Reklama:

Strongmen´s Games Aš 2014
- reportáž (profesionálové)

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text a foto: Jiří Škába] Po dopolední soutěži amatérských strongmanů přišla na řadu soutěž profesionálů, na kterou se zcela jistě těšil nejeden divák (a sešlo se jich na odpolední část opravdu hodně). Na nic se nečekalo, medailisté předchozího klání sotva slezli z "bedny" a hned uvolnili plac již na výkon soustředěným, zkušenějším kolegům. Startovní pole slibovalo hodně zajímavé souboje. Papírovým favoritem nebyl nikdo jiný než Čestmír Šíma, ale nechyběli silní vyzyvatelé se spoustou zkušeností, jako je Lukáš Svoboda, Pavel Zadražil nebo Josef Mazač a další, včetně dvou slovenských závodníků.

Strongmen’s Games Aš - kategorie profesionálů

Axle Press for reps - zdvih 146kg soukolí na maximální počet opakování

Jak jsem psal již v předchozím článku, osa u soukolí nemá klasický průměr jako osy ve fitku, nýbrž celých 50 mm. Právě tato vlastnost dělá z této disciplíny opravdový oříšek. Sto čtyřicet šest kilo na nápravě vyžaduje nejenom výbornou techniku, ale také brutální explozivní sílu celého těla, plus ohromnou tlakovou sílu ramen a tricepsů. V neposlední řadě se hodí i vysoká tělesná hmotnost a upřímně i pupek, který při přemisťování nápravy ze země na ramena může pomoci jako jakýsi "odrazový můstek". To, že tato disciplína vyžaduje opravdu komplexní silové vlastnosti, ukazuje i fakt, že celkem pět závodníků nedokázalo udělat jediné kompletní opakování a další dva vydřeli tak tak po jednom. Lukáš Svoboda a František Piroš přemohli soukolí celkem 2x, což byl v porovnání s ostatními velmi slušný výkon. Nebojím se říct, že v ten den byli o jednu třídu výše Josef Mazač a domácí Čestmír Šíma. Oba dva skončili s výkonem 3 opakování, přičemž Čestmír dokončil i čtvrté, bohužel těsně po hvízdnutí píšťalky rozhodčího, které ohlásilo konec 60vteřinového časového limitu.

Už po první disciplíně bohužel museli odstoupit dva závodníci. František Piroš si po dvou úspěšných opakováních obnovil zranění stehenního svalu, se kterým se potýkal již dříve, a Jana Šleise zastavila bolest v oblasti lýtkového svalu a Achillovy šlachy.

Deadlift for reps - mrtvý tah s 326kg tlustou osou na maximální počet opakování

Asi mě nikdy nepřestane udivovat, jak se tento sport posouvá dopředu a jak rostou váhy náčiní na soutěžích. Když jsem se někdy před asi čtyřmi lety začal o strongmany zajímat, tak by se na tlusté ose pro mrtvý tah na maximální počet opakování objevilo, hádám, tak 250 kg. Nějakou chvilku jsem tuto disciplínu na soutěži nezaznamenal, tak jsem byl celkem zvědavý, jak si s tím profi borci poradí. No, asi to bylo přeci jen trochu moc, osm z nich totiž zůstalo s nulovým počtem pozvedů, Pavel Zadražil vybojoval jedno platné opakování. Jako poslední nastoupil ašský Čestmír Šíma, činku pevně sevřel v rukou a udělal dva pro něj očividně bezproblémové pozvedy, zamával divákům a odkráčel. Zřejmě se tedy růst zátěže ještě na nějaký čas nezastaví.

Farmer's Walk - přenášení 175kg kufrů na maximální vzdálenost

Podobně jako v předchozím případě i zde mě zátěž kufrů přinejmenším překvapila. 175 kilo v každé ruce Vám při zdvihu láme záda a námahou rozvibruje tělo při každém kroku. Jak lze ale vyčíst z výsledkové listiny, profesionální strongmani jsou na takovou nálož připraveni. Jen dva nedokázali místní kufry s téměř designovou konstrukcí odlepit od země. Většina ostatních se s takovou náloží popasovala velmi dobře. Nadstandardní výkon předvedl Josef Mazač, který ušel s kufry 12,15 metru, Jiří Vytiska zazářil s rovnými 15 metry a jak už možná řada z Vás tuší, první skončil opět Čestmír Šíma, tentokrát jen o fous, resp. o 15 cm před Jiřím.

Press Medley - tlaková kombinace (zdvih 140kg osy, 150kg úzké klády a 160kg klády)

Následovala tlaková kombinace složená ze stejných disciplín, jaké měli amatérští závodníci. Tyto kombinace dávají i zcela laickému oku možnost snadného srovnání náročnosti, což si myslím, že není vůbec na škodu. První část kombinací povětšinou zvládnou všichni, tu druhou už jen hrstka zkušenějších, a jak to tak bývá, poslední je tak trochu nadhodnocená, představuje extrémní výzvu a s napětím se čeká, zda ji někdo pokoří. Časový limit pro všechny tři části byl stanoven na 60 vteřin, což je u zátěží tohoto kalibru opravdu drsné. Jak jsem předesílal, 140 kilo "dali" všichni. Kládu o hmotnosti 150 kg dokázali do zcela napnutých rukou dopravit pouze tři soutěžící - David Oberlander, který je známým "tlakařem", to zvládl i s předchozí částí za necelých 37 vteřin a o kousek pomalejší byl Pavel Zadražil s časem 45,24. U předposlední klády se nezastavil jen jediný muž, jehož jméno jste nejspíš uhodli. Čestmír vyhrál další disciplínu.

Power Stairs - schody síly (200, 240 a 280 kg)

Ještě před začátkem soutěže profesionálů se stačila z opravy vrátit z dopoledne poničená 240kilová "kovadlina", a tak stoupání se zátěží do schodů mohlo začít. Tato disciplína vyžaduje také komplexní schopnosti - mimo zcela očividné síly celého těla budete potřebovat také slušnou kapacitu plic a celkově dobrou fyzičku. Hodí se také silná lýtka, protože pro vysazení zátěže na schod je třeba se tak trochu rozkývat ve stoji na špičkách, což s náloží přes 200 kilo není opravdu snadné. Pro změnu, protože už by to stejně nebylo překvapení, to vezmu opačně. První v této disciplíně skončil opět Šíma - vystoupal postupně s 200 i 240 kily na horní, čtvrtý schod a poslední zátěž dopravil na schod předposlední. Na druhém a třetím místě skončili závodníci s 280kilovou zátěží umístěnou shodně na prvním schodu a šlo tedy o čas. Rychlejším, a tedy druhým v této disciplíně se stal Lukáš Svoboda (mimochodem závodník, který se už řadu let účastní převážné většiny soutěží jak v České republice, tak na Slovensku) a na místě třetím skončil Pavel Zadražil.

Medley - brutální ašská kombinace: přenášení 150kg kufrů, zdvih 130, 150 a 170kg betonové koule a převracení 450kg pneumatiky

Závěrečné kombinaci bylo již na plakátech asi právem přidáno přízvisko "brutální". Na již značně vyčerpané strongmany čekalo vlastně pět testů síly. První část, kufry, zvládli skoro všichni. Chléb se lámal u přehazování koulí přes hrazdu, tzv. Atlas Stones. Koule se objevují na závodech i s hmotnostmi většími, ale zde to mělo malý háček. Většinou je povolené použití velmi lepivého vosku, který si závodníci namažou na předloktí a koule se pak o poznání lépe zvedá. Zde tato pomůcka povolena nebyla, takže se i 150 kg dokonale hladkého a kulatého betonu ukázalo jako hraniční. "Stopadesátku" přehodili přes hrazdu tři závodníci a tu těžší nikdo. Na poslední část, převracení obří pneumatiky, se tedy nedostalo. Sdílené 1. - 3. místo obsadili Čestmír Šíma, Josef Mazač a Lukáš Svoboda. Kdo celou soutěž ovládl, je nyní už jasné. Se čtyřmi vyhranými disciplínami a dvěma dělenými prvními místy na svém kontě se stal potřetí v řadě vítězem Strongmen´s Games Aš domácí Čestmír Šíma. Druhé místo obsadil Josef Mazač a třetí příčku vybojoval Pavel Zadražil.

Poděkování na tomto místě patří týmu organizátorů, kteří opět připravili pro strongmany kvalitní soutěž na úvod sezóny, a také všem sponzorům, bez jejichž přispění by nebylo možné tuto soutěž uskutečnit. Jsou jimi: Perfectbau, s. r. o., AMON & Co, s. r. o., Karstav Group, s. r. o., Slévarna Heunisch, a. s., Petainer, s. r. o, Heinz Glas Decor, s. r. o., Bekaert Textiles, s. r. o., Abydos, s. r. o., Dřevospol Ivančik, s. r. o., Město Aš, Mušketýr, s. r. o., Hofmann beton, s. r. o., Belur ARTtec, s. r. o., Kominictví Sedláček Aš, Grand casino Aš, Algon Plus-Auto, a. s., Fitness studio Life Aš, Reality Rebellion, Česká Spořitelna, a. s., HF-Czechforge, s. r. o., Havana Club Aš, D-podlahy Michal Džupin, Iron Shield, s. r. o., L&M pneu servis Marián Krátký, Město Hranice, Elektro Václav Řezáč, BoCar - autobazar, LederDoktor, s. r. o., JSIK, s. r. o., kadeřnický salón Nicollette, Allianz pojišťovna Martin Řezáč, Pavel Michálek, K.T. Trans, s. r. o., RK reality, Autodoprava Sivulka, Pavel Borovec, Petr Borovec, Scatvision, Autodoprava Jaroslav Motyčka, Autodoprava Libor Motyčka, AAC Pragocel, s. r. o., Pavel Ivančik, Ing. Jiří Červenka, Roman Schmied.


Strongmen´s Games Aš 2014 - výsledky (profesionálové)

p.jménobody
1. Čestmír Šíma 64,5
2. Josef Mazač 47,5
3. Pavel Zadražil 46,5
4. Lukáš Svoboda 43,5
5. Jiří Vytiska 29,0
6. David Oberlander 22,5
7. Michal Tichý 22,0
8. Jiří Žaloudek 18,0
9. Marek Tóth 12,0
10. František Piroš 10,0 (odstoupil - zranění)
11. Jan Šleis 0,0 (odstoupil - zranění)


Strongmen´s Games Aš 2014 - videozáznam (profesionálové)Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

30.05.20:45CIZOPASNIK - Zdendo, schody jsou pořádná zkouška kondice, medley taky a..
30.05.19:06šmajdy - Super report a video ! Všem závodníkům obrovský respekt..
30.05.18:49Zdenek Pilc - Pěkné video, díky za report. Závody fakt krutý. Výběr mnoh..+2
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra