Reklama:

Stanislav Balvín - rozhovor

Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Po minulém rozhovoru s Petrou Ličkovou Vám nyní představuji dalšího závodníka, který pochází také ze severočeského Děčína - Stanislava Balvína. Jak je vidět na jejich úspěších a výkonech, v Děčíně se rodí samí dobří powerlifteři.

Standovi je 24 let a reprezentuje oddíl Vitalmax Dětřichov (dříve závodil za oddíl TJ Slovan Frýdlant). Na kontě má spoustu úspěchů, dvakrát se stal mistrem České republiky v silovém trojboji juniorů. Na mistrovství Evropy juniorů, které se konalo 9. - 13. 6. 2009 ve švédském Jönköpingu, se v kategorii do 110 kg umístil v celkovém hodnocení na sedmém místě a z mrtvého tahu přivezl stříbrnou medaili. Je také držitelem několika juniorských rekordů.

Standa pendluje mezi Děčínem a Prahou, kde studuje druhým rokem na policejní akademii. Sešla jsem se s ním v Děčíně ve Fitness Club Physic, kam chodí trénovat, když je ve městě, a v přestávkách mezi cviky jsem se ho zeptala, kdy začal se silovým trojbojem, jak má sestavený trénink i na jeho cíle a plány do budoucna.

Ze Standova tréninku jsem pořídila i několik fotografií, které uvidíte níže. Jeho sílu můžete také zhlédnout na videu, kde dřepuje s úctyhodnými 335 kg!

Stando, řekni mi, v kolika letech jsi začal se silovým trojbojem, jak dlouho se mu tedy věnuješ?

Tuším, že jsem se začal o trojboj zajímat v patnácti letech, poté, co jsem nastoupil na střední školu. Teď je mi 24 let, takže se mu věnuji devět let. Závodně od osmnácti let.

Co nebo kdo tě přivedl k tomuto sportu? Proč ses vlastně rozhodl pro silový trojboj?

O trojboj jsem se začal zajímat sám, nebylo to tak, že by mi někdo řekl, že se hodím pro trojboj nebo tak podobně. Bavilo mě cvičit silově a s velkými vahami, ne jezdit hodně opakování s malými.

Dělal jsi nějaký sport předtím?

Ne. Občas jsem si šel třeba zahrát fotbal, ale závodně jsem žádný sport nedělal. Ve třinácti letech jsem začal chodit do posilovny, byl jsem taková kulička, takže jsem chtěl hlavně zhubnout (smích), což se mi podařilo. Pak už jsem přibíral pouze svalovou hmotu.

Jaké byly tvoje začátky? Tréninky, první soutěž, úspěchy atd.

Začal jsem trénovat sám, nějaké tréninky jsem si stáhnul z internetu a postupně přizpůsobil tak, aby mi co nejvíce vyhovovaly. Na první závody jsem šel v osmnácti letech, bylo to oblastní mistrovství. Už si ani nepamatuji, jak jsem dopadl, už je to dlouho. (smích)

Můžeš mi vyjmenovat svoje největší úspěchy, kterých jsi zatím v trojboji dosáhl?

Když to vezmu od začátku, dvakrát jsem vyhrál mistrovství České republiky juniorů. Poprvé to bylo ve váhové kategorii do 100 kg, podruhé v kategorii do 110 kg. Jednou jsem byl druhý. Ještě jako junior jsem také startoval na mistrovství České republiky v kategorii mužů, kde jsem jeden rok skončil na čtvrtém místě a loni na druhém místě ve váhové kategorii do 110 kg. V loňském roce jsem se zúčastnil i mistrovství Evropy juniorů, které se konalo ve Švédsku. Tam jsem skončil na sedmém místě a v mrtvém tahu jsem vybojoval stříbrnou medaili. Co se týče extraligy, tak s oddílem TJ Slovan Frýdlant, za který jsem závodil dva roky, jsme v prvním roce vyhráli extraligu a loni jsme skončili druzí. Letos již budu závodit za oddíl Vitalmax Dětřichov.

A kterého svého úspěchu (nebo úspěchů) ze soutěží si nejvíc ceníš?

Největším úspěchem je pro mě určitě umístění na mistrovství Evropy juniorů, hlavně získané stříbro z mrtvého tahu.

Jsi držitelem několika juniorských rekordů, můžeš mi sdělit jakých?

Minulý rok jsem udělal čtyři české rekordy mezi juniory v kategorii do 110 kg. Teď už jsou jenom tři, v bench-pressu jsem byl již překonán. Zatím se tedy drží rekord v mrtvém tahu, tam jsem utáhl 315 kg, ve dřepu - 335 kg a celkově v trojboji - 862,5 kg. Počítám však, že letos budou i tyto moje rekordy překonány. (smích)

Tak teď, když už nepatříš mezi juniory, budeš jistě dělat nové rekordy v kategorii mužů.

No, snad ano. Pokud se to podaří.

Letošní sezónu jsi vynechal, proč? A zúčastníš se tento rok nějakých závodů?

Vynechal jsem ze zdravotních důvodů. Na letošní sezónu jsem se připravoval, chtěl jsem se zúčastnit mistrovství republiky a kvalifikovat se na mistrovství Evropy mužů, ale koncem ledna jsem začal mít problémy s krční páteří. To ovlivňovalo moje výkony, takže jsem se dohodl se svým sponzorem, firmou Vitalmax, že tuto sezónu přeruším a připravím se až na září na extraligu.

V jaké váhové kategorii se představíš na příští soutěži? Stále v téže (do 110 kg), nebo ji hodláš změnit?

Určitě bych chtěl závodit i nadále ve 110 kg. Na nejbližší extralize družstev asi budu mít o pár kilo víc, ale tam se počítá Wilks, takže záleží na výkonu, který dám.

Máš nějakého trenéra?

Nemám, jsem trenérem sám sobě. Nemám rád, když mi do cvičení někdo mluví. (smích) Mám svoji hlavu. Pokud potřebuji pomoci, řeknu si kamarádům, kteří mi pomáhají delší dobu, takže vědí, jak mi pomoci.

Jak to děláš při oblékání do dresu? Jezdí s tebou někdo na závody, aby ti pomohl?

S oblékáním do dresu mi pomáhá kamarád, se kterým se znám už od základní školy. Ten se mnou jezdí i na závody. A na extralize mi pomáhají kluci z týmu.

Kolikrát do týdne chodíš trénovat a jakou dobu v posilovně strávíš?

Trénuji pětkrát do týdne dvě až tři hodiny. Někdy se zapovídám, a to se pak trénink prodlouží. (smích)

Jak máš rozdělené tréninky? Jedeš celé tělo, všechny partie, nebo se zaměřuješ jen na hlavní cviky?

Během týdne procvičím celé tělo, každý trénink se zaměřuji na jednu svalovou partii. Samozřejmě na ty hlavní cviky jedu víc sérií, třeba osm, ale poté přidávám ještě doplňkové cviky. Neexistuje u mě, že bych zařazoval jen bench-press, mrtvý tah a dřepy a šel domů. To bych neměl z tréninku ani ze sebe dobrý pocit.

Můžeš uvést příklad? Pokud trénuješ třeba prsní svaly, tak jaké cviky děláš a kolik?

Když cvičím prsa, tak si dávám bench-press, potom třeba ještě šikmý bench-press, tlaky s jednoručkami a rozpažování. Na každou velkou svalovou partii zařazuji čtyři až pět cviků.

A kdy jezdíš maximální váhy? Zkoušíš je až před závody, nebo to máš nějak rozdělené v průběhu roku?

Před závody se určitě snažím jít na maximální váhy, ale jezdím je i v tréninku mimo sezónu. Sestavuji si pyramidové tréninky na tři měsíce, kdy začínám na menších vahách a postupně přidávám, až se dostanu k těm maximálním. Pokud bych delší dobu necvičil s pořádnou zátěží, tak by mě trénink ani nebavil, nenaplňoval by mě.

Dodržuješ nějakým způsobem zdravou stravu, nebo to neřešíš?

Již od třinácti let se snažím jíst zdravě. Jím hodně bílkovin, hlavně z masa, z mléčných výrobků, jako jsou třeba tvarohy, a také piji proteinové koktejly od firmy Vitalmax. K tomu samozřejmě i kvalitní cukry. A nejím žádné sladkosti.

Takhle se stravuješ pořád, "nezhřešíš" někdy?

Občas má člověk chuť na něco "špatného", ale držím se. Třeba Tatranku jsem už neměl hodně dlouho. (smích) A ani mi to tedy nechybí.

Jistě užíváš také doplňky stravy...

Jak už jsem zmínil, užívám doplňky od firmy Vitalmax, a to proteinové koktejly s obsahem bílkovin 82 a 90 %, dále gainer, glutamin, Crenomax, HMB a také aminokyseliny.

Máš nějak rozdělené doplňky mimo sezónu a v sezóně?

Ne, všechny tyto doplňky užívám celoročně.

Jakou školu studuješ a ve kterém jsi ročníku?

Studuji Policejní akademii ČR v Praze. Nyní jsem ve druhém ročníku.

Jsi tedy na koleji, jak to děláš se cvičením a se stravou během týdne? Máš možnosti si tam někde vařit, nebo chodíš na jídlo do jídelny či restaurací?

Ano, přes týden jsem na koleji. Na dva dny si s sebou beru z domova navařené hovězí maso a potom si kupuji celé grilované kuře, jím nízkotučné tvarohy, sýry, ovoce, racio chlebíčky, vločky atd. Není v tom velký problém.

Na tréninky chodíš mezi přednáškami? Máš k dispozici posilovnu ve škole?

Na trénink chodím nejraději ráno, takže si rozvrh přizpůsobuji, přednášky nejsou povinné, někdy na ně nejdu a místo toho jdu trénovat. Myslím, že fitko ve škole je, ale nebyl jsem v něm, chodím do normální posilovny pro veřejnost.

Máš představu, jak to bude s trojbojem a se závoděním, až školu dokončíš?

To zatím nemám. Záleží na tom, kde budu pracovat, jaká bude pracovní doba a tak. Musel bych se nějak přizpůsobit, popřípadě pozměnit tréninky. Rozhodně bych nechtěl přestat se silovým trojbojem a se cvičením. Jsou už součástí mého života a chyběly by mi.

Jaké máš cíle do budoucna, co v nejbližší době plánuješ? Myslím jak v trojboji, tak i soukromě.

Co se týče trojboje, chystám se na extraligu, chci se na ni kvalitně připravit a podat dobrý výkon. A příští rok, pokud se to povede, se chci zúčastnit Mistrovství Evropy v silovém trojboji mužů. V soukromém životě je mým cílem udělat teď zkoušky, abych bez problémů prošel druhým ročníkem.

Ještě mě zajímá, co rád děláš ve svém volnu a jak relaxuješ? Zajdeš si třeba občas někam na skleničku nebo na diskotéku?

Teď se blíží zkouškové období, takže se ve volném čase musím učit. Jinak jsem nejraději doma, regeneruji, na diskotéky moc nechodím, nebaví mě to tam. Když už někam jdu, tak posedět s kamarády nad sklenkou dobrého vína, ale to je málokdy. Pokud je čas, rád si něco zahraji na počítači nebo se dívám na filmy. Co se týče relaxování, v poslední době jsem začal chodit na masáže.

Já ti moc děkuji za rozhovor a přeji ti, ať se brzy uzdravíš a můžeš se zase naplno věnovat závodění a dělat nějaké nové rekordy.


Stanislav Balvín - dřep s 335 kg

495Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.12.11:13Kaschtan - Fandím, pěknej výkon ten dřep.Návštěvník Physic gym *79*
16.05.15:37Sheriff - Pokračuj dále v dobrých výkonech!!!! *2* -1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFoto: neskutečná osmiměsíční proměna...
Arnold Strong (09:53) • Co mel za zraneni?jinak proměna klobouk dolů
magazínJaké byly kondiční soutěže 2019 očima...
jr.e (14:29) • V popisování pravá a levá strana asi velká chyba že.?..nemělo to být obráceně.?..:) Na...
magazínTereza Luchesi - jak na stojku
havlic (13:32) • jako klidně jsem pro, aby se na ronnie dělaly i tyhle navody, rozhodně to tu má vedle č...
magazínTipovací soutěž 2019 - konečné pořadí
Pekami (08:54) • No... co na to říct. Gratulace vítězům :) Parádní výhry.
magazínJaké byly kondiční soutěže 2019 očima...
plynar (02:49) • Na pravo krásna zdravo vyzerajúca slečna s príťažlivými ideálnymi ženskými krivkami.. n...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra