Reklama:

Ženské zápasy aneb když
se v ringu perou dvě holky

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Mixed Martial Arts (MMA) neboli smíšená bojová umění patří v USA i v dalších zemích k nejrychleji se rozvíjejícím sportům a každým rokem raketově stoupají na žebříčku popularity. Turnaje organizace UFC bývají zpravidla beznadějně vyprodané už pár dní po zahájení předprodeje. K-1 patří v Japonsku a v Holandsku mezi nejoblíbenější sporty vůbec a K-1 bojovníci tam patří mezi sportovní celebrity. Boxerské gala večery bývají v sousedním Německu vysílány v hlavním vysílacím čase na největších německých kanálech, obdobně tomu je v dalších zemích, kde má box dlouhou tradici (Velká Británie, Kuba, USA…) Ty nejprestižnější akce většinou přitáhnou i diváky z řad celebrit, významných osobností nebo vysoce postavených politiků. U nás je situace kolem bojových sportů ve srovnání s okolním světem o trochu horší. V mainstreamových sdělovacích prostředcích se jim věnuje jen okrajová pozornost (trochu lépe je na tom klasický box, který má u nás delší tradici), čemuž následně odpovídá obecné povědomí ve společnosti, nicméně situace se i u nás v posledních letech obrací k lepšímu. Celkově vzato, bojové sporty, byť nejsou na samém vrcholu žebříčku popularity sportovních odvětví, patří mezi divácky atraktivní záležitosti. Navzdory těmto faktům i dnes převládá v majoritní společnosti nevalné mínění o bojovnících, kteří v ringu svádějí leckdy krvavé bitvy. Často bývají označováni za surovce, agresivní mlátičky nebo nepříliš inteligentní násilníky. Pro běžného diváka, který přijde s bojovými sporty do kontaktu jen sporadicky, je těžké vidět za soubojem v ringu něco víc než jen bezduché mlácení dvou lidí.

Všechny předsudky a kritiky spojené s bojovými sporty ještě intenzivněji dopadají na ženy, které se rozhodly nasadit rukavice a nastoupit do ringu k zápasu. Jak už tomu bývá v případech, kdy ženy začnou „fušovat“ do sportů, které bývají považovány za ryze mužskou záležitost, často se setkají ve svém okolí s nepochopením a v bojových sportech to platí dvojnásob. Ženské zápasy se musí potýkat s negativní odezvou nejen u laické veřejnosti, ale také v řadách fanoušků bojových sportů a mnohdy i odborníků nebo trenérů, kteří je odmítají trénovat. S rozvojem bojových sportů ve světě však přibývá i žen v tělocvičnách a spolu s rozšiřující se ženskou základnou také těch, které mají ambice vyzkoušet si své dovednosti v ringu nebo v oktagonu. První evidovaný ženský zápas v boxu se údajně odehrál už v roce 1720. Od té doby se v historii ženského boxu odehrála ještě řada soubojů. Většinou však šlo o sporadické a nahodilé záležitosti. Opravdový zlom přišel až v polovině minulého století, kdy se z prvních boxerek stávaly profesionálky na základě zvláštních povolení. Angličanka Barbara Buttricková se stala první boxerkou, jejíž zápas byl v roce 1954 vysílán v celonárodní televizi. I potom se ženský box musel potýkat s řadou překážek. V jednotlivých státech v USA byly ženské zápasy jako takové zakázány, tam kde zakázány nebyly, platila různá omezení pro délku kol a podobně. Bylo běžnou praxí povolovat ženské zápasy na základě individuálně udílených a časově omezených licencí. Trnitá cesta ke zrovnoprávnění ženského boxu vedla přes soudní spory. Až začátkem 90. let po několika soudních rozsudcích ve prospěch žalujících žen se začal ženský box plně přijímat jako plnohodnotná sportovní disciplína. Dnes má ženský box okolo půl miliónu registrovaných sportovkyň a je uznáván ve více než 120 zemí světa včetně České republiky. Zrovnoprávnění ženského boxu by mělo být dovršeno příští rok na olympijských hrách v Londýně, kde bude premiérově zařazen mezi olympijské sporty.

Obdobnou cestou, i když v kratším časovém horizontu, prošly bojovnice v ostatních bojových sportech. Historie moderního MMA není nijak dávnou minulostí. První zápasy novodobých ultimátních zápasů se objevily teprve v roce 1989 v Japonsku a poté v roce 1993 v USA s prvním turnajem UFC. Ženské MMA zápasy se začaly objevovat až s počátkem nového tisíciletí. Jelikož je MMA na pomyslném žebříčku tvrdosti mezi bojovými sporty nejvýše, má ženské MMA řadu odpůrců i mezi těmi, kdo jsou jinak ochotni akceptovat ženský box nebo kickbox. Prezident organizace UFC Dana White se k nim staví zády. Zlom v USA nastal v roce 2006 s příchodem Giny Caranové, která se okamžitě stala tváří ženského MMA. Velký rozvoj poté nastal, když druhá největší MMA organizace Strikeforce vytvořila ženské divize a začala pravidelně obsazovat své turnaje ženskými zápasy i v rámci hlavního programu. U nás se doposud ženský MMA zápas neuskutečnil, nicméně mělo k němu dojít 5. prosince minulého roku mezi Alenou Holou a Evou Líškovou na turnaji GCF: Judgement Day. Nakonec z něj sešlo. Možná se uskuteční letos. Níže najdete profily největších světových osobností ženských bojových sportů a také několik zástupkyň z naší scény.


Gina Caranová

Gina Caranová se narodila 16. dubna 1982 v Texasu. Ke sportu měla vždycky blízko, její otec byl quarterback v nejvyšší soutěži amerického fotbalu v týmu Dallaských Cowboyů. Během školních let se Gina věnovala basketbalu, ve kterém dovedla svůj školní tým ke státnímu titulu. Kromě toho také hrála fotbal a volejbal. Po střední škole studovala na nevadské univerzitě. K bojovým sportům se dostala přes svého ex-přítele, bojovníka v thajském boxu Kevina Rosse. Sama začala trénovat v thajském boxu a brzy se u ní projevil velký talent pro bojové sporty. V thajském boxu drží bilanci 12 výher, 1 remízy a 1 porážky. V roce 2006 dostala nabídku na první ženský MMA zápas v Nevadě. Byla pozvána na turnaj World Extreme Fighting, kde se střetla s krajankou Leicitou Pestovou. Gina vyhrála zápas KO už po necelých 40 vteřinách. Následující zápas s Rosi Sextonovou rovněž vyhrála knokautem ke konci druhého kola. Prvních 7 zápasů v řadě vyhrála. Mezitím dokázala přitáhnout k ženskému MMA značný zájem mužského publika, které si tmavovlasou zápasnici s vizáží hollywoodské hvězdy rychle oblíbilo. V roce 2009 dostala Gina nabídku na titulový zápas ženské střední váhy organizace Strikeforce. Její soupeřkou byla brazilská zápasnice, stávající světová jednička ženského MMA Cristiane Santosová. Gina prohrála TKO v 1. kole a utrpěla první porážku v kariéře. V loňském roce nezápasila ani jednou a zdálo se, že její MMA kariéra se chýlí ke konci, nicméně před pár týdny ohlásila comeback, který plánuje někdy v polovině letošního roku. V letním vydání Big Biz Magazine v roce 2008 byla zvolena nejžhavější Američankou, v květnu 2009 se objevila v pánském časopisu Maxim mezi stovkou nejvíce sexy žen světa na 16. místě. V té době raketově stoupl počet zadávání jejího jména do prohlížečů Google a v prohlížeči Yahoo! se stala třetí nejčastěji vyhledávanou osobou. Kromě dráhy profesionální MMA zápasnice se Gina věnuje natáčení filmů, aktuálně spolupracuje s režisérem Stevenem Soderberghem na filmu Knockout, který je plánován na letošní rok.


Cristiane "Cyborg" Santosová

Pětadvacetiletá Cristiane Santos je momentálně považována za nejlepší MMA zápasníci bez rozdílu vah, je držitelkou světového titulu ženské střední váhy. Cristiane pochází z brazilského Curitiba, nyní žije a trénuje v San Diegu v klubu The Arena, kde sama vystupuje v pozici trenérky. Než začala s bojovými sporty, věnovala se dlouhé roky házené, ve které se dostala až do brazilského národního týmu. Její talent pro bojové sporty objevil trenér slavného brazilského týmu Chute Boxe Rudimar Fedrigo. Po několika měsících tréninku nastoupila k prvnímu zápasu na domácí půdě 17. května 2005. Ve svém premiérovém vystoupení v MMA podlehla své krajance Erice Paesové submission za necelá dvě kola. Byla to první a doposud zároveň poslední porážka, kterou Santosová v MMA kariéře utrpěla. Na dalších brazilských turnajích vyhrála 4 zápasy v řadě a v roce 2008 byla poprvé pozvána na turnaj do USA. Šlo o turnaj organizace EliteXC a její soupeřkou byla Američanka Shayna Baszlerová. Santosová ukončila zápas sérií drtivých úderů ve 2. kole. Následně vyhrála ještě dva zápasy proti japonským soupeřkám a dostala nabídku na titulový zápas organizace Strikeforce proti největší hvězdě ženského MMA Gině Caranové, která do té doby neprohrála. K souboji došlo 15. srpna 2009 v San Jose a Santosová vyhrála zápas TKO po sérii úderů v 1. kole. V roce 2010 titul dvakrát úspěšně obhájila a v pozici šampiónky střední ženské váhy zůstává nadále neporažena. Cristiane je vdaná za MMA zápasníka Evangelistu Santose, od něhož přejala zápasnickou přezdívku Cyborg.


Marloes Coenenová

Marloes Coenenová se narodila 31. května 1981 v Olstu, v Nizozemí. Její bratři a dědeček se rovněž věnovali bojovým sportům, což na ni mělo bezpochyby velký vliv. Bojovým sportům se začala věnovat už ve 14 letech, když začala docházet do tělocvičny Shooto Holandsko trenéra Martijna De Jonga. „Měl jsem pro to opravdu velký respekt, protože nezáleželo, jestli sněží nebo prší, pokaždé přišla,“ řekl o ní trenér De Jong. Momentálně je členkou slavného holandského velkoklubu Golden Glory, kde trénují hvězdy jako Semmy Schilt, Alistair Overeem, Errol Zimmerman, Gokhan Saki, Sergej Kharitonov, Stefan Leko a další. Coenenová aktivně zápasí už desátým rokem a patří mezi služebně nejstarší MMA zápasnice vůbec. Vedle MMA kariéry plánuje studium v oboru sdělovacích prostředků, v němž by ráda působila po skončení aktivní kariéry. K prvnímu zápasu nastoupila v roce 2000 v Japonsku. První tři zápasy vyhrála před limitem v 1. kole a celkově vyhrála prvních 8 zápasů v řadě. Všechny se uskutečnily v Japonsku, které v té době jako téměř jediné alespoň trochu přálo ženským MMA zápasům, a to i po stránce finanční. V roce 2004 poprvé prohrála s Američankou Erinou Toughillovou, od které inkasovala KO. Po tomto zápase však opět vítězila a do roku 2007 nenašla přemožitelku. Při svém zatím posledním zápase v Japonsku znovu prohrála a opět se o to postarala Američanka. Šlo o zápasnici Roxannu Modafferiovou, která ji porazila nejednotným rozhodnutím na body. Poté Coenenová zápasila pouze v Evropě a vyjma jediného zápasu všechny souboje vyhrála. V roce 2009 dostala pozvánku do americké organizace Strikeforce, kde debutovala na turnaji Fedor vs. Roggers. Soupeřkou byla její přemožitelka Roxanne Modafferiová. Coenenová jí dokázala dva roky starou porážku oplatit a porazila ji submission v 1. kole. Následně dostala šanci bojovat o ženský titul střední váhy organizace Strikeforce. Narazila však na nezastavitelnou Cristiane Santosovou a prohrála TKO ve 3. kole. Po tomto zápase se rozhodla jít do nižší váhové kategorie, ženské welterové váhy, kde dostala další příležitost bojovat o titul a napodruhé ji využila. Kanadskou soupeřku Sarah Kaufmanovou porazila submission ve 3. kole. V sobotu 5. března ji čeká první obhajoba titulu na turnaji Strikeforce Feijao vs. Henderson.


Laila Aliová

Laila Amaria Aliová je dcerou slavného boxera, mistra světa v těžké váze a olympijského vítěze z roku 1960 Muhammada Aliho. Laila se narodila 30. prosince 1977 Aliho třetí manželce, bývalé modelce Veronice Porsche Aliové. Laila začala s boxem v 15 letech, kdy poprvé zaregistrovala ženský box při sledování zápasu Christy Martinové, která je považována za nejlepší boxerku všech dob. Její otec, slavný boxerský šampión, paradoxně nebyl z rozhodnutí své dcery příliš nadšený a snažil se jí to rozmluvit jako pro dívku příliš nebezpečný sport. Laila se ale nedala odradit. K prvnímu zápasu nastoupila v roce 1999 a vyhrála KO v 1. kole. Prvních 8 zápasů vyhrála vždy stylem KO. V roce 2002 získala první titul ženské střední váhy a postupně k nim přidávala další. V boxerském ringu nebyla nikdy poražena. V roce 2007 ukončila aktivní kariéru s bilancí 24 výher, z toho 21 KO bez jediné porážky. V odborných kruzích ovšem bývá často kritizována, že se během své kariéry vyhýbala ostatním špičkovým boxerkám své doby. Přední boxerky jako Ann Wolfová (24-1), Vonda Wardová (23-1) nebo Natascha Ragosinaová (22-0) shodně tvrdily, že se jim Ali vyhýbala a opakovaně odmítala jejich výzvy. Po skončení boxerské kariéry využila své známosti a zakotvila v show businessu. Mimo jiné se v roce 2007 objevila v americké verzi Stardance, kde se svým tanečním partnerem dosáhla na třetí místo. Poté se stala moderátorkou pořadu na stanici CBS.


Holly Holmová

Holly Holmová se narodila 17. října 1981 v Albuquerque, v Novém Mexiku. Vyrůstala na farmě a od mala se věnovala různým sportům. Dnes devětadvacetiletá Američanka je považována za nejlepší aktivní boxerku všech vah a za jednu z nejlepších boxerek všech dob. Řadu úspěchů sbírá i v kickboxu a v březnu by podle zahraničních médií mělo dojít k jejímu debutu v MMA. Předtím, než se začala věnovat boxu a kickboxu, hrála fotbal a zkoušela také gymnastiku, plavání a potápění. Právě přes gymnastiku vedla její cesta k bojovým sportům. Její instruktor aerobiku Mike Winkeljohn byl zároveň trenérem kickboxu, Holly si chtěla kickbox vyzkoušet a Winkeljohn se rozhodl ji trénovat. Brzy v ní viděl veliký potenciál pro bojové sporty a Holly začala sbírat první úspěchy na amatérské úrovni, v roce 2001 vyhrála národní pohár v Kansas City a v roce 2002 debutovala mezi profesionály jak v kickboxu, tak v boxu. Přestože se jí daří v obou disciplínách, větší slávy se jí dostalo v boxu, kde postupně dosáhla na tituly světové šampiónky organizací IBA, IFBA a WIBA. V boxu prohrála jediný zápas. V roce 2004 podlehla Italce Ritě Turrisiové technickým knokautem ve 4. kole kvůli hluboké tržné ráně pod okem. Celkově má k dnešnímu dni na kontě 33 zápasů, z toho 29 výher, 3 remízy a jedinou porážku. Devět zápasů dokázala ukončit KO. V minulém roce nastoupila ke třem zápasům, pokaždé byl ve hře titul lehké welterové váhy ženské divize a všechny tři zápasy vyhrála. Jeden jednomyslným rozhodnutím rozhodčích na body a zbylé dva technickým knokautem před limitem.


Alena Holá

Alena Holá patří spolu s Evou Líškovou k našim nejlepším zápasnicím v K-1 a thajském boxu. Narodila se 29. května 1984 v Nýrsku. Zatímco jiné boxerky a kickboxerky si zpravidla našly cestu k bojovým sportům až později, Alena se jim začala věnovat už v 9 letech. Začínala s karate, poté přesedlala na kickboxerskou disciplínu light contact a následně se začala věnovat plnokontaktním disciplínám. Od roku 1997 jezdí po turnajích. V 19 letech přišla na chuť i thajskému boxu, nejtvrdšímu ze stand-upových bojových sportů. "V devatenácti letech jsem jela do Anglie, kde jsem čuchla k muay thai a od té doby jsem závislák. Z ženských sportů jsem dělala jen gymnastiku 8 let, ale nikdy jsem v ní větší ambice neměla. Nebylo to tak akční a já se odmala ráda prala,“ uvedla v jednom z loňských rozhovorů. Alena má za sebou 4 zápasy podle pravidel thajského boxu, která dovolují i užití úderových technik lokty. Dva vyhrála, jednou remizovala a jednou byla poražena. Její hlavní disciplínou je K-1, kde má okolo 30 zápasů a převážnou většinu z nich vyhrála. V této disciplíně dosáhla v letech 2009 a 2010 na první místo na světovém poháru uznávané kickboxerské organizace WAKO, v roce 2005 se stala mistryní světa WKA v disciplíně lowkick a k tomu přidala ještě tři třetí místa z mistrovství světa v K-1 a lowkicku. Nyní trénuje v klubu Spartak Žebrák pod vedením trenéra Honzy Landy. Tuto sobotu ji čeká zápas o interkontinentální titul WAKO PRO v Itálii.


Eva Líšková

Eva Líšková je další velice úspěšnou českou kickboxerkou a thaiboxerkou, která pravidelně reprezentuje naši zemi na mezinárodních turnajích. Paleta bojových sportů, kterým se aktivně věnuje nebo věnovala, obsahuje téměř celou škálu plnokontaktních bojových sportů, od klasického boxu přes kickbox, K-1 zápasy, thajský box až k MMA. Výčet všech jejích úspěchů by byl dlouhý jako účtenka za víkendový nákup. Získala několik titulů mistryně světa a Evropy, několik prvenství na mezinárodních turnajích a řadu dalších cenných umístění. Momentálně trénuje v klubu Hanuman Gym Praha pod vedením Petra Macháčka a Zorana Pešiče. Vedle vlastní přípravy se věnuje také trénování v roli trenérky. V minulém roce dosáhla na cenné vítězství na sportovních hrách v Číně, následně si odnesla také cenu pro nejlepší českou bojovnici udílenou během Noci mistrů (podruhé za sebou). V celkovém součtu má na kontě více než 100 zápasů. Této hranice se nepodaří dosáhnout lecjakému profesionálovi. Kromě toho má za sebou také dva zápasy v MMA.


Gina Caranová - highlight video


Zdroj foto:
Hollyholm.com
Sherdog.com
Mmafighting.com
Gina-carano.org
Lailaali.org
Alenahola.iplace.cz
Janracek.cz
Fightergirls.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

26.02.14:41eagle - tohle bylo v National Geographicu, nebo Exploreru .... nev..
26.02.14:31heavyBEE - Přechýlení jmen je pro ni důležitější než to, že byla bojo..-1
26.02.12:33Luster - sem ten clanek jenom rozkliknul a prvni co me prastilo do ..
26.02.12:06ťuťuňuňu - to ova je fakt lol, Novakova beru, ale Coranova :))))+1
26.02.11:50Geroj - mě to `ová` na konci jmen taky nesedí,ale paní korektorka ..+2
26.02.10:13IluvSunshine - Clanek peknej, ale to ova na konci jmen je hrozny :o Jinak..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra