Reklama:

Česko-slovenský pohár strongman týmů #1 (Kremnička) 2011 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V podtatranské vesničce se v sobotu konalo historicky první kolo Česko-slovenského poháru týmů amatérských strongmanů. S nápadem vytvořit celý seriál týmových závodů přišla Slovenská asociace silných mužů (SASIM). První závod uspořádala 25. června 2011 ve Staré Kremničce.

Porovnat síly tentokrát přišly dva týmy. Za Českou republiku nastoupili tito borci: Edward Vojtěch, Jiří Janda, Tomáš Vicherek a Miroslav Brabenec. Slovensko postavilo na start Igora Petríka, Marka Markuše, Jaroslava Daňa a Martina Dulaia. Proti sobě tedy stály dva velmi silné týmy složené ze zkušených strongmanů amatérské i profesionální divize.

Pořadatelé připravili závod na stadiónu nevelké slovenské vesničky v krásné přírodě Banskobystriského kraje. Celý závod se konal pod záštitou místního starosty Dušana Rajčana. Soutěži přálo i počasí, a proto jsme od 15 hodin mohli být svědky prvního amatérského strongman "utkání" Česko - Slovensko.

Rozdělení disciplín

Výčet disciplín bychom na týmovém závodu mohli rozdělit do dvou kategorií:

  1. individuální disciplíny s týmovým součtem
  2. týmové disciplíny

Příkladem může být úvodní tahání kamiónu, které bylo koncipováno jako individuální disciplína a výsledky se započítávaly do celkového pořadí týmů. O premiérových týmových disciplínách se dozvíte více v následujících odstavcích. Dost tedy úvodní teorie a pojďme se podívat na výkony borců.

Truck Pull

Divácky vždy velmi atraktivní disciplína tahání kamiónu byla ve Staré Kremničce zkomplikována mírně štěrkovým povrchem. Závodníkům podkluzovala i speciální obuv a nekvalitní podklad se projevil na výkonech téměř všech soutěžících. Tato nástraha ovšem nebyla překážkou pro vyhlášeného tahouna Jiřího Jandu. Svým zcela nezvyklým stylem kladení nohou zvaným stromeček dokázal dotáhnout kamión až do cíle vzdáleného 20 m v čase 27,43 s. Nejlepším týmem v disciplíně byla ČR, která obsadila první tři místa a připravila tak slovenskému týmu první drtivou porážku.

Team Tire Flip

V druhém úkolu závodníků se již mohl naplno projevit týmový duch a souhra siláků. Úkolem totiž bylo týmové převracení 400kilogramové pneumatiky na vzdálenost 50 m, tedy na vzdálenost zhruba poloviny fotbalového hřiště. Pořadí borců i počet otáček byly plně v kompetenci jednotlivých týmů a klíčové zde bylo rozdělení sil a vzájemná spolupráce. Po předchozí vyhrané disciplíně nastupoval český tým jako druhý. Po první půlce trati již bylo jasné, že i v převracení pneumatiky se Česko dostávalo do vedení před Slovenskem. Závěrečný hvizd rozhodčího Pavla Gugy ovšem přinesl nečekaný výsledek. Český tým totiž vytvořil evropský amatérský rekord časem 1 minuta a 43 sekundy.

Log Lift

Žádná strongman soutěž by nebyla kompletní bez tlakové disciplíny. Ve Staré Kremničce to byla stokilogramová ocelová kláda zvedaná v časovém limitu 60 s. V této disciplíně dominovali naši slovenští bratří především díky 13 opakováním, které zvládl provést bývalý profi strongman Markuš Marek. V celkovém součtu Slováci vyrazili kládu nad hlavu celkem 42krát. Českému týmu se to podařilo 34krát.

Team Medley

Závěrečná kombinace byla skutečnou lahůdkou pro vytrvalce. Úkol pro siláky spočíval v postupném přenášení 100kg koule, 130kg kalichu, 150kg meče a 130kg kamene, vždy na vzdálenost 10 m. Perfektní souhru a maximální rychlost, předvedl v kombinaci český tým. Se sadou těžkého nářadí si dokázal poradit v čase 1 min 56 s, což byl výkon o celých 15 s lepší, než předvedl tým Slovenska. Po týmovém "Medley" si Češi připsali na své konto třetí vyhranou disciplínu a s výrazným náskokem zvítězili nad týmem strongmanů ze Slovenska.

Poděkování za skvělou organizaci závodu a výborné podmínky pro závodníky patří Slovenské asociaci silných můžů a obci Stará Kremnička, jmenovitě jejímu starostovi panu Dušanu Rajčanovi.


Vítězný tým: Česká republika


Česko-slovenský pohár strongman týmů I. kolo - výsledky jednotlivců

p.jménobodytým
1.Edward Vojtěch 30ČR
2.Tomáš Vicherek 28ČR
3.Jiří Janda 24ČR
4.Miroslav Brabenec 23ČR
5.Marek Markuš 18SK
6.Jaroslav Daňo 16SK
7.Igor Petrík 15SK
8.Martin Dulai 13SK


Česko-slovenský pohár strongman týmů I. kolo - fotogalerie


Zdroj foto:
Ing. Martin Sásik


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

29.06.13:56Turakam - Ondro bol pozrieť aj naživo, vraj bolo dosť dobre, Igor sa..
29.06.13:46Rachela - Marek Markus, opat paradna tlakova sila *79* +1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 9 sekundami?
NOVÉ INZERÁTYpráce recepční(obsluha)do fitness-brig...
Olympia Fitness Praha(Opatov,Hostivař) hledá brigádníky do svého týmu - STUDENTKU/STUDENTA na poz...
bazar Sběratel koupí větší sbírku pošt...
Vášnivý sběratel koupí větší sbírku poštovních známek. Solidní jednání a okamžitá platba. 777097...
práce Hledáme instruktory/ky
Nový prémiový fitness klub v nově vznikající čtvrti DOCk na Palmovce hledá spolehlivé instruktory...
seznamka Asiat hledá svalovce na společné posi...
Štíhlý asiat, nepříliš zkušený v posilování, hledá svalovce na společné posilování, který by mi p...
bazar Chodící pás - Walking program
Prodám 11 kusů chodících / běžeckých pásů s 0,5 kg činkami pro Walking program. Vhodné jak pro tr...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra