Reklama:

Arnold Amateur Strongman World Championships 2017 - reportáž a video

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman


ARNOLD SPORTS FESTIVAL 2017 - 3. - 6. 3. 2017, Columbus
Češi před Arnold Classic Amateur:
Lenka Ferenčuková
Češi před Arnold Classic (profi):
Margita Zámolová Daniel Minster
Čeští strongmani:
Jiří VytiskaJiří Tkadlčík
Info z Arnold Classic Amateur:
z místa dění - 1 medaile!
semifinále Lenka
kompletní výsledky s body
Info z Arnold Classic (profi):
z místa dění semifinále 212
výsledky: 212ženyopen, phys., bikiny
vozíčkáři + fotogalerie videa pátek
Info z Arnold Amateur Strong.:
reportáž strongman
Rozhovory s medailisty, očima:
Lenka Ferenčuková

očima Jiřího Tkadlčíka
očima Jiřího Vytisky

Je pondělí ráno a já vlastně ani nevím, kde začít s tímhle článkem. Za víkend se toho na Arnoldovi událo tolik, že se mi to jen těžko bude scvrkávat do dvou článků. Na začátek shrnu počet českých účastníků a jejich úspěchy. Na letošním ročníku Arnold Classic 2017 měla Česká republika hned několik reprezentantů. V amatérské části physique žen zvítězila sympatická Lenka Ferenčuková a měla by tak mít možnost zažádat o profesionální kartu, v profesionální kulturistice vozíčkářů zaznamenal obrovský úspěch Daniel Minster, když vybojoval třetí příčku. V kategorii Women's Physique International 2017 závodila Margita Zámolová, které se bohužel lepší umístění letos nezdařilo.

Od začátku roku jste u nás několikrát mohli číst, že se na soutěž Arnold Amateur Strongman World Championships chystají dva čeští profesionální strongmani Jiří Tkadlčík a Jiří Vytiska. Na konci února jsme Vám přinesli nabité video z jejich společného tréninku v sušickém Mordor Gymu.

Ptáte se, proč závodí v amatérech, když jsou oba profesionálové? Vysvětlení je prosté, oba dva jsou podle českých regulí profesionálové, ale v Americe to tak není. Američané to mají s profesionálními statusy jinak. Závodníci tam mohou profesionální status získat na některých soutěžích a Arnold Classic je jednou z nich.

Semifinále

Jak už to vyplývá z předchozího textu, první článek bude o našich strongmanech, ten druhý pak o monstrech z Arnold Strongman Classic. Naše závodníky jako vždy po náročné cestě do Columbusu čekalo vážení a prezentace. Jirka Vytiska měl v téhle části výhodu, neboť si nemusí lámat hlavu s váhou, a proto si americké pochutiny mohl dopřávat už po příletu. Oproti tomu Jirka Tkadlčík váhu hlídat musel, aby se vešel do své kategorie, avšak po navážení necelých 105 kg se s chutí pustil do jídla a pití a hned druhý den už vážil asi o 4 kilogramy více. Oba dva závodníci měli před soutěží dostatek času na aklimatizaci a odpočinek.

Keg Carry and Press

Na Jirku Vytisku v kategorii open čekalo neuvěřitelných čtyřicet závodníků! Jedním z nich byl například i Marius Lalas, neméně silný bratr litevského strongmana Vytautase Lalase, který se ale hned po první disciplíně zranil. Na lehčího Jirku čekalo třicet soupeřů. Na Arnoldovi závodí všechny divize dohromady, takže nejdřív šly lehké holky, střední holky a těžké holky. Po nich teprve přišli muži. Na závodníky čekal šedesátivteřinový limit, ve kterém měli popoběhnout 5 metrů se sudem, zvednout sud nad hlavu, popoběhnout dalších 5 metrů a znovu ho zvednout, pak zase popoběhnout a zvednout ho co možná nejvíckrát do konce časového limitu. Borci do 105 kg zvedali 115kg sud a první místo připadlo Polákovi Przybylovi s 8 zdvihy. Čtyřem závodníkům, včetně toho našeho, se podařilo 6 zdvihů. Dělili se tak o body za druhé místo. Jirku Vytisku čekalo totéž se 127kg sudem. Zapsal 4 platná opakování a umístil se zhruba v polovině. 8 zdvihů předvedli Američané Fincher a Reynolds.

Super Yoke

Druhá disciplína nebyla žádnou novinkou a bylo to tak velmi jednoduché. Vzít 380kg Super Yoke ve střední váze, vzít 440kg Super Yoke v těžké a zaběhnout s ním dvacetimetrovou trasu co nejrychleji. Hubenější z našich strongmanů celou trasu zvládl za 10,12 s a bral body za páté místo. Nejrychleji to v jeho kategorii zaběhl Kevin Faires (9,05 s). Jak jste se mohli dozvědět ve videu ze společného tréninků Jirků, sušický medvěd Jirka Vytiska si 3 týdny před odletem zvrtnul kotník a nemohl tak trénovat Super Yoke, ani žádné jiné běhání. Jak o víkendu uvedl na sociálních sítích, při Super Yoku ho noha nebolela, ale kulhal. I tak podal vynikající výkon a s téměř půltunou na zádech zaběhl trasu s časem 23,45 s. Bezkonkurenčně nejrychlejší čas 8,77 s patřil ukrajinskému závodníkovi Novikovi!

Axle Deadlift

Američané jsou zvláštní národ. Chtějí mír a demokracii, ale vynucují si ji bombardováním ostatních států, mají rádi velká auta, budovy, jídlo, rekordy a používají trhačky na Axle Deadlift. Axle osa není tlustá pro nic za nic, ale protože má prověřit úchop závodníka. To ale v Americe asi neví, takže na mrtvé tahy prostě povolují trhačky. Kategorii do 105 kg čekal 290kg mrtvý tah na počet opakování za minutu, v open bylo 320 kg. Jirka Vytiska se netají tím, že mrtvý tah není jeho silnou stránku, i přesto zaznamenal v tomto cviku za poslední roky velký progres a s 320kg činkou udělal 4 opakování. Body za první místo si rozdělili Uzbek Primov a Ukrajinec Novikov, kteří shodně dali 10 opakování. 13 opakováními s 290kg osou Jiří Tkadlčík dokázal, že je jedním z nejlepších českých deadlifterů. Společně s Kevinem Fairesem si rozdělili body za nejvíce opakování ve třetí disciplíně.

Axle Press

Poslední semifinálová disciplína byla zase něco pro Jirku Vytisku, ten letos na tréninku zdolal 185kg Log Lift a potvrdil tak, že je jedním z nejlepších českých tlakařů. Na většině soutěží je k vidění Axle Lift nebo Log Lift, to znamená, že kládu nebo osu zvednete ze země, dostanete ji v tom lepším případě nad hlavu, položíte ji a jedete takhle, dokud můžete. Axle Press je ale jiný v tom, že závodníci můžou osu přemístit pouze jednou a poté se snažit o co nejvyšší počet opakování bez neustálého odkládání mezi jednotlivými zdvihy. Původně avizované váhy se oběma borcům docela navýšily, pro střední váhu ze 130 kg na 140 kg a v open ze 142 kg na cca 152 kg. I poslední disciplína ukázala, jak těžká je světová konkurence. Jirkovi Vytiskovi se Axle povedl dostat nad hlavu celkem čtyřikrát, kdežto jeho soupeř Reynolds předvedl neuvěřitelných 12 zdvihů. Ve střední váze padlo nejvíce 7 opakování a na svědomí je měli Angličan Moar a Rus Gavrilenko, český zástupce jich zvládl 6, přičemž se o sedmé opakování připravil, když nepočkal na pokyn rozhodčího.

Ze střední váhové kategorie postupovali čtyři závodníci, přičemž na prvním místě se umístil Jirka s celkovým počtem 114 bodů. Druhý za ním byl Američan Kevin Faires, který měl o 10 bodů méně. Z open kategorie postupovalo deset závodníků a těm vévodil Polák Mateusz Ostaszewski se 147 body. Jiří Vytiska se bohužel do finále neprobojoval, když skončil v polovině startovního pole na 22. místě, i přesto se jedná o vynikající úspěch vzhledem ke zranění kotníku, které utrpěl.

Finále

Souboje o vítěze amatérských strongmanů se odehrály na hlavním pódiu Arnold Classic. Už jenom se tam dostat musí být nezapomenutelný zážitek. Kromě zástupkyně americké strongman federace Strongman Corporation Dione Wessels, která má pořádání strongmanů kompletně na starost, byl na pódiu i vítěz letošní první Champions League JF Caron. Stejně jako v předešlém dni šly na řadu nejdříve dámy a až poté páni. Všechny váhové kategorie soutěžily o profesionální status a muži v open samozřejmě o místo na Arnold Strongman Classic 2018.

Stone of Steel

Společnost Rogue, která se zabývá výrobou veškerého náčiní pro silové sporty, je s Arnoldem úzce spjata, takže občas na soutěž dohodí své novinky. Ovšem Stone of Steel pochází z dílny Mika Bartose a premiéru na Arnoldovi měl už minulý rok. Rozhodně se ale nedá považovat za tradiční disciplínu, protože tou jsou samozřejmě betonové Atlasovy kameny, které můžete vidět na 99 % soutěží světa. Na závodníky ve finále tedy čekalo pět kovových Atlasů, které měli za úkol postupně zvednout na pět podstavců. Jirka věděl, že občas u Atlasů zbytečně panikaří, a proto se rozhodl jít na jistotu, zbytečně nechvátat, ale hlavně vyložit všechny kameny. V této disciplíně skončil druhý, protože Kevin Faires kameny vysázel rychleji.

Keg Carry + Farmer's Walk + Duck Walk

Poslední disciplína, body byly vyrovnané, šlo do tuhého. Živý přenos, který byl od pořadatelů zprostředkovaný, jsem hltal očima. Výhra už byla na dosah, při výhře by Jirka měl zlato ze tří kontinentů. Poslední zkouškou sil bylo přenášení 136kg sudu, 155kg kufrů a 195kg kachní chůze na vzdálenost 3x 7 metrů. Z výhry se ale nakonec radoval domácí Kevin Faires, který disciplínu dokončil i přes drobnou chybu se sudem o dvě vteřiny dříve než český závodník. Bodový náskok z prvního dne byl bohužel ve finále nějakým koeficientem pokrácen, více se o tom dozvíme až v osobním ohlednutí Jirky Tkadlčíka.

Ten na konci náročného víkendu vybojoval skvělé druhé místo na amatérském mistrovství světa Arnold Amateur Strongman World Championships, když nestačil pouze na domácího závodníka Kevina Fairese o pouhý půlbod. Věřím ale, že pro oba naše závodníky je svým způsobem vítězstvím už pouhá možnost účastnit se takového závodu. Ohlédnutí za celým výletem do Ameriky pro Vás samozřejmě sepíše i Jirka Vytiska, takže se máte rozhodně na co těšit. V jeho kategorii vyhrál polský reprezentant Mateusz Ostaszewski, který má právo zúčastnit se Arnold Strongman Classic 2018. Níže přiložená videa jsou doplněna ohlušujícím řevem, který nepochází z uprchlického tábora, nýbrž od Jirkovy přítelkyně.


Jiří Tkadlčík
- Arnold Amateur Strongman World Championships 2017

Vyhlášení vítězů prvního a druhého dne


Zdroje:
www.facebook.com
www.youtube.com

Foto a video:
Valerie Miričová
Jiří Vytiska


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

07.03.22:10Mar00nn - Nosíš pěknou mikinu :) Viděl jsem tě v Litvínovským Lídlu.
06.03.22:30jan dziadek - Skvělý výkon chlapi!
06.03.18:27PastaP - Obrovská gratulace oběma borcům k takovým úspěchům přejem ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 22 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie