Reklama:

Čestmír Šíma - ohlédnutí za Strongman Champions League Germany 2016

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Strongman Champions League Germany 2016
- výsledky a video
Kalendář soutěží strongman

Do přípravy strongmana Čestmíra Šímy jste mohli nedávno nahlédnout prostřednictvím tréninkového videa (kde se kromě něj představili i další čeští profesionální strongmani). O Čestmírově výsledku na Strongman Champions League Germany 2016 jsme Vás již informovali a nyní si můžete přečíst jeho zážitky z přípravy i ze samotné soutěže. Čestmír si jako již tradičně ani tentokrát nebere servítky a jeho upřímné vyprávění rozhodně stojí za to!


[Text: Čestmír Šíma] Díky mé loňské podzimní účasti na SCL European Truckpulling v německém Chemnitzu se mi otevřely dveře ke spolupráci s německou strongman asociací (German Federation of Strength Athletes), kterou vede bývalý špičkový strongman Heinz Ollesch, se kterým jsem navázal přátelské kontakty. Z nich pak vyplynula pozvánka na další pokračování Strongman Champions League Germany, konané v rámci obrovského sportovního veletrhu FIBO 2016.

Do tvrdé přípravy jsem se vrhnul hned po novém roce, jediné zranění, které jsem si nesl z předešlé sezóny, bylo zranění ramene, které mě bohužel sužuje a omezuje už dlouho a má za následek, že trénuju ramena méně než dříve a většinou je každý trénink doprovázen bolestmi. Příprava i přesto probíhala dle plánu připraveného spolu s mým trenérem a největším rádcem Honzou Šalatou. Když mi někdy v únoru poslal Heinz Ollesch disciplíny na SCL FIBO, tak jsem myslel, že mě omejou - letos nově si nechal vyrobit Conanovo kolo a zařadil tuhle pro mě šíleně neoblíbenou disciplínu. Ostatní disciplíny byly kláda na maximální výkon, přenášení 300kg ohrad na maximální vzdálenost, Atlasovy kameny o váze 140 - 180 kg na 130cm stůl na čas a Axle Deadlift se 350 kg na opakování.

Přizpůsobil jsem těmto disciplínám svůj trénink, dokonce si domluvil u kolegy Jirky Žaloudka víkendový tréninkový pobyt zaměřený na trénink Conana a strávil tak jeden celý víkend v Čáslavi v Jirkově špičkovém strongman gymu, abych aspoň psychicky věděl a byl si jistý, že jsem pro úspěch udělal maximum, co jsem mohl. Rameno jsem díky Tomovi Kaasovi začal řešit a léčit u skvělé bývalé atletky Heleny Fuchsové, která mi výrazně pomohla a jsem jí velice vděčný. Zkrátka jsem se snažil udělat maximum pro to, abych uspěl a vyšel ze závodu co nejlépe. Ovšem něco bylo výrazně proti - opravdu tak těžkou přípravu jsem snad ještě nezažil a nepřeháním, když napíšu, že co se mohlo pos*at, se taky pos*alo. Kláda mi vyloženě nešla celou přípravu a spíš to vypadalo, že čím víc jsem ji trénoval, tím to bylo horší. Na posledním tréninku mrtvých tahů (10 dnů před závodem) jsem si něco udělal se zády, nejspíš nějaké natažení či natržení, že jsem nebyl schopen trénink dokončit a odplazil se totálně naštvaný domů. No a aby toho nebylo málo, tak týden před závody mě skolila nějaká viróza, že jsem nemohl dýchat, měl jsem silný kašel a horečky. Došlo to dokonce tak daleko, že jsem středu a čtvrtek před odjezdem zalehl do postele a doufal snad už jenom v zázrak. S trenérem jsem se domluvil, že jestli vůbec pojedu, rozhodnu až v pátek ráno před odjezdem, jestli mi bude líp. Nakonec jsem tedy s Marcelkou autem na 500km cestu vyrazil.

Sraz byl cca 40 km před Kolínem v obci Gummersbach, kde měli všichni závodníci zajištěné ubytování a stravu. Dorazili jsme asi ve 4 hodiny odpoledne, já se šel vysprchovat a lehnout si, protože cesta mi příliš nepřidala a dostal jsem opět horečku a zimnici - opravdu tak špatně už mi dlouho nebylo. V 8 hodin jsme šli na společnou večeři, kde si Heinz hned všiml, že nejsem ve své kůži, tak jsem mu stručně popsal jak to je, ale že zítra to snad bude lepší. Pozdravil jsem se se všemi závodníky, následně se od 10 hodin konal předzávodní meeting, kde jsme si vylosovali startovní čísla (měl jsem 8) a pořadatelé upřesnili pořadí a váhy disciplín. První disciplínou se tak stal Conan se 460 kg na počet otočení, druhá byla kláda - speciální 3metrová a 36 cm v průměru tlustá kláda (prý nejtlustší v Evropě), kde si závodník sám bude volit váhu. Následovaly 300kg ohrady na maximální vzdálenost, kde světový rekord drží Martin Wildauer se 60 metry (ten měl taky závodit, ale na Arnold Strongman Classic Brasil si natrhl latissimus, a tak místo něj přijel Nemanja Tasic). Jako čtvrtou disciplínu pořadatelé přidali Front Hold (držení v předpažení) těch slavných baterek na čas, páté budou koule, po nichž následovala asi 1,5 hodiny dlouhá pauza, a finálová šestá disciplína byla na hlavním pódiu v jiné hale a byl to Axle Deadlift s 350 kg na počet opakování v limitu jedné minuty, kde drží světový rekord Savickas s počtem 11 opakování. Po pár dotazech jsme se rozešli a šli spát, odjezd na místo byl už ráno v 8 hodin.

Po snídani jsme se sešli všichni před hotelem, a kdo měl místo v autě, vzal závodníka, co přiletěl, takže s námi nakonec jeli Nemanja Tasic a Dainis Zageris. Celou cestu jsme kecali o všem možném, takže to rychle uteklo a my se objevili v blázinci zvaném FIBO…

Závod začal zhruba v 10 hodin, šel jsem jako osmý a ušel s Conanem 1 kolo, což na mě je výrazný posun, ale stejně to bylo málo. Maximum ušli Němec Altmann a Slovinec Belšak - kolem 3 kol. Následovala kláda, kde jsem se rozcvičil do lehkých 145 kilo, tak jsem si na první pokus nahlásil 165 kg, které jsem v pohodě dal a doufal, že další hodnota 175 kg padne taky. Kládu jsem sice vytlačil, ale neudržel stabilitu a začal s ní padat dozadu, takže jsem ji před hvizdem rozhodčího odhodil a podruhé už se mi ji vytlačit nepodařilo. Disciplínu vyhrál dle očekávání polák Radzikowski, který posunul světový rekord na téhle kládě na 207,5 kg. Ani tady jsem příliš bodů nenabral, tak jsem si řekl, že musím všechno vsadit na ohradu a můj úchop. Ušel jsem nakonec něco přes 55 metrů, což byl ve výsledku 2. nejlepší výkon. Vyhrál Bulhar Stojcev, který s 300kg ohradou uběhl neskutečných 80 metrů a posunul tak světový rekord o pořádný kus dál.

Následovala jedna ze zvláštních, až debilních disciplín - Front Hold, kde jsem baterky držel po čas 41,5. Vítězný čas byl 43 sekund, ale stejně jsem byl v téhle disciplíně asi až 4. nebo 5., když mě několik závodníků předběhlo o pár setinek. Tohle je podle mě opravdu hodně pochybná disciplína.

Na koulích jsem udělal pořádnou kravinu a půjčil si lepidlo Spider, které je sice výborné, ale ne na německé koule, které jsou jak sklo. Po závodech mi Němci znalí situace řekli, že před Fibem je Heinz vždycky čistí "vapkou" a jsou fakt extrémně hladké a klouzavé. Takže se mi podařilo vyházet sice všech 5 koulí o váze 140, 150, 160, 170 a 180 kg, ale ne zrovna nejrychleji a znamenalo to pro mě asi 6. místo. Takže po pěti disciplínách jsem byl na průběžném 7. místě. Jako poslední přišel na řadu mrtvý tah. Tady bych normálně jásal, ale já vůbec nevěděl, jestli to záda vydrží a neobnovím si to týden staré zranění. V rozcvičovně jsem tedy extrémně opatrně postupně přidával váhu a držel co nejstriktnější techniku a zdálo se, že to bude ok. Vlastní disciplína byla na velikém pódiu a byl to zážitek, protože tam bylo obrovské množství lidí a skvěle fandili, paráda. Udělal jsem nakonec 7 opakování a přidal k tomu i trochu adrenalinu, když mi od druhého opakování začala z nosu stříkat krev jak z utrženého kohoutku (mám to vždycky, když jsem nastydlý). Upjatí Němci docela koukali, ale Ervinu Katonovi (bývalý top profi strongman a nyní jeden z rozhodčích) se to líbilo a ukazoval mi, že super. Disciplínu vyhrál Kanaďan J. F. Caron, který s 11 opakováními srovnal výkon Savickase a například Radzikowski udělal 8 opakování. Nutno podotknout, že stejně jako většina ostatních závodníků jel v dresu…

S výsledným umístěním se mi tak už nic nepodařilo udělat a zůstal jsem na 7. místě. Je jasné, že jsem věřil v lepší umístění a chtěl se dostat alespoň na bednu, ale zkrátka takový je sport. A hlavně osud, či jak to nazvat, mi opravdu před těmito závody nebyl nakloněn, protože tolik zdravotních komplikací, co se sešlo tentokrát, si nepamatuju. Největší pozitivum vidím v tom, že jsem se nezranil a že už zase vím, že můžu trénovat mrtvolu naplno, tak jak potřebuju. Jinak konkurence byla opravdu obrovská a podle slov, co na meetingu pronesl Marcel Mostert (ředitel Champions League), tak nepamatuje takhle kvalitní obsazení závodu FIBO.

Ještě jedna perlička na závěr - po skončení závodu, fotografování pro sponzory a dalších nezbytných povinnostech jsme se ve stejném složení jako ráno, tzn. já, Marcelka, Nemanja a Dainis, vydali hledat cestu na parkoviště k autu. No a dopadlo to tak, že jsme tu samou cestu, která ráno trvala asi 5 minut šli bezmála hodinu, protože inteligenční koalice česko-rakousko-litevská se projevila neskutečným způsobem a opravdu jsme bloudili a marně hledali auto. Nakonec jsme se shodli, že to hledání bylo pro všechny nejhorší disciplínou…

Večer jsme tedy dorazili na hotel, umyli se a šli na společnou večeři, kde jsme následně zůstali s německým týmem tužit kontakty a přátelství a vydali jsme se na to přes společnou zálibu - pivo. Druhý den jsme po snídani vyrazili a odpoledne se v klidu vrátili domů. Mě teď hlavně čeká se vyléčit z té virózy, protože tím extrémním vyčerpáním na závodech jsem tomu asi úplně nepomohl a cítím, že se to opět zhoršuje.

Doufám že budu brzo fit a uvidíme se tak všichni 7. května na závodech v Aši!


Foto:
YouTube.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.04.14:33Jiří Stejskal - Tělo je prevít. Sám z vlastní zkušenosti z powerliftingu v..+2
14.04.12:06Dave1913 - Česťo, po přečtení článku si myslím, že udělat v tomto sta..+5
14.04.08:19Majka - Dobrý den, všechny místní texty procházejí korekturami.
13.04.19:07Pan cinka - Dobrý den, tento text je po korekturách? Děkuji za o..-4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra