Reklama:
Zbývá už jen 74 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Meč Matúša Čáka 2011
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Jak jsme Vás již informovali, v sobotu 2. července 2011 se v Trenčíně na Slovensku konal již 15. ročník oblíbené soutěže Meč Matúša Čáka. Siláci z různých koutů Evropy zde změřili své síly v několika těžkých disciplínách, které posléze měly rozhodnout o vítězi letošního ročníku. Kdo se postavil na stupně vítězů a jak si závodníci vedli v jednotlivých náročných soutěžních kolech? To vše Vám přinášíme v následující reportáži. Nechybí samozřejmě ani malá ochutnávka ze soutěže v podobě několika povedených fotografií a naleznete zde také výsledkovou listinu.


[Text: Pavol Guga] Po akci Splanekor se v sobotu 2. července sešli v Trenčíně borci ze čtyř zemí, aby změřili síly při soutěži s názvem Meč Matúša Čáka. Jedenáct strongmanů z Ukrajiny, Polska, České republiky a ze Slovenska čekalo pět náročných disciplín.

Tradiční akce se konala v Trenčíně již po patnácté. Tento závod byl započítán i do Česko-slovensko-polského poháru. Ze slovenských borců reprezentovali Peter Puzsér, Imrich Haver a Braňo Golier, který minulý týden absolvoval kolo Strongman Champions League v Bulharsku. Tam obsadil v konkurenci 13 závodníků krásné 7. místo. Z českých strongmanů zavítali na Slovensko čtyři, a to Lukáš Svoboda, který zvítězil minulý týden v polském Janowieci, Jirka Svozil, Petr Mrkvica a šoumen, herec, ale především silák Jiří Žaloudek. Polské barvy hájili Chruscicki Pavel a Józef Tomaszewski. Za Ukrajinu nastoupil Ivan Hryhorovskyy a borec světové extratřídy Konstantin Ilyin.

Už startovní listina slibovala velmi náročný a zajímavý závod a tak tomu i bylo. Vynikající divácká kulisa, která potleskem dávala najevo, kdo je jejím favoritem, přivítala o páté hodině všechny závodníky. Akce tedy mohla začít.

První zkouškou bylo zvedání 130 kg nápravy. Zvednout toto těžké břemeno vůbec není jednoduché. Někteří závodníci používají i své břicho, aby nápravu přemístili. Nejvíce opakování, a to celých osm, zvládl Konstantin Ilyin, za ním následoval Jirka Žaloudek s Petrem Mrkvicou (shodně dali 7 opakování), třetí skončil Imrich Haver (podařilo se mu 6 opakování).

Poté následovalo zvedání aut na konstrukci (mrtvé tahy). Zde se opět předvedl a sílu zad ukázal Ilyin, který s autem Mercedes třídy A zvládl 14 opakování! Následoval Tomaszewski (13 opakování) a Peter Puzsér (11 opakování). Tento "tlakový fenomén" předvádí na svůj mladý věk neskutečné výkony a právem si zasloužil nominaci na světové kolo, které se letos uskuteční v Košicích.

Jaký by to byl Meč Matúša Čáka, kdyby siláci nenosili meč. Tento 150 kg vážící těžký meč byl spojen s převracením 400kg pneumatiky. Pouze neobvyklý štěrkový povrch ztížil trochu podmínky pro závodníky. S nejlepším časem zvládl disciplínu opět Ilyin (32,02 sekundy), který si připsal třetí výhru. Braňo Golier za ním zůstal jen o pár setin (32,15 sekund). Třetí skončil nováček mezi českými profesionály Jirka Svozil (38,12 sekund).

Po pneumatice s mečem následovalo zvedání betonových koulí od 130 kg až po 190 kg. Zde se skvěle předvedl Braňo Golier, který postupně zvládl 130 kg, 150 kg a 170 kg vážící kouli za nejrychlejší čas. Za ním skončil Ilyin a na třetím místě Lukáš Svoboda, kterému tato disciplína sedí, což dokázal i na akcích v Polsku. Nejtěžší 190kg koule nebyla překonána.

Poslední schody síly byly opět v režii Slováka Braňa Goliera, ketrý s časem 39,17 sekund zvítězil. Braňo pouze dokazuje, že patří mezi světové borce, a utvrzuje, že 9. místo světového žebříčku v roce 2010 si právem zaslouží. Druhý skončil Ilyin (61,92 sekundy) a na třetím místě se usadil opět Lukáš Svoboda (69,54 sekundy).

Krásná akce, organizovaná pod záštitou předsedy TSK Pavla Sedláčka, který ji také za účasti asi tisíce diváků otevřel, dopadla skvěle. Zvítězil po neuvěřitelných výkonech Konstantin Ilyin, druhý skončil Braňo Golier a na třetím místě Jiří Žaloudek. Děkujeme partnerům akce, kteří se výraznou měrou přičinili o to, že 15. ročník soutěže Meč Matúša Čáka dopadl skvěle.


Meč Matúša Čáka 2011 - výsledky

           
poř. jméno body
1. Ilyin Konstantin 53,0
2. Braňo Golier 45,5
3. Jiří Žaloudek 35,0
4. Petr Mrkvica 34,5
5. Lukáš Svoboda 34,5
6. Peter Puzser 30,5
7. Jozef Tamaseski 27,0
8. Jiří Svozil 24,5
9. Imrich Haver 16,5
10. Ivan Hryhorovskyy 14,0
11. Pavel Chruscicki 13,0


Zdroj foto:
Andrea Horečná


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

10.07.23:44Tom_93 - 14-15 nejlepší fotky *1* *1* fakt krute:)
06.07.20:27TRICEPS 3M - najviac sa mi tam pacil jeden divák `expert` čo povedal ` ..+4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTipovací soutěž - Japan Pro 2019
LeToucan (12:17) • Ten Igor si teda dává nálož, zvládne vůbec tolik soutěží po sobě? :D
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra