Reklama:
Spalovač tuků Thermogel v akci 1+1 ZDARMA
Oblíbený silný spalovač tuků nyní v akční nabídce! Více zde.

Mistrovství Evropy v bench-pressu 2011 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Jak jsme Vás již dříve informovali, ve dnech 4. až 6. srpna se v Plzni konalo Mistrovství Evropy v bench-pressu mužů a žen 2011. A protože se závodilo v Plzni, jako tradičně se šampionát konal v Parkhotelu, kde jsou pro závod ideální podmínky. Pořádání závodu se ujal opět Vladimír Mati a jeho tým. Tentokrát to neměl ředitel závodu tak jednoduché, neboť původně se závody měly konat na Ukrajině. O přidělení závodu do ČR se rozhodlo nedlouho před soutěží - po tom, co ukrajinská federace pořádání závodu odvolala. I tak ale bylo vše organizačně velmi dobře připravené a závody probíhaly bez jakýchkoliv problémů. O kvalitě mistrovství svědčí i vytvoření spousty nových světových i evropských rekordů. Česká republika zde měla také své zastoupení a všichni naši reprezentanti předvedli perfektní výkony, jejichž hodnoty často znamenaly nové české rekordy.

Jak to vypadalo na závodišti, zmíním jen krátce, neboť vše bylo připraveno tak jako na předchozích závodech. Závodiště bylo na vyvýšeném pódiu, k němuž vedla prostorná rampa. Byla zde dvě plátna, na která projektor promítal přehledné výsledky a jména závodníků. kteří nastupovali na činku. Vše bylo ozvučeno tvrdou rockovou hudbou, která nabudila na pořádné výkony. Pro závodníky byla připravená prostorná rozcvičovna se čtyřmi stanovišti, se zásobníky s vodou na občerstvení a klimatizovaná přípravna před pokusy.

Teď k samotnému závodu: Vzhledem k tomu, že bench-press je celkem rychlý, byl závod rozdělen do tří dnů: čtvrtek až sobota. Závody začínaly každý den vždy ve 14 hodin. První den závodily lehké váhové kategorie - muži do 66 kg a ženy do 63 kg. V pátek pak začaly ženy ve zbylých kategoriích a následovali muži do 105 kg. V sobotu startovali jako obvykle nejtěžší mužské kategorie do 120 a nad 120 kg.

Pro český reprezentační tým začalo klání tentokráte hned první den závodu, kdy se ve váze do 57 kg představila Daniela Poláková. Jako základní váhu si zvolila 90 kg, tuto váhu zvládla velice hezky, ovšem druhý (95 kg) i třetí (112,5 kg) pokus již byly nad její síly. Musím ovšem dodat, že třetí pokus vypadal velice slibně, chyběl pouze kousek na dotlačení. Daniela výkonem 90 kg obsadila 4. místo. V této kategorii také padl první rekord, a to hned světový, který nevytvořil nikdo jiný než ruská závodnice a vítězka kategorie Larisa Kotková s výkonem 150 kg. Další rekord, tentokrát evropský, padl o chvíli později, když opět ruská závodnice Irina Poletaeva vyhrála kategorii do 63 kg s výkonem 147,5 kg.

Nejdelším dnem celého šampionátu byl pátek, kdy se představili další naši reprezentanti. Asi největším překvapením tohoto dne byla Jana Hrabalová startující v kategorii do 72 kg, která třetím pokusem krásně zvedla 125 kg a obsadila tak velice pěkné 5. místo. Vzhledem k tomu, že Jana není specialistka na bench, ale je trojbojařka, je tento výkon o to cennější. Tímto výkonem samozřejmě vytvořila i nový český rekord své kategorie. Ve stejné váze startovala i další naše závodnice Iva Drobná, která také předvedla fantastický výkon 110 kg, ale ten stačil v nabité konkurenci jen na 11. místo. O další pěknou podívanou a o další světový rekord (masters 2) se postarala další naše závodnice startující ve váze do 84 kg Hana Takáčová. Ta v druhém pokusu pěkně zvedla 150 kg, třetím se pokoušela o 160 kg, ale to bylo prozatím nad její síly. I zvednutých 150 kg však znamenalo rekord a navíc krásné 4. místo. Další světový rekord a v benči hmotnost, která je z říše snů i pro leckterého chlapa, jsme mohli vidět v nejtěžší kategorii žen, nad 84 kg, kde (jak jinak než Ruska) Natalia Zotová vážící 121 kg zvedla neuvěřitelných 205 kg.

V mužských kategoriích se nám v pátek představil ve váze do 74 kg nováček na mezinárodních závodech Štěpán Vondráček z Příbrami, který s výkonem 180 kg obsadil 8. místo. Další se ve skvělé formě ve váze do 83 kg představil Aleš Košťál, který si po sto letech koupil nový dres a hned to bylo znát. I přes zranění lokte levé ruky překonal třetím pokusem 232,5 kg, což pro něho znamenalo osobní maximum, nový český rekord a další 5. místo. V této váze startoval ještě Vladimír Nebola, který výkonem 195 kg obsadil 10. místo. Ve váze do 93 kg jsme měli další zastoupení v podobě Jiřího Horníka, který již druhým pokusem zopakoval nádherný výkon 250 kg z mistrovství světa v Rakousku a třetím pokusem na váze 255 kg dokonce útočil na třetí místo. Váha bohužel byla nad jeho síly, a tak mu placka utekla jen kousek a nakonec obsadil 5. místo. V této váze také padl jediný světový rekord z mužských kategorií, když věčně usměvavý Polák Jan Wegiera překonal hranici 300 kg a zatlačil druhým pokusem 300,5 kg, na třetí pokus si nechal naložit dokonce 310, ale to už bylo opravdu nad jeho síly. Přesto je 300,5 kg hodnota světového rekordu a váha, u které zůstává rozum stát. Dramatický souboj se odehrál v posledním pátečním závodě, kde ve váze do 105 kg bojoval o zlato Slovák Denis Tangelmayer a Švéd Stefan Jamroz. Nakonec ze souboje vyšel vítězně Švéd, který třetím pokusem vytvořil nový evropský rekord 298 kg. Denis, který třetím pokusem zvedl 297,5 kg, tak prohrál o pouhých 0,5 kg a zbylo na něho „pouze“ druhé místo.

Nejúspěšnějším dnem pro Českou republiku byla sobota, kde startovali muži do 120 kg a nad 120 kg. O nejlepší výsledek se postaral ve váze do 120 kg nejzkušenější z českých bench-presserů Zbyněk Krejča. Ten druhým pokusem zatlačil lehce 285 kg, což ve finále stačilo na úžasné 3. místo a bronzovou placku. Zbyněk třetím pokusem útočil i na stříbro, když si nechal naložit 295 kg, ale ty bohužel už nedokázal dotlačit. I tak je to skvělý výsledek a po dlouhé době zisk medaile pro ČR v samostatném bench-pressu. Ve váze do 120 kg startoval také další náš závodník Pavol Demčák, který se také představil ve výborné formě. Základním pokusem zatlačil 280 kg a druhým i třetím pokusem útočil na medailové pozice, když se snažil překonat 290 a později 295 kg, ale vždy tomu chyběl malinký kousek při dotlačení. Vzhledem k velké konkurenci mu tak za výkon 280 kg připadlo až 7. místo.

Jako poslední se plzeňskému publiku představili ve váze nad 120 kg Milan Špingl a Jaroslav Šoukal. Oba závodníci předvedli pěkné výkony. Milan byl dokonce kousek od medailové pozice, když po zvládnutých 307,5 kg ve druhém pokuse zkoušel třetím pokusem 317,5 kg, což by znamenalo druhé místo, ale tato váha už byla nad jeho síly. 307,5 kg tak znamenalo sice pěkné, ale neoblíbené 4. místo. Jarda Šoukal také bojoval jako lev a třetím pokusem se mu podařilo zatlačit 290 kg. Tato váha znamenala 6. místo a pro Jardu osobní rekord. Vítězem kategorie se stal Fin Kenneth Sandvik s výkonem 325 kg.

Po závodech proběhlo slavnostní vyhlášení nejlepších závodníků dle Wilksových bodů a pořadí národů. Česká republika obsadila v pořadí národů v mužích 6. místo a v ženách 9. místo. Celý závod zakončil několika slovy předseda Českého svazu silového trojboje Miroslav Vacek a poté již byli všichni přítomní pozváni na banket. Na závěr si však neodpustím speciálně poděkovat nakladačům, kteří svou bezchybnou prací opět mnohokrát zabránili nejednomu zranění.

Kompletní výsledky naleznete zde.


Mistrovství Evropy v bench-pressu 2011 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

11.08.07:11PetkaB - všem! V takové konkurenci je vše do 6. místa veliký úspěch..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
Ronnie (20:38) • No hele z mého pohledu, než aby se tu řešila placatost Země, tak to radši ať tu diskuse...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
th.0th (20:19) • Nebýt jeho a Tommyho, tak by to byl z hlediska diskuze prakticky mrtvý web. Možná 90 %...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
Zodiak411 (15:32) • Aspoň tady bude zase klid. Nicméně by si to už i zasloužilo pamětní desku ve stylu,ve s...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
Diegito (11:43) • škoda smazání posledního příspěvku mimo mísu tohoto portálu. Zrovna tohle jsem si chtěl...
magazínJim Manion vyvrací spekulace o tom, ž...
Ronnie (10:25) • Tak mi to stačilo a toho blázna jsem (zase) zabanoval. Prosím, pokud se to zase někdy o...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra