Reklama:

Mistrovství České republiky v Log Liftu 2021 - reportáž a fotografie

6.278 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Je krátce po 14. hodině dne 25. července 2021. "Jeníkovský dub" po roce opět spatřil světlo světa. Po pečlivém a kalibrovaném převážení ukazovala hodnota 134,7 kg. To je oproti původním 150 kg méně, oproti loňsku se však váha vlastně nezměnila. Po roce měl tento krásný dřevěný log protáhnout ty nejlepší borce České republiky. Ano, vážení, je tu opět Mistrovství České republiky ve zdvihu obří klády. Log Lift, královská strongman disciplína, popsaná, nafocená a natočená nesčetněkrát ze všech možných úhlů, technika i taktika probrána na milion různých způsobů, přitom jde jen o jediné, chytit, přemístit a vyrazit nad hlavu.

Počasí zase až tak moc nepřálo, bylo krásně, ale spíše někam k vodě než na náměstí v Golčově Jeníkově, ale samozřejmě neprohloupil ten, kdo tam byl. A dlužno říci, že po minulém ročníku byl diváků minimálně dvojnásobek. To je ta dobrá část, správně naladění diváci svým řevem a povzbuzováním dokážou namotivovat k nadlidským výkonům.

Po loňské přípravě na překonání platného českého rekordu v Log Liftu, kdy na závodě pohořela většina favoritů již při základní váze, byl tento konec doslova studenou sprchou v očekávání. Jirka si mohl další rok užívat svého rekordu. Letos mělo být všechno jinak. Celá situace okolo klády, jako by utichla, stále se spousta borců připravovala, to ano, ale tentokrát ve vší tichosti. Jen sem tam vlny internetu rozčeřil ten nebo onen tréninkový pokus, který by na zlomení rekordu stačil. Nicméně za rekord se počítá pouze pokus na závodě nebo jiné oficiální strongman akci za dohledu akreditovaného rozhodčího. Tím letos nebyl nikdo jiný než držitel současného rekordu Jiří Vytiska a spolu s ním hlavní rozhodčí České národní federace strongman Pavel Cháma.

Tentokrát oproti loňsku žádný z borců nešel pouze kládu a všichni pokračovali celým závodem České profesionální strongman ligy. Chyběla zde známá tlakařská jména jako Dominik Hušek, který si letos dává od závodění pauzu, dále Radek Paták, který léčí různé neduhy, které za léta působení v tomto sportu nasbíral, Zdeněk Teplárek také letos odpočíval, kvůli zranění se nemohl účastnit ani Lukáš Pepř. Naopak nechyběli Honza Krasinský alias "Anabolic Horse", Lukáš Patera se svou famózní podskakovací technikou, Jirka Dejmal, tichý, ale velmi silný zabiják, Honza Gruszka, v porovnání s ostatními velmi malý a lehký, ale svou vzpírací technikou opravdu silný hráč.

Pořadatelé chtěli také připravit co nejkvalitnější podmínky pro závodníky, oproti předešlým ročníkům nechali připravit pódium, aby předešli případným rozporům, kdy po se po loňském ročníku rozpoutala velká debata o rovnosti povrchu, kde se kláda zvedala.

Závodilo se stylem nedáš, vypadáváš. Každý ze závodníků měl jeden pokus, pokud kládu upustil nebo položil, tak vypadl. Nesmělo se odrážet od hlavy. Kdo chtěl uspět, kládu zvedl, podřepnul s ní, přemístil a vyrazil a následně se srovnal. Nic víc, nic míň. Ano, zní to jednoduše, pokud to zkoušíte s lehkou váhou. Ale tady byla startovací váha 150 kg. Tedy váha, kterou většina běžné populace není schopna ani zvednout na mrtvý tah. Každý další pokus se navyšoval o 10 kg. Až v případě rozstřelu nad 170 kg se mělo postupovat po 5 kg.

Základní váhu zvládlo 7 borců ze 14. Na některých byla vidět znatelná nervozita již při základní váze. Jan Krasinský, jak sám později přiznal, byl velmi nervózní, protože vloni nastupoval tak přemotivovaný, že základní váhu nezvládl, a rozhodně to nebylo tím, že by na ni neměl. U jiných vypadal pokus tak jednoduše a lehce, že ta kláda nemohla mít 150 kg. S hmotností 160 kg si už neporadili Jan Šleis, Jan Gruszka a Tomáš Sikora, který nastupoval s pohmožděným malíčkem na levé ruce, ztratil rovnováhu a kláda mu spadla za záda, naštěstí bez zranění.

Letos se jako zásadní ukázala váha 170 kg. Jiří Dejmal ji zvládl naprosto parádně, i když před závodem konstatoval, že jeho cílem je 160 kg a velkým přáním 170 kg, přičemž se mu letos tréninkově vůbec kláda nedařila. Na této váze následně skončili Jaroslav Duroň, Lukáš Patera a jako poslední i Jan Krasinský, kterému vyšlo přemístění naprosto parádně, ale již se mu nepodařilo log vyrazit.

Disciplínu tedy vyhrál a mistrem České republiky ve zdvihu obří klády se stal Jiří Dejmal. Ten se za povzbuzování zhruba dvoutisícového publika rozhodl, že si nechá naložit kládu na hmotnost nového rekordu s nejmenším možným rozdílem. Tím bylo 182,5 kg. Diváci šíleli, atmosféra byla naprosto fantastická. Jirka přišel na pódium a publikum skandovalo jako na hokeji nebo jiném sportu. Všichni Jirkovi přáli platný pokus. Ten po opět velmi snadně vypadajícím přemístění log stabilizoval, bohužel to trvalo příliš dlouho na to, aby se mu ho podařilo vyrazit. Slovy Jirky Dejmala: "Já s tím ani nepočítal, já byl rád, za 170 kg, které se mi povedly, rekord by byl z jinýho světa, ale když vidím, že to jde, tak na tom do příštího roku zapracuju."

Rekord Jiřího Vytisky o hodnotě 180 kg z roku 2017 překonán nebyl. Nevadí, určitě bude tahle hodnota inspirací i motivací pro příští rok.


Mistrovství České republiky v Log Liftu 2021 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.07.07:48Bucci - Ano, Jirka kariéru ukončil, teď se věnuje rodině a práci (..
27.07.23:36Muflon - A Jirka Vytiska už závodění zabalil úplně?
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 105 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
MartinG (21:08) • Absolútny súhlas s Mikuc, lepšie by som to nenapísal. Regana vidím v budúcnosti dosť vy...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (20:37) • Nevim pripomina mi Kucla, je to tim jaky hype kolem nich komunita vytvorila a ja jej ne...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Mikuc (19:08) • Koukni na něj pořádně, má všechno, dokonce i lýtka!, žádný defekt, ani na něm žádná sva...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (18:29) • Paradoxne nejvi prekvapili 212 borci, ne jen Clarida ale i Burton, ktery mohl byt klidn...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (17:05) • Jinak kazdy v tom Grimesovi vidi nejaky megatalent, ale me neprijde, nevidim na nem nic...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie