Reklama:
Jen na pár dní: Agrezz 1+1!
Stimulace, napumpování, maximální výkony. Nejprodávanější anabolizér v extrémní akci! Více zde.

Rozhovory s medailisty z ME v silovém trojboji 2022 (I.)

1.737 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství Evropy
v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen 2022 - výsledky

Ve dnech 3. - 8. května v Plzni proběhlo Mistrovství Evropy v silovém trojboji dorostu, juniorů, mužů a žen 2022. Jednalo se o soutěž s využitím podpůrného vybavení. Českých závodníků se na soutěžní platformě představilo vzhledem ke konání na domácí půdě mnoho. Hojná účast kvalitních závodníků nám tedy zajistila velké množství medailí a nejednou zahrála i česká hymna.

Tentokrát jsem vyzpovídala Šimona Faltu, Tomáše Zahradníčka, Viliama Kováče a Ondřeje Šípa.


Šimon Falta

Šimon je talentovaný dorostenecký závodník, reprezentující oddíl TJ Kralupy. Na evropském šampionátu zvítězil v kategorii do 74 kg a získal bronz v absolutním pořadí dorostu.

Jak jsi spokojený s výkonem? Dokázal jsi své soupeře porazit, i když jsi soutěžil bez dresů, pouze s bandážemi na kolena. Měli soupeři plné vybavení?

Vzhledem k tomu, že se mi podařilo vyhrát, tak si nemůžu stěžovat. Výkony ale mohly být o dost lepší, byla to moje první mezinárodní soutěž, takže tam bylo několik věcí, které mě překvapily, a taky pár chyb z mojí strany. Jelikož jsem ale hlavně rawkař, tak jsem na tyhle závody jel nasbírat co nejvíc zkušeností, což se určitě povedlo. Medaile a pěkné umístění byly jenom bonus.

Láká tě zkusit si také dresy, nebo preferuješ soutěžení bez vybavení?

Myslím, že velká většina ostatních soutěžících závodila v dresech. Já jsem měl bandáže na kolena na sobě asi popáté v životě a bylo to znát. Nečekal jsem, že budou až tak tvrdé, a při dřepu jsem měl problém se dostat do hloubky, což mě dost překvapilo. Soutěžím tedy radši bez vybavení, zatím mě závodit s vybavením moc neláká.

Jak dlouho se už věnuješ trojboji a jak ses k němu dostal?

Soutěžení v trojboji se věnuji teprve druhou sezónu. Ale cvičím pravidelně už od dvanácti let. Na začátku jsem cvičil hlavně kulturistickým stylem. Potom táta narazil náhodou na výsledky mistrovství ČR z roku 2019 a podle vah, co jsem v té době dával, jsem zjistil, že bych se umístil do pátého místa, tak jsem si řekl, že to vyzkouším.

Vzhledem k tomu, že sezóna je letos zatím v začátku, co tě ještě čeká za soutěže?

Další soutěž, co mě teď čeká, je mistrovství světa, potom mistrovství ČR a ještě Evropa, vše v klasickém (RAW) silovém trojboji. Mám poslední sezónu jako dorostenec a rozhodl jsem se, že si takovou příležitost nenechám ujít a dám tomu všechno, abych tuhle sezónu předvedl co nejlepší výkony. Dávám si za cíl dát světové rekordy ve dřepu 235 kg a v součtu 650 kg v kategorii do 74 kg.

Do váhové kategorie hubneš, nebo si váhu držíš celoročně?

Do kategorie vždycky hubnu, mimo soutěž vážím asi 78 kg a soutěžím do 74 kg. Na posledních závodech jsem zkoušel hubnout odvodňováním. A na výkonech mi to dost ubralo. Nedokázal jsem zpátky zase optimálně natáhnout vodu, takže na to si určitě budu dávat příště větší pozor.

Zajímáš se nějakým způsobem o zdravou stravu a sportovní výživu?

Vážím a počítám si každé jídlo, co jím. Jídelníček si vytvářím sám na základě vlastních zkušeností a informací, co si najdu. Zvlášť když hubnu, počítám si každý gram. Už si nedokážu představit, že bych jedl podle hladu. Jím prostě tak, jak musím, ne tak, jak bych chtěl.

Kolikrát týdně trénuješ a kde?

Ve svojí posilovně v garáži cvičím pětkrát týdne, ale i ve dny, co necvičím, dávám hodně důraz regeneraci, takže trojboji se věnuji úplně každý den. Nejradši bych trénoval každý den několik hodin, ale to bohužel nejde.

Chtěl bys touto cestou někomu poděkovat?

Chtěl bych poděkovat hlavně svým rodičům za podporu a za jídlo. (smích)

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Tomáš Zahradníček

Tomáš je dorostenecký závodník, reprezentující oddíl Powerlifting DK. Aktuálně soutěží v kategorii do 93 kg. Aktivně se věnuje silovému trojboji od roku 2020. Na této soutěži dokázal získat zlato v kategorii dorostenců do 93 kg.

Kromě jednoho pokusu na bench-pressu jsi měl všechny pokusy platné, byla tato čísla v plánu, nebo to bylo dle aktuální situace?

S počtem platných pokusů jsem před závody počítal, chtěl jsem ze sebe vydat maximum, ale rozumně natolik, abych měl uznané vše. Bohužel se vyskytly menší problémy v rozcvičovně s ramenem, takže jsem nakonec musel snižovat první pokus na bench-pressu o 10 kg. Následně jsem udělal technickou chybu, která mě připravila o jeden pokus. Poučil jsem se z toho a do budoucna už vím, co a jak.

Jak jsi trénoval na tuto soutěž?

Trénink na tento závod byl trošku komplikovaný, má příprava směřovala na republiku před měsícem. Musel jsem ji ale vynechat z důvodu natrženého hamstringu, to mě vyřadilo zhruba na měsíc od mrtvých tahů. Vedoucí oddílu Powerlifting DK Jakub Veselý mi po těchto závodech oznámil, že bych se mohl dostat na Evropu v kategorii do 93 kg, já jsem řekl, že budu jedině rád, a tak začala příprava. Nebylo moc času plus jsem si do toho špatně spočítal týdny, takže ve finále to byly jen nějaké tři týdny přípravy. Trénoval jsem čtyřikrát týdně, z toho třikrát dřep, třikrát bench-press, dvakrát tah.

Kdo tě přivedl k silovému trojboji?

K silovému trojboji jsem se dostal někdy v půlce roku 2020, oslovil mě právě Jakub Veselý, protože viděl, jaké mám výkony, a od té doby mě to chytlo. Už předtím jsem věděl, že bych rád dělal něco takového.

Máš kromě cvičení ještě nějaké další zájmy?

Zájmů mám hned několik, když do toho nepočítám sport, tak rád trávím čas s přáteli po různých akcích, zkrátka jsem rád mezi lidmi.

Byla toto první zkušenost s mezinárodní scénou?

Ano, toto byla má premiéra na mezinárodní scéně, doufám, že to nebyla poslední zkušenost, protože jsem si to moc užil. Konkurence je mnohem vyšší než v ČR.

Jaké máš letos další sportovní ambice?

Ambice pro tento rok, jelikož jsem posledním rokem dorostenec, jsou vysoké. Rád bych se účastnil MS a ME v RAW trojboji, dále ME v bench-pressu. S rychlostí, se kterou jsem se doposud posouval, pevně doufám, že by mohly padnout i nějaké rekordy, ať už národní, nebo třeba i světové.

Chtěl bys touto cestou někomu poděkovat?

Poděkovat bych určitě chtěl všem mým přátelům, kteří mě neskutečně podporují a ženou dopředu. Rodině, od které mám velkou podporu, ať už psychickou, nebo finanční. Celému týmu Powerlifting DK, bez kterého bych se těchto závodů nejspíš neúčastnil, a speciální díky patří i Davidu Lupačovi, který se o mě staral na závodech, zavázal perfektně bandáže a podporoval. A ještě jednou děkuji za možnost rozhovoru.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Viliam Kováč

Viliam se aktivně věnuje silovému trojboji již pátým rokem. Reprezentuje oddíl Autobrzdy Jablonec nad Nisou jako junior váhové kategorie do 59 kg. Nyní rozjíždí svůj vlastní oddíl Fitness Life Liberec. Na evropském šampionátu získal zlato v kategorii do 59 kg.

Jak bys zhodnotil svůj výkon na soutěži?

Moje první pocity z vítězství nebyly moc pozitivní, dokonce ani smíšené, ale vyloženě negativní. Byl jsem zklamaný a naštvaný z nevydařeného bench-pressu a mrtvého tahu. Rychle jsem ale zchladl a výkony bych zhodnotil 7/10 a ve finále to nebyla zase taková tragédie.

Původně jsem chtěl závodit pouze s bandážemi, podobně jako na MČR, ale zhruba měsíc předem, kdy jsem zjistil, že mám velkou šanci na vítězství, jsem se rozhodl využít i podpůrných dresů. Za měsíc toho člověk ale moc nevymyslí, dresy jsou náročná a složitá disciplína, která si vyžaduje trpělivost. Některým závodníkům přidají běžně přes 100 kg v totalu, mně dresy přidaly skutečně velice málo. Vzhledem k chaotické a rychlé přípravě to mohlo ale dopadnout i mnohem hůře. U bench-pressu jsem se v dresu dostal na svoji tréninkovou maximálku bez dresu a u dřepu mi vybavení přidalo přes 20 kg. Mrtvý tah jsem šel bez dresu (což do příště určitě změním) a bohužel vzhledem k rychlému průběhu závodu a naakumulované únavě jsem zatáhl pouze základní první pokus. Na národních závodech mají závodníci často mezi jednotlivými disciplínami dvě až tři hodiny čas, zde na mezinárodních závodech je to délka celého závodu. Speciálně závod s podpůrným vybavením člověka mimořádně vyčerpá, ale do tréninku tento faktor určitě nově zahrnu.

Jak moc jsi musel taktizovat, šlapali ti soupeři na paty, nebo jsi je nechal daleko za sebou?

Taktizovat jsem naštěstí nemusel, stačilo víceméně zapsat pouze základní pokusy a titul byl na dosah. Mnoho závodníků bohužel často nezvládne zapsat ani základní pokus, takže už jen to je ve vybavení úspěch. Dresy jsou zkrátka nevyzpytatelné. Letos jsem podobně jako minulý rok neměl kvůli relativně nízké účasti moc velkou konkurenci i přes poměrně nevydařený výkon.

Opět jsi soutěžil v kategorii do 59 kg. Jak šlo shazování tentokrát?

Pro tento závod šlo shazování i samotný water cut de facto úplně samo, jako by tělo vědělo, co přesně má dělat, a díky bohatým zkušenostem se shazováním mi to problém nedělá a výkonu neuškodí. Důležitá je především následná kompenzace a rehydratace po vážení!

Věnuješ se dresům už dlouho?

Dresům jsem se doposud věnoval vždy pouze měsíc před závody a to bylo dohromady dvakrát. Takže v dresech jsem úplný nováček a určitě mám zájem využít jejich skutečný potenciál. Nejdříve budu muset sehnat správné typy a velikosti. Následně je pochopit a natrénovat. Vzhledem k nevyužitému potenciálu a závodním příležitostem mám motivaci. Je to sice bolestivá záležitost, ale zábavnější a zajímavější než RAW. I tak jsem ale stále hrdý rawkař!

Jak to vypadá s nominací v rezervě na světové hry, máš nějaké nové informace?

Šance, že někdo vypadne a já nastoupím jako závodník na světové hry, je poměrně vysoká a já věřím, že vše bude, jak má být. Přípravu ale určitě nepodcením a výkon, který zde případně předvedu, bude na úplně jiné úrovni než doposud, k tomu se zavazuji sám sobě! Jsem skutečně vděčný i za samotnou nominaci.

Máš spočítáno, na kolika už jsi byl mezinárodních šampionátech?

Celkem na čtyřech, dva RAW, dva EQ. Vždy se mi podařilo získat medaile jak za součet, tak za disciplíny, a věřím, že v podobných kolejích pojedu i nadále. Neskutečně mě příprava a samotné závody naplňují.

Jaké další plány máš na letošní sezónu?

Hlavní priorita je jednoznačně MS RAW v Istanbulu, věřím, že se mi podaří předvést životní výkon. Udělám vše pro to, abych se stal mistrem světa ve své váhové kategorii. Dále, pokud to dopadne, tak ty světové hry. Poté pár dalších menších závodů, ke kterým přistupují jako k prodlouženému tréninku. Jelikož trojboj miluji, tak jezdím i na závody, kterých se často ani neúčastním. Snažím se pomáhat s přípravou kamarádům a závodníkům nejen z mého oddílu Fitness Life Liberec.

Chtěl bys touto cestou někomu poděkovat?

Chtěl bych poděkovat Jiřímu Práškovi, za půjčení vybavení a pomoc v přípravě. Českému svazu silového trojboje za podporu v podobě vybavení, dále Denisu Kurečkovi nejen za morální pomoc v přípravě. Především ale celé rodině za neskutečnou podporu, málokdo má takové zázemí, za které jsem vděčný. Také přítelkyni za pevné nervy, které se mnou bohužel potřebuje.

Mockrát děkuji za rozhovor, články Ronnie.cz čtu rád již mnoho let.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Ondřej Šíp

I Ondřej Šíp soutěží již pátým rokem. Cenné kovy si odnáší nyní v kategorii do 93 kg v juniorech. Reprezentuje oddíl TJ Svitavy. V Plzni na evropském šampionátu vyhrál nejen svoji váhovou kategorii, ale i juniory absolutně.

Vyhrál jsi jak kategorii, tak absolutní pořadí juniorů, a pokud se nepletu, ani k tomu nebyly potřeba osobáky. Jak jsi spokojený s výkonem?

Můj výkon nebyl úplně stoprocentní, ale celkově jsem spokojený.

Jak jsi oslavoval výhru, co říkala rodina a přátelé na takový úspěch?

Výhru jsem oslavil na banketu, který se konal po závodech. Moje rodina měla z mého úspěchu radost.

Mohl bys trochu přiblížit, jak jsi na tuto soutěž trénoval?

Na soutěž jsem se připravoval od poloviny ledna a trénoval třikrát týdně. Pondělí bylo ve znamení mrtvého tahu v dresu, lehčích dřepů v bandážích, RAW bench-pressu a doplňkových cviků. Ve středu jsem měl pouze lehký bench-press a nějaké doplňky. Každý pátek jsem jezdil do Eagle Fitness v Praze za Davidem Lupačem na tréninky dřepu v dresu, bench-pressu v dresu a lehkých RAW mrtvých tahů.

Ve dřepu už zvedáš pořádné váhy, kolik máš tréninkové maximum jak v dresu, tak RAW?

V dresu jsem na tréninku zvládl dřepnout 325 kg. RAW maximum mám 235 kg, které jsem dřepnul před dvěma lety. Od té doby jsem to nezkoušel.

Používáš nějaké doplňky stravy a hlídáš nějakým způsobem, co jíš, abys měl dostatek energie na tréninky?

Používám protein a to je asi všechno. Snažím se jíst tak, abych udržel váhu a nemusel stahovat na soutěž. S energií problém nemám.

Baví tě více soutěžit v dresu, nebo RAW?

V dresech mne to baví určitě víc.

Jsi ještě student, nebo pracuješ?

Jsem student. Studuji na škole SOU Svitavy.

Co bys chtěl do budoucna v trojboji dokázat, jaké váhy nazvedat, nominovat se třeba na světové hry a podobně?

Cíle ohledně vah nějaké mám, ale ty si nechám pro sebe. Pro nominaci na světové hry budu muset ještě hodně trénovat. Můj hlavní cíl je se dlouhodobě zlepšovat, a to nejen silově, ale i technicky a psychicky.

Jaké máš letos sportovní plány?

Letos je můj hlavní cíl zisk co nejlepšího výsledku na mistrovství světa juniorů, které se bude konat v Turecku. Pokud bude forma, tak bych se chtěl připravit i na mistrovství světa mužů.

Chtěl bys touto cestou někomu poděkovat?

Chtěl bych poděkovat hlavně svému trenérovi Davidovi Lupačovi, rodině a všem kamarádům, kteří mi v přípravě pomáhali a podporovali mě.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Fotografie:
EPF powerlifting


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie