Reklama:
Whey Protein 1+1 za 888 Kč!
Nové příchutě. Vybírejte dvě z 12 možných! Více zde.

Jak se stát strongwoman (I.): Jak začít a na co se připravit?

8.127 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Když jsem před 5 lety skončila s atletikou a začala se mnohem více věnovat cvičení v posilovně a zvedání činek, nikdy by mě nenapadlo, že se přes silový trojboj dostanu až ke strongwoman, které mě totálně pohltily. V dobrém slova smyslu samozřejmě. Měla jsem to štěstí, že zrovna v posilovně, kam jsem začala chodit, už léta trénoval Radek Paták (český druhý nejdéle závodící profi strongman) a to byl začátek všeho. Krom našeho přátelství jsem také díky němu přičichla a vlastně začala poznávat strongman sport jako takový. Radek měl (a stále má) své vybavení, a tak mi jednou nabídl, zdali bych s nimi nechtěla jít ven na trénink a něco z toho vyzkoušet. Jak to celé dopadlo, je nejspíš nadmíru jasné.

Jak ale začít se strongman, samozřejmě v našem případě se strongwoman sportem?

1. Začít silově cvičit

Pro začátek je rozhodně fajn mít nějaký základ, ať už z trojboje, CrossFitu, nebo i z té atletiky. Umět základní cviky, jejich techniku, nějakou chvíli chodit do posilovny, vědět, co v ní dělat, a nebát se, že z vás za 3 měsíce vyroste chlap. Nevyroste. Já jsem díky strongwoman sportu víc holčička, než jsem byla před 5 lety.

Rok 2016, kdy byl Jiří Tkadlčík můj vzor a idol

2. Najít posilovnu, kde mají strongman vybavení

Už ani to není dnes takový oříšek. Kdo chce, ten najde. Naštěstí se povědomí a oblíbenost tohoto sportu z mého pohledu dostává čím dál tím více mezi veřejnost a s tím ruku v ruce rostou i možnosti pro nás ostatní. Dalším podstatným bodem je fakt, že kde mají vybavení pro strongman sport, s největší pravděpodobností bude cvičit i nějaký fanoušek nebo fanynka tohoto sportu. A to chcete, holky. Totiž to nejjednodušší, co můžete udělat, je zeptat se na techniku, domluvit si trénink, vyzkoušet vybavení atd. I já sama na některých závodech měla alespoň jednu disciplínu, kterou jsem poprvé zkoušela až na místě v den konání, protože jinde nebylo kde nebo kdy. I to se stává. A přesto, že většina disciplín je o síle, technika je mnohdy ten zásadní detail, který může přidat 10 kg na výkonu nebo ubrat sekundy k dobru.

A kdybyste neznaly žádné fitko, kde nějaké vybavení mají, tady je pár prima posiloven, které znám a byla jsem v nich, nebo o nich vím. Někdy není vybavení ve vlastnictví přímo fitka, ale kluků, kteří tam cvičí, proto je fajn se ozvat, napsat nebo se na půjčení zeptat:

  • Fitcentrum Chrudim
  • Fitness centrum Čáslav
  • Bonn Power Gym, Pardubice
  • Fitness U Pešků, Liberec
  • Praha: DreamFit Ládví, Fitness Ronnie.cz Vysočanská, Spartan Gym, Fitness Bitevní pole, SB Fitness
  • Bcross Gym, České Budějovice
  • SPC gym, Brno
  • Chrám síly, Přerov
  • Performance Power Center, Ostrava

3. Počítat s pár mozoly a modřinami navíc

Když je to v zimě, je to v pohodě. Když ale v létě obracíte obří pneumatiku, která vám dá ale sakra zabrat, je možné, že na další minimálně 4 dny budete mít nohy plné modřin. A to v šortkách vypadá moc hezky. Vlastní maminka se za vás pak může mezi lidmi stydět, vypadá to, jako kdyby vás doma týrali. Prostě ty modřiny k tomu sportu patří. Co se týče mozolů na rukou, jsou normální. Na cvičení v rukavicích, holky, zapomeňte tak rychle jako na to, že vaše ruce budou hladké jako dětský zadeček. Nejspíš nebudou.

Rok 2019, kdy byl Jirka můj parťák na závodě smíšených párů v Německu - tolik k tomu, že tento sport z vás udělá chlapáka

4. Vytrvat

Když už máte možnost, kde cvičit, máte k dispozici alespoň občas vybavení a baví vás to, je skoro vyhráno. Jako dívky ale budete muset počítat s tím, že okolí bude mít problémy. Rodičům, babičkám a dědečkům se asi nebude líbit, že taháte auta, nosíte super yoke, převracíte pneumatiky nebo zvedáte klády nad hlavu. Prostě nebude, protože jste přeci holčičky a ty takové věci nedělají. Takže buď se o tom s nimi nebudete bavit, nebo si na to budou muset zvyknout. Taky ze mě babička chtěla mít mažoretku. No, babi, nedá se holt svítit. Mě to baví a já tím žiju.

5. Nebát se

Holky, nebojte se vyzkoušet závody. Protože kde jinde máte nasbírat zkušenosti? Závod je většinou koncipovaný na 5 - 6 disciplín, tudíž uvidíte, jak ho zvládnete, kde máte slabiny, na co se při tréninku víc zaměřit, jestli, vám bude dělat problém tlakování klády nebo uběhnout dvacet metrů s kufry. Trénink je jedna věc, ale závod je věc druhá a diametrálně odlišná. Ale je to zábava!

Nebojte se, že budete vypadat jako chlapi. Již jsem to zmínila o pár řádků výše. Nebudete. Vždy budete vypadat tak, jak VY samy budete chtít. Jak hodně budete dbát na stravu, jak kvalitně budete jíst, jak hodně trénovat, jak dlouho budete spát a jak regenerovat. Silovým tréninkem postavu zpevníte, možná se změní její proporce, ale jen k dobrému. Protože která z nás by nechtěla mít hezká kulatá ramínka a stejně hezký pevný zadek a stehna, že?

6. Najděte si šílence nebo partu šílenců, které bude bavit to stejné a kteří vás budou podporovat a cvičit s vámi i přesto (a možná spíš právě proto), že jste dívka

A kdybyste potřebovaly nějakou motivaci, zde je pár zahraničních strongwoman:Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie