Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Jak se stát závodníkem v powerliftingu (III.)

12.365 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak se stát závodníkem
v powerliftingu? (I.)
Jak se stát závodníkem
v powerliftingu? (II.)

V prvním díle série článků pro začínající powerliftery jsme si řekli, jak se stát registrovaným závodníkem, a najdete v něm také aktuální seznam oddílů silového trojboje. Ve druhém díle už jsem Vám přiblížila věkové i váhové kategorie, doporučené a povolené vybavení a podívali jsme se, jak přesně probíhají soutěže. V dnešním díle si povíme více o jednotlivých disciplínách a jejich správném provedení. V powerliftingu není potřeba jen čistá síla, ale i správná technika. Se špatným provedením totiž neuspějete u rozhodčích. A je škoda neproměnit pokus kvůli technické chybě, to většinou totiž zamrzí nejvíce. V rámci celého trojboje má závodník na každou disciplínu tři pokusy. V rámci samostatného bench-pressu se soutěž skládá ze tří pokusů celkem.

Domácí příprava

Soutěž vždy začíná už doma. Na každých závodech se setkávám se závodníky, kteří nechají půlku vybavení i registračku doma. A to nejenom mládež, ale i dospělí jedinci. Proto je potřeba se pečlivě připravit. Vybrat vhodnou prostornou tašku na vybavení, kam vše naskládáme, a zkontrolovat, jestli máme všechno. Pokud jedeme na soutěž dříve a spí se v hotelu, je nutné mít další tašku na osobní věci. Dále si pak většina z nás vozí i nějaké ty suplementy a jídlo. Na každé soutěži není možné si jídlo koupit nebo doběhnout do obchodu, proto je určitě fajn mít i nějaké lehce stravitelné jídlo a pití s sebou. Stejně tak suplementy, na které je závodník zvyklý. Důležité je nezapomenout si doklady, registrační průkaz a formulář s potvrzením lékaře, pokud je ve formě samostatného dokumentu.

Rozcvička

Vzhledem k tomu, že soutěž trvá většinou skoro celý den a jednotlivé disciplíny jde závodník po několika hodinách, musí se i několikrát rozcvičit. A to cíleně na každou disciplínu. Účelem rozcvičky je připravit, nabudit tělo a mysl na výkon. Samozřejmě také díky ní předcházíme zraněním a na platformě pak tělo dovolí podat maximální výkon, protože budou klouby, vazy a svaly správně připraveny.

Za vhodnou považuji takovou rozcvičku, která příliš neunaví, zahřeje, rozhýbe klouby, připraví tělo na zvedání vah. K tomu můžeme využít různé expandery, rollery, míčky, kliky, dynamický strečink a v neposlední řadě je nutné cílené rozcvičení na disciplínu. Začíná se u dané disciplíny s minimální vahou a postupně se přidává váha a ubírají opakování. Rozhodně nejde o trénink! Takže opravdu se nejede na krev. Není možné jít ale zase z nuly na základ. V rozcvičovně končí rozcvička sérií o jednom opakování, ale s nižší vahou, než je základ, orientačně 5 - 10 minut před nástupem na platformu. Samozřejmě každý může mít jiné zkušenosti, tohle jsou pouze moje doporučení pro začátečníky, aby rozuměli principu.

Koncentrace před pokusem

Jen bych chtěla zdůraznit, že přemíra stimulantů a nakopávačů neznamená vítězství. Určitě Vám dojde, že nakombinovat tři druhy nabuzujících přípravků v dvojnásobné dávce nebude cesta. Z toho je pak akorát žaludek na vodě a nepříjemné pocity, jako je nadměrné pocení, bušení srdce a podobně.

Každý má trochu jiné rituály před pokusem. Říkám tomu tak, protože se jedná o repetitivní činnosti uklidňující konkrétního závodníka, které mu pomáhají se soustředit. Někdo si prvně utáhne opasek, potom bandáže na zápěstí. Někdo se potřebuje pořádně nadechnout čpavku. Jiný zase pořádně poplácat po zádech od trenéra. Další zase musí mít pořádnou hudbu ve sluchátkách. A někdo, jako jsem třeba já, to potřebuje mít hlavně rychle za sebou. Každý z nás je totiž v závislosti na své povaze jinak nervózní. Někdo více a někdo méně, ale je potřeba to ukočírovat na správnou hladinu. S tím vším by měl pomoci kouč, být oporou i v posledních chvílích před pokusem.

Dřep

Soutěž v celém trojboji vždy začíná dřepy. Vyzvaný soutěžící nastoupí na pódium, kde si smí upravovat pouze opasek, nikoliv jiné vybavení. Činku může držet kdekoliv, s prsty okolo osy (možný je i bezpalcový úchop, ale palce nesmí trčet, musí být taktéž položeny kolem osy). Při převzetí činky závodník poodstoupí dozadu a ve vzpřímené pozici čeká na povel: "Dřep!" Vykoná dřep s takovou hloubkou, kdy je střed kyčelního kloubu níže než vrchol kolene, a vrátí se zpět do vzpřímené pozice, kde čeká na povel: "Odložit!" S následným navrácením činky do stojanu mohou dopomoci nakladači. Následně vyčká na rozhodnutí rozhodčích.

Důvodů neplatnosti pokusu je více. Nejzákladnější z nich je ten, že soutěžící pokus nezvedne. Dále pak jsou technické chyby jako nedostatečná hloubka, pokles činky, různé úkroky v průběhu pokusu, nevyčkání na povely. V případě pochybení například nakladačů nebo rozhodčích je možné podat protest delegátovi, který v případě uznání pochybení může dát náhradní pokus. To platí u všech disciplín.

Bench-press

Druhou disciplínou je bench-press. Pořádají se i soutěže v samostatném bench-pressu. Závodník leží na lavičce tak, aby měl položenou hlavu a hýždě. Chodidla jsou celou plochou na podlaze a nedotýkají se konstrukce stojanu. Po převzetí činky ze stojanu, kdy mohou pomoci nakladači, čeká v pozici s propnutými pažemi na povel: "Start!" Poté vykoná pohyb činkou na hrudník či břicho, kde se vyčká na povel: "Tlak!" Po zvednutí činky do propnutých paží je poslední povel: "Odložit!" S navrácením činky do závodního stojanu mohou pomoci nakladači.

Několik pochybení může způsobit neplatnost pokusu, patří mezi ně zvednutí hlavy či hýždí, pokles činky, nebo když se činka vůbec nedotkne hrudníku nebo břicha, nevyčkání na povely, zvednutí chodidla, odražení činky nebo pokrčené lokty.

Mrtvý tah

Mrtvý tah je poslední disciplínou soutěže. Zde se nečeká na začátku na žádný povel. Závodník přijde k čince a kdykoliv během jedné minuty zahájí zdvih. Činku musí držet uchopenou oběma rukama, libovolným způsobem. Závodní styl je taktéž libovolný (sumo nebo klasický). Při úspěšném zvednutí činky musí počkat na povel: "Dolů!" Nutná je vzpřímená pozice se staženými rameny. Opak by byl důvodem neplatného pokusu. Závodník zároveň nesmí tahat činku po stehnech tak, aby ji nadzvedával koleny, nesmí dojít ani k poklesu činky nebo úkroku nohou. Nepřípustné je činku položit před povelem hlavního rozhodčího, závodník ji ani nesmí odhodit. Činka se pokládá na zem kontrolována oběma rukama. To je častý nešvar nováčků, při radosti z "úspěšného" pokusu nebo neznalostí pravidel činku pustí z rukou a tím si pokus zkazí.

Nominace a postup na vyšší soutěže

Dotazy často míří na nominace, jak dosáhnout toho, aby se závodník mohl probojovat na republikový šampionát. Nominaci získá výkonem na nižší soutěži (oblastní nebo "Čechy", "Morava"), kde splní svými výkony požadovanou výkonnostní třídu. Dle těch pak Sportovně-technická komise vyhodnotí, kteří závodníci budou nominovaní, a zveřejní jejich jména. Pokud republikové soutěži nepředchází nominační soutěž, je podmínkou účasti splnění minimálně třetí výkonnostní třídy dané věkové a váhové kategorie základními pokusy.

Tímto bych prozatím seriál o powerliftingu uzavřela. Pokud by ovšem byl zájem o nějaké konkrétní téma, můžete se ozvat třeba do diskuse a připravím odpovědi na žádané otázky.


Použité zdroje:
https://www.powerlifting-csst.cz
https://www.powerlifting.sport



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

01.03.07:48Palec077 - Myslím že ta definice z pravidel je jasná a hlavně se s ní..
27.02.23:00Tsunami - Díky Michale za zpětnou vazbu. Co se týče přechod stehna v..
27.02.18:36moab - No nechci se hádat, ale zrovna ve WUAPu je definován KYČEL..
27.02.12:07Palec077 - Přečti pravidla libivolné federace a pak dělej chytrého v ..
26.02.21:13powr - u lidí s objemem stehna `metr` (uezza jeppa/ray wiliams) a..
25.02.07:23Palec077 - `Vykoná dřep s takovou hloubkou, kdy je střed kyčelního kl..
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:



Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie