Reklama:

Karlos Vémola: "Stačí, když občas někomu namlátím,
a dostanu za to zaplaceno." (I.)

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Hodinky ukazují 20:50 a já začínám být zklamaný, že se prostě holt s Karlosem Vémolou dnes nesetkám. A najednou, z čista jasna, vidím z okna žamberského studia 3D Fitness přicházet Karlose v doprovodu jeho manažera. Pánové mají téměř hodinové zpoždění, ale jsem přece jen moc rád, že dorazili.

Jdu jim naproti, podávám si ruku s Karlosem, chrlím uvítací formality... Záhy mi dochází, že není třeba příliš „noblesní“ přístup, přece jen se bavím s úspěšným bojovníkem MMA. Zahajujeme tedy rozhovor v naprosto uvolněném stylu, jako se starým známým. Ptám se Karlose, jak se těší na společný trénink, a on na to: „No, dám si pár benčů, něco malinko na ramena a to bude stačit, ne? Jsem unavený a hladový. Ještě dnes musím zpět do Prahy, v noci odlétám domů do Anglie.“ To Karlos ještě netuší, že ho čeká unikátní trénink na Total Gym (GRAVITY program), TRX a cvičení se sortimentem Reebok.

Trénink začíná. Zpočátku je Karlos velmi rozpačitý, vidím na něm, jak je chudák zklamaný, že si ty benče nakonec nedá. Ale ukecávám ho, posadím ho na multifunkční stroj Total Gym a lehce zahajujeme trénink cviky na ramena, hladce přecházíme na cviky pro hrudník, biceps a triceps. První kapičky potu na Karlosově čele! Jo, to jsem chtěl! Dmu se pýchou. Na závěr zařazuji něco na hluboký stabilizační systém (rotační cviky) a Karlos uznale pokyvuje hlavou, líbí se mu to. No a pak je tady ještě TRX - pár nenápadných popruhů s madly visí volně ze stropní konstrukce, Karlos jen udiveně kouká… a já taky. Vážně mě překvapilo, že tento tréninkový nástroj z Anglie nezná. Nicméně dáváme si opět ve svižném tempu několik cviků pro celé tělo a Karlos začíná být už hezky napumpovaný. Nakonec mu podávám 16kg kettlebell, abych ho „dorazil“ několika swingy na úplný závěr. Karlos se jen pousměje a procedí mezi zuby: „Oh yeah, I know these fuckers…“ Po minutě odkládá kettlebell a hlásí, že má dost.

Po tréninku sklenice vody, proteinová tyčinka, sedáme ke stolu a začíná velmi příjemné a vtipné povídání o Karlosově životě.


Vítám tě u nás ve studiu 3D Fitness v Žamberku. Jsem moc rád, že sis na nás udělal čas a přijel sis zatrénovat právě k nám. Úvodem tě poprosím o krátké představení - kdo jsi, kolik je ti let, jak ses dostal k tomu, co teď děláš, čím se živíš a co plánuješ dál.

Jmenuji se Karlos Vémola, je mi 24 let, narodil jsem se v Olomouci, než jsem odešel do Anglie, žil jsem v Liticích nad Orlicí, to je tady za rohem. Začal jsem trénovat v Žamberku v posilce u nádraží klasickou kulturistiku. Jako malý šestiletý kluk jsem začal se zápasem - můj táta mě dovedl k řeckořímskému zápasu, no a pak jsem se vzhlédl v kulturistice. Kvůli ní jsem vlastně odešel do Anglie. Tenkrát tady byla sice kulturistika na dobré úrovni, ale měl jsem známé v Anglii, jel jsem tam na týden, no a jednou jsem přišel do posilovny a tam tenkrát trénovali nejlepší profíci, namátkou třeba Charles Clairmonte jako osobní trenér a další, no a v tu chvíli jsem viděl ten rozdíl mezi kulturistikou u nás a v Anglii. Tak jsem tam zůstal a plně se tomu věnoval.

A tvým cílem bylo dělat kulturistiku profesionálně…

Ano, přesně tak, chtěl jsem být profesionální kulturista.

A co se tedy stalo, že jsi z kulturistiky přešel na MMA?

Těch důvodů bylo víc. První byl ten, že jsem se nepohodl s anglickou federací v kulturistice. Já jsem tenkrát šlapal fest, byl jsem celkem v dobré formě a mým cílem bylo vyhrát mistrovství Velké Británie do 21 let. Dlouho jsem se připravoval na soutěž, přijel jsem tam a oni mi řekli, že jsem se zaregistroval pozdě, že junioři jdou jako první a že jsem se prostě nestihl zaregistrovat. Já si myslím, že to bylo kvůli jejich domácím juniorům, kteří vedle mě vypadali jak žáčci. Tak mě prostě nenechali startovat. Já jsem byl už připravený, namazaný… no a potom taky pěkně nas..aný, a tak jsem řekl, že když už tam jsem, tak se zaregistruju do chlapů, no a já ty chlapy vyhrál, že... Tato soutěž ale byla „jen“ registrace na velkou soutěž Velké Británie, a když jsem přijel tam, zase mě nechtěli nechat soutěžit v juniorech, protože jsem vyhrál registraci chlapů, no a v soutěži chlapů jsem neměl šanci, to byli skoro profíci a mně bylo tenkrát 21 let. Ostatní byli starší, zkušenější… A pak jsem se už na žádnou soutěž nepřihlásil.

Další důvod souvisí s tím, že jsem tenkrát dělal „na dveřích“ (ochranku v klubu, vyhazovače) a vážil jsem 115 kg, takže jsem na těch dveřích vypadal celkem dobře. Dělal jsem v jedné z nejhorších čtvrtí, vlastně dodnes tam dělám, je to jako Brooklyn v Americe. A tam jsem se setkal s nějakými zápasníky z klece, no a s těma jsem se moc nepohodl, tak jsem je vyrazil. (smích) Jejich manažer pak za mnou přišel, já myslel, že si přišel stěžovat, ale on říkal, že jsem vyhodil jeho nejlepší zápasníky, a zeptal se mě, jestli bych nechtěl takto „vyhazovat“ lidi za prachy, ono je to celkem dobře zaplacené. Já byl mladý kluk (bylo mi 21 let) a přišel jsem na to, že nemusím chodit do práce, že stačí, když občas někomu namlátím, a dostanu za to zaplaceno. A tak jsem pomalu přešel z kulturistiky na fighting. To s kulturistikou nemá nic společného, kulturisti jsou tlustí lidi, špatně se hýbou, jsou neohební, jsou rychle zakyselení... Tak jsem začal pomalu shazovat, až jsem se dostal k 93 kg. A zase, ta kulturistika je jiná. I když jsem vyhrál ty chlapy, dostal jsem protein a nějakou medaili, neuživil bych se tím. Ty „dveře“ nejsou zas tak špatný, ale taky tam nechci dělat celý život. Takže zápasy v kleci byly jasnou volbou a zatím se daří, takže pokračuju…

Super, takže hodně štěstí. Jak dlouho tedy žiješ a trénuješ v Anglii?

Dobrá otázka, zrovna dnes jsem se o tom bavil s mámou. Zítra, 7. června to bude šest, nebo sedm let, to si nejsem jistý! (smích)

Když se tedy bavíme o Anglii a MMA, jak je MMA vnímáno právě tam? Je to populární sport, nebo se na to lidi dívají přes prsty?

Jediné místo na světě, kde se na MMA dívají lidi přes prsty, je Česká republika. V Anglii je to velice populární sport, o Americe se vůbec nebavím, tam je to ještě dál. V Anglii se tím mnoho lidí živí a uživí se velmi dobře, mnohem líp, než kdyby ti kluci dělali normální práci. Sledovanost je vysoká, zápasy běží živě v TV - to v ČR ještě není. Je to nejrychleji se rozvíjející sport na světě. Když jsem před 12 až 13 lety začínal jezdit na snowboardu, dívali se tady v Čechách na mě lidi jak na blázna, no a teď je snowboarding olympijský sport. A stejně tak je to i s MMA. Třeba se jednou dočkáme a MMA bude taky olympijský sport…

A ty by sis to přál?

No, mně je to celkem jedno, já bych na olympiádě nestartoval, ale sportu jako takovému by to jistě prospělo, přineslo více prestiže, zájmu. Ale obecně, je to cesta kupředu; já dělám osobního trenéra a lidi už nechtějí trénovat judo, box nebo karate, chtějí vědět, jak někoho praštit a ještě ho dostat na zem, uškrtit ho, prostě všechno kombinovat. Myslím si, že tento sport má velkou budoucnost.

Zpět do Anglie. Ty jsi tam tedy začal zápasit pro CFC (Cage Fighting Championship), je to tak? Kolik jsi měl zápasů a jaká je tvá statistika?

Ano, je to tak, měl jsem osm zápasů pro CFC, osm výher v prvním kole, jeden zápas pro UFC Ultimate Challenge, taky knokaut v prvním kole.

Takže super bilance! Devět vítězství KO v prvním kole v devíti fightech. Jak bys porovnal CFC v Anglii a UFC v Americe? Přece jen už můžeš porovnávat, máš zkušenosti už i z UFC v Americe. Liší se to v něčem?

Já tuto otázku dostávám docela často a přirovnávám to k Lize mistrů ve fotbale: Je hodně lig, například česká Gambrinus liga, ale pokud se Sparta dostane do Ligy mistrů, je to úplně o něčem jiném. Do UFC se do každé váhy dostává 20 až 25 borců z celého světa. Já jsem byl jednička v Anglii, ale taktak jsem se do UFC dostal, a kdybych byl jednička v ČR, tak si mě možná nikdo ani nevšimne. Jedničky v Česku nejsou ani v polovině cesty dostat se do UFC. Anglie je přece jen větší, prestižnější, sledovanější, takže tam se do UFC dostává přece jen trochu líp.

Jasně, rozumím, takže rada pro českého MMA fightera by mohla znít: vycestovat do Evropy, zápasit po Evropě a pak, dá-li štěstí a okolnosti, je šance dostat se do UFC.

Ano, přesně tak. Nebo se ani nemusí stěhovat. Důležité je, aby zápasil v zahraničí. Třeba konkrétně Poláci teď dělají dobrou show, můj tréninkový partner James Thompson nedávno porazil Pudzianowského (polský MMA zápasník), v Polsku je MMA velmi populární. Ale je to taky o té propagaci, o známostech…

Ve druhé části rozhovoru bude Karlos Vémola mluvit o svém tréninku a jídelníčku
nebo také o tom, jaké jsou jeho další plány v zápasení.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.08.12:40VStorm - Naprostý souhlas. A vzhledem k jeho poslednímu zápasu by s..
15.08.14:16gryf212 - pry trochu sebevědomí, když chceš vyhrát musíš mít maximál..
15.08.12:39Majka - Děkuji za upozornění o Liticích, opravili jsme. Článek je ..
14.08.21:42randall - asi jsem natvrdlej,ale nepřijde vůbec nic špatnýho na tom ..+3
14.08.21:39Marcik33 - Karlos je můj bratránek a vůbec není namyšlený,jak tady vy..
14.08.13:38Nikolai - 8Shade-koukej,Karlos má úplně stejný styl jako James Thomp..+1
14.08.13:298Shade - On skromnej nikdy nebyl, v jiných rozhovorech dokonce už ř..+1
14.08.13:28Nikolai - Jen jeden z mnoha názorů....*22*
14.08.13:26Nikolai - Těžko říci,jestli Karlos řekl v rozhovoru tak,jak je zde n..+1
14.08.11:52Douglas - A potom proc se tu divaji na mma skrz prsty. :-D Takovou k..
14.08.10:37AniCitronAniBanan - bylo mi 21, byl sem tlustej kulturista, co se hned zadycha..-1
14.08.06:35Majesty - ***-3
13.08.21:31JimBob - 24 mu nemůže být, to by byl vrstevník a vzhledem k tomu, j..
13.08.20:518Shade - To je dva roky starý článek? Protože Karlosovi je 26 podle..
13.08.19:21daveM - ne krecovity, ale rozvostreny :) zavostreny na pozadi. moz..+1
13.08.14:11guruhonza - Mno... ten rozhovor sem radši ani číst neměl. Aspoň že ty..-1
13.08.11:00JimBob - paráda, začínal u nás v posilce! už se těšim na pokračován..+1
13.08.09:54Marinus - vyborny clanek+2
13.08.08:58t3 - podle me jste vyhbrali moc krecovite foto :) jinak clanek ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Patrick (12:31) • Ja som len preletel vysledky diky Miro
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
dzordn2 (06:54) • Je to v článku napsané. :-) `Celkem na pódiu pózovalo devět těžkotonážníků, mezi nim...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra