Reklama:
Protein Scitec jen za 333 Kč!
Navíc při koupi 3 kusů mléčná rýže ZDARMA!

Europe´s Strongest Man 2023 - výsledky

3.815 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Pro prestižní strongmanskou soutěž o nejsilnějšího muže Evropy letos organizátoři zvolili aprílové datum 1. dubna. Konala se tedy minulou sobotu a je nejvyšší čas se podívat, jak to v Leedsu dopadlo. Seznam závodníků, kteří se měli ESM zúčastnit, byl zveřejněn v první polovině února a pomyslný neonový nápis "favorit" pro mě osobně nejvýrazněji blikal u jména Oleksiiho Novikova, nejsilnějšího muže světa pro rok 2020 a loňského nejsilnějšího muže Evropy. Jak už to tak bývá, v původně zveřejněné startovce došlo k několika změnám. Nejprve vypadl kvůli nedoléčenému zranění kolene ukrajinský borec Pavlo Nakonechnyy, místo kterého naskočili hned dva náhradníci Paul Smith a Shane Flowers, a později se kvůli nemoci omluvil také finský deadliftový specialista Rauno Heinla. Elitní závodníci Mateusz Kieliszkowski nebo skotští bratři Stoltmanové si letos pro letošní sezónu zvolili jiné priority a ani oni tak do boje o titul nezasáhli.

Klasický počet pěti disciplín, typický pro jednodenní strongmanské závody, zahrnoval v Leedsu následující lahůdky:

  • Log Ladder
  • Load & Push
  • Deadlift
  • Conan's Wheel
  • Atlas Stones

Log Ladder

Kláda na úvod je klasická záležitost, oproti předchozím ročníkům však letos na ESM došlo ke změně. Zatímco v minulosti se vždy jednalo o maximální váhu a disciplína byla samostatně hodnocená také jako Mistrovství světa v Log Liftu, letos dali MS v Log Liftu sbohem a byla zvolena varianta takzvaného žebříku. Na závodníky tedy čekalo pět klád (120 - 180 kg), které bylo třeba dostat nad hlavu v co nejrychlejším čase.

Do soutěže nejlépe vstoupili ukrajinští borci. Vedení se ujal Pavlo Kordiyaka, loni na ESM celkově čtvrtý, který si jako jediný dokázal poradit se všemi pěti kládami. Druhý Oleksii Novikov měl nejlepší čas ze tří závodníků, kteří uspěli na čtyřech kládách. 

770kg Log Press Ladder | Europe's Strongest Man 2023

Insane power from Pavlo Kordiyaka- can anyone match this 6ft 6 inch GIANT?

Zveřejnil(a) Giants Live dne Neděle 2. dubna 2023

Load & Push

Největší zahradní kolečko, jaké jsem kdy viděl! Druhá disciplína byla dynamická a běhavá. Závodníci museli naložit kovadlinu, sandbag a pneumatiku do těžkotonážního vozíku a ten popadnout a utíkat s ním zpátky za čáru. Pořadí na prvních dvou příčkách bylo stejné jako v první disciplíně. Oleksiiho Novikova o dvě vteřiny předběhl jeho krajan Pavlo Kordiyaka a třetí vozík dotlačil Adam Bishop, letošní nejsilnější muž Velké Británie. Ke druhé disciplíně už nenastoupil a dál se rozhodl nepokračovat Graham Hicks.

Load & Push FULL EVENT @ Europe's Strongest Man 2023

A 100kg Anvil, 125kg sack and 115kg tyre into a 200kg wheelbarrow that must be pushed 20m... fastest man wins! 🏃‍♂️💨

Zveřejnil(a) Giants Live dne Pondělí 3. dubna 2023

Deadlift

Kolik byste zvládli nasázet mrtvých tahů se 350 kg? A kolik byste jich zvládli nasázet za jednu minutu? Oleksii Novikov a Adam Bishop předvedli 9 opakování a podělili se o první místo.

350kg/771lbs Deadlift FOR 9 REPS! | Europe's Strongest Man 2023

Can anyone beat the 9-rep World Record on this BRUTAL event?

Zveřejnil(a) Giants Live dne Úterý 4. dubna 2023

Conan’s Wheel

Takzvané Conanovo kolo může mít mnoho podob a stejně tak existuje mnoho způsobů, jak ho závodníkům ztížit. V Leedsu se rozhodli ke konstrukci, kterou museli závodníci nadzvednutou otáčet dokola, připevnit terénní čtyřkolku. Výsledky se počítaly ve stupních, celé jedno otočení by se tedy rovnalo výsledku 360°. Také Conanovo kolo ovládlo ukrajinské duo. Pavlo Kordiyaka se s 1009° nejvíce přiblížil třem otočkám, druhý Oleksii Novikov dokázal "natočit" 897°, což odpovídalo přibližně 2,5 otočením. 

INCREDIBLE POWER!

INSANE EFFORT! 💪 Pavlo Kordiyaka sets NEW Conan's Wheel WORLD RECORD at Europe's Strongest Man 2023!

Zveřejnil(a) Giants Live dne Sobota 1. dubna 2023

Atlas Stones

Tradiční poslední disciplína Atlasovy kameny konečně trochu rozvířila stojaté vody dosavadních výsledků. Dal bych krk na to, že si lotyšský strongman Aivars Šmaukstelis před závody pustil video Venci Miláčka a Tomáše Koláře Jak na Atlasovy kameny, byl to totiž právě on, kdo zvládl usadit všech pět betonových koulí na podstavec v nejkratším čase. Vítězství to bylo vydřené, s pěti koulemi si totiž poradilo hned osm závodníků a časy prvních čtyř nedělily více než 3 vteřiny. Aivars byl nejrychlejší s 20,47 vteřinami.

Také díky tomuto skvělému výkonu bral nakonec Lotyš celkové třetí místo, nestačil však na ukrajinské borce, kteří v předchozích disciplínách posbírali většinu prvních a druhých míst. 57,5 bodů senzačně vyneslo titul nejsilnějšího muže Evropy Pavlu Kordiyakovi, který v Leedsu přidal do sbírky třetí vítězství na mezinárodních závodech a dosáhl zde suverénně největšího úspěchu své kariéry. Navázat na něj bude chtít už 19. - 23. dubna na Worlds's Strongest Man. Čekat ho ovšem bude zase ještě nabitější konkurence, včetně v úvodu zmíněných bratrů Stoltmanových a Mateusze Kieliszkowského nebo závodníků z Ameriky.

Europe's Strongest Man 2023 - výsledky
pořadí jméno země body
1. Pavlo Kordiyaka Ukrajina 57,5
2. Oleksii Novikov Ukrajina 53,5
3. Aivars Šmaukstelis Lotyšsko 51,5
4. Eythór Ingólfsson Melsted Island 45,5
5. Adam Bishop Velká Británie 41,5
6. Shane Flowers Velká Británie 37,0
7. Pa O'Dwyer Irsko 36,5
8. Konstantine Janashia Gruzie 30,5
9. Dennis Kohlruss Německo 26,0
10. Paul Smith Velká Británie 25,5
11. Gavin Bilton Velká Británie 17,5
12. Jean-Stephen Coraboeuf Francie 16,5
13. Graham Hicks Velká Británie 8,0


Fotografie:
Giants Live


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie