Reklama:

Vladimír Jeřábek: "Věřil jsem,
že zatáhnu mrtvý tah 400 kg."

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman


Narozen:1989
Výška:190 cm
Soutěžní váha:125 - 128 kg

Vladimír Jeřábek není na poli silových sportů vůbec žádným nováčkem, jako trojbojař soutěží v tzv. open federacích a jako strongman se po delší odmlce letos zúčastnil Českého poháru amatérů. Šestadvacetiletému závodníkovi se letos podařila opravdu úrodná sezóna, z celkových 4 závodů, kterých se zúčastnil, 3 vyhrál. I přesto, že celkově na body v žebříčku Českého poháru zvítězil Ondřej Zadžora, Vláďa byl za své výkony a výhry přesunut k českým profesionálním strongmanům, jak to umožňují pravidla federace strongmanů.

Přinášíme Vám rozhovor s nadějným českým strongmanem, který se rozvyprávěl o svých začátcích, dlouholeté pauze či plánech do budoucna. Také se dozvíte, jaký je jeho celkový pohled na sport a na závody u nás i ve světě.

O tobě se ví, že už jsi dříve ve strongmanech závodil, jak ses o tomhle sportu dozvěděl a kdy jsi s ním začal?

Začal jsem sezónou v roce 2009, kdy jsme s Michalem Tichým a partou z Mostku narazili na nově vytvořenou divizi amatérských strongmanů a objížděli jsme soutěže, které byly co do zvolené tonáže poloviční než teď. (smích)

Kde byl tvůj první závod a jak jsi dopadl?

První závod byl ještě v roce 2008 Strongman Meziboří, skončil jsem, tuším, na 8. místě a hned si strongmany zamiloval. V roce 2009 jsem odjel celou sezónu a skončil celkově na 5. místě. Statečně jsem porážel Pavla Zadražila, Frantu Bauera a Michala Tichého. Potom jsem vlivem zranění přesedlal na trojboj, oni nabrali asi tak 50 kg svalů a zesílili o kamion a teď mi to vracejí. (smích)

Jak dlouhá byla tvoje pauza?

Byla dlouhá 5 let - až do roku 2015, kdy jsem udělal comeback.

Letos se ti povedlo vyhrát 3 z 5 závodů, přičemž toho pátého ses nezúčastnil, proč jsi nevyhrál i ten čtvrtý?

Protože jsem se týden před závody v Brně zranil a natrhl si latissimus, celkově mě letos provází zranění, před Šternberkem to byl natržený prsní sval, před Brnem široký zádový a před Opavou mě čekala operace a sešití nadhřebenového ramenního svalu. Když se daří...

Tak to z tebe za chvíli bude Frankenstein. Jaký z těch letošních závodů tě bavil nejvíc?

Všechny závody byly super, nerad bych vyzdvihoval jeden, nejkvalitnější byla asi Aš, ale tam jsme jako amatéři byli značně v pozadí za mezinárodně nabitými profíky, co zvedali asi o 200 kg na všem víc. (smích) Já si nejvíc užil Šternberk, tam mi to sedlo.

Která z disciplín tě baví nejvíce a která ti nejlépe jde?

Považuji se za docela komplexního strongmana a nemám víceméně žádnou neoblíbenou disciplínu, nejlépe mi jde asi převracení pneumatiky a nejvíce mě asi baví Atlasovy kameny, které jsem letos strašně dřel a vůbec se v nich nezlepšil. (smích)

O tobě se ví, že jsi jeden z nejlepších tlakařů, jak jsi na tom s rekordy na axlu a log liftu?

To je třeba věc, co mě štve, že jsem to vlastně nikdy nezkusil, myslím maximální váhy, bohužel v přípravě na to není čas, protože amatéři nejsou stavěni na maximální závaží, ale spíš na střední váhu a silovou vytrvalost, takže jsem cvičil spíš více opakování, protože můj problém s dechem byl obrovský. Trojboj vám dá kvalitní přípravu do strongmanů, co se týče síly, ale ta fyzička... (smích) Něco, co se dá uvést jako čistý tlak, je třeba 120kg military press s činkou vestoje nebo viper press se 140kg kládou.

Na pneumatiku ale také potřebuješ dech a sílu zároveň, jak si vysvětluješ, že ta ti jde takhle dobře i na víc opakování?

To nevím, možná proto, že mám maximálku na mrtvolu podobnou, jako jsou váhy pneumatik v amatérech. (smích) Teď ale beze srandy, nechápu, něco mě prostě šíleně zadýchává a u něčeho mi to nevadí.

Kolik je tvá maximálka na mrtvý tah?

Je to 352,5 kg, dal jsem i 360 kg na mistrovství Evropy, ale neudržel v rukách.

Bavíme se o mrtvém tahu v dresu, nebo bez?

S dresem, bez dresu mám mrtvolu o 10 kg nižší, takže z dresu jsem opravdu moc nevytáhl, oboje je sumem, letos jsem ještě zatáhl 350 kg equipped klasikou.

Když jsme se bavili o těch disciplínách, jakým způsobem trénuješ? V posilovně, nebo jen disciplíny?

Střídám to, disciplíny jsme chodili 1 - 2x týdně, do toho fitko se základními cviky, jako je dřep, tlaky na ramena, bench-press, zádové cviky, mrtvý tah jsem kvůli regeneraci ubral na minimum.

Dovedeš si představit, že bys někdy startoval na World's Strongest Man?

Popravdě nedovedu, když jsem začínal s liftem a i strongmany, přírůstky a zlepšení byly rapidní, takže jsem věřil, že zatáhnu 400 a víc na mrtvolu, že stačí chtít, že dokážu cokoliv, teď vím, že to nejde, je v tom tak strašně faktorů, hlavně peněz, které do sebe sobecky prostě neinvestuji, že já se tam ani nevidím, já si závodím pro radost a pro sebe, máme výbornou partu, která se rozrůstá, podporuje mě a po závodech jdeme všichni na pivko, v tom já vidím tu radost ze sportu. Dokážu si tam ale představit Čestmíra Šímu, jen by mu musel někdo pomoct, manažovat ho, protlačit a sehnat mu sponzory, to je třeba věc, kde se já vidím v budoucnu - jako trenér či sportovní manažer.

To je velmi upřímný a moudrý pohled na věc, když jsi zmínil toho Čestmíra, máš někoho jako svůj vzor? Arnolda, nebo Savickase, nebo kohokoliv?

Asi vzor přímo ne, ale uznávám spoustu lidí, kteří něco dokázali, zrovna Arnold a Zydrunas jsou moji oblíbení, všímám si ale i jiných borců, kterým nebylo naděleno tolik genetiky jako těmto dvěma, a přesto se dokázali alespoň jednou někam prokousat či skončit na stupních vítězů, protože v nich vidím sebe. A hrozně rád koukám na videa Mariusze, strašně se mi líbilo pojetí strongmanů v té době cca 10 let zpět, těžká atletika, síla spojená s kondicí, dnes už je to dost jen o síle, od síly je tady silový trojboj, nerad bych, aby se do budoucna tyhle dva sporty slily v jeden.

Který sport je pro tebe důležitější, kdyby sis měl jeden vybrat? Strongmani, nebo trojboj?

To je strašně těžká otázka pro mě, oba sporty jsou krásné, v obou jsou super lidi, oba jsou rozdílné. Já třeba v trojboji radši soutěžím, ty soutěže jsou ucelenější, pravidla stejná pro všechny, jedna činka, jedna váha, všude na světě stejná, ale trénink je víceméně "nuda", za 2 hodiny zvednete třikrát činku a ještě jste z toho strašně rozbití. (smích) Strongmani mě baví daleko více trénovat, je to hrozně variabilní a zábavné, člověk tam může vložit prvky z různých sportů, ale soutěže jsou alespoň pro mě neucelené, organizátor si může dát, jaké disciplíny chce... Co bych ještě zmínil, je to, že ve strongmanech si více váží závodníků a jsou tam peníze! To je věc, co by dnes ve sportu měla být automatická. Pro peníze to neděláme, ale sakra nějaká odměna za ty roky dřiny přijde vhod, a když vám to alespoň vrátí náklady vynaložené na cestu a jídlo, tak je to super.

Je něco, co bys na našem poli v ČR změnil? Co se týče organizace, počtu závodů nebo jejich stylu? Co se ti třeba líbí a co se ti nelíbí?

Já jsem známý "rypoun", takže na tuto otázku bych mohl odpovídat hodiny, ale třeba co jsem si všimnul trendu v zahraničí, tak i strongmani po vzoru liftu začínají sezónu rozdělovat na jaro a podzim, je to prostě strašně brutální a zkracuje to životnost závodníků, když sezóna strongmanů u nás trvá 8 měsíců v kuse, 8 měsíců se musí závodníci držet ve formě, stále trénovat. Taky se nevyznám ve struktuře federace strongmanů, podle mě do toho mluví a řídí to velké množství lidí. A co je nejsmutnější, tak kromě, tuším, 3 závodů profi + amatérů si všechny závody organizovali závodníci sami. Ten sport má potenciál, chodí na něj lidi a to je základní, když sport dokáže svojí zábavností přitáhnout diváky (to trojboj nedokáže), tak má potenciál, teď ho jen využít...

Co máš v plánu na příští sezónu? Čeká tě první rok s těmi nejsilnějšími v ČR, chystáš se třeba kromě svých výkonů navýšit tělesnou hmotnost?

Příští rok je pro mě velká neznámá, mám několik variant, samozřejmě bych nerad zklamal všechny lidi, co mě tlačili do profi, a nastoupil v open. Ale uvidíme, jak na tom budu zdravotně, finančně a časově, když vše klapne, rád bych odjel pár závodů profi, koketuji i nad trojbojem a vylepšením osobáku na mrtvý tah, věřím, že tam ještě pár kg rezerva je. Nebo si dám pauzu, zalezu a budu dělat děti. (smích)

Považuješ se za závodní typ, nebo jsi na závodech spíš nervózní?

Letos jsem počítal, kolik jsem absolvoval závodů, a je to již kolem 60 dohromady za ty roky, takže nervozita už je opravdu malinká. Vždy jsem se cítil jako soutěžní typ, osobní rekordy dělám vždy jen na soutěžích, máme to tak s Michalem Tichým, oba se dokážeme na závodech vyhecovat na maximum.

Jakým způsobem se stravuješ? Používáš nějaké doplňky?

Stravuji se čím dál hůř, protože čím dál více pracuji. (smích) Víceméně všechny doplňky používám od společnosti Muscle Sport, mého sponzora, se kterým jsme si sedli, co se týče marketingových cílů i lidsky, a nemůžu na ně říct křivé slovo. Podporují mě celý rok 2015 a dost mi pomohli, velmi si toho vážím. Jinak jídelníček stavím na základních potravinách. Velmi dobře snáším mléčné výrobky, takže zkonzumuji velké množství mléka, jogurtů, sýrů a tvarohu na úkor masa, které nejsem schopen jíst po kilech jako někteří kolegové.

Čím se živíš?

Pohybuji se již roky ve sféře bezpečnostních služeb, kde mám na starosti některé objekty a dále jsem manažer v kasinu.

Už jsi tady nakousl svého sponzora, chtěl bys někomu poděkovat?

Rád bych poděkoval firmě Muscle Sport, která mě podporuje speciálně Janě Altrichterové, mé báječné přítelkyni, která mě žene kupředu, celé bandě kluků, s kterou cvičíme a zlepšujeme se, oddílu Gigant's Bořislav, se kterým jsme se spojili a vytvořili, troufnu si říct, nejhezčí lifterskou posilovnu v Ústeckém kraji. Budu rád, když mi budete fandit a podporovat mě jako doposud, třeba i na mém Facebooku. Sportu zdar a činkám obzvlášť!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.12.14:48RIP - Delat deti Aladine?To jako fakt, ze bys konecne dostal roz..
02.12.13:32Rolf Steiner - Keba je velmi milý a laskavý člověk. U něj zvlášť platí,že..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra