Arnold Amateur Strongman World Championships 2017
- reportáž a video!
Jiří Marek, Jiří Tkadlčík a Jiří Vytiska na společném tréninku!
- 400kg mrtvý tah!

Arnold Classic v americkém Columbusu byl začátkem března plný českých osobností. My Vám dnes přinášíme ohlédnutí jedné z nich, sedmadvacetiletého českého strongmana Jiřího Tkadlčíka, jemuž se ve světové konkurenci podařilo vybojovat druhé místo. Kompletní přehled disciplín, reportáž a videa ze závodu jste už mohli zhlédnout v tomto článku.

Jirka se krátce po soutěži vrátil zpět do Čech, kde si týden po závodu na svém semináři pozvedl 400kg mrtvý tah. Dlouho se v české krajině ale neohřál, neboť odletěl obhajovat své prvenství z loňského Arnolda v Austrálii. Níže si můžete přečíst ohlednutí závodníka ve střední váze. To příští bude patřit Jiřímu Vytiskovi, který se zúčastnil v kategorii open.

[Text: Jiří Tkadlčík] Když tohle píšu, sedím už skoro bez pití na apartmánu v Melbourne a čekám na to, až mi před vážením odteče poslední voda z podkoží a já stáhnu tělesnou váhu do 105 kg, abych mohl nastoupit na druhý letošní Arnold Classic, tentokrát australský. Ten první - americký, nejprestižnější a největší proběhl před 10 dny v Columbusu, kde jsem vybojoval po dvoudenním klání 2. místo a stal se tak druhým nejsilnějším mužem planety ve střední váze. Že nepůjde jen o AC, ale že je celý závod také oficiálně braný jako World Strongman Championships, tedy mistrovství světa, jsem se dozvěděl měsíc před závodem. Neřekl jsem to nikomu. Pověrčivě jsem nechtěl nic zakřiknout, chtěl jsem uzavřít kapitolu strongman tímto vyhraným závodem a velké mezinárodní závody s nejtěžší přípravou vůbec opustit. Chtěl jsem vyhrát a oznámit posun dál, skončit s vrcholovým pojetím tohoto sportu.

Hned po příletu, kdy jsem měl denní rezervu do vážení, ukazovala váha 105 kg, mohl jsem si tedy dovolit trošku jíst a pít a jen udržovat váhu na podobné hodnotě. O den později na vážení, které proběhlo opravdu hladce, jsem se seznámil s protivníky a vybavením na disciplíny a poseděl jsem s druhým reprezentantem Česka Jirkou Vytiskou. Nervozita trošku stoupala, vše šlo ale velmi dobře, včetně relaxu a doplňování ztracené energie jídlem. Forma opravdu byla, což jsem potvrdil první den, který vyšel na jedničku.

Z disciplín, které pro nás na semifinále nachystali, jsem zvládnul vše odjet tak, abych se umístil vždy do 3. místa. Deadlift jsem s výkonem 13x 290 kg vyhrál společně s druhým borcem a dvakrát jsem držel dělené 2. místo. Třicet borců jsem převálcoval o 11 bodů a jasně jsem urval postup do finále na hlavní stage z prvního místa. Euforie přehlušila bolest, vítězství bylo na dosah. Druhý den jsem se cítil skvěle. Byl jsem klidný a opravdu motivovaný, zároveň jsem si dokázal užít každou minutu závodu, ať byly podmínky jakékoliv.

Zpětně jsem četl, že fanoušci psali nejen na moji facebookovou stránku, že byl vítěz z USA velký a nemohl projít vážením, že měl eventy na míru, že byl přepočet bodů z prvního dne pro mě velmi nevýhodný a manipulovalo se s ním tak, abych byl znevýhodněn. Nemyslím si to! Mohl bych podotknout, že nám například zakázali, respektive neumožnili rozcvičku před druhou disciplínou, čili jsem neměl šanci si osahat vybavení, blablabla... TOHLE JE STRONGMAN!

Tohle jsou surové podmínky, tohle je boj! Dal jsem do toho vše a nezajímá mě, co bylo nebo nebylo výhodné a pro koho. Hrál jsem s kartami, které byly rozdány, a to je to jediné, co Vás může udržet ve hře. Historie se neptá, kdo měl osahaný úchop na kufrech, kdo měl lepší zázemí nebo kdo jasně vyhrál semifinále. Jediné, co zůstane, jsou výsledek a zkušenosti, které nasbíráme.

Byl jsem ledově klidný a připravený vyhrát, ale také skončit druhý. Věděl jsem, že prohraji pouze, pokud se na to vykašlu a ustoupím třeba bolesti. A to jsem neudělal. A tak jsem tedy neprohrál, ne pro sebe. Nebudu a nemusím omlouvat své chyby a výsledek, dal jsem do toho vše a nevzdal se, to je ono.

První disciplínu jsem šel na jistotu, protože jsem věděl, že druhé místo ze čtyř mi na disciplíně zajistí to, když zvednu na platformu na rozdíl od předešlých dvou oponentů všech pět Atlasů, a tak jsem jel vcelku pomalu, ale suverénně. Disciplínu vyhrál Američan, který mě dotahoval, takže jsem stál před jasnou věcí - vítěz druhé a poslední disciplíny, kterou bylo spojení běhu se sudem, kufry a kachní chůze, bere zároveň titul a vyhraje celý závod! Před disciplínou jsem klasicky vtipkoval a do zákulisí mě přišel namotivovat (a vrátit mi v euforii do publika odhozené chrániče zubů) Jirka Vytiska, cítil jsem vše na dosah!

Bohužel (nebo bohudík vzhledem k plánům skončit s profi závoděním) byl Američan navzdory chybě na sudu a ztrátě sekund rychlejší a disciplína i celý závod skončily druhým místem! Z videa je patrné, že jsem s výsledkem opravdu spokojen, a i když to mohlo být doslova o stupínek lepší, neznamená to nic. Věřím, že cesta je cíl. Během dvou let jsem na tom samém závodě zvládl posun o 8 příček z 9. místa, což mě těší úplně nejvíc, i když největší konkurent a pan závodník Reksha z Ukrajiny se bohužel v semifinále zranil, a tak síly poměříme jindy.

I když mám někdy pocit, že je u nás trend si mezi některými závodníky přát odstoupení a třeba i zranění druhého, tady je stále ještě velká fair play a úcta. To pro mě dělá mezinárodní závody tak atraktivní. Během závodu jsme se mezi závodníky podporovali, pomáhali si, hecovali se a půjčovali si vybavení, které mohlo tomu druhému přidat na výkonu. Chtěli jsme totiž jeden druhého porazit v jeho nejlepší formě, nikoliv se těšit, že vypadl sám. Taková výhra nemá ten správný lesk. Co je navíc závod bez zábavy a přátelské atmosféry? Je to hra, nikoliv válka. Neúcta k soupeři je neúctou ke sportu, to je potřeba si uvědomit!

Jiří Tkadlčík s vítězem loňského open Zachem Hadgem
Velké poděkování, které bych rád napsal, patří za každodenní podporu především a v prvé řadě mé uřvané ženě. Jsme opravdový nezlomný tým. Dále pak samozřejmě rodině, bráchovi, přátelům z Prahy, Brodku, Varů, Husince, Kočí, Hranic, odevšad. Děkuji Petrovi a Jirkovi za podporu v USA (tomu patří i gratulace za dobře odjetý závod), všem Čechům, co se přišli kouknout do arény, i fanouškům u streamu a tady na Ronnie.cz. Díky všem podporovatelům mého projektu Startovač i sponzorům.

Děkuji jim veřejně především proto, že si nesmírně vážím dobrých a loajálních lidí, vždycky totiž bude někdo hledat chyby v mém chování, bude mě soudit a říkat, jaký jsem moc a jaký málo, co jsem měl udělat jinak, jak jsem měl a mám trénovat, jak mám žít a že jsem neměl říkat, že jedu vyhrát. Pravdou ale je, že dělám upřímně to, co cítím, a Vy soudíte Jirku, kterého vidíte svýma očima - neberu si to proto osobně a nikdy nebudu. Můj pohled na sebe sama je realistický a ten pravý. Vím, jaký jsem, a vím, za čím jdu. Vím, kdo jsem. A ví to i ti, kteří to vědět mají.

Nikdy se nebudu krčit, aby se lidé kolem cítili lépe. Víra v sebe sama a své schopnosti je to nejdůležitější pro to uspět. A já se považuji za úspěšného. Ne však kvůli tomuto závodu, kvůli tomu, že mohu dělat to, co je můj život, můžu tím někoho pozitivně ovlivnit a žít svůj sen. Jděte i Vy za tím, co chcete, dřete pro to! Čas uplyne tak jako tak, využijte ho efektivně, správně a rvěte se za to, co myslíte, že je správné. A nezapomeňte mi držet palce v Austrálii. Není snadné cesty!