Reklama:

Ohlédnutí českých strongmanů za soutěžemi v Polsku a na Slovensku!

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

O uplynulém víkendu se rozjela čtveřice českých profesionálních strongmanů do zahraničí. Jiří Žaloudek a Jiří Dejmal na Slovensko, Jiří Vytiska a Jan Šleis do Polska. Na Slovensku se konal Středoevropský pohár silných mužů, ze kterého jsme Vám v úterý přinesli reportáž. Tam jste si mohli přečíst, že startovní pole bylo obsazeno velmi silnou konkurencí. Jiří Dejmal si ze Slovenska odvážel osmé místo, Jiří Žaloudek vybojoval sedmé. Osobní pohled na cestu a soutěž pro Vás shrnul svým textem Jiří Dejmal.


Jiří Dejmal o závodech na Slovensku

[Text: Jiří Dejmal] 22. července 2016 jsme jeli spolu s Jirkou Žaloudkem na závody Středoevropského poháru silných mužů do Štrbského plesa, kam mě doprovázela přítelkyně. Do cíle jsme dojeli kolem 20:00. Po příjezdu jsme se spolu se všemi závodníky a organizátory sešli u večeře. Byl to příjemný večer a panovala tam klidná a přátelská atmosféra. Po večeři jsme se vydali do hotelu, kde jsme se ubytovali a šlo se spát. Druhý den ráno jsme po snídani vyrazili na místo závodu. Ještě před jejich začátkem jsme se ale rozhodli podívat se na vrchol Soliska. Nahoru jsme vyjeli lanovkou, pak ještě kus pěšky. Úplně na vrchol jsem už ale kvůli závodům nešel, i tak to byl skvělý výhled.

Kolem poledne jsme sjeli lanovkou zase dolů - před soutěží bylo potřeba se začít připravovat a rozcvičovat. Závody začaly asi ve 14 hodin. Diváků přišlo strašně moc - odhaduji to tak na tisícovku. První disciplínou bylo tažení kamiónu na popruzích. Na start jsem šel jako osmý. Přede mnou to do cíle dotáhli všichni, mně se to také povedlo. Časy jsme měli hodně vyrovnané a disciplínu nakonec vyhrál mladý Slovák Piroš.

Druhou disciplínou byl zdvih klády o hmotnosti cca 133 kilo. Kláda je jednou z mých nejoblíbenějších disciplín, ale bohužel se projevil můj letošní přístup ke strongmanům a zranění z uplynulých závodů - nedal jsem ani jedno opakování, což mě velice zklamalo. I tady vyhrál Piroš, který dal 10 opakování. Jako druhý skončil Ilyin s 9 platnými pokusy.

Třetí disciplínou byly kufry o hmotnosti 135 kilo na cca 30 metrů. Tuhle disciplínu jsem zvládl, aniž bych pustil kufry na zem, časově jsem na tom ale nebyl moc dobře. Kufry vyhrál "veterán" Golier. Čtvrtou disciplínou byl mrtvý tah s autem. Tady jsem dal jen jedno opakování. Nejvíce jich nasázeli Ilyin s Petríkem. Předposlední disciplínou bylo šestkrát otočit pneumatiku, která vážila půl tuny - to jsem dal bez problémů. Pneumatiku vyhrál také Ilyin. Jako poslední přišly schody síly - myslím, že váha byla od 200 do 250 nebo 280 kilo, celkem asi dvanáct schodů. Schody jsem dal všechny a byl jsem spokojený. Chvíle odpočinku mezi disciplínami nám zpříjemňovala Stanka Dolinská a její akrobatické tanečky.

Krátce po poslední disciplíně přišlo vyhlášení výsledků. Celou soutěž vyhrál Igor Petrík, já jsem skončil na 8. místě. Po závodech jsme šli ještě na pořádný oběd. Odpoledne jsme si jeli odpočinout do termálů, a pak zpátky na hotel, kde jsme přenocovali. Zpátky do Česka jsme jeli až druhý den. Byl to povedený závod a jsem rád, že jsem se ho mohl zúčastnit.


Z Čech do 1000 kilometrů vzdáleného polského města Mikolajki se vydali Jiří Vytiska s Janem Šleisem, kterému se podařilo před necelým měsícem vyhrát Šumavského strongmana. Závod obřích rozměrů si užil i s dvoutísícovým publikem! Jak Jirka píše ve svém ohlédnutí, Poláci strongmany prostě milují. Podobný dav jsem viděl i na polské Champions League, kde soutěžil Čestmír Šíma minulý rok.

Jirkovi se podařilo vybojovat krásné třetí místo. Honza se umístil na místě pátem. Jaká byla atmosféra a podmínky soutěže, vypráví v krátkém textu Jiří Vytiska.


Jiří Vytiska o závodech v Polsku

[Text: Jiří Vytiska] Jeli jsme do města Mikolajki, což je kraj Mazurských jezer, kde měli oslavy založení města. Polská strongman federace Harlem tam pořádala Pohár národů, který byl pro Polsko, Česko, Slovensko a Ukrajinu. Cesta byla masakr, protože to bylo 1000 km. Ne ale kvůli silnicím, ty mají Poláci v pohodě, ale protože polští řidiči jsou fakt hovada. Moc jsme nechvátali, protože závody měly začínat dle informací až v 16 hodin. Na hotel jsme dorazili něco kolem 4:30 ráno. Bydleli jsme ve městě Mragowo - 24 km od města Mikolajki. Na snídani v půl desáté ráno jsem potkal Roberta Cyrwuse a ten mi řekl, že se vyjíždí v půl jedenácté a že závody začínají ve 12 hodin. No, začali jsme trochu plašit.

Po příjezdu na místo konání, kterým bylo velké náměstí, jsme zjistili, že pořadatelé si pro nás připravili perlu v podobě tahání jachty Chopin, která vážila 130 tun! Tak tohle byl masakr. Bylo to přitahování vsedě na mole, nebyl časový limit - prostě taháš, dokud loď nebude v cíli (20 metrů). Tahali jsme čísla a já vytáhnul jedničku. Ptám se jich, jestli to zkoušeli. Oni na to, že ne, že se mám snažit. Bylo fakt hustý a megalomanský, když se ti tohle podaří. Po tahání lodě jsme se vrátili zpět na náměstí, kde závody začínaly až v 15 hodin, takže trochu oraz. Poláci to mají jako velkou show a nikam nechvátají. Ve tři to začalo, bylo představení závodníků. Bylo nás jen šest, protože Slováci pořádali Středoevropský pohár.

Další disciplínou byla ohrada - 360 kilo na 40 metrů, což je polská specialita. Hned nato Super Yoke - 450 kilo na 40 metrů. No a jak jsme řekli s Honzou Šleisem: "A máme po nohách." Takhle postavit disciplíny, to je masakr. Další byla pneumatika - 500 kilo na 5 otoček. Tady se musím trochu pochlubit - porazil jsem Cyrwuse. Disciplínu jsem vyhrál. Další byl deadlift. Měli konstrukci jako na World's Strongest Man, na kterou se po každém zvednutí přidával jeden sud.

Poslední byla koule - 180 kilo na přehazování, nic víc. Jenže týden předtím závodili někde na pláži. Jak byla koule od vosku, tak byla obalená pískem. Zvedli ji pouze Cyfra a Cyrwus. Takže to dopadlo následovně: 1. Robert Cyrwus, 2. Volodymyr Cyfra, 3. Jiří Vytiska, 4. Przemyslaw Brzoza, 5. Jan Šleis, 6. Peter Puha. Je vidět, že v Polsku je strongman národním sportem, protože co se diváků týče, tak tam bylo zhruba dva tisíce lidí. A fandili každému. Po skončení závodu jsme se ještě hodinu fotili s lidmi, podepisovali plakáty a trička, hustý. Piotr Kwietkowski, což je šéf Strongman Harlem, je fakt "týpek". No a večer po jídle zpět domů. Polsko bylo další úžasnou zkušeností.


Foto:
Slovakstrongman
Jiří Vytiska


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra