Reklama:
Jen na pár dní: Agrezz 1+1!
Stimulace, napumpování, maximální výkony. Nejprodávanější anabolizér v extrémní akci! Více zde.

Ohlédnutí za sezónou 2018: powerlifting ČSST

7.025 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Kalendář soutěží silového trojboje pro rok 2018
Kalendář soutěží silového trojboje pro rok 2019

Rok 2018 je za námi, proto jsme pro Vás připravili shrnutí toho, co se za minulý rok událo v powerliftingu v rámci Českého svazu silového trojboje a IPF. Proběhlo třináct národních soutěží v silovém trojboji, dvě pohárové soutěže pro mládež v klasickém silovém trojboji a čtyři soutěže v samostatném bench-pressu. Naši závodníci reprezentovali Českou republiku na čtrnácti mezinárodních šampionátech. Kolik získali medailí, se dozvíte v tabulce na konci článku.

První soutěží roku 2018 bylo Mistrovství Moravy v silovém trojboji mužů a žen. Soutěž proběhla v Krnově 20. ledna a nejúspěšnější ženou byla Lenka Strolená, nejlepším mužem byl Lukáš Kovařík. O týden později proběhlo ve Svitavách Mistrovství Čech v silovém trojboji mužů a žen. Zde absolutně zvítězila Lenka Krčmářová, v mužích exceloval Antonín Coufal.

Začátek února byl ve znamení Mistrovství České republiky v silovém trojboji juniorů, dorostu a masters. Účastnilo se dvacet sedm závodníků všech věkových kategorií masters a dvě ženy. V dorostu soupeřilo jedenáct účastníků a jedna dorostenka. Juniorů přijelo sedmnáct a dívek pět. Počty závodníků jsem chtěla poukázat na stále slábnoucí trend závodů ve vybavení. Je to dané náklady na vybavení, nutností pomocníků jak na trénincích, tak i na závodech. Ale i samotné zvládnutí dresů vyžaduje jistou píli a sebepřekonání. Myslím si však, že i equipped závody mají své kouzlo a jsou zde i nazvedané zajímavé váhy.

Koncem února se odehrálo i Mistrovství České republiky v silovém trojboji mužů a žen. Zde byla nejlepší závodnicí Lenka Strolená, reprezentující oddíl TJ Spartak Chodov, nejsilnější závodník byl Milan Špingl, který je předsedou oddílu Powerlifting School.

V březnu na národní scéně probíhaly závody v bench-pressu. Na začátku měsíce proběhlo Otevřené mistrovství České republiky v bench-pressu juniorů, dorostu a masters. Zde byl k vidění i výkon 280 kg, který zvládl Khaled Ghazal. Pokořit 305 kg již bohužel nezvládl. Tento závodník získal i za rok 2017 dvě medaile na mezinárodních závodech. V Lucembursku dokonce zahrála i česká hymna za jeho zlaté umístění. Třetí víkend v březnu se uskutečnilo Otevřené mistrovství České republiky v bench-pressu mužů a žen. Zde byla nejlepší závodnicí Michaela Drabálková, zvládla zvednout 125 kg. Zlato za absolutní pořadí získal Jaroslav Šoukal.

V březnu odcestovaly dvě české skupiny závodníků. První konanou soutěží byl Arnold Sports Festival. Zde v americkém Columbusu získal David Lupač zlato a Tomáš Šárik byl bronzový.

Druhá česká výprava vyjela do Švédska. Ve městě Helsingborg se konalo Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters. Devítičlenná výprava byla ryze mužská. Získali jsme čtyři medaile. Karel Rada starší zde vybojoval druhé místo. Jaroslav Šoukal byl první ve své kategorii. Pavol Demčák dosáhl na druhé místo výkonem 787,5 kg. Jiří Psota v kategorii masters II byl třetí.

Koncem dubna se vypravila další skupina českých závodníků do zahraničí. Tentokrát se jednalo o dalekou destinaci, a to Jihoafrickou republiku. Město Potchefstroom otevřelo své brány Mistrovství světa v bench-pressu. Čtyřčlenný tým byl stoprocentně úspěšný, neboť každý získal medaili. Tři zástupci spadali do masters I. Vladimír Nebola, Khaled Ghazal a Jan Pinc získali bronz ve svých kategoriích. Závodnice masters IV Adina Hyková zvedla 75 kg a brala zlato.

I květen znamenal mezinárodní závody. Konaly se šampionáty dva. Jeden na domácí půdě a druhý ve Finsku. V Plzni se konalo Mistrovství Evropy v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen. David Lupač zde získal třetí místo. Do města Vantaa dorazilo osm závodníků na Mistrovství světa v klasickém RAW bench-pressu. Získali jsme zde titul mistryně světa pro Českou republiku zásluhou Karolíny Adamové. Ta zvedla 72,5 kg. Karolína se i tak neustále zlepšuje a koncem roku na poslední soutěži zvedla 77,5 kg na bench-press dokonce v rámci trojboje. Získali jsme i další medaile, Nicolas Tóth získal stříbro, Patrik Steinoch bronz. Václav Vlk taktéž obsadil druhé místo v kategorii do 105 kg v dorostencích.

V červnu se odehrála jediná mezinárodní soutěž, ale ve vzdálené zemi. V Calgary v Kanadě se závodilo na Mistrovství světa v klasickém RAW silovém trojboji. Medaile získali čeští zástupci kategorií masters. V kategorii masters I do 93 kg byl druhý Karel Rada starší, do 120 kg byl bronzový Pavol Demčák. V masters II získal třetí místo Zoltán Kanát.

Na konci června proběhla tradiční pohárová soutěž O pohár starosty města Zbýšova v klasickém RAW silovém trojboji dorostu a juniorů, tato soutěž byla z důvodu velké účasti rozdělena do dvou částí. Dopolední část tvořili dorostenci a dorostenky o počtu čtyřiceti šesti závodníků, odpoledne stejný počet juniorů a juniorek.

Červenec byl pro Českou republiku náročný, co se týká pořadatelství mezinárodních šampionátů. Hostili jsme šampionáty hned dva, a to ve dvou týdnech po sobe následujících. A samozřejmě jsme na domácí půdě měli i svoje zástupce. První v řadě bylo Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters. Závodníci masters připravili naší zemi doslova medailové žně. Zvládli jich získat deset. Martin Čech, Václav Patočka a Václav Primus získali zlato, Karel Rada starší, Jan Pinc, Karel Ruso, Jiří Psota, Jiří Kadlec, Petr Zamazal a Jiří Hromas brali druhá místa. Další týden následovala soutěž pro mládež navštěvující univerzity. Účast byla více než hojná. Ve velké konkurenci i několik našich mladých nadějí získalo medaile. Výborný výkon, za který si zasloužila zlato, podala Štěpánka Židová, nazvedala 392,5 kg. Druhé místo v kategorii do 72 kg získala Klára Zmeškalová. Tato závodnice dosud reprezentovala TJ Olympia Zlín, ale v roce 2019 bude již pod křídly Iron Warriors.

V srpnu zavítali Češi do slunné francouzské oblasti Bordeaux, do města Merignac. Zde bylo k vidění Mistrovství Evropy v klasickém RAW bench-pressu. I zde jsme získali medaile. V mužích byl úspěšný Jakub Sedláček, získal druhé místo. V dorostencích obsadil první příčku Filip Rybár, Patrik Steinoch byl druhý. Dorostenky do 57 kg opět vyhrála Karolína Adamová, letošní mistryně světa. V juniorech zabojoval Tomáš Král a získal stříbro. Hynek Fránek zde poslední rok jako junior dokázal ukořistit bronz. I závodníci masters byli úspěšní. Pavol Demčák v masters I obsadil druhou příčku, Jiří Horník v masters IV bojoval, co mu síly stačily, zvedl 127,5 kg a bral zlato.

Podzimní zářijové soutěže zahájilo Mistrovství světa v silovém trojboji dorostu a juniorů. Dále následovalo Mistrovství Čech a Moravy v klasickém RAW silovém trojboji dorostu a juniorů, poté koncem měsíce oblastní soutěže. Mistrovství světa v silovém trojboji dorostu a juniorů se odehrávalo v jihoafrickém Porchefstroomu. Z pěti reprezentantů zde získal jedinou medaili, stříbro, Filip Porteš v dorostencích.

První národní soutěží podzimu bylo Mistrovství Moravy v klasickém RAW silovém trojboji dorostu a juniorů. Zde bojovalo padesát pět mladých závodníků. Ve stejný den probíhalo i Mistrovství Čech v klasickém RAW silovém trojboji dorostu a juniorů, zde byla účast šedesát sedm závodníků.

Koncem září proběhly oblastní soutěže v klasickém silovém trojboji. Mistrovství východních Čech v klasickém RAW silovém trojboji mužů a žen se konalo v Nymburku a účastnilo se šedesát závodníků. Mistrovství západních Čech v klasickém RAW silovém trojboji mužů a žen se konalo v Chodově za účasti dvaceti osmi závodníků. I na Moravě proběhly dvě oblastní soutěže. Mistrovství severní Moravy v klasickém RAW silovém trojboji mužů a žen se konalo v Ostravě - Vítkovicích. Přijelo dvacet šest soutěžích. Poslední oblastní soutěží, konající se poslední sobotu v září, bylo Mistrovství jižní Moravy v klasickém RAW silovém trojboji mužů a žen. Soutěž proběhla ve Vranovicích a přijelo dvacet osm soutěžících. Dohromady tedy na všech oblastních soutěžích mužů a žen bojovalo o účast na republikovém šampionátu sto čtyřicet dva trojbojařů.

Začátkem října odletěla čtyřčlenná výprava z řad masters do Ulánbátaru v Mongolsku. Konalo se zde totiž Mistrovství světa v silovém trojboji masters. Jan Pinc zde získal třetí místo i přes hrozivý pád více než dvousetkilové činky na hlavu v rozcvičovně při bench-pressu na místě závodu. Po ošetření byl schopen závodit a zabojoval vskutku statečně. V masters II získal Karel Ruso zlato výkonem 520 kg. Stříbrný byl v masters II také Michal Sekot. V masters III zářila Hana Takáčová, která přivezla zlato, nasbírala 483 kg, což je nový světový rekord! Hned následující týden cestovali čeští závodníci do Hammu v Lucembursku na Mistrovství Evropy v bench-pressu mužů, žen, juniorů a masters. Zde získal zlato Khaled Ghazal výkonem 277,5 kg v masters I do 120 kg.

Dále koncem měsíce proběhly republikové šampionáty v klasickém RAW silovém trojboji. Na Mistrovství České republiky v klasickém RAW silovém trojboji dorostu a juniorů nastoupilo neuvěřitelných devadesát dva závodníků. Na Mistrovství České republiky v klasickém RAW silovém trojboji mužů a žen nastoupilo padesát jedna nominovaných závodníků. Zde se nejlepším mužem stal Jakub Sedláček a nejlepší ženou Štěpánka Židová.

V listopadu hostily Svitavy republikový šampionát masters v klasickém RAW silovém trojboji. Také se konala soutěž pro mládež a masters v Praze, a to v klasickém RAW bench-pressu. Ve švédském Halmstadu na Mistrovství světa v klasickém RAW silovém trojboji mužů a žen jsme měli jediného zástupce, Tomáše Šárika, který skončil šestý.

I prosinec byl bohatý na soutěže. Dvě z nich byly národní, jedna mezinárodního formátu. První soutěží byl právě mezinárodní šampionát. Konal se ve městě Kaunas v Litvě. Jednalo se o Mistrovství Evropy v klasickém RAW silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen, kam vyjela jedna z nejpočetnějších českých výprav vůbec. Na soutěžní pódium nastoupilo neuvěřitelných třicet českých závodníků!

Další soutěží byla národní soutěž Mistrovství České republiky v klasickém RAW bench-pressu mužů a žen. Zde byl nejsilnějším mužem David Lupač, zdolal 243 kg. Nejsilnější ženou, věkem dorostenka, mistryně světa a Evropy Karolína Adamová, která dokázala zvednout 77,5 kg. Zcela poslední soutěží byla pohárová soutěž pořádaná Janem Filem ve Frýdlantu. Druhý ročník mládežnické soutěže Vision Nutrition RAW navštívilo šedesát sedm mladých tváří. Pro některé to byla první soutěž a jistě se objeví v následující sezóně.

Tímto souhrnem jsem chtěla ukázat, že v silovém trojboji se neustále něco děje, každý měsíc se pořádají soutěže, ať už národní, nebo mezinárodní. Soutěže RAW jsou stále v oblibě, a to již od svého vzniku v roce 2013. Mnoho závodníků zároveň jezdí předvést své výkony i na pole mezinárodní a mnozí z nich se neztratí. Níže jsem Vám připravila tabulku medailistů uplynulého roku z mezinárodních šampionátů. Celkem jsme získali padesát jedna medailí, to je o sedmnáct více než loni! Z čehož třináct bylo zlatých, dvacet tři stříbrných a patnáct z bronzu.

Věřím, že rok, který je za námi, se dá nazývat úspěšným a doufejme, že ho letošní rok ještě předčí!

Přehled medailistů mezinárodních závodů
závodník um. závod
Jaroslav Šoukal 1. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
Pavol Demčák2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
 3. Mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji 2018
Karel Rada st. 2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
  2. Mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji 2018
  2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters
Jiří Psota 3. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) silovém trojboji masters
2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters
Vladimír Nebola 3. Mistrovství světa v bench-pressu
Khaled Ghazal 3. Mistrovství světa v bench-pressu
  1. Mistrovství Evropy v bench-pressu mužů, žen, juniorů a masters
Jan Pinc 3. Mistrovství světa v bench-pressu
  3. Mistrovství světa v silovém trojboji masters
  2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters
Adina Hyková 1. Mistrovství světa v bench-pressu
David Lupač 3. Mistrovství Evropy v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
  1. Arnold Sports Festival
  2. Mistrovství Evropy v klasickém silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
Jakub Hlaváč 3. Mistrovství Evropy v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
Václav Vlk 2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
  3. Mistrovství Evropy v klasickém silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
  2. Mistrovství světa v klasickém (RAW) bench-pressu
Filip Porteš 2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
  2. Mistrovství světa v silovém trojboji dorostu a juniorů
Nicolas Tóth 2. Mistrovství světa v klasickém (RAW) bench-pressu
Patrik Steinoch 3. Mistrovství světa v klasickém (RAW) bench-pressu
Karolína Adamová 1. Mistrovství světa v klasickém (RAW) bench-pressu
  1. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) bench-pressu
Zoltán Kanát 3. Mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji 2018
Martin Čech 1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters
Václav Patočka 1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters
Karel Ruso 1. Mistrovství světa v silovém trojboji masters
  2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters
Jiří Kadlec 2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters
Petr Zamazal 2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters
Václav Primus 1. Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters
Jiří Hromas 2. Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters
Štěpánka Židová 1. Světový pohár univerzit v klasickém (RAW) silovém trojboji
Klára Zmeškalová 2. Světový pohár univerzit v klasickém (RAW) silovém trojboji
Jakub Sedláček 2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) bench-pressu
Filip Rybár 1. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) bench-pressu
Hynek Fránek 3. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) bench-pressu
Tomáš Král 2. Mistrovství Evropy v klasickém (RAW) bench-pressu
Michal Sekot 2. Mistrovství světa v silovém trojboji masters
Hana Takáčová 1. Mistrovství světa v silovém trojboji masters
Tomáš Šárik 3. Arnold Sports Festival
Jan Majerský 2. Mistrovství Evropy v klasickém silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
Karel Rada ml. 2. Mistrovství Evropy v klasickém silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
Artem Usov 3. Mistrovství Evropy v klasickém silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
Michaela Kanátová 2. Mistrovství Evropy v klasickém silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen
Lucie Daňková 3. Mistrovství Evropy v klasickém silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen

Úplným závěrem bych ještě formou rozhovoru dala prostor Dušanovi Švarcbachovi, předsedovi sportovně-technické komise ČSST, aby představil svůj projekt Srdcaři.

Dušan Švarcbach

Představíš, prosím, čtenářům projekt Srdcaři? Kdy a jak vznikl?

Před několika lety jsem si uvědomil, že každoročně vyhodnocujeme nejúspěšnější závodníky sezóny, kteří mnohdy, přestože byli nejsilnější v republice, po dvou či třech sezónách ztratili motivaci a přestali závodit. Takto svou kariéru předčasně zakončilo mnoho a mnoho dobrých závodníků. Na to pak doplácí nejen členská základna, ale výkonnostní úroveň soutěží (především MČR). Na druhou stranu se vždy zapomínalo na závodníky, kteří se účastnili nejvyšších národních soutěží pravidelně, a to přesto, že mnohdy neměli šanci získat nějakou medaili, natož titul (praví srdcaři). Napadlo mě proto udělat tří- až čtyřstupňové ocenění právě pro tyto zapálené sportovce, věrné našemu sportu. V původním návrhu měly být hodnoceny dvě skupiny. V jedné se hodnotila délka kariéry a počet titulů z MČR a v druhé především počet účastí z MČR a počet aktivních let. Trojboj a bench-press byly dohromady. Původní návrh a podmínky pro jednotlivé stupně byly ovšem trochu komplikované, byl jsem nucen to trochu upravit. Tak jsem to po každé schůzi trochu upravil, až byla nakonec jednomyslně schválena tato konečná verze, se kterou jsem spokojen i já.

Jaké jsou parametry pro zařazení závodníků do ocenění?

Do statistiky adeptů na budoucí srdcaře se dostane každý, kdo se zúčastní některé z republik open, nebyl nikdy trestán za porušení antidopingovích pravidel a je aktivním závodníkem v současné době.

Za účast na republice je jeden bod a za případný titul je také jeden bod. Na plaketu bronzového srdcaře musí závodník nasbírat minimálně patnáct bodů, na stříbrného dvacet pět a na zlatého třicet pět. To znamená, že i když závodník nikdy nevyhraje žádný titul, může získat zlatou plaketu, ale bude se muset zúčastnit MČR každý rok po dobu 35 let. Pokud se však bude účastnit obou divizí, RAW i ve vybavení, může tuto dobu stáhnout na polovinu. Když k tomu přibude ještě nějaký titul, tak se tato doba ještě zkrátí.

Kolik závodníků a v jakých disciplínách už bylo ohodnoceno?

Pokud se nepletu, tak v trojboji byla předána jedna zlatá, dvě stříbrné, pět bronzových a v bench-pressu dvě zlaté a šest bronzových plaket. Dalších asi pět až šest srdcařů ještě čeká na předání.

Plánuješ i jiné projekty, nebo se budeš snažit rozvíjet zejména Srdcaře?

Co se týče dalších projektů, tak nějaký nápad by se třeba i našel, ale zatím se budu soustředit na ty Srdcaře. Sice je tato verze jednoduchá, ale aktualizace po každé velké republice a vyhodnocení zabere i tak dost času.

Na závěr bych chtěl říci, že toto ocenění považuji za velmi zajímavý nápad, a myslím si, že by nebylo vůbec špatné, kdyby se z motivačního hlediska zavedlo i v jiných sportech, ať už pod jakýmkoliv názvem.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 77 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie