Reklama:
Whey Protein 1+1 za 888 Kč!
Nové příchutě. Vybírejte dvě z 12 možných! Více zde.

Rozhovory s medailisty z ME v silovém trojboji 2022 (II.)

4.605 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Rozhovory
s medailisty z ME
v silovém trojboji 2022 (I.)
Mistrovství Evropy
v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen 2022 - výsledky

Ve dnech 3. - 8. května v Plzni proběhlo Mistrovství Evropy v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen 2022. Jednalo se o soutěž s využitím podpůrného vybavení.

V prvním díle rozhovorů s našimi medailisty jsem se věnovala mládežnickým závodníkům Šimonovi Faltovi, Tomášovi Zahradníčkovi, Viliamovi Kováčovi a Ondřejovi Šípovi. V tomto díle se zeptám na pár otázek juniora Denise Kurečky, Jaroslava Šoukala, děvčat Anny Markové a Adriany Holubové.


Denis Kurečka

Vítěz juniorské kategorie nad 120 kg na evropském šampionátu. Je mnohonásobný medailista národních i mezinárodních soutěží a reprezentuje Colbert club SSK Vítkovice.

Jak bys zhodnotil svoje výkony ze soutěže, nazvedal jsi to, co jsi chtěl?

S výkonem moc spokojený nejsem, jediný dřep se mi povedl, kde jsem zapsal 290 kg s nějakou rezervou, na bench-pressu jsem čekal mnohem víc, ale druhý pokus jsem si pokazil vražením do stojanu a na poslední pokus už nezbyla síla. Mrtvola byla taky slabá, počítal jsem 300 kg i více, ale to vyčerpání z rychlosti závodu bylo šílené.

Proti soupeřům jsi byl pozadu s dřepem, který jsi jel RAW, ale hodně jsi je předběhl svým bench-pressem, ač říkáš, že na soutěži se tak nezdařil. Bereš bench-press jako svoji dominantní disciplínu? Chceš se po sezóně více zaměřit na dřepy v dresu?

Jo, na dřepu si kluci udělali velký náskok, ale věděl jsem, že je na bench-pressu stáhnu, možná i nějaké kilogramy do totalu nasbírám. Po sezóně budu spíš pokračovat hlavně v tom bench-pressu, který mi dělá velkou část totalu na rozdíl od ostatních lifterů. Až na bench-press jsem jel bez dresu, takže jsem očekával větší bídu, to je pravda.

V minulém rozhovoru jsi zmiňoval, že letos pojedeš skoro na všechny soutěže. Jak to zvládáš s regenerací?

Mám dobrou regeneraci od přírody, a navíc se to snažím podpořit dostatkem živin a odpočinku.

Kolikrát týdně a jak dlouhé máš tréninky?

Trénuju čtyřikrát týdně v rozmezí dvou až tří hodin, záleží na hlavním cviku.

Za zhruba dva týdny bude MS v Kazachstánu, cítíš se ve formě?

Do formy se po dlouhém držení nižší váhy teprve dostávám, ale budu dělat všechno, abych podal výkon hodný účasti na MS.

Chtěl bys touto cestou někomu poděkovat?

Poděkovat bych chtěl svazu za úžasnou soutěž, Martinovi a Denče Turkovým za pomoc. A také rodině, přátelům, předsedovi a klukům z oddílu.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Anna Marková

Získala stříbro na evropském šampionátu. Soutěžení se věnuje od loňského roku, letos poprvé na mezinárodních prknech. Reprezentuje oddíl SK Zlobr v juniorské kategorii do 57 kg.

Jak hodnotíš svůj výkon na soutěži? Na Instagramu jsem viděla, že jsi byla spíše zklamaná.

Můj výkon na soutěži za moc nestál. Podařilo se mi zapsat pouze základy z každé disciplíny, tím pádem to pro mě bylo zklamání, jelikož jsem chtěla navýšit zapsanou váhu z republiky.

Kde a s kým jsi na tuto soutěž trénovala? A jak vypadal trénink samotný?

Trénovala jsem pětkrát týdně (třikrát RAW a dvakrát EQ) v Bcross Gymu v Českých Budějovicích. Mou pravou rukou byl můj kamarád Honzík, který mi vázal bandáže, nandával dresy a zvládal mé změny nálad, když mi ten trénink nešel. Tréninky byly různé, pokaždé se měnily podle náročnosti, času a podle hormonálních změn. Z tohoto důvodu nejsem schopná odpovědět, jak probíhal, když byl pokaždé jiný.

Věnovala ses v minulosti jinému sportu závodně? A jak ses dostala k trojboji.

V minulosti jsem se věnovala závodně kanoistice a raftingu. K silovému trojboji jsem se dostala přes kamaráda, který závodil. Postupně jsem se začala zajímat čím dál více o to, co dělá a jakým způsobem se tréninky technicky liší od kulturistiky. Poté se mě ujal Jiří Prášek, který mě zasvětil do celého kouzla tohoto sportu.

Hubneš do váhové kategorie, nebo si váhu držíš celoročně?

Ve váhovce se držím celý rok. Nemám žádné výrazné výkyvy ve váze. V jídelníčku si hlídám pouze makra a příjem za celý týden, bohužel jsem milovník sladkého, takže můj jídelníček obsahuje hodně cukru a kofeinu.

Máš nějaké oblíbené jídlo po soutěži? A dodržuješ konkrétní jídelníček, nebo jíš podle pocitu?

Na závodech to vypadá tak, že si s sebou vezu zásobu kofeinových tablet, bonbónů a sušenek. Těsně po soutěži většinou vyloženě prasíme, bez burgeru a hranolek by to nebyly užité závody.

Jaké jsou nejaktuálnější cíle v trojboji? Myslím tím, kolik chceš nazvedat a na jaké soutěže ještě letos pojedeš?

Letos mě čeká podzimní RAW sezóna - oblast Čech, republika. Mé aktuální cíle nejsou moc známy ani pro mě, protože nemám představu o tom, jak mě vybavení posunulo dopředu, takže se necháme překvapit a snad se odpověď na tuto otázku objeví co nejdříve.

Chtěla bys touto cestou někomu poděkovat?

Chtěla bych poděkovat Honzíkovi, jelikož ta příprava se mnou byla těžká jak psychicky, tak fyzicky. SK Zlobr si zaslouží jedno velké poděkování zvlášť, protože jen díky němu mohu dělat tento sport. A tobě děkuju též.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Adriana Holubová

Získala třetí místo na evropském šampionátu. Soutěžení se věnuje od loňského roku jako juniorka, nyní v kategorii do 69 kg. Reprezentuje oddíl SK Zlobr.

Zhodnotíš svůj výkon ze soutěže, co se dařilo a co méně?

Se svým výkonem jsem víceméně spokojená. Dřepy i tahy mi vyšly podle představ, v obou disciplínách jsem si posunula osobní rekordy. Bohužel u bench-pressu mi tentokrát nesedl dres tak, jak by měl, protože jsem byla těžší a "plnější" než obvykle. Standardně závodím v kategorii do 63 kg, tentokrát jsem byla v kategorii do 69 kg. Úplejší dres můj výkon dost negativně ovlivnil, ale aspoň jsem poučená do příště.

Tvoje soupeřka, vítězka kategorie Norka Juliane Alettnes podala neskutečné výkony, motivují tě soupeři k lepším výkonům a jsou ti motivaci do budoucna?

Upřímně mě daleko víc motivují závodnice, které mají jen o trošku lepší výkony než já, než ty, které jsou daleko přede mnou. Soupeřky, které jsou mi výkonnostně dostatečně blízko, mám šanci porazit, pokud se budu dostatečně snažit, zatímco výkony například zmíněné Norky jsou pro mě v nějakém rozumném čase (podle mě) nedosažitelné.

Sleduješ jiné závodníky a závodnice například na sociálních sítích?

Sleduji jich spoustu. Baví mě sledovat lidi, kteří mají k trojboji stejný vztah jako já. A kromě toho si mohu pořád dávat pozor na soupeřky.

Podporuje tě rodina ve sportu a soutěžích? Věnovala ses v minulosti i jiným sportům?

Přestože hlavně mamka a babička zastávají názor, že trojboj není sport pro holky, celá rodina mě podporuje, protože vidí, jak moc mě to baví. Když jsem byla opravdu malá, občas jsem se k nějakému sportu dostala, ale nikdy jsem u ničeho nevydržela. K srdci mi přirostl až trojboj.

Jak dlouho se věnuješ soutěžím s vybavením? A co tě baví víc, RAW, nebo dresy?

K dresům jsem se nechala přemluvit teprve na začátku letošního roku, do té doby mě to příliš nelákalo. Ale už na prvním tréninku se mi vybavení zalíbilo a dneska můžu říct, že mě dresy baví víc než RAW.

Na jaké další soutěže letos pojedeš a máš nějaké i dlouhodobé cíle?

Určitě nevynechám podzimní RAW sezónu, takže se chystám na MČR v trojboji i v bench-pressu. Do té doby mě v červnu čeká Akademické MČR v RAW trojboji a v srpnu bych se ráda podívala do Maďarska na ME v EQ bench-pressu. Pár dlouhodobých cílů určitě mám, ale nerada se o ně dělím.

Chtěla bys touto cestou někomu poděkovat?

Určitě bych chtěla poděkovat Jirkovi Práškovi, který mě k závodění přivedl, podporuje mě, má se mnou svatou trpělivost a bez kterého bych dneska nebyla tam, kde jsem.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Jaroslav Šoukal

Dalo by se říct, že už je legenda českého trojboje, závodí od dorosteneckých let a nyní v kategorii masters II ve váze nad 120 kg. Národních i mezinárodních titulů vlastní nespočet. Na evropském šampionátu bral stříbro v mužské open kategorii. Reprezentuje oddíl TJ Sokol Vejprnice.

Druhé místo v open kategorii, kde jsi byl nejstarší, je perfektní výkon. Jak bys ty zhodnotil svůj výkon na šampionátu?

Moje závodění na plzeňské soutěži v podobě ME open v dresech hodnotím velice kladně. Závodil jsem v neděli od patnácti hodin, 8. května 2022, přesně na státní svátek. Byl jsem nejstarší ve startovním poli, z tohoto úhlu pohledu se jednalo o můj zatím nejtěžší závodní start. Natrénováno jsem měl. Jelikož se jednalo o můj už letošní čtvrtý start, tak jsem soutěž absolvoval přímo z tréninku. Na první disciplíně dřepu jsem si dělal zálusk na evropský titul, ale váha 357,5 kg zůstala nepokořena. Věřil sem si na ni, ale podmínky závodění na platformě Rogue mně nevyhovují, jelikož je vyšší a menší, než byla Eleiko, která je nižší a větší. Tahle platforma, když je více zatížena, tak se závodníkem pruží, takže se mi to vymstilo. A při mém dynamickém způsobu dřepu mě to ve spodní fázi dřepu hodilo dozadu, jinak první pokus na váze 327,5 kg i druhý pokus na váze 347,5 kg jsem zvládnul úspěšně. Na příští soutěži se o zdolání dřepového rekordu určitě pokusím.

Na bench-pressu jsem při prvním pokusu zaváhal a váha 307,5 kg byla pravou rukou nedotlačena a pokus byl neplatný. Druhý pokus jsem tedy opakoval na stejné váze a už jsem byl úspěšný. Museli jsme s týmem poladit benčový dres a světový rekord byl na světě, na třetí pokus jsem šel na váhu 317,5 kg a byl taky platný. Takže jsem navýšil svůj světový rekord na tuhle váhu. Závodili jsme takticky a sbírali kilogramy. Vím, že první místo bylo v bench-pressu 322,5 kg což by bylo taky reálné, ale kvůli ztracenému prvnímu pokusu jsme neriskovali. Navíc můj soupeř, který bench-press vyhrál, byl ročník narození 2000. Před mrtvými tahy jsme věděli, že bojuju o celkovou velkou medaili v totalu, takže jsme začali prvním pokusem na váze 270 kg. Tuto váhu jsem zvedl úspěšně. Na druhý pokus jsme šli na váhu 290 kg. Taky nebyl problém to zvednout, na třetí pokus jsme nahlásili váhu na čince na 305 kg. Já pokus zvednul, ale pro technickou chybu mi nebyl uznán. Když jsem zpětně viděl video z pokusů, mrzí mě to, ten pokus nebyl vůbec špatnej, za mě jsem ho od rozhodčích dostat mohl.

Soutěž skončila s parádním výsledkem a já jako nejstarší závodník jsem vybojoval stříbrnou medaili v totalu. Je to pro mě odměna za všechnu tu dřinu, co tomu obětuju. Je to odměna pro celý můj tým, který za mnou stojí, pomáhá mi a jezdí se mnou po soutěžích.

Myslím si, že jde i o historický zápis do tabulek, kdy veterán v masters II uspěl při takovém klání. Můj total 955kg je taktéž světovým rekordem a za to jsem rád. Když uvážím, že jsem ztratil na dřepu třetím pokusem 10 kg, na bench-pressu jsem mohl při normálním průběhu soutěže volit taky větší váhu a při mrtvém tahu jsem ztratil při třetím pokusu 15 kg, tak mohl být total 980 kg a to je jen kousek od magického totalu 1000 kg. Určitě se o to na příští soutěži pokusím.

Závodíš a cvičíš už velmi dlouho. Jak se ti trénuje nyní a jak třeba před deseti lety? Je rozdíl v horší regeneraci, nebo ti naopak pomáhá, že lépe znáš svoje tělo a víš, jak reaguje?

Ano, moje závodní kariéra je poměrně dlouhá, začínal jsem jako dorostenec, pak jako junior pokračoval. V open kategorii jsem taky vytrval a ve svých třiceti devíti letech jsem začal nastupoval za veterány v masters I a za dalších deset let jsem už teď veterán masters II, takže něco už pamatuju. Mám něco odzávoděno a nazvedáno. Tréninky jedu pořád náročné a dlouhé. Je dobře, že můj sparing partner Šimon Král je ročník 2002 a že všechnu tu dřinu a kilogramy se mnou vydrží zvedat. On jako mladej kluk má energie na rozdávání a mě to žene dál, nechci být při tréninku pozadu, a tak do toho pořád šlapu. A když on vidí, že já ve svých skoro padesáti letech nepolevuji, tak se taky snaží a prospívá to nám oběma. Je to šťastné spojení generací, každý z nás z toho těžíme. Co se týče odpočinku a regenerace po našich pěti až sedmihodinových trénincích dodám jedno, pořád je to náročný i jako zamlada. Díky otužování a využívání saunových procedur se mi daří udržovat tělo pořád ve střehu. A také díky kombinaci doplňků, kterými mě zásobuje Honza Filo, můžu pořád trénovat s vysokou zátěží a intenzitou. Rozdíl samozřejmě zpětně ve věku vidím, ale je to o hlavě a jejím nastavení.

Tvoje strava také zůstává stejná, nebo jsi v poslední době dělal nějaké změny?

Jelikož soutěžím v nejvyšší váhové kategorii nad 120 kg celou svoji dosavadní kariéru, tak moje strava je pořád o množství a trpělivosti to vše vždy spořádat. Mám vychytaný věci, u kterých vím, jak na mě fungují. Za všechnu tu přípravu pokrmů bych rád poděkoval svojí paní Pavlínce. Jelikož moje paní teď často cestuje s našimi vnoučaty Elizabethkou a Charlottkou, tak moje díky, co se týče přípravy pokrmů, patří i mojí mamince, která moji paní v čase nepřítomnosti zastupuje. Nazval bych to vlastně tak, že pro mě vaří celá rodina. Je to výhoda soužití s rodiči v jednom domě.

Můj den začíná snídaní v domácím prostředí, následně v práci si dopřávám dvě svačiny a minimálně dva obědy, v odpoledních hodinách pokračuju ještě v pracovním prostředí dvěma svačinami, pak následně doma povečeřím večeři číslo jedna a odjíždím k řece Mži, kde léčím svoje bolavé tělo z tréninků, pak doma většinou spořádám průměrně až tři večeře, takže těch chodů za den zvládnu dost.

Jak ti šlo zkombinovat přípravu na trojboj i bench-press v dresu, viděla jsem, že jsi přihlášen i do Kazachstánu.

Jelikož každý trénink jedu všechny disciplíny, jako je dřep, bench-press a mrtvý tah, nedělá mně problém se připravovat na víc závodů, které jdou rychle za sebou, ať je to RAW, nebo dresy. Už závodím fakt dlouho a vždycky jsem jel jak soutěže RAW, tak soutěže v dresech, ať se jednalo o samotný bench-press, nebo celý trojboj. Kdysi dávno, když jsem začal dělat trojboj, tak jsem chvíli dával jen přednost samotnému bench-pressu na závodech. Ale ta doba je už pryč, naučila mě, že trénink celého trojboje tělo připraví jak na bench-press, tak na ostatní disciplíny. Můžu s klidným svědomím říct, že závodit jen v bench-pressu a sbírat tituly a ocenění není pro mě tou pravou motivací. Já dávám přednost komplexnímu tréninku dřepů, bench-pressu i mrtvých tahů, jedině tak se prověří výkonnost daného závodníka. Soutěžit jen v samotném bench-pressu je dost zavádějící, člověk je odpočatý, když závodí jen jednu disciplínu. V trojboji dostane tělo zabrat po těžkých dřepech, a pak nakonec ještě mrtvé tahy. Tenhle typ závodníka upřednostňuji, pak jsou i dosažené výkony hodnotnější. Na soutěž do Kazachstánu odlétáme s týmem 21. května 2022. Ano, jedeme pro další úspěch a vážíme si toho, že můžeme reprezentovat Českou republiku.

Jaké další národní i mezinárodní závody chceš letos ještě zvládnout?

Moje sezóna je a bude jako vždy dlouhá, každý rok jsem schopen zvládnout až dvanáct soutěží, RAW i v dresech, bench-press a trojboj. Letos už mám za sebou čtyři starty. První byl v březnu v Litvě, což byl trojboj RAW, kde jsem získal evropský titul a evropský rekord ve dřepu. Druhý start byl na národní soutěži v Nymburce, kde jsem vyhrál v trojboji v dresech a udělal několik národních rekordů, dál jsem se zúčastnil národní soutěže v Jihlavě, to byl bench-press v dresech, tam jsem vyhrál kategorii masters II a ustanovil nový národní rekord v bench-pressu a teď jsem uspěl na soutěži v Plzni na ME v open trojboj v dresech, to vše ve svých skoro padesáti letech.

V plánu je dále start v květnu v Kazachstánu, kde budu mít dva starty, jeden RAW a jeden v dresu, dále se tréninkově zúčastním národní soutěže družstev v trojboji RAW. Dále odjedu začátkem července do Švédska, kde poměřím síly se soupeři na ME v trojboji v dresech, další start je v plánu v srpnu v Budapešti, kde bude ME v bench-pressu RAW i v dresu. V červenci se ještě tréninkově zúčastním prvního mistrovství ČR v mrtvém tahu ve Frýdlantu. Následovat bude soutěž na podzim v trojboji RAW, a to mistrovství Čech v Chodově, pak mám už delší dobu v plánu soutěž v říjnu v Kanadě v Newfoundlandu, kde je MS v trojboji jak RAW tak v dresech, budu závodit obě kategorie. V listopadu mám na výběr několik soutěží a ještě se později rozhodnu, kterou soutěž upřednostním. Závěr sezóny je plánován na start v Dánsku na MS v open v trojboji v dresech. Ještě v prosinci pojedu do Polska s parťákem Šimonem Králem na ME v trojboji RAW juniorů, kde ho budu koučovat, a pak s celou rodinou odjíždíme na Floridu do našeho tréninkového kempu trojbojařů do North Porth ke kamarádům Mirečkovi a Dášence Koprnickým, kde celou sezónu zhodnotíme. Budeme tam měsíc léčit šrámy ze soutěží a ladit formu na sezónu 2023.

Chtěl bys touto cestou někomu poděkovat?

Už jsem to zmiňoval několikrát v předchozích rozhovorech a ani teď to neopomenu. Chtěl bych uctivě poděkovat celému svému týmu, předsedovi našeho oddílu Františkovi Horníkovi za jeho obětavost, spolehlivost a za výdrž, kterou se mnou má. Také parťákovi z tréninku Šimonovi Královi za jeho pomoc a motivaci při tréninku, moc si toho vážím. Parťákovi Davidovi Schillovi za jeho humor při trénincích, státnímu trenérovi Petrovi Slaničkovi za jeho pomoc na soutěžích a v neposlední řadě mojí paní Pavlínce, je to moje asistentka. Nepostradatelná, která vždycky ví, kde co je, všechno připraví a vyřídí. Bez těchto lidiček bych těch úspěchů nedosáhl, moc jim za vše děkuju a od srdce si jich vážím. Za podporu také děkuju ČSST, kde udržuji velice dobrou spolupráci s naším šéfem panem Miroslavem Vackem. Mojí rodině patří taky veliké díky. Jejich podpora je pro mě důležitá, jedná se o dcery Adélku a Pavlínku.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Fotografie:
EPF powerlifting


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie