Reklama:

Pohronský silák 2011:
Slovenský pohár silných mužů #3 a #4
(Zvolen, B. Bystrica) - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Minulý týden jsme Vám přinesli pozvánku na soutěž Pohronský silák, jejíž jedno kolo proběhlo v pátek 15. července ve slovenském Zvolenu a druhé kolo pak v sobotu 16. července zavítalo do Banské Bystrice. Během těchto dnů tak Slovensko připravilo divákům opět pěknou podívanou. Jednotliví borci z České republiky, Slovenska a z Ukrajiny změřili síly se svými soupeři během několika těžkých disciplín. Jak se vypořádali s těžkou nápravou, 400kg pneumatikou či s přitahováním kamiónu, si můžete přečíst v následující reportáži.


[Text: Pavol Guga] Pohronský silák začal v minulém roce a letos se uskutečnila jeho další dvě kola, která se konala během dvou po sobě následujících dní. Svůj název soutěž získala díky místu konání - města Zvolen a Banská Bystrica leží v blízkosti řeky Hron. Zakladatelem této myšlenky je Milan Gabrhel, organizátor minulého i letošního ročníku.

Pro siláky to byla náročná akce. Museli totiž absolvovat dva těžké závody během dvou dnů - bez regenerace. I když se jednalo o rozdílné disciplíny, tělo dostalo pořádně zabrat.

V pátek 15. 7. se na náměstí SNP ve Zvolenu na akci organizované panem Pavlem Grznárem sešlo dvanáct borců. Čtyři závodníci z České republiky, jeden z Ukrajiny a sedm ze Slovenska si přišlo změřit síly v celkem pěti disciplínách. Jak už to bývá, úvodní disciplínou bylo zvedání klády. Aby to strongmani neměli zas až tak lehké, byla na kládu přidána 10kg závaží z obou stran a váha už tak dosti těžké klády se ještě zvýšila. Borci tedy místo 100kg klády zvedali 120kg kládu. Nejlépe si s tímto těžkým břemenem poradil Tomáš Vicherek, který předvedl osm platných opakování. Na dělené druhé příčce skončili Viktor Horeš a Edvard Vojtěch. Třetí místo úvodní disciplíny obsadil Marek Markuš.

Druhé bylo převracení 400kg pneumatiky. Čtyři opakování s touto těžkou pneumatikou není jednoduché udělat. Nejrychlejší byl Marek Markuš s časem 21,96 sekund, následoval Tomáš Vicherek a třetí místo si připsal Jan Pluháček.

Úvodní dvě disciplíny ukázaly, že o vítězství se popere český závodník Tomáš Vicherek se slovenským Markem Markušem. Následovalo nošení erbu města Zvolen mezi stehny, tedy tzv. kachní běh na vzdálenost 20 m. Teplé letní počasí závodníkům ztížilo podmínky. Zvítězil opět Markuš, který předváděl opravdu vynikající výkony. Druhý byl Fridrich Berecz a třetí ukrajinský strongman Ivan Hryhorovskyy.

Čtvrté v pořadí bylo nošení koulí - zajímavá a pro diváky napínavá disciplína, v níž borci nejdříve přenášeli 100kg kouli na 10 m a 130kg kouli na 5 m. Fridrich Berecz všem ukázal již v druhém kole Slovenského poháru v Dubnici, že je v této disciplíně velice dobrý. A toto potvrdil též ve Zvolenu. Vyhrál. Za ním na druhém místě skončil s minimálním odstupem Markuš a třetí Vicherek.

Poslední disciplína, tažení kamiónu firmy STABO DAF na popruzích, rozhodla o vítězi prvního kola letošního Pohronského siláka. Tomáš Vicherek zde použil svou váhu a skvělou techniku ​​a tím také ve Zvolenu mezi siláky zvítězil. Druhý skončil Jiří Janda a třetí Ivan Hryhorovskyy.

Jaro Daňo i Martin Dulai se ve Zvolenu zranili a následně byli z Pohronského siláka vyřazeni. Body do Slovenského poháru jsou jim započítány jen ze Zvolena.Střed Slovenska - i tak se říká městu Banská Bystrica. Dveře do tohoto kraje nám otevřel Miloš Ursíny. Tento nadšenec siláků se stal čestným partnerem SASIMu. U něho se konalo MSR, které bylo pod záštitou prezidenta. Minulý rok a stejně tak i letos se za jeho pomoci uskutečnil Pohronský silák. Velice mu děkujeme, protože i on měl zásluhu na tom, že Pohronský silák mohl pokračovat i v tomto roce.

Před nákupním centrem Europa, které bylo zároveň i generálním partnerem akce, se sešlo deset strongmanů. Ti, kteří v pátek závodili ve Zvolenu, si přišli změřit síly i do Banské Bystrice. Pouze vítěz získal titul Pohronský silák.

Stejně jako ve Zvolenu, i v Banské Bystrici čekalo na borce pět překážek za titulem. První bylo tradičně zahřívací zvedání 110kg nápravy. Bylo těžké přemístit a následně vyrazit nad hlavu tuto nápravu. Nejlépe se s tím vypořádal Tomáš Vicherek, který zvládl neuvěřitelných 12 opakování! Opět začala honička mezi ním a Markem Markušem, který za ním zůstal pouze o jedno opakování, o třetí místo se podělili Ivan Hryhorovskyy a Eduard Vojtěch.

Dalším kolem bylo nošení erbu na hrudi na vzdálenost 20 metrů, kde zvítězil Markuš, druhý pak skončil Fridrich Berecz a třetí Jan Pluháček.

Třetí disciplína, nošení 120kg kufrů na mírně šikmém terénu, dala každému zabrat. Specialista na tuto disciplínu je Ivan Hryhorovskyy, jenž ji také vyhrál, za ním skončil Eduard Vojtěch, který si chtěl napravit chuť po Zvolenu, kde obsadil osmé místo, a třetí skončil v nošení kufrů Fridrich Berecz.

Tak jako ve Zvolenu, i v Banské Bystrici se diváci mohli podívat, jak se převrací 400kg pneumatika. Zvládnout čtyři opakování dva dny po sobě není vůbec snadné. Tomáš Vicherek zde porazil i Markuše, který za ním zůstal jen o pár sekund. Třetí místo patřilo Hryhorovskyymu, který říká, že je to jeho nejhorší disciplína.

Poslední bylo přitahování kamiónu vsedě. Kamión dodala firma STAB DAF. Marek Markuš předváděl oba dva dny opravdu neskutečné výkony a v přitahování zvítězil. Druhé místo obsadil Vicherek a třetí patřilo Pluháčkovi. Ač se Markuš snažil, nepodařilo se mu zabránit výhře Tomáše Vicherka, který zvítězil i v Banské Bystrici a připsal si tak zlato dvakrát - za Zvolen i Bystricu. Druhý zde skončil Marek Markuš a třetí Eduard Vojtěch.

Pohronským silákem pro rok 2011 se stal český závodník Tomáš Vicherek, na druhém místě skončil Marek Markuš a na třetím Ivan Hryhorovskyy z Ukrajiny. Děkujeme našemu partnerovi, kterým bylo OC Europa, za pomoc při organizaci akce, dále firmě STAB DAF a také předsedovi kraje Vladimíru Maňkovi, který držel nad akcí záštitu. Doufám, že se siláci v Banské Bystrici setkají příští rok!


Výsledky

Zvolen Banská Bystrica
p.jméno
1. Tomáš Vicherek
2. Marek Markuš
3. Ivan Hryhorovskyy
4. Ján Pluháček
5. Jiří Janda
6. Fridrich Berecz
7. Marek Kmoško
8. Eduard Vojtěch
9. Viktor Horeš
10. Imrich Antal
11. Jaro Daňo
12. Martin Dulai
p.jméno
1. Tomáš Vicherek
2. Marek Markuš
3. Eduard Vojtěch
4. Ján Pluháček
5. Ivan Hryhorovskyy
6. Fridrich Berecz
7. Jiří Janda
8. Marek Kmoško
9. Imrich Antal
10. Viktor Horeš
-
-Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.07.13:00Rachela - Omg Marek vali *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVirtuální šílenství pokračuje: NPC za...
Marczus (16:47) • No konecne, ze tohle nekoho napadlo!!! Kdyz uz mame online trenery, vyzivove poradce, t...
magazínTutoriál: Jak ušít fitness roušku
eSko (13:27) • Dle ochlupení rukou bych tipoval, že krok č. 4 zabere úplně nejvíc času z celého proces...
magazínArnold Schwarzenegger: "Zůstaňte fit!...
ygg (11:07) • Nejen ... třeba min týmy NBA mají zakázáno využívat svá vlastní tréninková zařízení. Re...
magazínArnold Schwarzenegger: "Zůstaňte fit!...
Arnold Strong (10:18) • A oni jsou zavřené posilovny po celých usa?
magazínBlessing Awodibu: virtuální profesion...
LeToucan (18:38) • Tak, je to v podstatě jeho práce, youtube/kulturistika. Spousta lidí ze sebe na netu dě...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra