Reklama:

Evropský pohár strongmanů (Žilina) 2011 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V minulém týdnu jsme Vás informovali o Evropském poháru strongmanů, který se konal v pátek 19. srpna 2011 v Žilině. Celkem 18 velmi kvalitně připravených borců se sešlo na tomto krásném místě, aby se utkalo o titul slovanského siláka. Soupeři si byli mnohdy téměř rovnocenní a pořadí se měnilo kolo od kola. Vítězství si nakonec odnesl Konstantin Ilyin z Ukrajiny. Avšak ani česká reprezentace nedopadla nikterak špatně. Začtěte se proto do reportáže, jak ji pro Vás zachytil Pavol Guga, a nahlédněte tak do průběhu celé akce.


[Text: Pavol Guga] V pátek 19. srpna se v Žilině setkali borci slovanských zemí, aby si na prestižní akci nesoucí název Pohár Slovanů změřili své síly v celkem sedmi náročných disciplínách a aby se tak utkali o titul nejsilnějšího slovanského siláka. Nechyběly takové hvězdy jako Konstantin Ilyin z Ukrajiny, Gregor Stegnar ze Slovinska nebo Slovák Braňo Golier.

Žilina
p.jménobody
1.Konstantin Ilyin 81,0
2.Bartoloměj Bak 78,0
3.Gregor Stegnar 76,5
4.Lukáš Svoboda 67,5
5.Igor Petrík 64,0
6.Matias Belsak 63,0
7.Jószef Tomaszewski 60,5
8.Braňo Golier 59,5
9.Radek Paták 49,5
10.Jiří Svozil 47,5
11.Peter Puszér 38,5
12.Ladislav Szemlye 31,5
13.Imrich Haver 28,0
14.Gabriel Tóth 24,0
15.Svetanov Plamen 22,0
16.Jiří Žaloudek 18,0
17.Zoltán Meszárosz 17,0
18.Nikolaj Domasev 4,0

Disciplíny byly rozděleny na semifinálové, které byly čtyři, a finálové, ty byly tři. Do finále postoupilo jen deset borců z osmnáctičlenného zastoupení strongmanů. Za podpory asi 2000 diváků, kteří hlasitě dávali najevo, kdo je jejich favoritem, se borcům podařily neuvěřitelné výkony. Tribuny pro diváky postavila firma Regal Sistem.

Úvodní disciplína byla trošku překvapením. Nešlo o kládu ani o nápravu, ale o přenášení 150kg meče na vzdálenost 15 m a převracení 400kg pneumatiky na čtyři opakování. Nejlépe si na úvod počínal Braňo, který jen o několik setin předstihl druhého Ilyina, třetí skončil Bartoloměj Bak.

Následovalo neobvyklé přitahování auta Kia (od generálního partnera akce) přes dvě překážky. Netradiční proto, že siláci přitahovali automobil vestoje a ne vsedě, jak bývali zvyklí. Plný počet bodů si připsal teprve 18letý Slovinec Matias Belsak. Nešťastně dopadla tato disciplína pro Braňa, který uklouzl a skončil tak na konci pořadí.

Třetí disciplínou bylo nošení 340 kg vážící ohrady na vzdálenost 30 metrů. To dalo každému určitě zabrat. Krásné letní a teplé počasí jen přidalo na obtížnosti. Vítězný hattrick v disciplíně si připsala trojice Čechů v čele s Lukášem Svobodou, který vyhrál disciplínu před Radkem Patákem a Jirkou Svozilem. Braňovi úchopové disciplíny nedělají problém, ale v Žilině skončil až ve středu pořadí. Nejlepším Slovákem ve třetí disciplíně byl Peter Puzser.

Následovaly mrtvé tahy s automobilem Kia Ceed. Aby to borci neměli jednoduché, přidala se ještě do kufru zátěž. To jako by vůbec nevadilo Konstantinu Ilyinovi, který předvedl divákům v Žilině neuvěřitelných 14 opakování. Následoval ho Bartoloměj Bak s 12 opakováními a slovenský deadlifter Gabriel Tóth s 11 opakováními. Po této disciplíně postoupilo do finálových kol z celkového počtu 18 borců pouze 10 strongmanů.

To znamenalo, že ve finále se představili jen dva Slováci, a to Igor Petrík a Braňo Golier. Ti závodili v tažení kamiónu od partnera akce Stavební mechanizace. Zde zvítězil Gregor Stegnar, kterému jako by sedm tun nedělalo žádný problém. Předposlední disciplínou bylo přenášení erbu města Žilina o váze 160 kg a točení Conanova kola na výdrž. Ačkoli je to oblíbená disciplína Braňa Goliera, nakonec si připsal pouze třetí místo a s přehledem zvítězil Konstantin Ilyin.

Poslední zkouška byla zvedání betonových koulí. Naposledy se 190kg koule v Žilině zvedala v roce 2009 a zvedl ji Igor Petrík. Letos štěstí a síla přála Bartoloměji Bakovi, který jako jediný vztyčil poslední kouli a připsal si tak vítězství v poslední disciplíně.

Sedm náročných kol rozhodlo, že vítězství si ze Žiliny odnáší Konstantin Ilyin, který se umístil před Bartolomějem Bakem a Gregorem Stegnarem. Nejlépe skončil ze Slováků Igor Petrík - na pátém místě. Naopak, Braňu Golierovi se závod nevydařil, obsadil osmé místo. Děkujeme panu Zánickému, který nám velmi pomohl při organizaci, a samozřejmě primátorovi a partnerovi akce. Doufáme, že siláci se v Žilině za rok opět utkají.
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra