilnější muž ČR je to u nás trochu zvláštní - připisuje si ho kdekdo. Sám mám takovou hořkou zkušenost, že dokud byl Strongman pohár v rámci ČNFS jednotný (a tedy ještě za něco stál a o něčem vypovídal), tak jsem ho vyhrál v letech 2014 a 2015. A za nejsilnějšího Čecha byl vždy považován aktuální mistr ČR Strongman. No a v roce 2016, když jsem poprvé vyhrál titul mistra ČR Strongman, tak je najednou za nejsilnějšího Čecha označován ten, kdo vyhrál pohár ČNFS. Je to k smíchu i k pláči.

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

Zúčastnil jsem se dvakrát Strongman Champions League. V Polsku jsem skončil čtvrtý a v Německu sedmý, byl jsem na Arnold Amateur Strongman World Championships 2015, kde jsem skončil sedmnáctý, párkrát jsem také závodil na Slovensku.

Budeš v roce 2017 závodit?

Ano.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Nikoho slepě nekopírujte, nesnažte se rovnou lámat nějaké rekordy, poslouchejte své tělo, ale především hlavu a svůj selský rozum, a když Vám někdo bude tvrdit, že trénovat mrtvý tah 5x v týdnu je ta správná cesta, tak věřte, že není. Vždy je nutné si uvědomit, co od toho očekáváte, a hlavně, že žádný strongman se nezrodil přes noc. Je to vždy dlouhá a postupná cesta. Neposlouchejte okolí a kecy o tom, jestli na to máte, nebo ne, ale poslouchejte sebe a následujte svoje sny. Nenechte se nikým a ničím odradit a vždycky si pamatujte, že nezáleží, odkud jste vyšli, ale kam až dojdete.

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Být nejlepší.

Vybrané články o závodníkovi:
Čestmír Šíma: "Lehké tréninky mě nebaví, jdu vždycky do extrému."
Strongman Champions League Poland 2015 - videozáznam
Čestmír Šíma dal jako první Čech 415 kg na mrtvý tah!
Čestmír Šíma - ohlédnutí za Strongman Champions League Germany 2016
Brutální síla Čestmíra Šímy!
Čestmír Šíma - poslední trénink před Arnold Amateur Strongman World Championships 2015


věk
váha 160 kg
výška 189 cm
bydliště Kladno
max. mrtvý tah 360 kg
max. dřep 360 kg
max. bench-press 240 kg
max. Log Lift 175 kg
oblíbené jídlo jím vše
oblíbené disciplíny Log Lift, Farmer's Walk, Atlas Stones
neoblíbené disciplíny Super Yoke
motto žádné
povolání podnikatel

Bývalý trojbojař Jan Šleis žije v Kladně a strongmanům se věnuje od roku 2012. V roce 2016 se mu nejlépe zadařilo na Šumavském strongmanovi, kde mezi profesionály vybojoval první místo. Mezi jeho oblíbené disciplíny patří mrtvý tah, kde má zvednuto 360 kg. Pokud ho nebudou sužovat zdravotní problémy, rád by se na závodech nadále ukazoval. Honza váží 160 kg a patří k nejtěžším českým profesionálním strongmanům.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

Přestoupil jsem v roce 2014 z druhého místa v amatérské divizi.

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

Jsem juniorský mistr světa v trojboji federace WUAP a juniorský mistr ČR.

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

Byl jsem jednou v Polsku a skončil jsem pátý.

Budeš v roce 2017 závodit?

Pokud bude čas, finance a chuť, určitě se někde objevím.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Hodně jíst, hodně spát, hodně cvičit a věřit si.

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Odzávodit celou sezónu bez zranění.

Vybrané články o závodníkovi:
Ohlédnutí českých strongmanů za soutěžemi v Polsku a na Slovensku!


věk
váha 140 kg
výška 185 cm
bydliště Louny
max. mrtvý tah 300 kg
max. dřep 285 kg
max. bench-press 180 kg
max. Log Lift 155 kg
oblíbené jídlo hovězí tatarák, teď i z lososa, řízky a na to sladké, studený dort z piškotů, mascarpone, šlehačka, čokoláda
oblíbené disciplíny kufry, ohrada, kláda, jednoručka, mrtvý tah, koule
neoblíbené disciplíny Super Yoke
motto nemám
povolání státní úředník

Jaroslav Švejda v roce 2017 dokázal, že pro něj amatérská liga byla malá a že se mezi profesionály rozhodně neztratí. Po nejtěžším závodu v Aši, kde si zapsal osobní rekord 160 kg na zdvihu klády, vybojoval na Strongman Čáslav 2017 skvělé třetí místo za Čestmírem Šímou a Rafalem Kobylarzem. Mezi jeho oblíbené disciplíny patří kufry, ohrada, kláda, jednoručka, Deadlift a Atlasy. Naopak nemá rád přenášení Super Yoku. Dříve ho dost trápily problémy se zády, ale letos to tak nevypadá, protože se systematicky zlepšuje a je zdatným konkurentem české špičky.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

V sezóně mne postihla zranění a nemohl jsem odjet celý seriál amatérské divize, vyhrát tak amatérský pohár a tím si zajistit přímý postup. Byl mi následně na konci sezóny, zřejmě dle výkonnosti, nabídnut přestup do profi divize, což jsem po týdnu rozvahy přijal.

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

Zatím nemám.

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

Poslední závody byly minulý rok na Slovensku v Bánovcích, kam jsem jel s jistým Vrňákem Ondrou Zadžorou. Do poslední disciplíny jsme nastupovali podle plánu - Ondra první, já druhý, bohužel mi praskl pravý biceps a já skončil až čtvrtý.

Budeš v roce 2017 závodit?

Pořád přemýšlím, ale zřejmě to nevydržím a budu.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Nevím, jestli já už můžu radit, ale určitě vydržet, pokud je tento sport bude bavit. Nějakou pokoru a uznání, zda na to vůbec mají - a tím pádem stoupat výše, a ne se zastavit na převrácení 300kg pneumatiky a nazývat se strongmanem. Ke cvičení - samozřejmě pilovat techniku a zvyšovat sílu na základních cvicích, prostě dřep je dřep a mrtvola je mrtvola. Výrazy činky, jednoručky, získat základní sílu na disciplíny. A poté samozřejmě pilovat techniku disciplín. Nicméně by neměl nikdo zapomenout na jediný sval - ani ten nejmenší sval v těle - je třeba cvičit i doplňkové cviky. Pokud tyto svaly nebudou procvičovat, zesilovat je, dojde ke zranění. Ve stravě si všeobecně strongmani nemusí dávat až takový striktní pozor, to ale neznamená nejíst kvalitně a cpát se jen knedlíkem a podobně, byť patřím k těm strongmanům, co nosí vepředu "baťoh". Je zapotřebí mít dostatek bílkovin, já preferuji vepřové řízky, kýtu, hovězí tatarák, lososa, vejce, tvrdé sýry, tvaroh, podmáslí, a ještě více dostatek sacharidů - rýži, já rád špagety, brambory, no a není nic lepšího než taková jídla završit sladkou tečkou. Čili studený dort z piškotů, mascarpone se šlehačkou a čokoládou je to pravé. Tohle je jedna z věcí, proč mám rád strongman sport, nicméně alespoň pro mě je dobré si dát minerály a vitamíny, po závodech a po těžkých trénincích jde tělo do křečí. Vyplatí se nepodceňovat kloubní výživu. Když je člověk mladý, jde to samo, vše se opraví, ale přesáhnete třicet a pak pětatřicet a je jiná regenerace, vše déle trvá.

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Pokud to půjde, rád bych se zařadil mezi tu horní polovinu naší strongman špičky - a že je tam pěkně těsno. V budoucnu bych si pak rád zkusil zahraniční soutěže. No a aspoň ještě jednou bych rád natrhnul zadek tomu Brňákovi Ondrovi Zadžorovi - to klidně už tuto sezónu.

Vybrané články o závodníkovi:
Ondřej Zadžora a Jaroslav Švejda - masakr ramen před soutěží Strongman Přelouč


věk
váha 137 kg
výška 190 cm
bydliště Teplice
max. mrtvý tah 300 kg
max. dřep 250 kg
max. bench-press 190 kg
max. Log Lift 140 kg
oblíbené jídlo cokoliv od mé ženy
oblíbené disciplíny kufry, tahání kamiónu, schody síly
neoblíbené disciplíny jednoručka, kláda, koule
motto nemám
povolání zámečník na kotelně v litvínovské chemičce

David Štrombach je bývalý amatérský závodník, který si naposledy zazávodil na Šumavském strongmanovi v roce 2015, poté si dal od závodění pauzu a mezitím se mu s manželkou Ninou narodil syn Mireček. Když David sledoval přípravu svých kamarádů strongmanů, chytil druhý dech a chtěl si dát sezónu ve strongmanech. Zahájil přípravu a požádal o přestup mezi profesionály, což je jeden ze tří způsobů, jak se tam dostat. Ponořil se do toho naplno, ale záhy zjistil, že mu nezbývá dostatek času pro svou rodinu, a tak se rozhodl do sezóny nevkročit, závodění pověsil na hřebík a na první místo dal rodinu.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

Pro letošní ročník přestoupili do profi poslední kluci, se kterými jsem začínal závodit, takže po domácí jasné poradě byla jediná volba - jít s ostatními. Přišlo by mi ubohé soutěžit s lehčími a nezkušenými kluky. I když koukám na Lukáše Žigmunda, ten by mě jako amatér svými výkony spráskal. (smích)

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

Nemám.

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

Nebyl.

Budeš v roce 2017 závodit?

Měl jsem to v plánu a příprava probíhala slibně, ale z osobních důvodů jsem přípravu na závody musel přerušit.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Začínajícím bych poradil, ať investují do cestování za zkušenými závodníky. Ty tréninky a rady se jim rozhodně vyplatí. Jinak ať se nikdo nebojí ve fitku i na disciplínách zkoušet různé rozpisy, nic je nezpomalí. Určitě je to posune dál. Ve stravě, i když na to nevypadám, tak se snažím držet se zkrátka. Ale omezovat se nemá smysl.

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Chtěl jsem končit v první půlce na co nejvíce závodech.

Vybrané články o závodníkovi:
Trénink strongmanů v novém strongman sálu pražského Jeremi


věk
váha 140 kg
výška 190 cm
bydliště Most
max. mrtvý tah 350 kg
max. dřep 335 kg
max. bench-press 210 kg
max. Log Lift 160 kg
oblíbené jídlo nemám
oblíbené disciplíny mrtvé tahy, kufry, jednoručka
neoblíbené disciplíny Conan's Wheel
motto nemám
povolání ochranka

Michal Tichý patří mezi závodníky s nižší hmotností, přesto se nejedná o žádného drobečka. 140kg strongman a trojbojař závodí už téměř deset let, během nichž se pozvolna propracoval mezi nejlepší české závodníky. Nejvíce mu vyhovují dynamické disciplíny jako zdvih jednoručky nebo běh s kufry, nebrání se ale ani mrtvým tahům, které jsou jeho předností. Jak sám zmínil kdysi v rozhovoru, ramena byla jeho slabinou, na té se mu ale podařilo zapracovat a v dnešní době nemá problémy s větší váhou ani s vyšším počtem opakování. Přípravou ho provází bývalý elitní strongman Martin Štefl, který mu radí na tréninku a podporuje ho na závodech.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

Do profi divize jsem se dostal přeřazením od federace. V roce 2013 jsem bojoval o celkové vítězství v poháru s Jiřím Vytiskou, ale na jedny závody jsem nejel a na jedněch jsem se zranil, takže jsem to Jirkovi trochu ulehčil, ale i kdybych odjel celou sezónu, nevím, kdo z nás by tenkrát vyhrál, přetahovali jsme se na každých závodech.

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

Vyhrál jsem mistrovství republiky v amatérech v roce 2013, v roce 2016 jsem na otevřeném mistrovství republiky profesionálů se zahraniční účastí skončil třetí.

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

Nebyl.

Budeš v roce 2017 závodit?

Letos absolutně nevím, zda budu závodit, protože mám vyhřezlou ploténku a opravdu nevím, jestli budu schopen být připraven na sto procent, ale strašně bych chtěl, jelikož mám možnost letos jet na Champions League. Tohle je moje největší motivace - abych se uzdravil a mohl změřit síly s těmi nejlepšími v Evropě.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Začínajícím strongmanům bych poradil jen jedno, a to, že i když budete končit dole, nesmí Vás to odradit a musíte se vypracovat a makat dál, nikdo se nestal během chvíle šampiónem.

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Chtěl bych vyhrát celý pohár v Čechách, ale jak jsem již řekl, absolutně nevím, co s těmi zády letos budu schopen odzávodit, chtěl bych pravidelně jezdit na Champions League a poměřit síly s těmi nejlepšími.

Vybrané články o závodníkovi:
Michal Tichý: "Baví mě překonávat sám sebe."
Strongman trénink Michala Tichého, Josefa Pešky a Vladislava Tuláčka


věk
váha 150 kg
výška 190 cm
bydliště Ostrava
max. mrtvý tah 300 kg
max. dřep 250 kg
max. bench-press 190 kg
max. Log Lift 145 kg
oblíbené jídlo steaky, jako většina strongmanů jsem masožravec, čína, těstoviny
oblíbené disciplíny Log Lift, kufry
neoblíbené disciplíny přetáčení pneumatiky a jednoručka
motto Poser se, ale nedej se.
povolání dělník ve výrobě

Zdeněk Teplárek ve strongmanech v roce 2017 zahájil třetí sezónu, první dvě se rozkoukával a letos se objevil mezi profesionály. Pochází z Ostravy a na své větší úspěchy teprve čeká. Dlouhodobě ho trápilo zranění kolene, které snad už vyřešila letošní operace. Jednoznačnou Zdeňkovou silnou stránkou jsou tlakové cviky, ty ho prostě baví, jak sám říká. Na mezinárodní soutěži Europe Strongman Cup Golčův Jeníkov, kde bylo také mistrovství ČR ve zdvihu klády na maximum, si zapsal krásný osobní rekord 160 kg. Má v plánu se dále postupně zlepšovat a v budoucnu by se rád účastnil zahraničních soutěží.

Jakým způsobem ses dostal do profi divize?

Do profi divize jsem se dostal tak, že jsem se v amatérském poháru umístil na třetím místě a byl mi nabídnut přestup do profi, tak jsem toho využil.

Máš nějaké tituly mistra ČR nebo nejsilnějšího muže ČR?

Nemám žádný titul.

Byl jsi na nějakých zahraničních závodech? Na jakých a jak jsi dopadl?

V roce 2016 jsem se zúčastnil na Slovensku závodů Strongman Šala, kde závodili Češi, Slováci a Maďaři, a skončil jsem na druhém místě.

Budeš v roce 2017 závodit?

Určitě chci letos závodit a sbírat zkušenosti.

Co bys poradil začínajícím strongmanům?

Zkušenosti získají na závodech, snad jenom, aby při závodech nechali ego a emoce doma a zachovali chladnou hlavu, i když mně osobně se to moc nedařilo.

Čeho bys chtěl ve strongmanech dosáhnout?

Chtěl jsem dosáhnout toho, abych se dostal do profi, to se mi povedlo. Teď se akorát po operaci kolene dostat zpátky do plného tréninkového režimu a připravit se na nadcházející sezónu mezi profíky.

Vybrané články o závodníkovi:
Strongman trénink Zdeňka Teplárka a Ondřeje HavránkaLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

31.10.13:31RIP - To jsem bral v potaz, kdyz jsem psal vetu: Coz nemuselo by..
31.10.13:24balbi - On bude článek pravděpodobně docela starý, když tam padá o..+1
31.10.11:28RIP - Hezky clanek, jen si dovoluji upozornit, ze Jarda Svejda m..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2018 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2018 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra