Meč Matúša Čáka 2011
- reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Jak jsme Vás již informovali, v sobotu 2. července 2011 se v Trenčíně na Slovensku konal již 15. ročník oblíbené soutěže Meč Matúša Čáka. Siláci z různých koutů Evropy zde změřili své síly v několika těžkých disciplínách, které posléze měly rozhodnout o vítězi letošního ročníku. Kdo se postavil na stupně vítězů a jak si závodníci vedli v jednotlivých náročných soutěžních kolech? To vše Vám přinášíme v následující reportáži. Nechybí samozřejmě ani malá ochutnávka ze soutěže v podobě několika povedených fotografií a naleznete zde také výsledkovou listinu.

[Text: Pavol Guga] Po akci Splanekor se v sobotu 2. července sešli v Trenčíně borci ze čtyř zemí, aby změřili síly při soutěži s názvem Meč Matúša Čáka. Jedenáct strongmanů z Ukrajiny, Polska, České republiky a ze Slovenska čekalo pět náročných disciplín.

Tradiční akce se konala v Trenčíně již po patnácté. Tento závod byl započítán i do Česko-slovensko-polského poháru. Ze slovenských borců reprezentovali Peter Puzsér, Imrich Haver a Braňo Golier, který minulý týden absolvoval kolo Strongman Champions League v Bulharsku. Tam obsadil v konkurenci 13 závodníků krásné 7. místo. Z českých strongmanů zavítali na Slovensko čtyři, a to Lukáš Svoboda, který zvítězil minulý týden v polském Janowieci, Jirka Svozil, Petr Mrkvica a šoumen, herec, ale především silák Jiří Žaloudek. Polské barvy hájili Chruscicki Pavel a Józef Tomaszewski. Za Ukrajinu nastoupil Ivan Hryhorovskyy a borec světové extratřídy Konstantin Ilyin.

Už startovní listina slibovala velmi náročný a zajímavý závod a tak tomu i bylo. Vynikající divácká kulisa, která potleskem dávala najevo, kdo je jejím favoritem, přivítala o páté hodině všechny závodníky. Akce tedy mohla začít.

První zkouškou bylo zvedání 130 kg nápravy. Zvednout toto těžké břemeno vůbec není jednoduché. Někteří závodníci používají i své břicho, aby nápravu přemístili. Nejvíce opakování, a to celých osm, zvládl Konstantin Ilyin, za ním následoval Jirka Žaloudek s Petrem Mrkvicou (shodně dali 7 opakování), třetí skončil Imrich Haver (podařilo se mu 6 opakování).

Poté následovalo zvedání aut na konstrukci (mrtvé tahy). Zde se opět předvedl a sílu zad ukázal Ilyin, který s autem Mercedes třídy A zvládl 14 opakování! Následoval Tomaszewski (13 opakování) a Peter Puzsér (11 opakování). Tento "tlakový fenomén" předvádí na svůj mladý věk neskutečné výkony a právem si zasloužil nominaci na světové kolo, které se letos uskuteční v Košicích.

Jaký by to byl Meč Matúša Čáka, kdyby siláci nenosili meč. Tento 150 kg vážící těžký meč byl spojen s převracením 400kg pneumatiky. Pouze neobvyklý štěrkový povrch ztížil trochu podmínky pro závodníky. S nejlepším časem zvládl disciplínu opět Ilyin (32,02 sekundy), který si připsal třetí výhru. Braňo Golier za ním zůstal jen o pár setin (32,15 sekund). Třetí skončil nováček mezi českými profesionály Jirka Svozil (38,12 sekund).

Po pneumatice s mečem následovalo zvedání betonových koulí od 130 kg až po 190 kg. Zde se skvěle předvedl Braňo Golier, který postupně zvládl 130 kg, 150 kg a 170 kg vážící kouli za nejrychlejší čas. Za ním skončil Ilyin a na třetím místě Lukáš Svoboda, kterému tato disciplína sedí, což dokázal i na akcích v Polsku. Nejtěžší 190kg koule nebyla překonána.

Poslední schody síly byly opět v režii Slováka Braňa Goliera, ketrý s časem 39,17 sekund zvítězil. Braňo pouze dokazuje, že patří mezi světové borce, a utvrzuje, že 9. místo světového žebříčku v roce 2010 si právem zaslouží. Druhý skončil Ilyin (61,92 sekundy) a na třetím místě se usadil opět Lukáš Svoboda (69,54 sekundy).

Krásná akce, organizovaná pod záštitou předsedy TSK Pavla Sedláčka, který ji také za účasti asi tisíce diváků otevřel, dopadla skvěle. Zvítězil po neuvěřitelných výkonech Konstantin Ilyin, druhý skončil Braňo Golier a na třetím místě Jiří Žaloudek. Děkujeme partnerům akce, kteří se výraznou měrou přičinili o to, že 15. ročník soutěže Meč Matúša Čáka dopadl skvěle.