Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Arnold Strongman Classic 2020 - výsledky

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Minulý víkend, přesněji řečeno v pátek a v sobotu 6. a 7. března 2020, se konal jeden z největších a nejslavnějších strongman závodů. Z historie si taktéž nese přívlastek nejtěžší. Konalo se Arnold Strongman Classic. Letos z důvodu šíření onemocnění COVID-19 mělo celé zápolení trochu hořkou příchuť omezeného počtu diváků v hledišti, a tudíž o něco komornější atmosféru pro závodníky. Nicméně závod byl i tak velice zajímavý.

Na startovní listině se objevila jména závodníků, kteří se sem probojovali z předchozích kvalifikačních závodů, závodu se účastnili Hafthor Julius Bjornsson, loňský vítěz, dále aktuální držitel titulu World's Strongest Man Martins Licis, vždy velmi dobře připravený a "věčně druhý" Mateusz Kieliszkowski a dále pak Rob Kearney, Bobby Thompson, Olexii Novikov, JF Caron, Mikhail Shivlyakov, Matjaž Belšak a Jerry Pritchett. V závodním poli ale naopak chyběli někteří velikáni jako Brian Shaw, který se na Arnold Pro Strongman USA umístil na druhém místě, nebo bratři Stoltmanové, kteří se umísťují pravidelně velmi vysoko ve výsledcích velkých závodů.

Závod byl rozdělen celkem do dvou dnů, v pátek závodníky čekaly disciplíny Trial By Stone, Bag Over Bar a Wheel Of Pain. V sobotu pak odpoledne Elephant Bar Deadlift a Timber Carry a večer Cyr Dumbbell Challenge jako součást finále kulturistické soutěže profesionálů v kategorii open. Jak disciplíny vypadaly a kdo v nich bodoval nejlépe, si pojďme rozepsat níže.

Trial By Stone

Tato disciplína by se česky dala nazvat jako medley s kameny nebo kombinace kamenů. Na Arnold Strongman Classic byla použita vůbec poprvé a myslím, že byla divácky velmi atraktivní. Zvedání Atlasových kamenů je dnes součástí téměř každé velké soutěže, speciálně tato disciplína závod většinou uzavírá. V Columbusu na to šli obráceně. Ale pořadatelé nechtěli nechat závodníky kameny jen přehazovat. Disciplína spočívala ve zdvihu dvou kamenů o váze 125 a 135 kg nad hlavu, následně dva Atlasy naložit na platformu, tyto kameny měly 165 a 190 kg, jenže to stále nebylo všechno, na závěr disciplíny musel závodník odnést Husafell kámen o váze 186 kg na vzdálenost 15 metrů. Jen připomenu, že je přísně zakázáno, aby kámen Husafell opustil svou původní zemi, Island, a tak pořadatelé nechali vyrobit jeho věrnou kopii, která je téměř přesná jak hmotností, tak tvarem. Celé medley dokončili pouze čtyři závodníci JF Caron, Rob Kearney, Thor Bjornsson a nejrychleji Polák Kieliszkowski, který disciplínou doslova prolétl za 53,72 vteřiny. Naopak se v poli startujících tak trochu ztratil Martins Licis.

Bag Over Bar

Přehazování pytlů přes laťku. Závodníci, kteří sdílejí většinu svých tréninků na YouTube, pečlivě trénovali tuto disciplínu a ladili techniku. Jasně zde zvítězil Thor Bjornsson, který svým výkonem, kdy přehodil pytel o hmotnosti 41 kg přes laťku ve výšce 15 stop (cca 455 cm), vylepšil svůj vlastní světový rekord. Na druhém místě bodoval Rus Shivlyakov, který laťku přehodil 39 kg těžkým pytlem. Dělené třetí místo brali JF Caron a Mateusz Kieliszkowski.

Wheel Of Pain

Kolo bolesti, ohromná, snad nejmonstróznější disciplína, která kdy byla použita na strongman závodech. Jedná se o 9 tun vážící soukolí a dřevěnou konstrukci, která byla poprvé použita v loňském ročníku. Na třetím místě skončil obr Bjornsson, před ním se umístil loňský vítěz této disciplíny Martins Licis, který doposud nebojoval tak, jak sám chtěl a plánoval. Vítězství bral opět velmi dobře připravený Mateusz Kieliszkowski. Další část závodu pokračovala v sobotu.

Elephant Bar Deadlift

Tato disciplína, tedy deadlift, má pouze dva krále, Eddie Hall již nezávodí a ukončil kariéru, takže se vesměs očekávalo, zda rekord 500 kg, vytvořený Eddiem v roce 2016, padne, nebo ne. Tím potencionálním novým rekordmanem není nikdo jiný než Islanďan Hafthor Julius Bjornsson. Zkoušel to překonat již vloni na stejné disciplíně a na stejném místě, nicméně svůj pokus tehdy nedotáhl. I tak spousta lidí namítala, že elephant bar není deadlift osa, a tak se Thor letos soustředil ne na rekord, který by mu vynesl prémii 100 000 dolarů, ale na závod jako takový. Zároveň lidé, kteří strongman sport sledují, byli velmi zvědaví na výkon Poláka Kieliszkowského, který je velmi silný a zároveň velmi rychlý, je to vražedná kombinace, které by se měli bát všichni současní šampióni, nicméně Mateusz má jednu velkou slabinu, a to právě mrtvý tah. I když i v něm se o hodně posunul a stále se zlepšuje. Každopádně podle očekávání velmi lehce vypadajícím pokusem zvítězil Bjornsson s výkonem 466 kg. Na druhém místě JF Caron (434 kg) a Mikhail Shivlyakov (427 kg). A podle nejčernějšího scénáře disciplína skutečně nevyšla Kieliszkowskému. Nejprve se mu při pokusu o 402 kg utrhla trhačka a při posledním pokusu sice oněch 402 kg urval, ale stačilo to pouze na 8. místo a velký bodový sešup.

Thor Bjornsson také na konci oznámil, že se skutečně pokusí magickou hranici 500 kg překonat a zároveň přihodí ještě 1 kg navíc. Rád by tak učinil na jednom z příštích závodů a zároveň za stejných podmínek jako Eddie, takže v dresu, s trhačkami ve tvaru osmičky a na standardní vzpěračské ose. Tak uvidíme, jak se mu povede.

Timber Carry

Dřevěná ohrada o hmotnosti 400 kg, žádné trhačky, prostě ohradu vzít do rukou a odnést. Podobné disciplíny jsou vidět i o podobné hmotnosti na našich domácích závodech, nicméně v Columbusu pořadatelé oprášili jednu starší disciplínu, a to nošení ohrady do mírného stoupání na vzdálenost 35 stop, což je přibližně 10,5 metru. Na této disciplíně kdysi vyhrál Zydrunas Savickas ("Big Z") celý závod, kdy před disciplínou měl pětibodové manko. Letos disciplínou doslova prolétl za 7 vteřin Mateusz Kieliszkowski a snažil se tak dohnat ztrátu z minulé disciplíny. Druhý skončil Jerry Pritchett s časem 10,5 vteřiny, celou dráhu donesli ještě Kanaďan Caron a Martins Licis. Největší zaváhání pak v této disciplíně předvedl Bjornsson svým pátým místem a dal tak Kieliszskowskému naději na vítězství.

Cyr Dumbbell

Jak bych popsal tuto činku... Není to ani Circus Dumbbell, ani Giant Dumbbell. Od každého si bere něco. Kulaté závaží od "circusu" a tlustou osu na úchop od "giantu". Závodníci v limitu 90 vteřin měli zvedat různě těžké činky, začínalo se na nejlehčí a následně se mohli propracovat k té nejtěžší, závodníci však mohli udělat více opakování s jednou váhou, nicméně jedno opakování těžší činky se vždy bralo jako více než více opakování s činkou lehčí. Roli favorita zde plnil opět Mateusz Kieliszkowski, který drží aktuální rekord s Giant Dumbbell o hmotnosti 150 kg. A také jím byl. Ve zdvihu Cyr Dumbbell vytvořil nový světový rekord o hmotnosti 140 kg a zvítězil v poslední disciplíně. Dále za zdvih 136kg činky dělené druhé místo brali Olexii Novikov z Ukrajiny a Thor Bjornsson, kterému k celkovému vítězství stačilo zvednout 127kg činku, nicméně pak ještě zvedl také 136kg. Nakonec se ještě pokusil zvednou 150kg, tam ale již neuspěl, i když o opravdu malý kousek.

Islandský obr Hafthor Julius Bjornsson, známý také jako "The Mountain" z oblíbené série Hra o trůny, završil svůj hattrick a potřetí v řadě zvítězil. Oproti loňsku se druhé a třetí místo prohodilo. Letos na stříbrné pozici skončil Mateusz Kieliszkowski a bronz bral famózním závěrem Matins Licis. Ještě bych zmínil skvělý výkon Rusa Shivlyakova, protože vlastně odjel celý závod s výronem kotníku a potrhanými vazy. Před první disciplínou v rozcvičovně špatně našlápl a bylo "vymalováno".


Arnold Strongman Classic 2020 - výsledky

pořadíjménozeměbody
1.Hafthor Bjornsson Island 52,5
2.Mateusz Kieliszkowski Polsko 50,0
3.Martins Licis USA 36,5
4.Jean-Francois Caron Kanada 33,5
5.Oleksii Novikov Ukrajina 31,0
6.Mikhail Shivlyakov Rusko 29,0
7.Rob Kearney USA 29,0
8.Jerry Pritchett USA 27,5
9.Bobby Thompson USA 24,0
10.Matjaž Belšak Slovinsko 17,5


Fotografie:
https://www.instagram.com/roguefitness
https://www.instagram.com/thorbjornsson



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie