Reklama:

Evropský pohár strongmanů
v Plzni 2011 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Jak jsme Vás nedávno informovali, v sobotu 11. června 2011 se v plzeňském amfiteátru OC Plzeň Plaza uskutečnilo 3. kolo Evropského poháru strongmanů, kde se o vítězná umístění utkali závodníci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa. Nyní Vám přinášíme krátkou reportáž o samotné soutěži, jak ji zachytil Pavol Guga.

[Text: Pavol Guga] Opět po roce se sešli siláci v Plzni v areálu OC Plzeň Plaza. Loni se zde ale konal Česko-slovenský pohár amatérů, letos byl závod o něco významnější. Jak jsme informovali před závodem, sešli se zde domácí závodníci z ČR, dále z Polska, Maďarska, Německa a ze Slovenska. Šestice reprezentantů ve složení Alexandr Szoboszlay, Peter Puzsér, Ladislav Zsemlye, Gabriel Tóth, Imrich Haver a Braňo Golier chtěla uspět v těžké konkurenci.

Mezi favority samozřejmě patřil Polák Jarocki. Tento obrovský a vyrýsovaný závodník předvádí tuto sezónu neskutečné výkony, což dokázal i v Čáslavi, kde zvítězil. Spolu s ním samozřejmě i Bartoloměj Bak, který chtěl vrátit Braňovi porážku z Labiszynu. A právě Braňo byl naše želízko v tak nabité konkurenci závodníků. Sice pro něj již šlo o čtvrtý závod v průběhu čtyř týdnů, ale jeho dlouholeté zkušenosti mu byly jistě nápomocné.

První zahřívací disciplínou, jak to na siláckých soutěžích bývá, bylo zvedání nápravy. Dostat těžkou váhu 130 kg nad hlavu, není vůbec jednoduché. Podle očekávání si vítězství připsali oba Poláci, kteří dokázali předvést osm platných pokusů. Na regulérnost soutěže dohlíželi mezinárodní rozhodčí, a to prezident německé asociace siláků, bývalý závodník Heinz Olesz a spoluzakladatel Česko-polsko-slovenského poháru Gabriel Kowalski. Překvapením byl Peťo Puzsér, pro něhož tlakové disciplíny nejsou problém. Projevila se však únava, protože i Peťo se poslední tři týdny účastnil akcí v Polsku a nestihl pořádně zregenerovat tělo. Předvedl i tak šest platných pokusů a stačilo to na třetí místo.

Druhou disciplínou byl u diváků oblíbený mrtvý tah. Zvedání aut na konstrukci nejvíce sedlo Gabrielu Tóthovi. Ten předvedl heroický výkon a udělal s vozem Škoda Fabia neuvěřitelných 23 opakování! To mu zajistilo vítězství v této disciplíně, za ním následoval Jarocki a od začátku pouze dokazoval, že v Polsku patří mezi nejlepší.

Třetím měřením sil bylo převracení 400kilové pneumatiky na 8 opakování. Hřbety závodníků dostaly zabrat v mrtvých tazích, proto tato disciplína prověřila sílu a bojovnost každého závodníka. Nečekaně odstoupil po zranění Szoboszlay, který si poranil zádový sval. Vítěznou disciplínu si zapsal Braňo Golier, který zvládl osm otočení za nejlepší čas. Naopak nedařilo se jaksi Nagymu. Tento účastník Strongman Champions League nepřijel do Plzně s nejlepší formou a v této disciplíně si připsal třetí nejhorší čas.

Po pneumatice následovalo tažení auta přes překážky. Tady se nešťastně před cílem zranil Bartoloměj, který v pořadí pátou disciplínu ani nedokončil. Vítězem disciplíny byl opět někdo jiný, tentokrát Imrich Haver, který za nejrychlejší čas dokázal potáhnout dodávku přes čtyři překážky až do cíle.

Posledním měřením sil před přibližně 3000 diváky bylo zvedání betonových koulí o váze 130 kg, 150 kg a 170 kg. Nelze zapomenout na publikum diváků, kteří byli v Plzni úžasní a svým potleskem dávali najevo, kdo je jejich favoritem. Určitě i diváci dali sílu do poslední disciplíny Bartekovi, který i přes zranění závod dokončil a dokázal tak všem, že je velký bojovník. I tato disciplína měla jiného vítěze. Byl jím Lukáš Svoboda. Minulý týden tento závodník vyhrál zvedání koulí v polském Gostyne a vyhrál také v Plzni. Braňo skončil druhý, třetí skončil zmiňovaný Bartoloměj Bak.

Pět náročných disciplín prověřilo každého závodníka a dalo každému zabrat. Sedmnáct borců z pěti zemí předvedlo úžasnou show pro diváky, kterých do areálu Plzeň Plaza přišlo přes 3000. Zvítězil podle očekávání Krzysztof Jarocki před domácím Lukášem Svobodou a třetí byl Branislav Golier. I přes vyčerpání dokázal, že patří do evropské špičky. Právem mu patří deváté místo světového žebříčku v roce 2010. Naděje Slovenska do budoucna, Peťo Puzsér, který byl také dosti vyčerpán, obsadil krásné šesté místo. Ani ostatní závodníci se nemají za co stydět a můžeme říci, že úspěšně reprezentovali své země.

Velké díky patří hlavně organizátorovi Georgovi Patenidisovi, který připravil pro závodníky vynikající podmínky. Pevně ​​věříme, že v Plzni se setkáme opět za rok!


Výsledky

p. jméno body
1. Krzysztof Jarocki 74,5
2. Lukáš Svoboda 67,0
3. Branislav Golier 62,5
4. Petr Mrkvica 62,5
5. Bartoloměj Bak 54,0
6. Peter Puzsér 51,5
7. Ladislav Zsemlye 51,0
8. Imrich Haver 44,5
9. Tomáš Vicherek 43,5
10. Gabriel Tóth 41,0
11. Patrick Gentsch 40,0
12. Akos Nagy 39,5
13. Tomasz Saliga 36,5
14. Jiří Svozil 33,5
15. Sven Reichboldt 19,0
16. Jiří Janda 13,5


Evropský pohár strongmanů v Plzni 2011 - fotogalerie


Lukáš Svoboda

Braňo Golier - zvedání nápravy

Braňo Golier - převracení pneumatiky


Zdroj foto:
Pavol Guga


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra