Reklama:
Kupte 3x Protein Break a máte mléčnou rýži ZDARMA!
Akční cena na oblíbený Protein Break a skvělý dárek k tomu! Více zde.

Czech Strongest Man 2021 (profesionálové) - reportáž a fotografie

5.913 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Mistrovství České republiky v Log Liftu 2021 - reportáž
a fotografie

Neděle 25. července 2021 patřila tentokrát všem příznivcům železa, těžkých vah, činek a obecně silových sportů. Ten den se od 14 hodin v Golčově Jeníkově na východě Čech konal již tradiční strongmanský svátek. Pořadatelé Pavel Cháma a Leoš Kubeš pořádali již 13. ročník této prestižní soutěže. Ta již druhým rokem nese název Czech Strongest Man a opět sloučila několik soutěží pro strongmany do jednoho dne.

V dopolední části se utkali amatérští strongmani, odpoledne proběhl závod profesionálních borců, přičemž první disciplína se hodnotila nejen jako součást závodu, ale i samostatně jako Mistrovství České republiky ve zdvihu obří klády. Pánové Kubeš a Cháma již tradičně odvedli skvělou práci, co se disciplín a organizace týče. Také zázemí a servis pro závodníky byly opět na velmi vysoké úrovni. Tentokráte jim z pohledu diváka, který si mohl nakoupit pití, jídlo i různé pochutiny do sytosti, vyšlo výborně. Pro závodníky to již tak skvělé nebylo, ale o tom až za chvíli. Každopádně na hlavní závod profesionálů přišlo opravdu hodně diváků, těch mohlo být i přes dva tisíce a všichni skandovali a mohutně povzbuzovali své favority.

Pořadatelé si pro závodníky připravili následující disciplíny, které byly losovány náhodně. Jediná disciplína, která byla jasně daná, byla kláda.

  • Log Lift na max - 150, 160, 170, 175, 180 kg...
  • Truck Pull - 7,5 t, s popruhy bez pomocného lana na 20 m
  • Axle Press - 140 kg (jedno přemístění, max. počet opakování)
  • Deadlift na max - 300, 310, 320, 330 kg, ..., trhačky povoleny
  • Africa Stone (Husafell) - cca 140 kg na 20 m
  • Bag Over Bar - 18, 20, 22, 25 kg přes cca 4,5 m

Závod začal chvíli po 14. hodině a rovnou tím nejzajímavějším, co mohlo přijít. Mistrovstvím České republiky ve zdvihu obří klády 2021.

Log Lift

Disciplíně Log Lift jsme se věnovali v samostatném článku, protože se jednalo i o samostatné mistrovství České republiky. Tak jen pro shrnutí, disciplínu vyhrál Jiří Dejmal, který dokázal jako jediný dostat nad hlavu kládu o hmotnosti 170 kg. Na dalším děleném místě se umístili Lukáš Patera, Jan Krasinský a Jaroslav Duroň, kterým se podařilo nad hlavu dostat 160 kg.

Truck Pull

Přesně na tuhle disciplínu jsem myslel, když jsem v úvodu zmiňoval, že krásné, slunné a horké počasí není tak skvělé pro závodníky. Poměrně lehký 7,5t kamion, vlastně jen tahač bez návěsu, zatopil úplně všem. Horké počasí a ostré sluníčko způsobilo dva zásadní problémy, které ovlivnily celou disciplínu. V horku asfalt, tedy povrch vozovky, měkne, takže se kamion o pár milimetrů může propadnout nebo "vystát důlek", to je asi přesnější. A pneumatiky kamionu v tom samém vedru také měknou a mají tendenci se lepit, ne snad aby kamionem nešlo hnout, ale právě aby při jízdě na silnici držel a byl stabilní. Kvůli tomu si všichni strongmani vyzkoušeli měsíční chůzi Michaela Jacksona, přičemž nejeden si zničil své lezečky, tedy boty určené pro lezení ve skalách, které strongmani používají na disciplíny, u nichž chtějí neklouzat. I když se normálně s takovým kamionem běhá a závodníky od sebe dělí setiny vteřiny, tentokrát se jednalo o centimetry. Disciplínu vyhrál Pavel Zadražil, kterému se povedlo utáhnout kamion 1,28 metru, druhý v pořadí se umístil Tomáš Sikora, který zůstal pozadu o jeden centimetr - 1,27 m, třetí skončil Radek Rosa s hodnotou 0,97 m. Kamion je taková sázka do loterie, tentokrát to bohužel nevyšlo, i tak byla disciplína divácky zajímavá a publikum si uvědomilo, že se tahá kamion, velký kamion.

Axle Press

První disciplína, která se jela tzv. double způsobem. Tedy, že nastoupili dva závodníci souběžně. Úkolem každého borce bylo přemístit 140 kg vážící axle osu, která se neprotáčí, a následně ji vyrazit nad hlavu, pro další pokus nebylo třeba osu pouštět na zem, ale stačilo ji opět vyrazit. Když někomu spadla nebo už nemohl, nevadilo to, ale musel ji opět přemístit a to každého stálo opravdu hodně sil. Sluníčko žhnulo všem do obličeje a o to to bylo horší. Zde zvítězil Lukáš Patera, který má prostě skvělou techniku, která mu pomáhá při nejedné disciplíně, zvládl pohodlných 6 opakování. Těsně za ním se na děleném místě umístil Jan Krasinský, který zvládl 5 opakování v řadě, další přemístění už nezkoušel a šetřil sílu na další pokračování závodu. Stejný počet, tedy 5, zvládl také nejmenší a nejlehčí závodník v poli Jan Gruszka, k tomu bych dodal, že jeho vzpěračská technika v mých očích nemá chybu, a tím porazil většinu startovního pole. Bohužel se u této disciplíny zranil Jiří Dejmal, který zvládl 4 opakování, při tom pátém se mu zkřivil obličej bolestí, odhodil činku a odkulhal do zákulisí. Výsledkem je "něco" utrženého nebo natrženého na kvadricepsu. Doufejme, že to nebude vážné a Jirku ještě letos závodit uvidíme. Další zranění se nevyhnulo ani obrovskému Janu Šleisovi, který si natrhl biceps, a závod pro něj skončil.

Deadlift

Mrtvý tah se opět jel ve dvou závodnících naráz. Závod pak chytne dynamiku a je velmi atraktivní. Také může vybičovat závodníky k lepším výkonům. Základní váha pro profesionální siláky byla stanovena na 300 kg, následně se přidávalo po 10 kg, až zbyl ten poslední. Závodník, aby ušetřil síly, mohl z taktických důvodů přeskočit váhu. Tam bylo ale riziko, že pokud nedal, propadl se na konec bodového řetězu. Jan Gruszka disciplínu vynechal úplně, většina závodníků ale oněch 300 kg zvládla. Disciplínu jasně vyhrál Jan Krasinský, který pozvedl 350 kg. A velice lehce, ten by určitě zvládl ještě 370 kg. Na 340 kg skončili shodně Pavel Zadražil a Ludvík Lang, který donedávna závodil v kategorii do 105 kg, tedy ve strongmanské střední váze. Jak jsem zmiňoval Jiřího Dejmala zraněného po Axle Pressu, tak si představte to srdce bojovníka a houževnatost medvěda, s nohou staženou bandáží nastoupil na mrtvolu a zvládl 330 kg, tahal to spíše rumunským způsobem, tedy s rovnýma nohama a více zády, ale byl to famózní výkon. Jen dopředu prozradím, že Jirka závod dokončil.

Africa Stone

Africa Stone je v tomto případě název nepřesný, i když disciplína je téměř stejná. Vlastně se jedná o disciplínu Husafell Stone v malé úpravě. Původně islandská tradice, kdy se mladík snaží donést kámen z oblasti Husafell okolo oltáře a až poté se stane mužem, je skvělá příležitost, jak předvést sílu strongmanů. Originální kámen je přírodní a váží 186 kg. Ten je ale chráněn zákonem a nesmí se vyvézt z Islandu pryč. Například na Arnold Strongman Classic mají přírodní kámen vyrobený jako přesný duplikát, ve světě se používá kovová napodobenina přibližně ve tvaru tohoto kamene a přesně tato varianta byla k vidění letos v Golčově Jeníkově. Pojem Africa Stone vznikl na soutěži World's Strongest Man 2010, která se konala v Jihoafrické republice, a zde byl kámen opracován, aby měl tvar jako africký kontinent. V Golčově Jeníkově byla pro profesionály stanovena hmotnost 140 kg. Závodník musel závaží zvednout a odnést v co nejkratším čase do cíle. Pokud závaží spadlo na zem, měřila se vzdálenost, již se nesmělo zvednout znovu. Nejrychlejší běžec byl, jak sám řekl, "lichokopytník" Jan Krasinský s časem 9,16 vteřiny, následovaný Janem Gruszkou s rozdílem asi půl vteřiny. Třetí místo si vyběhal Pavel Zadražil.

Bag Over Bar

U nás vcelku vzácná disciplína, na zahraničních mezinárodních závodech ji známe častěji jako variantu Keg Toss, kde se hází pivními sudy různé hmotnosti. Naši závodníci házeli do výšky 440 centimetrů celkem tři pytle s pískem o váze 16, 18 a 22 kilogramů. Přestože není pořádná možnost si disciplínu vyzkoušet, všichni se jí zhostili velmi dobře. Tato disciplína taktéž rozhodovala o celkovém vítězi, protože po Africa Stone měli Lukáš Patera a Jan Krasinský naprosto shodný počet bodů. Nejrychleji všechny pytle přes laťku naházel zraněný Jiří Dejmal, zvládl to za 8,92 vteřiny, což bylo opravdu rychlé. Na druhém a třetím místě s rozdílem třech a čtvrt vteřiny se podělili právě Patera a Krasinský. Honza byl v tomto rychlejší a obsadil druhé místo.

Celkové vítězství bral zaslouženě Jan Krasinský, za kterým přijelo skandovat bezkonkurenčně nejvíce diváků, druhé místo bral velmi dobře připravený Lukáš Patera, který svým úsměvem a pohodou šířil dobrou náladu. Třetí místo bral zraněný Jiří Dejmal, který bojoval ze všech sil. Nejen vítězům, ale všem chci pogratulovat, byl to parádní závod, parádní podívaná pro diváky a určitě motivace u tohoto krásného sportu zůstat a posunout se někam za další milník.

Rád bych ještě zmínil jedno jméno - Tomáš Kolář, další profesionální strongman, který se letos rozhodl soutěžní sezónu vynechat, ale bez tréninku nezůstal. Začal trénovat jednu ze svých oblíbených disciplína a přijel nám ji ukázat. Po čtvrté disciplíně, po mrtvém tahu se pokusil překonat český rekord ve zdvihu Atlasova kamene. Jeho cílem byl kámen o hodnotě 205 kg, to by ale nebyli Leoš s Pavlem, aby  nepřipravili nějakou perličku. V řadě připravených betonových koulí čekala ještě jedna a rovnou o hmotnosti 220 kg. Nutno říct, že váha nejtěžšího českého zvednutého Atlasu nezačíná číslicí dvě. Ten je o hodnotě 190 kg a zvládlo jej několik závodníků, Čestmír Šíma, Pavel Zadražil, Josef Mazač, Lukáš Svoboda, ale na rovinu říkám, pokud jsem někoho vynechal, rád doplním, informace se špatně dohledávají. Tomáš se rozcvičil postupně se 100 kg, 130 kg a 185 kg. Následoval pokus se zmíněnými 205 kg. První pokus se bohužel nezdařil, druhý pokus těsně po tom prvním vyklouzl. Tomáš se nechal diváky přesvědčit k poslednímu, ti ho hlasitě povzbuzovali, ale ani tentokrát se to nepovedlo. Přitom jsem osobně viděl video, kde Tomáš s 205 kg vážícím Atlasem neměl sebemenší problém, naopak měl ještě velkou rezervu a zvládl by o dost těžší. Bohužel ale ne vždy se zadaří a já Tomášovi přeju, aby ten příští pokus byl již oficiální a zapsaný.

Z pohledu organizace nebylo co vytknout, vše bylo do detailu připravené, pásky, bariéry oddělující diváky a závodníky, vstup do zákulisí byl zakázán, to znamená, že se dbalo i na bezpečnostní a zdravotní stránku akce. Závodníci po závodě dostali najíst, celou dobu bylo zajištěno občerstvení. Pro diváky bylo občerstvení hned vedle závodního pole. Sedět se dalo na vyvýšeném hledišti. Prostě takhle by měla organizace vypadat. A kluci Pavel s Leošem to za těch 14 let (13 ročníků) prostě umí. Podavači a pomahači makali jak na drátku a vše bylo prostě skvělé. Děkujeme, příští rok jsem tam zas.


Czech Strongest Man 2021 (profesionálové) - výsledky

Log Lift Truck Pull Axle Press
p. jméno váha čas body délka čas body počet body
1. Jan Krasinský 160 12,44 11 0,24 60 1,0 5 12,5
2. Lukáš Patera 160 10,37 12 0,78 60 8,5 6 14,0
3. Jiří Dejmal 170 12,54 14 0,29 60 2,5 4 9,5
4. Tomáš Sikora 150 10,59 10 1,27 60 13,0 4 9,5
5. Pavel Zadražil 0 60,00 0 1,28 60 14,0 3 6,5
6. Jaroslav Duroň 160 9,51 13 0,69 60 5,0 4 9,5
7. Honza Gruszka 150 13,69 8 0,32 60 4,0 5 12,5
8. Petr Pastýřík 0 60,00 0 0,76 60 7,0 4 9,5
9. Ludvík Lang 0 60,00 0 0,29 60 2,5 3 6,5
10. Václav Miláček 0 60,00 0 0,79 60 10,0 0 0
11. Zdeněk Vávra 0 60,00 0 0,78 60 8,5 2 5,0
12. Radek Rosa 0 60,00 0 0,92 60 12,0 0 0
13. Mari Zvrtek 0 60,00 0 0,74 60 6,0 0 0
14. Jan Šleis 150 11,16 9 0,81 60 11,0 0 0

Deadlift Africa Stone Bag Over Bar
p. jméno váha body délka čas body počet čas body body celkem
1. Jan Krasinský 350 14,0 20,00 9,16 14 3 10,16 13,0 65,5
2. Lukáš Patera 300 7,0 20,00 10,46 11 3 13,47 12,0 64,5
3. Jiří Dejmal 330 10,5 20,00 14,38 7 3 8,92 14,0 57,5
4. Tomáš Sikora 330 10,5 20,00 14,37 8 1 60,00 3,0 54,0
5. Pavel Zadražil 340 12,5 20,00 9,88 12 1 60,00 3,0 48,0
6. Jaroslav Duroň 300 7,0 0,96 60,00 2 3 20,51 9,0 45,5
7. Honza Gruszka 0 0 20,00 9,65 13 3 27,01 7,0 44,5
8. Petr Pastýřík 320 9,0 20,00 16,19 5 3 18,59 10,0 40,5
9. Ludvík Lang 340 12,5 20,00 17,48 4 3 22,64 8,0 33,5
10. Václav Miláček 300 7,0 20,00 12,12 9 2 60,00 5,5 31,5
11. Zdeněk Vávra 0 0 20,00 10,53 10 2 60,00 5,5 29,0
12. Radek Rosa 0 0 20,00 15,01 6 1 60,00 3,0 21,0
13. Mari Zvrtek 0 0 20,00 26,12 3 3 18,09 11,0 20,0
14. Jan Šleis 0 0 0 60,00 0 0 60,00 0 20,0


Czech Strongest Man 2021 (profesionálové) - reportáž a výsledkyLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.07.23:34Paulie02 - `Kamion je taková sázka do loterie, tentokrát to bohužel n..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínDavid Bednář - trénink nohou před Arn...
torturer (22:52) • Uživatel squatinho98…u posledního videologu Milana Šádka jsi psal, že na multipressu dř...
magazínIFBB European Cup 2021 - kompletní vý...
petrpolak (14:43) • Boris Pavlovič zbytečně nevyužívá svůj potenciál, když kategorii vozíčkářů nechal netkn...
magazínJaroslav Jeníček - trénink zad a bice...
torturer (09:37) • Taháme
magazínMartina Sletsjoee - trénink zad a noh...
fobo (00:11) • tvl kategorie physique masters. Moc trapnějších věcí ve fitness už nemáme, než starší p...
magazínJaroslav Jeníček - trénink zad a bice...
Valasekjakub123 (22:37) • To nafoukly břicho to je fakt hnus! Kazí to celej dojem jestli si toho rozhodčí vsimnou...
NOVÉ INZERÁTYpráce Trenér / clever fit Fitness Coac...
Clever fit s více jak 400 pobočkami v Evropě přichází do Ostravy a hledáme právě vás: Osobní tren...
práce Trenér na HPP
Do našeho týmu hledáme nového kolegu na pozici trenér-obsluha baru a balneo provozu. Licence: Ins...
bazar Časopisy Muscle & Fitness (1992-2004)
Daruji hromadu časopisů Muscle & Fitness z let 1992-2004. Nejvíce čísel za sebou je z let 1993 a 2003. Osobní předání v Praze u Náměstí Míru. Pokud byste chtěli nějaké konkrétní číslo, tak napište.
seznamka Osud a život
Hledám holku se sport postavou, s humorem, s citem a rozumem, milující život. Holku která si nest...
seznamka Najdu tě?
Hledám ženu,nejlépe České Budějovice a okolí,se zájmy v posilování,relaxování,dobrém jídle a obča...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie