Reklama:

Jak se stát závodníkem v powerliftingu (II.)

4.461 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak se stát závodníkem
v powerliftingu? (I.)

V prvním díle článku jsem zmínila formality, jak se stát registrovaným závodníkem silového trojboje. Pokud jsou všechny náležitosti splněny, nebrání již novému oddílovému příslušníkovi nic, aby mohl soutěžit pod hlavičkou ČSST. Jako nováček potřebuje co největší oporu na soutěži. Ideálním koučem je oddílový trenér, který se o soutěžícího postará. Ač se to nemusí zdát, trojbojař kolem sebe často potřebuje hned několik lidí, zvláště pokud se jedná o soutěže v dresech.

Nejprve je tedy potřeba, aby předseda oddílu včas přihlásil soutěžícího na soutěž pro jeho věkovou skupinu do správné váhové kategorie, která je závazná. Věkové kategorie jsou následující, do open (tzv. senioři) se počítají závodníci ode dne dosažení čtrnácti let. Dorostenci jsou omezeni věkem od čtrnácti do osmnácti let. Junioři od devatenácti do dvaceti tří let. Závodníci kategorií masters jsou v kategorii I od čtyřiceti do čtyřiceti devíti let, v kategorii masters II od padesáti do padesáti devíti let, v masters III od šedesáti do šedesáti devíti let. A v masters IV jsou nad sedmdesát let věku.

Sám závodník však nesmí spoléhat jen na trenéra, musí znát aktuální pravidla a vědět, jaké vybavení smí použít. Soutěž obvykle začíná ráno, ale není to podmínkou. Bývají i soutěže rozdělené na dopolední a odpolední část. Na mezinárodních soutěžích může soutěž začínat v podstatě i ve večerních hodinách.

Na soutěž dohlížejí kvalifikovaní rozhodčí. Dva postranní a hlavní rozhodčí, vydávající povely. Nad celou soutěží bdí delegát soutěže.

Před soutěží

Před první soutěží by si měl závodník opatřit veškeré základní a potřebné vybavení. Často je k vidění různé půjčování singletů a opasků, ale já zastávám názor, že byl měl závodník do sebe alespoň trochu zainvestovat. Také jej cizí kus vybavení může spíše rozhodit, když na něj není zvyklý z tréninku. Spousta nováčků neví, že je nutné využívat vybavení schválené technickou komisí. Celkový seznam, tzv. approved list, je k nalezení na stránkách IPF, řídí se jím i ČSST. Jako základ považuji začít soutěžemi RAW, zde je potřeba jen omezené vybavení. Některé je povinné a jiné volitelné. Povinný je singlet, jedná se o závodnický trikot, tričko, dále pak vhodná obuv, specifikovaná v pravidlech, na mrtvý tah ještě podkolenky. Opasek, bandáže na zápěstí, neoprenové nákoleníky či tenké chrániče holení jsou volitelné. Na všech soutěžích jsou zakázány jakékoliv návleky či bandáže na lokty. Na soutěže v dresech je pak navíc dres na jednotlivé disciplíny či namotávací bandáže na kolena. Na soutěžích s dresy je možno nastoupit i RAW. V dalších odstavcích si ozřejmíme konkrétní body soutěže.

Vážení

První na řadu přichází vážení, na které je vyhrazený čas obvykle 1,5 hodiny. Závodník jej musí absolvovat včas, jinak nebude moci soutěžit. Je potřeba předložit průkaz totožnosti, závodnickou licenci a potvrzení od lékaře. Váží se ve spodním prádle na kalibrované váze. Soutěžící by měl být vážen osobou stejného pohlaví, v případě nedostatku takových rozhodčí lze pověřit jinou osobu z organizačního týmu. Zároveň musí splnit váhovou kategorii, do které se přihlásil. Již není možné měnit váhové kategorie, jako tomu bylo v minulosti. Zároveň jsou od letošního roku upraveny váhové kategorie žen. Aktuální váhové kategorie si můžete prohlédnout níže. Na vážení rovněž závodník nahlásí základní pokusy jednotlivých disciplín a dostává lístky na pokusy, kde musí předvyplnit požadované údaje. Výšky stojanů se většinou vyplňují do formuláře u organizačních pracovníků.

Váhové kategorie

dorostenci a junioři
váhová kategorie váhové rozpětí kategorie
kategorie do 53 kg do 53,00 kg
ostatní stejné jako u mužů
kategorie do 59 kg do 59,00 kg
kategorie do 66 kg od 59,01 kg do 66,00 kg
kategorie do 74 kg od 66,01 kg do 74,00 kg
kategorie do 83 kg od 74,01 kg do 83,00 kg
kategorie do 93 kg od 83,01 kg do 93,00 kg
kategorie do 105 kgod 93,01 kg do 105,00 kg
kategorie do 120 kg od 105,01 kg do 120,00 kg
kategorie nad 120 kg od 120,01 kg

dorostenky a juniorky
váhová kategorie váhové rozpětí kategorie
kategorie do 43 kg do 43,00 kg
ostatní stejné jako u žen
kategorie do 47 kg do 47,00 kg
kategorie do 52 kg od 47,01 kg do 52,00 kg
kategorie do 57 kg od 52,01 kg do 57,00 kg
kategorie do 63 kg od 57,01 kg do 63,00 kg
kategorie do 69 kg od 63,01 kg do 69,00 kg
kategorie do 76 kg od 69,01 kg do 76,00 kg
kategorie do 84 kg od 76,01 kg do 84,00 kg
kategorie nad 84 kg od 84,01 kg

Kontrola vybavení

Kontrola vybavení probíhá jak na soutěžích RAW, tak i s vybavením. Jedná se o sjednocení s mezinárodní federací IPF. Veškeré vybavení je nutné předkládat čisté, v dobrém stavu. Poškozené či neschválené vybavení je vyřazeno ze soutěže.

Úkony před zahájením soutěže a nástup na závodiště

Soutěž začíná zahájením a slavnostním nástupem, nenastupuje pouze první soutěžní skupina. Všichni soutěžící jsou oblečeni sportovně.

Závodník a jeho trenér musí sledovat, ve které skupině soutěží, a včas se podle toho rozcvičit. Rozcvičkou se rozumí rozumné rozhýbaní, jako je foam rolling a dynamický strečink, a pak daná disciplína do určité váhy pod základní pokus. Občas jsou v rozcvičovně k vidění regulérní tréninky, což je naprosto kontraproduktivní.

Pokud závodník do váhové kategorie hubl, neznamená to, že se po vážení musí naprat do puknutí. Kolik toho může sníst a vypít se také odvíjí podle toho, ve které skupině začíná soutěžit. Nikdo určitě nestojí o to, aby mu bylo špatně při maximálce na dřep.

Před nástupem na činku je možno využít magnézium na ruce, eventuálně záda a podobně. V mrtvém tahu například pudr na nohy. Jiné látky není možné na tělo aplikovat. Pak závodník čeká ve vyhrazeném prostoru před závodištěm na vyzvání hlasatelem.

Průběh soutěže

Jednotlivé skupiny soutěží dle kruhového systému, což znamená, že každá skupina odjede jednu disciplínu a až poté následuje disciplína další. Činka je progresivně nakládaná v jednotlivých kolech soutěže. První disciplínou je v trojboji vždy dřep, potom bench-press a poslední mrtvý tah. Existují i samostatné soutěže v bench-pressu.

Pořadí nástupu na činku lze sledovat na monitorech a je vyhlašováno hlasatelem. Na zahájení pokusu má soutěžící jednu minutu, na opuštění závodiště po pokusu třicet sekund a na nahlášení dalšího pokusu taktéž jednu minutu. Následující pokus se musí odevzdat zapisovatelům na k tomu účelu určených lístcích na pokusy.

Změnit první pokusy je možné jednou, tři minuty nebo tři soutěžící před začátkem dané skupiny. Druhé pokusy nelze měnit u žádné disciplíny. Třetí pokusy lze měnit pouze v mrtvém tahu, a to dvakrát, a v samostatném bench-pressu.

Vyhlášení

Na vyhlášení musí být přítomni všichni závodníci, nejen ti umístění na medailových pozicích. Případné výjimky uděluje hlavní rozhodčí či delegát soutěže. Soutěžící musí nastoupit ve sportovním oblečení. Není možné nastoupit v džínách či pokrývkách hlavy.

V dalším díle si více přiblížíme jednotlivé disciplíny a přidám další rady a tipy,
jak vše zvládnout a zbytečně se nestresovat.


Použité zdroje:
https://www.powerlifting-csst.cz
https://www.powerlifting.sport


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie